Що таке халвінг Біткоїна та як він впливає на ціну?


Близько року тому, у квітні 2024 року, сталася важлива подія всередині мережі Bitcoin – халвінг. Це регулярне зменшення винагороди майнерів удвічі, що відбувається кожні 210 000 блоків і стабільно впливає на ціну BTC. Але чому це відбувається?
У цій статті я, Ксенія Житомирська, CTO платформи Trustee Plus, розповім:
- Що таке халвінг у мережі Bitcoin та як він працює на технічному рівні.
- Який вплив цей процес чинив на курс криптовалют у минулі роки.
- Як халвінг впливає на ціну BTC сьогодні та що чекає на ринок у 2025 році.
Що таке халвінг Біткоїна
Халвінг – це механізм, закладений у код блокчейну Bitcoin його творцем Сатоші Накамото. Він повністю автоматизований і не може бути змінений без досягнення угоди між більшістю учасників мережі, що практично неможливо реалізувати.
Його мета – підтримання дефіциту BTC шляхом зниження емісії. Це працює так:
- Bitcoin функціонує на базі алгоритму Proof-of-Work. Він регламентує, що кожен вузол має шанс на отримання винагороди залежно від їхнього внеску.
- Ця винагорода складається з комісій користувачів і нових монет BTC, що випускаються зі знаходженням (відкриттям) нових блоків у ланцюжку.
- З моменту запуску у 2009 в коді Bitcoin прописана винагорода в 50 BTC. Після кожного халвінгу вона ділиться на два, щоб через 64 ділення досягти 0.
Як мережа веде відлік до нового халвінгу? Кожен новий блок має «висоту» – порядковий номер у ланцюжку. Після підтвердження до нього додається coinbase-транзакція – перша операція, у якій фіксується винагорода.
Коли буде останній халвінг
Емісія Bitcoin суворо обмежена – максимально може бути видобуто лише 21 млн монет. На момент написання цієї статті вже видобуто 19,84 млн або 94,47% усіх BTC.
- Якщо час видобутку одного блоку складає приблизно десять хвилин, халвінг, що відбувається кожні 210 000 блоків, перераховує винагороду приблизно раз на чотири роки.
- Це означає, що з урахуванням зменшення швидкості появи монет, останні з них будуть видобуті до 2140 року – через 121 рік після запуску блокчейну Bitcoin.
У момент останнього халвінгу винагорода майнерів шляхом отримання нових монет впаде до нуля. Після цього їхній прибуток складатиметься виключно з комісій за транзакції.
Точну дату останнього халвінгу не встановлено, однак рік уже приблизно відомий. Навіть якщо поява блоків буде сповільнена, припустімо, через відтік майнерів, мережа скоригує складність, як робить це кожні 2016 блоків (~ один раз на 2 тижні).
Як халвінг впливає на ціну BTC
З моменту запуску мережі Bitcoin вже було проведено чотири халвінги. З 2009 по 2025 рік винагорода знизилася з 50 BTC до 3,125 BTC за блок. І якщо в перші чотири роки майнери видобували по ~7200 BTC щодня, після 2024-го видобуток впав до 450 монет.
У цьому й полягає суть халвінгу: уповільнення емісії, що безпосередньо впливає на курс BTC.
- Зниження пропозиції. Нові монети видобуваються повільніше, що зменшує тиск з боку пропозиції або призводить до її дефіциту. За зростання або навіть стабільного попиту ці умови сприяють підвищенню курсу криптовалюти.
- Ефект очікування. Якщо раніше вплив халвінгу був неочевидним, то сьогодні – після трьох циклів глобального зростання активу – інвестори очікують підвищення цін після зменшення винагороди майнерів і купують BTC заздалегідь.
- Бичачий ринок. Історично після кожного халвінгу (через 6-18 місяців) ціна BTC встановлювала новий максимум. Ці події безпосередньо пов’язані між собою, у чому легко переконатися за допомогою графіків минулих років.
Халвінг – дефляційний механізм, що стабільно знижує пропозицію та стимулює попит. Попри те, що кожен цикл, що слідує за ним, має свою швидкість і масштаби, він незмінно призводить до зростання ціни та історичних рекордів.
Ефект халвінгу Bitcoin з 2012 до 2024 року
До початку 2024 року криптовалютний світ побачив три халвінги й три «бичачих» ринки, протягом яких Bitcoin щоразу брав нові вершини. Однак зв’язок між цими подіями вдалося помітити тільки у 2021 році – напередодні третього халвінгу.
- У 2012 році халвінг знизив винагороду з 50 до 25 BTC: протягом наступного року вартість BTC зросла приблизно на 9 200% або в 92 рази – з ~$12 до ~$1 075 за 1 монету.
- У 2016 році, після зменшення винагороди до 12,5 BTC, перша криптовалюта зросла з $650 на 294%, досягнувши нового історичного рівня вартості — близько $2 560.
- У 2020 році халвінг знизив винагороду до 6,25 BTC, а курс підскочив на 540% — з $8 727 до $55 847.
Варто зазначити, що ці дані, які ґрунтуються на звіті CoinGecko, враховують тільки перший рік після халвінгу, хоча його ефект може тривати до півтора року. Так у 2021 році вершиною став курс у $69 000 – загальне зростання після події досягло 790%.
Середнє зростання після халвінгу за три цикли – 3 230%. Утім, якщо не враховувати 1-ий халвінг, який вніс основний вклад у це значення, показник складе 428%. Це також дуже багато, але вказує на зниження волатильності зі зростанням капіталізації BTC.
Також варто відзначити вплив на інфляцію (протягом дванадцяти років вона знизилася з 25 % до 1,8 %) та масштабну корекцію: кожен цикл Bitcoin і ринку завершується фазою «криптозими», під час якої курс BTC падає приблизно на 80 % від історичного максимуму.
Вплив халвінгу Bitcoin у 2025 році
Четвертий халвінг, як явище з уже відомим ефектом, вирізнився з-поміж усіх своїх попередників, спричинивши новий ціновий рекорд BTC ще за місяць до події — його вартість досягнула $73 400.
Це привело деяких аналітиків до думки, що фактор «бичачого» ринку вже враховано в ціні валюти, а отже, чергового витка зростання не буде. Але восени 2024 року, на тлі перемоги Дональда Трампа та першого в історії «прокриптовалютного» Конгресу США, курс Bitcoin почав брати рекорд за рекордом – упродовж місяця після виборів його ціна зросла з $67 000 до $97 000, а в грудні 2024 та січні 2025 – вище $106 000.
Але згідно з прогнозами експертів, це ще не вершина ринкового циклу, що триває.
- Benchmark: халвінг викличе шок пропозиції та курс у $150 000 до кінця 2025.
- Pantera Capital: «бичачий» цикл триватиме 1,5-2 роки з піком у $147 000 у 2025.
- Тім Дрейпер: $250 000 до кінця циклу та порада «не грати проти халвінгу».
Але коли саме настане пік циклу після халвінгу 2024 року? На це питання немає точної відповіді – лише прогнози експертів, які багато в чому схожі один на одного.
- У ETC Group вважають, що пікові значення для ринку і Bitcoin настануть через ~400 днів після халвінгу. Цей період припаде на кінець весни 2025 року.
- У Copper вирахували, що середня довжина «бичачого» циклу ринку становить 756 днів – з нішевих до рекордних значень. За цією оцінкою, пік буде в травні 2025.
- У CoinMarketCap вирішили, що шлях від халвінгу до пікового рівня триває 518–546 днів. Але з урахуванням «випередження звичної динаміки» ринок досягне вершини на 100 днів раніше – у травні-червні 2025 року.
Інші фактори, що впливають на ціну
Вплив халвінгу на ціну Bitcoin незаперечний, але важливо враховувати й інші чинники.
- Макроекономіка. Світові фінансові кризи, а також монетарна політика США: дані про рівень безробіття, інфляції та, звісно, відсоткова ставка.
- Регулювання. Зміни в регуляторному полі великих держав – насамперед США та Євросоюзу. У 2024 зміна політики США щодо віртуальних активів у позитивне русло призвела до ажіотажу та ейфорії на крипторинку.
- Роль інституціоналів. Чим більше великих компаній зберігає BTC, тим стабільніший його курс. З 2021 року й донині ми спостерігаємо зростання частки Bitcoin у портфелях таких інвесторів і навіть цілих держав. У 2025 році США всерйоз обговорює запуск державного BTC-резерву та купівлю 5% емісії.
Протягом останніх півтора року ми побачили запуск Bitcoin- та Ethereum-ETF, повну зміну політики SEC США аж до закриття всіх справ проти криптокомпаній і, звичайно, перемогу «прокриптовалютного» президента. Усе це, разом із халвінгом, впливає на ціну BTC, а на думку деяких експертів, може спричинити «суперцикл».
Підбиваємо підсумки
Якщо все спростити, то існує лише два фактори, що впливають на ціну Bitcoin у перспективі десятиліть, забезпечують її глобальне зростання та нові вершини.
Перший – це і роль інституціоналів, і регуляція, а головне кількість користувачів криптовалют, тобто фактор прийняття технології, що впливає на курс Bitcoin. Другий – технічна архітектура блокчейну, закладена на рівні вихідного коду. Вона забезпечує передбачувану емісію, обмежену пропозицію та незалежність від інфляції, криз і дій банків.
І в основі цього механізму – халвінг, що перетворює Bitcoin на «цифрове золото».