Бутерін: крах FTX підтверджує позицію Ethereum-спільноти — все централізоване є підозрілим

Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін назвав крах біржі FTX “величезною трагедією” та зазначив, що криптоіндустрія має винести уроки з інциденту. Про це повідомляє Bloomberg.

За його словами, інцидент ще раз продемонстрував, що набагато краще довіряти «відкритому та прозорому коду, а не окремим людям». 

«Багато хто в Ethereum-ком’юніті сприймає цю ситуацію як підтвердження того, у що вони весь час вірили: все централізоване за замовчуванням є підозрілим», — сказав він.

Розмірковуючи про те, як зробити дані про баланси централізованих бірж більш прозорими, Бутерін запропонував використовувати zk-SNARKs для перевірки резервів платформ. 

“Замість того, щоб покладатися виключно на “фіатні” інструменти на кшталт державних ліцензій, аудитів, вивчення корпоративного управління чи біографії осіб, які стоять за платформою, компанії могли б створювати криптографічні докази, що демонструють достатність коштів для покриття зобов’язань перед користувачами”, — написав Бутерін.

На його думку, має з’явитися система, яка б не дозволила біржі використовувати кошти клієнтів без згоди останніх. У досягненні цього могла б допомогти технологія zk-SNARKs, вважає Бутерін.

За його словами, в межах процедури Merkle Tree Proof-of-Reserves біржа або незалежна організація робить снапшот гаманців платформи та об’єднує їх в дерево Меркла. Подібний метод планують використовувати Binance та Huobi.

Бутерін вважає, що навіть найпростіша реалізація zk-SNARKs зробить процедуру доказів резервів більш конфіденційною: гілка, яка передається конкретному користувачеві як доказ платоспроможності, не дозволить йому дізнатися інформацію про баланси інших клієнтів.

Він додав, що криптографічні методи дозволяють перевірити резерви виключно в цифрових активах:

“Платформи зберігають не лише криптовалюти, але й фіат в межах банківської системи. […] Процедура спиратиметься на традиційні моделі довіри: кредитна організація підтвердить баланс, аудитори підтвердять баланс тощо. Зважаючи на те, що фіат не піддається криптографічній перевірці, це найкраще, що можна зробити”.

Співзасновник Ethereum вважає, що в майбутньому можуть з’явитися “криптографічно обмежені” централізовані біржі. Вони зберігатимуть активи в спеціальних смартконтрактах, які виключатимуть несанкціоноване використання клієнтських коштів, додав він.

СЕО Binance Чанпен Чжао відреагував на публікацію Бутеріна, заявивши, що команда біржі впровадить описаний алгоритм перевірки та зробить його відкритим для індустрії.

Раніше Бутерін висловив власні думки стосовно регулювання криптовалютної індустрії загалом та DeFi-сегменту.

Стежте за ForkLog UA у Twitter та Facebook.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK