Чи втрачено інтерес до крипторинку на тлі розвитку ШІ

Дисклеймер

Думка автора може не співпадати з позицією редакції.

Криптовалютні технології та штучний інтелект шукають точки дотику вже понад п’ять років – перший блокчейн-проєкт, який впровадив ШІ, з’явився ще у 2018 році. У 2020-2022 роках вакансії у сфері криптовалют і сфері ШІ були практично рівні, але після ситуація змінилася – попит на ШІ-фахівців зріс на 500%.

Причиною тому став запуск ChatGPT від OpenAI в листопаді 2022 року – після цього ШІ стали головною темою 2023 року, отримали мільярдні інвестиції від найбільших інвесторів, таких як Microsoft. Конкуренти запустили власні аналоги найуспішнішої нейромережі ( наприклад, Bard від Google), а сам OpenAI випустив кілька оновлень і представив нові інноваційні рішення (генератор Sora для створення відео).

Увага інвесторів змістилася на новий прибутковий сектор. Але чи означає це, що інтерес до криптовалюти згас? І що чекає на блокчейн та ШІ-технології в майбутньому?

Пік інтересу до ШІ та дно крипторинку

У листопаді 2022 року було запущено OpenAI, а вже на початку грудня термін «штучний інтелект» досяг 100 балів зі 100 згідно з Google Trends. У січні 2023 року він ще тримався на 94/100. Нова технологія зосередила на собі увагу на довгі місяці.

І тут важливо зазначити, що в той самий час крипторинок досяг цінового дна – сектор цифрових активів циклічний і листопад 2022 року був нижньою точкою цього циклу. Страх перед падінням курсів був посилений крахом криптобіржі FTX (у листопаді) і колапсом TerraUST (у травні). Під кінець року BTC впав до $16 200 (-77% від піку).

На тлі всього цього інтерес інвесторів переключився на зростаючу ШІ-індустрію:

  • ШІ запропонував нові методи роботи та взаємодії для сотень проєктів: генерація текстів (ChatGPT), зображень (Dall-E) і відео (Sora), аналіз величезних масивів даних, інструменти автоматизації. Ці напрямки, як потенційно прибуткові технології на етапі зародження, викликали потік грошей з інших сфер.
  • ШІ, на відміну від повільної інтеграції криптовалют, при його неприйнятті з боку традиційних інститутів, відразу запропонував зручні рішення для швидкої інтеграції. «Видимість» зростання та результатів, здебільшого спричинена просуванням через можливості генерації та “живе спілкування”, також відіграла важливу роль.
  • Інтерес до нової сфери з високим прибутком також був посилений кризами не лише в криптовалютній сфері, а й на традиційних ринках.

Але для довгострокової втрати інтересу до крипторинку немає жодних підстав.

Важливо розуміти, що будь-який новий новий привабливий сектор із вибуховим зростанням показників відтягує інвестиції на себе – наприклад, NFT і метавсесвіти у 2021 році та ICO токенів у 2017 році. А розвиток ШІ-сектору припав на «спокійну» фазу крипторинку, кризу та відлигу його показників і курсів валют. 

Зараз, наприкінці 2024 і на початку 2025 року, коли всі ринки зростають, а Bitcoin і золото ставлять рекорди, буде цікаво поглянути на інвестиційні успіхи ШІ-сфери.

У 2023 і 2024 роках інвестори переключилися на ШІ, як на технологію, що доступна кожному та дає видимий результат, але з часом її зростання стане більш плавним і стабільним. Ба більше, у крипторинку та штучного інтелекту немає причин для боротьби, адже ці дві технології буквально створені для розвитку одна одної.

Як ШІ та крипто взаємодіють уже зараз

За заявами компаній, ШІ почали використовувати в блокчейн-проектах ще 2018 року, а сьогодні їхня кількість зросла в десятки разів. Ось кілька прикладів різних категорій.

Один з важливих видів застосування ШІ – автоматизація запуску інших ШІ-продуктів:

  • DeepBrain Chain – проєкт 2017 року, який отримав нове дихання після буму ШІ. Це децентралізований ринок потужностей для навчання та запуску ШІ. 
  • Cortex – сервіс для розгортання ШІ-модулів і застосунків на базі ШІ, а також смарт-контрактів та їхнього машинного навчання. Раніше запустив L2-рішення.
  • SingularityNET – ринок ШІ-алгоритмів і модулів. Розробники продають свої рішення, а користувачі тестують їх та інтегрують у свої застосунки.

Друга важлива перевага нейромереж – аналіз величезних масивів інформації. Такі платформи та бази даних як Dawn Protocol, The Graph і Ocean Protocol дають змогу обмінюватися інформацією для створення та навчання моделей нейромереж. 

З інструментів аналізу окремо хотілося б відзначити Assisterr, інструмент на базі ШІ, головна мета якого це web3-аналітика децентралізованих мереж. Він використовує методи машинного навчання для аналізу діяльності та взаємодії спільнот і ухвалювати ефективні рішення для розвитку мережі.  При цьому для роботи з ним не потрібні спеціальні навички – достатньо сформувати свій запит у розмовній формі.

ШІ вже використовуються на всіх рівнях самого блокчейну та взаємодії з ним:

  • Velas – блокчейн із вбудованими ШІ-алгоритмами, які контролюють параметри мережі (комісії, пропускну спроможність) у реальному часі.
  • Fetch.ai – платформа для інтеграції ШІ-рішень у різні продукти на базі блокчейну: логістика, управління даними, фінанси, виробництво.
  • SingularityDAO – модуль штучного інтелекту для автоматичного управління цифровими активами в гаманці, а також запуску DAO.
  • NeuroChain – блокчейн для підтримки ШІ-застосунків та обробки даних. Використовує ШІ для автоматизації завдань та адаптивності до навантажень.

Також ШІ на повну використовують для торгівлі. Наприклад, нещодавно торговий ШІ-бот заробив 780,8 SOL ($129 500), торгуючи 10 мем-токенами впродовж п’яти годин. CEO Coinbase Брайан Армстронг помітив першу операцію між двома ботами. 

  • Numerai – децентралізований гедж-фонд, що використовує ШІ-алгоритми для передбачень ціни. Що вища точність моделі, то вища винагорода її автора. 
  • HeraFinance – ШІ-алгоритми платформи оптимізують угоди, агрегацію ліквідності та аналіз ринку, щоб надати вигідні умови торгівлі. 

NFT-автори використовують ШІ для генерації токенів, компанії впроваджують їх у роботу для аналізу активів та інвестицій, сотні торгових ботів щодня торгують на мільйони доларів на годину. Штучний інтелект і блокчейн уже нерозлучні.

Майбутнє ШІ та криптовалют: прогнози експертів

Згідно зі звітом PWC з дослідження глобального ШІ, нова індустрія принесе до $15,7 трлн у світову економіку до 2030 року – +14% до рівня світового ВВП. З них 40% будуть отримані за рахунок зростання продуктивності, 60% – ефект споживання. 

Про злиття ж технологій ШІ та блокчейну нам розповіли два авторитетних джерела.

  1. Стаття «Перспективи та проблеми застосування криптовалют + ШІ» була написана засновником Ethereum Віталіком Бутеріним ще в січні 2024 року. У ній він розглянув чотири найімовірніші підходи до застосування ШІ у сфері блокчейну: як головний гравець, як інтерфейс, як правило гри та як мета гри
  • Як головний гравець – ШІ як децентралізовані боти та «провісники» ринку. Вони існують на ринку понад 10 років у вигляді арбітражних ботів.
  • Як інтерфейс – помічник, що захищає інтереси користувачів, виявляючи небезпеки в цифровому світі, наприклад, при управлінні коштами. Одним із прикладів цього є функція виявлення шахрайства в Metamask.
  • Як правило гри – арбітр або суддя, що забезпечує прийняття рішень для запуску смарт-контрактів. Найризикованіший варіант застосування.
  • Як мета гри – найдовгостроковіша та найбільш «інтригуюча» мета на думку автора. Передбачає самостійне створення блокчейнів та інших нейромереж.

Автор вважає, що хоч злиття блокчейну та ШІ почалося давно, але тільки сьогодні – з появою потужних моделей, як-от ChatGPT, і рішень з масштабування мереж – з’явилися по-справжньому глибокі можливості інтеграції цих двох технологій.

  1. Звіт про конвергенцію технологій наприкінці 2024 опублікувала Coinbase. У компанії вважають, що майбутнє ШІ може бути побудовано на блокчейні, оскільки він здатний підвищити його доступність, прозорість і розширити сферу застосування.

«Симбіоз ефективності, безмежності та програмованості криптовалюти з ШІ здатний змінити взаємодію людей і машин у цифровій економіці, зокрема за рахунок суверенітету користувачів над персональними даними».

У Coinbase впевнені, що блокчейн та ШІ можуть призвести до появи «агентської мережі», де ШІ-агенти на базі криптовалют стимулюватимуть економічну активність і приведуть до появи керованої нейромережею економіки та її глобального зростання.

Є й інший погляд

Не всі в спільноті згодні з цими теоріями. Наприклад, DeFi-розробник і засновник Yearn.finance Андре Кроньє вважає, що ШІ та блокчейн не сумісні. 

На його думку, блокчейн – повільний (за стандартами централізованих мереж), прозорий і безпечний. Коли як ШІ – закрита «чорна скринька» з високою пропускною спроможністю. І якщо навіть блокчейн досягне швидкості, що потрібна нейромережам, це не розв’яже проблему, не зробить їх такими, що розвивають одна одну.

Також він думає, що проєкти, які використовують приставку «ШІ», просто намагаються потрапити на хвилю хайпу, щоб прокачати курс токенів і обвалити їх (Pump&Dump).

Підбиваємо підсумки

Вже сьогодні проєкти створюють реальні рішення – як ті, що використовують ШІ для модернізації алгоритмів та інтерфейсів, так і ті, що використовують криптовалютні технології та величезні обсяги даних, що генеруються ними, для навчання та тренування алгоритмів штучного інтелекту в умовах високого навантаження. 

І блокчейн, і штучний інтелект уже досягли однієї мети – порушили роботу традиційних ринків і «звичних» методів роботи. У майбутньому вони мають усі шанси для того, щоб здійснити революцію в більшості сфер нашого життя.

Але це не означає, що вони повинні або будуть змагатися один з одним. Навпаки – вони підтримуватимуть і сприятимуть розвитку одне одного. Конвергенція їхньої ефективності здатна змінити взаємодію людей і машин у цифровій економіці. І хоч їхнє злиття все ще перебуває на етапі зародження, а обидва сектори мають свої проблеми, їхня синергія може прискорити інновації в обох індустріях і призвести до створення тих рішень, що раніше неможливо було уявити.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK