Arbitrum Nova і zkSync: наднизькі комісії та надія на щедрий аірдроп

Рішення другого рівня (L2) стрімко набирають популярності. Вони значно прискорюють транзакції та дають змогу заощадити на комісіях, що особливо актуально за умови високої ончейн-активності на тлі відновлення ринку. 

Великі платформи на кшталт Aave або Curve підтримують цілу низку нових мереж. Такий підхід робить DeFi-додатки привабливішими і доступнішими користувачам, які не володіють значними коштами.

Проєкт Arbitrum, що лідирує за TVL, нещодавно провів аірдроп, завдяки якому понад 600 000 учасників ринку в сукупності отримали за свою активність близько 1,16 млрд ARB. Подія викликала чималий резонанс у спільноті та сприяла притоку коштів в інші протоколи, де поки що немає utility-токена.

У цьому матеріалі коротко розглянемо особливості та екосистеми L2-проєктів, що набирають популярність, – Arbitrum Nova і zkSync. 

  • Нова платформа від розробників Arbitrum вирізняється дуже низькими комісіями і швидкими транзакціями. Вона “заточена” під геймінг і соціальні застосунки.
  • zkSync позиціонується як перше EVM-сумісне рішення другого рівня на базі технології ZK Rollups. Побудована на основі протоколу DeFi-екосистема стрімко розвивається, нарощуючи ліквідність.
  • Багато учасників ринку очікують у майбутньому дроп utility-токенів Arbitrum Nova і zkSync і тому намагаються проявляти активність у цих екосистемах.

Мережа Arbitrum Nova: швидша і дешевша за Arbitrum One

Цю L2-мережу розробники позиціонують як “оптимальне рішення для геймінгу та соціальних застосунків”, тоді як Arbitrum One “залишається домівкою для DeFi і багатьох NFT-проєктів”.

Arbitrum Nova створена на базі технології Arbitrum AnyTrust, оптимізованої для “наддешевих транзакцій з міцними гарантіями безпеки”. 

“Ключова технічна відмінність полягає в тому, що Arbitrum One постійно розміщує транзакційні дані в Ethereum, а Nova використовує комітет із доступності даних“, – пояснили в Offchain Labs.

Згідно з інформацією на сайті проєкту, до DAC входять відомі платформи, зокрема ConsenSys, Offchain Labs, Google Cloud і Reddit. Остання в серпні минулого року анонсувала перенесення в Arbitrum Nova токенів, задіяних у програмі Community Points.

Дані: nova.arbitrum.io.

Ончейн-операція (“відкат до Rollup”) проводиться лише в тому випадку, якщо DAC “не справляється зі своєю роботою”. 

“Замість здійснення батчингу секвенсором і розміщення calldata в L1 система ділиться даними з комітетом. Останній потім підписує сертифікати доступності даних (DA Certs) для партій транзакцій”, – зазначили в Offchain Labs.

Алгоритм роботи мережі такий:

  1. Спершу секвенсор пакетує і стискає вхідні транзакції.
  2. Потім він відправляє дані в DAC і запитує DA Cert.
  3. Після цього секвенсор публікує сертифікат в Ethereum, “обіцяючи забезпечити доступність даних”.
  4. Якщо не можна згенерувати DA Cert, мережа здійснює “відкат до Rollup” і розміщує стислі дані calldata в Ethereum.

Взаємодія з Arbitrum Nova передбачає “мінімальну довіру” користувачів до системи. Зокрема, передбачається, що принаймні два члени комітету чесні.

Такий дещо централізований підхід забезпечує істотне зменшення транзакційних витрат – порівняно з Arbitrum One і багатьма іншими L2-рішеннями комісії нижчі в кілька разів.

Arbitrum Nova – EVM-сумісна мережа. Щоб додати її до популярного Web3-гаманця MetaMask, можна скористатися сервісом Chainlist

Натискаємо в правому кутку Connect Wallet, потім вводимо назву в полі Search Networks. Вибравши мережу, натискаємо Add to MetaMask.

Дані: ChainList

Після цього потрібно перевести ETH з основної мережі Ethereum в Arbitrum Nova. Це можна зробити за допомогою офіційного кросчейн-моста.

Дані: bridge.arbitrum.io.

Вартість виконання такої операції може значно варіюватися залежно від поточної ціни газу в мережі Ethereum. Відстежувати останню можна на сервісі Etherscan або ж за допомогою браузерного розширення CoinTool.

Є й інші кросчейн-мости – наприклад, Orbiter. Останній дає змогу перевести ETH або стейблкоїн USDC з безлічі інших мереж.

Дані: orbiter.finance

Екосистема на базі Arbitrum Nova ще дуже молода, тому TVL відносно невеликий – близько $6,5 млн (станом на 09 квітня 2023 року). Однак із другої половини березня, з моменту анонсу і самого аірдропу Arbitrum, показник зростає. Ймовірно, багато учасників ринку сподіваються, що у цієї мережі також з’явиться свій utility-токен.

Дані: DeFi Llama (станом на 09.04.2023).

Екосистема представлена лише кількома DEX. Найбільші з них: відома багатьом SushiSwap і молодий торговий майданчик Arbswap. Інтерфейс останнього багато в чому аналогічний до інших подібних платформ – ті самі функції обміну і додавання ліквідності в пул. Є також розділ Prediction – для прогнозування ціни токена ARB.

Дані: Arbswap

Угорі сайту красується напис “Arbswap airdrop is live!”. При натисканні на нього потрапляєте на сторінку з активностями, необхідними для отримання ArbEgg NFT

Є також розділ Farms, але він поки неактивний – не виключено, що фармінг стане доступним після аірдропу. 

Комісії в Arbitrum Nova дійсно вкрай низькі. Наприклад, схвалення USDC для використання в обмінних операціях на Arbswap коштувало менше цента (0,00000068251 ETH).

Дані: оглядач Arbitrum Nova.

Комісія за обмін 100 USDC на ~0,054 ETH склала $0,04. Транзакція пройшла майже миттєво.

Аналогічна операція в мережі Arbitrum One обійшлася б у $0,16, а в Ethereum – $4,05.

Дані: L2 Fees

Розміщення ліквідності в пулі USDC-ETH біржі Arbswap в мережі Arbitrum Nova коштувало $0,05, що також досить недорого. 

Висока швидкість і дешевизна транзакцій нової мережі пов’язана з ризиками централізації. Наприклад, “докази шахрайства” (fraud proofs) здійснюють учасники екосистеми з “білого списку”.

“Кошти можуть бути вкрадені, якщо жоден з відібраних верифікаторів не перевірить опублікований стан”, – зазначили аналітики L2Beat. 

Також, за їхніми словами, у системі використовуться “привілейований секвенсор”, що може на власний розсуд пріоритезивутаи транзакції. Така централізація загрожує ризиками фронтраннінгу в межах MEV.

Мережа zkSync: EVM і ZK-Rollups в одному флаконі

Цей L2-протокол позиціонується як механізм масштабування і конфіденційності для Ethereum. У його основі лежить технологія ZK-Rollups, на яку Віталік Бутерін покладає великі надії.

Розроблення zkSync почалося влітку 2020 року, хоча компанія Matter Labs, що стоїть за ним, працює над L2-рішеннями на базі доведення з нульовим розголошенням щонайменше з 2019 року. CEO і співзасновник проєкту – українець Олексій Глуховський.

У червні 2020 року презентували бета-версію платформи з продуктивністю до 200 транзакцій на секунду. Серед її особливостей:

  • комісії в переданому токені, а не в газі Ethereum;
  • миттєві підтвердження угод і їхнє завершення протягом декількох хвилин;
  • виведення коштів в основну мережу Ethereum менш ніж за 15 хвилин.

На початку 2021 року стартап Matter Labs залучив інвестиції від Union Square Ventures, Coinbase, DeFi-проєктів Aave, Balancer і Curve Finance, венчурних фірм Placeholder, 1kx, Dragonfly Capital та інших відомих учасників ринку.

Наприкінці того ж року Matter Labs закрив раунд фінансування Серії B на $50 млн. Його очолила a16z. Серед інших учасників: Blockchain.com, Crypto.com, ConsenSys, Bybit, OKEx, Alchemy, Covalent. 

У листопаді 2022 року фірма залучила $200 млн за підсумками раунду Серії С під керівництвом Blockchain Capital і Dragonfly. 

Загальна сума інвестицій, отриманих проєктом під час чотирьох раундів, становить $258 млн.

Дані: Crunchbase

У лютому 2022 року команда розгорнула zkSync 2.0 у тестнеті Ethereum як перше EVM-сумісне рішення другого рівня на базі ZK-Rollups.

Наприкінці того ж року стартап анонсував запуск тестової мережі третього рівня (L3) Pathfinder поверх Ethereum. За словами розробників, нове рішення являє собою екосистему пов’язаних блокчейнів на базі zkEVM, які називають “гіперчейнами”. 

Серед інших важливих переваг нової системи в Matter Labs відзначили можливість реалізовувати в мережі власні мости HyperBridges.

Дані: блог Matter Labs

У березні 2023 року відбувся запуск альфа-версії L2-рішення zkSync Era, яке раніше називалося zkSync 2.0. Воно передбачає абстракцію облікового запису – це означає, що кожна адреса в мережі являє собою окремий смартконтракт. 

Розробники зазначили, що спочатку протокол не буде повністю децентралізованим, щоб у команди залишився час на виправлення проблем безпеки.

Matter Labs витратила $3,8 млн на кілька аудитів смартконтрактів і винагороди для “білих” хакерів.

Використовувані zkSync ролапи забезпечують високу приватність операцій і дають змогу масштабувати основну мережу Ethereum: безліч транзакцій об’єднують у єдиний пакет, який підтверджують у блокчейні першого рівня.

“Найсуттєвіші відмінності полягають у переказах ETH і токенів ERC-20 з низькими витратами на газ. Вони швидкі та дешеві порівняно з L1 і Optimistic Rollups”, – зазначили аналітики Hacken.

На скріншоті нижче видно, що комісія за відправлення ефіру і вартість обміну токенів у мережі zkSync нижча, ніж у багатьох інших L2-рішень.

Дані: L2 Fees

Серед інших переваг zkSync фахівці Hacken виділили: 

З недоліків вони назвали:

  • невисоку швидкість виведення коштів у L1 (згідно з відгуками деяких користувачів);
  • значну обчислювальну потужність, необхідну для перевірки пакетів транзакцій.

Щоб скористатися zkSync Lite (раніше – zkSync 1.0), потрібно зайти на сайт проєкту і підключити гаманець – наприклад, MetaMask. Потім слід перевести ETH з основної мережі Ethereum в L2, натиснувши кнопку Top up.

Дані: lite.zksync.io

Потім внизу потрібно вибрати zkSync з переліку кросчейн-мостів.

Дані: lite.zksync.io.

Після цього ввести суму, натиснути Top up і підтвердити транзакцію в гаманці. Через кілька хвилин кошти зарахуються в мережу zkSync Lite.

Можна скористатися і неофіційним кросчейн-мостом на кшталт Orbiter. Він дає змогу переказати кошти з будь-якої іншої підтримуваної мережі, а не тільки з Ethereum.

На момент написання з мережею zkSync Lite повноцінно працює лише біржа ZigZag, яка останніми тижнями переживає навалу “аірдроп-хантерів”.

Інтерфейс біржі ZigZag. Дані: zigzag.exchange.

Для взаємодії з цією DEX потрібно в правому верхньому кутку підключити MetaMask і вибрати відповідну мережу (ZigZag також підтримує Arbitrum).

Щоб скористатися zkSync Era, потрібно спочатку додати її в Web3-гаманець. Найпростіше це зробити за допомогою вже знайомого нам сервісу ChainList.

Дані: ChainList

Після натискання Add To MetaMask схвалюємо використання мережі в гаманці.

Потім потрібно перевести ETH у zkSync Era через офіційний міст або за допомогою іншого кросчейн-рішення.

Інтерфейс офіційного кросчейн-мосту zkSync Era. Дані: bridge.zksync.io.

Кошти поміщаються в L2 протягом декількох хвилин. Виведення монет у мейннет Ethereum займає набагато більше часу – до 24 годин, що обумовлено особливостями технології. Активи зараховуються на гаманець автоматично – не потрібно знову заходити на сайт і натискати кнопку Claim, як у деяких інших рішеннях другого рівня.

На відміну від zkSync Lite, екосистема zkSync Era більш розвинена – її підтримує понад десяток платформ. TVL багатьох із них стрімко зростає.

TVL екосистеми zkSync Era. Дані: DeFi Llama (станом на 09.04.2023).

Лідируючі позиції в екосистемі займає некастодіальна біржа SyncSwap. Лише за сім днів її TVL зріс більш ніж на 90%, наблизившись до позначки $40 млн. 

Функціональність платформи аналогічна багатьом іншим DEX. Спробуємо розмістити трохи коштів у пул ETH-AVAX, прибутковість якого на момент написання становить ~45%.

Дані: SyncSwap

Для цього потрібно в розділі Trade перевести частину ефіру в AVAX. Слід залишити трохи ETH на балансі для оплати комісій.

Дані: SyncSwap

У правому нижньому кутку скріншота зазначено, що операція обійдеться в $0,5, а для її проведення знадобиться менше секунди.

Після натискання кнопки Swap з’явилося вікно, в якому йдеться про те, що 30-90% невикористаного газу відшкодовується автоматично. При цьому MetaMask вказав розрахункову комісію в $2,47.

Дані: SyncSwap

Після натискання Confirm транзакція дійсно пройшла майже миттєво, а комісія склала $0,96 (з урахуванням відшкодованого газу).

Дані: SyncSwap

Витрати на розблокування cAVAX склали $0,23, а для виконання операції знадобилася рівно 1 секунда. Плата за розміщення токенів у пул (з урахуванням відшкодування газу) склала $1,8, що чимало порівняно з подібними транзакціями в мережі Arbitrum Nova. 

Всі проєкти екосистеми можна подивитися на сайті. Як і в інших протоколів, у zkSync є оглядач блоків і аналітичний портал – zkScan.

Чи буде аірдроп токена zkSync?

Поки що Matter Labs не анонсувала випуск і роздачу utility-токена проєкту. У коментарі CoinDesk Олексій Глуховський сказав, що таких планів немає і його команда зосереджена на подальшому розвитку протоколу.

“Токен вступає в гру лише з децентралізацією мережі, а це все ще десь далеко на горизонті”, – наголосив глава проєкту.

Однак багато учасників криптоспільноти сподіваються на щедру роздачу нових монет і тому активно взаємодіють з екосистемою zkSync, яка зароджується. Наприклад, вони діляться активностями для “аірдроп-фармінгу” у Twitter.

Багато з цих “рецептів” передбачають не тільки використання офіційних кросчейн-мостів і пулів на DEX, а й випуск NFT.

Висновки

Рішення другого рівня Arbitrum Nova і zkSync виглядають перспективно, взаємодія з екосистемами справляє позитивне враження завдяки низьким комісіям і високій швидкості транзакцій.

TVL застосунків на базі вищезазначених протоколів стрімко зростає, що багато в чому зумовлено FOMO після щедрої роздачі utility-токенів проєкту Arbitrum. Позитивна динаміка особливо помітна в екосистемі zkSync Era.

Напрошується питання, чи можна вважати аірдропи “грошима з повітря”. Але однозначно відповісти на нього важко.

З одного боку, учасники ринку з ентузіазмом освоюють нові екосистеми, на свій страх і ризик тестують часто ще дуже “сирі” DEX і кросчейн-мости. Завдяки такій активності децентралізовані платформи отримують таку важливу ліквідність, а випущений токен використовується в голосуваннях з різних питань розвитку протоколів, ініційованих ДАО.

З іншого боку, деякі користувачі прагнуть будь-якими способами взяти участь у якомога більшій кількості потенційних роздач монет. Для цього “аірдроп-фермери” створюють безліч гаманців для взаємодії з різними застосунками в нових мережах. 

Деякі учасники криптоспільноти вважають таку поведінку не зовсім чесною, а підвищену активність у нових протоколах – чимось неприродним і часто економічно недоцільним.

Як би там не було, проєкти на кшталт Uniswap або Optimism, які проводили аірдропи, посідають міцні позиції і високо цінуються багатьма користувачами. Тому в майбутньому можна очікувати появу нових протоколів із власними utility-токенами. 

Але в конкурентній боротьбі, найімовірніше, переможуть проєкти з інноваційними технологіями, сильною ціннісною пропозицією і продуманою токеномікою.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK