(Де)централізація в TON: хто контролює більшість видобутих токенів?

Децентралізована спадщина Павла Дурова — The Open Network — активно розвивається: DeFi-екосистема поступово нарощує TVL, з’являються різні сервіси, а токен Toncoin тримається в топ-30 рейтингів за ринковою капіталізацією.

Однак дослідники Whiterabbit дійшли висновку, що у проєкту не все так добре. Один із головних ризиків — централізація через надмірну концентрацію utility-токенів серед невеликої кількості учасників екосистеми, пов’язаних із TON Foundation.

  • Майже 86% від загального обсягу пропозиції монет Toncoin утримує невелика кількість учасників екосистеми TON.
  • Багато «китових» адрес тісно взаємодіють одна з одною, а також пов’язані з TON Foundation.
  • Дослідники Whiterabbit бачать у цьому ознаки централізації проєкту TON і ризики маніпулювання ціною utility-токена.

Непроста історія The Open Network

Щоб краще зрозуміти суть проблеми, доцільно зануритися в контекст. Для цього згадаємо коротку історію проєкту.

The Open Network — блокчейн на базі Proof-of-Stake, який спочатку створювався командою Telegram, але тепер підтримується сторонніми розробниками.

Перша інформація про плани зі створення амбітного блокчейн-проєкту з’явилася 22 грудня 2017 року — поширилися чутки, що Павло Дуров планує провести ICO для Telegram. Тоді ж стала відома назва ініціативи — Telegram Open Network (TON), і токену — Gram.

На той час кількість користувачів месенджера досягла 180 млн осіб, а криптоіндустрія переживала бум первинних пропозицій монет.

Команда Telegram вирішила провести закритий токенсейл за участю професійних інвесторів, який більше нагадував звичний для технологічних компаній раунд фінансування. В обмін на гроші інвестори мали отримати токени Gram, але тільки після запуску мережі TON.

У січні 2018 року почався збір заявок на участь в ICO. Його проводили відповідно до американського законодавства, оскільки в токенсейлі брали участь інвестори зі США.

Ажіотаж навколо ICO був справді значним: у першому раунді обсяг заявок досяг $3,8 млрд, перевищивши плановий показник у кілька разів. Мету із залучення $850 млн швидко досягли. Аналогічну суму зібрали в другому раунді.

TON замислювався як наступний після біткоїну й Ethereum етап розвитку блокчейну. Він мав стати платформою для децентралізованих додатків зі смартконтрактами і віртуальною машиною. Але в архітектуру TON від самого початку заклали масштабування, що набагато перевершує можливості Ethereum.

Важливий напрямок був пов’язаний з інтеграцією системи та Gram у Telegram, що давало доступ до сотень мільйонів користувачів. Передбачалося, що токенами можна буде сплачувати за рекламу в каналах.

Хоча створення TON відбувалося в закритому режимі, у ньому брали участь сторонні розробники, а результати команда Telegram публікувала у відкритому доступі. Це й дало змогу надалі здійснити запуск проєкту 2020 року без участі Telegram і Павла Дурова.

Навесні 2019 року запрацювала тестова мережа TON. Доступ до неї отримали кілька сторонніх команд, зокрема й TON Labs.

До осені стало зрозуміло, що TON перебуває на фінальній стадії. На сайті test.ton.org з’явився код повної ноди, запустили оглядач блоків для тестової мережі.

За умовами контракту з Telegram учасники ICO могли отримати токени Gram тільки після запуску основної мережі TON, але не пізніше 31 жовтня 2019 року. Ця дата слугувала дедлайном для реалізації проєкту.

Однак напередодні старту, 11 жовтня, SEC раптово повідомила про вжиття «надзвичайних заходів і обмежень» щодо двох пов’язаних із токенсейлом TON офшорних компаній. У Комісії заявили, що Gram продали інвесторам незаконно. Чиновники також дійшли висновку, що права на 1 млрд токенів реалізували 39 американським резидентам.

SEC домоглася тимчасової судової заборони на поширення Gram, через що запуск TON став неможливим. Відомство також подало на Telegram до суду за продаж незареєстрованих цінних паперів.

Зрештою Павло Дуров оголосив про закриття проєкту, а його компанія не стала оскаржувати судову заборону на випуск Gram.

Нове життя TON

Усі технічні елементи Telegram Open Network до весни 2020 року були готові, і спільнота заявила про можливість запустити мережу без участі команди Telegram, яка відмовилася від одноосібного контролю над проєктом. Сценарій «децентралізованого запуску» підтримали провідні валідатори мережі.

Після закриття TON кілька незалежних команд продовжили працювати над блокчейном на основі коду проєкту:

  • Free TON, згодом перейменований в Everscale;
  • китайський проєкт від TON Community (який наразі не розвивається);
  • NewTON.

У березні 2021 року представники Telegram передали домен ton.org і GitHub-репозиторій спільноті The Open Network (колишній NewTON).

На той час емісія нативного токену екосистеми — Toncoin — склала 5 млрд монет. Кількість акаунтів у мережі перевищила 70 000 одиниць.

«Ми засмучені, що Telegram був змушений відмовитися від участі в проєкті TON у 2020 році. Однак спільнота продовжить розвивати технологію, що лежить в основі TON», — зазначили учасники The Open Network.

У грудні 2021 року Павло Дуров публічно підтримав розробників Toncoin.

Він заявив, що пишається тим, що «технологія жива і розвивається». Дуров також підкреслив, що Toncoin не залежить від команди Telegram, і побажав розробникам успіху:

«У поєднанні з правильною стратегією виходу на ринок у них є все необхідне для створення чогось грандіозного».

На початку листопада 2022 року на платформі Fragment стартував продаж юзернеймів Telegram за Toncoin. Перший лот – @auto – продано за 900 000 Toncoin (близько $1,4 млн на той момент).

У лютому 2023 року валідатори TON проголосували за призупинення роботи 194 гаманців із сумарним балансом 1,08 млрд Toncoin (>$2 млрд), які не здійснили жодної транзакції з моменту розподілу монет із 2020 до 2022 року.

«Завдяки потенційному припиненню роботи цих гаманців […] буде забезпечено ясність щодо обсягу доступної кількості Toncoin», — йдеться в блозі проєкту.

Процедура не охоплює адреси, які не брали участі в первинному розподілі.

Призупинення діятиме протягом чотирьох років. Відповідні адреси втратять можливість здійснювати транзакції в цей період.

Обсяг заморожених монет еквівалентний 21,3% загальної пропозиції криптоактиву.

Також у лютому розробники TON представили дорожню карту на 2023 рік. Вона передбачає:

  • запуск єдиного протоколу для взаємодії між додатками екосистеми і гаманцями;
  • підвищення безпеки та стабільності мережі;
  • підтримку перевірки підпису EVM;
  • поліпшення форматів адрес гаманців TON і перетворення останніх на децентралізовані зашифровані месенджери;
  • впровадження механізму спалювання частини комісій;
  • кросчейн-перекази між TON і Polygon, а також створення мосту для передачі біткоїнів, ETH і BNB;
  • поділ нод на колаторів і валідаторів для підвищення продуктивності блокчейну.

Крім того, команда TON запустила платформу для проведення голосувань Ton.vote. За її допомогою власники Toncoin зможуть брати участь в ухваленні рішень щодо всіх проєктів у мережі. 

Станом на 29 березня 2023 року сукупний TVL додатків екосистеми TON складає близько $13,4 млн. Для порівняння, показники BNB Chain і Tron становлять $5,12 млрд і $5,24 млрд відповідно.

TVL TON екосистемаTVL TON екосистема
Дані: DeFi Llama.

Левова частка TVL (~92%) припадає на децентралізовану біржу Megaton Finance. 

У розмові з ForkLog представник TON наголосив, що наразі команда проєкту приділяє велику увагу продуктам із сегменту DeFi, тому обсяг заблокованих в екосистемі коштів, імовірно, зростатиме. 

«Якщо порівнювати це значення із нульовим TVL, який був в екосистемі TON ще торік, то прогрес цілком істотний. […] Ми прагнемо до Web3, важливою частиною якого є DeFi. Ми впевнені, що TVL екосистеми TON буде тільки зростати і має всі шанси стати найбільшим у світі», — заявили в організації.

Капіталізація Toncoin складає ~$3,1 млрд станом на 29 березня 2023 року. У рейтингу CoinGecko монета знаходиться поряд із проєктами Cosmos Hub, Chainlink, Ethereum Classic і Monero.

Дані: CoinGecko

Незвичайна модель розподілу

Влітку 2020 року проєкт почав розподіл цифрових активів за допомогою майнінгу на базі Initial Proof-of-Work (IPoW). Останній, за словами розробників, об’єднує в собі переваги різних алгоритмів консенсусу.

«Блокчейн працює на технології Proof-of-Stake, що робить його швидким і недорогим. Однак початковий розподіл токенів був доступний за допомогою майнінгу, що передбачає децентралізацію і рівні умови для всіх учасників», — йдеться на сайті проєкту.

За словами представників TON, усі токени були розподілені серед «десятків тисяч майнерів»:

«Проєкт вирішив не проводити ICO, IEO або будь-який інший тип токенсейлу. Це зростання було органічним, багато в чому як у біткоїну».

Згідно з інформацією дослідників Whiterabbit, 6 липня розробники Telegram переказали токени «із системної адреси на 20 контрактів для розподілу монет».

Адреси контрактів були двох типів: Small Givers і Large Givers. 

«Другі розподіляли більше монет (щоразу 100 000 замість 100), але вимагали більшої обчислювальної потужності», — пояснили експерти Whiterabbit.

За їхніми спостереженнями, майнінг тривав з 6 липня 2020 року по 28 червня 2022 року. Однак майже всі випущені монети були розподілені протягом 51 дня після запуску можливості їхнього видобутку:

  • з 6 липня по 26 серпня 2020 року Large Givers розподілили 4,8 млрд (96%) токенів, Small Givers — лише 9,9 млн монет (0,2%);
  • з 27 серпня по 28 червня 2022 року Small Givers розподілили 117,3 млн токенів (2,35%).
Розподіл токенів за період з 6 липня 2020 року по 28 червня 2022 року. Дані: блог Whiterabbit.

«Варто зазначити, що де-факто Large Givers завершили майнінг 24 серпня, але дві адреси отримали останні 100 000 токенів від учасників цієї групи 26 серпня», — вказали дослідники.

За їхніми спостереженнями, 1,45% монет, що залишилися, розподілялися в 2019-2020 роках з системної адреси «для тестування». Згодом більшість цих коштів перемістили на одну з адрес TON Foundation.

Розподіл монет на старті майнінгу. Дані: Whiterabbit.

Експерти наголосили, що після завершення майнінгу «тестові Gram були перейменовані в токени основної мережі TON», а їхня ринкова капіталізація за три роки зросла з нуля до $11 млрд.

«Більшість великих власників (майнери категорії Large Givers, активні з 2020 року), як і раніше, зберігають монети. Значна їх частина може мати довгострокові плани щодо екосистеми», — констатували дослідники.

За їхніми спостереженнями, глибина ринку TON дуже мала. Тому «майже неможливо» продати ці монети без суттєвого впливу на ціну активу.

У пресслужбі TON зазначили, що майнінг проходив «з деякою часткою природної концентрації потужностей та інтересу учасників». За словами представника проєкту, саме тому в екосистемі з’явилися великі утримувачі токенів.

Всюдисущі кити

Дослідники Whiterabbit також дійшли висновку, що у майнінгу брало участь 3278 унікальних адрес. Однак тільки 248 взаємодіяли з Large Givers. Останні, як вже казалося, розподілили 96% пропозиції монет. Ці висновки дещо контрастують із заявою розробників TON про участь «десятків тисяч майнерів».

«Крім того, ці 248 адрес тісно взаємопов’язані […]. Ми також виявили деяку роздрібну активність, проте більша частина токенів видобувалася групою китів, пов’язаних один з одним», — зазначили у Whiterabbit.

На базі результатів ончейн-аналізу експерти розділили на кілька груп великих майнерів, що взаємодіяли з Large Givers і при цьому пов’язані з TON Foundation:

  • перша (6 липня — 30 липня) — видобуто 22% від загальної пропозиції монет;
  • друга (30 липня — 24 серпня) — 20%;
  • третя (6 липня — 24 серпня) — 18,8%;
  • четверта (19 липня — 24 серпня) — 17,2%;
  • дрібніші групи, що почали видобуток 1 серпня — 7,8%.

«Згідно з нашими розрахунками, пов’язані з TON Foundation адреси контролюють щонайменше 85,8% від обсягу пропозиції [монет]», — наголосили дослідники.

Дані: блог Whiterabbit.

Команда Whiterabbit також виявила, що з вищезгаданими групами майнерів пов’язані 170 валідаторів (з 272 активних на момент публікації дослідження). Крім того, 12 таких учасників екосистеми отримували кошти від TON Foundation «прямо або через проксі-адреси».

«Таким чином, є 182 (~ 66,9%) валідатори, які отримали монети від певних груп майнерів. Останні, можливо, підконтрольні вищеописаній групі ранніх здобувачів TON», — поділилися спостереженнями дослідники, додавши таблицю з детальними результатами ончейн-аналізу.

Експерти Whiterabbit дійшли висновку, що адреси, що «контролюють щонайменше 85,8% пропозиції», також тісно пов’язані між собою.

«Група людей, які контролюють ці адреси, повільно виводять токени TON на ринок, обмежуючи їх пропозицію та створюючи ефект низької ліквідності. Це позитивно впливає на ціну TON», — додали дослідники.

Невідомо, хто конкретно керує відповідними адресами. Але, принаймні частина цих загадкових учасників ринку співпрацює з TON Foundation, припустили експерти.

«Ця група відправила десятки мільйонів токенів TON на централізовані біржі для надання ліквідності. Інтеграція з цими торговими майданчиками анонсувалась і управлялася TON Foundation», — додали вони.

Крім того, з вищезгаданих адрес відбувалися перекази «ключовим учасникам спільноти TON». Здійснювалися і тестові транзакції під час взаємодії з TON Foundation, біржами та іншими сервісами, вказали експерти.

Дослідники також висловили думку, що нещодавня ініціатива щодо заморожування адрес з 1,08 млрд Toncoin навряд чи вирішить проблему концентрації пропозиції — згадані групи майнерів продовжать утримувати левову частку монет.

«Потенційні інвестори будуть бачити ризики централізації в такому розподілі токенів», — припустили в Whiterabbit.

Перспективи TON

Як уже зазначалося, є ймовірність, що TON Foundation почне більш активно розподіляти токени серед спільноти та ключових проєктів екосистеми «для популяризації блокчейну». У коментарі для ForkLog дослідники Whiterabbit припустили, що частина цих монет може бути реалізована «в ринок», що чинитиме тиск на курс активу.

«Можливо, одним із рішень для екосистеми буде продаж або десь навіть роздача токенів іншим інститутам, які зможуть принести користь екосистемі (наприклад, популярні DeFi-протоколи на Ethereum)», — вказали експерти.

У TON зазначили, що «розподіл [токенів] вже відбувається активним чином» у межах грантових програм, контестів, хакатонів та аірдропів.

Щодо впливу вищезгаданої «заморозки» монет на економіку проєкту у Whiterabbit заявили наступне:

«Ризики, звичайно, зменшилися, тому що з обігу вивели 20% пропозиції токена. Ці 20% не будуть брати участь в ухваленні рішень і не можуть бути продані «в ринок» наступні чотири роки. Але проблему централізації власників токена поки що не вирішено. Монетою володіє одна група осіб, і загалом лише вона найбільше зацікавлена в розвитку блокчейну».

Також, за їхніми словами, TON Foundation знаходиться у тісній комунікації з деякими ранніми майнерами. Останні здатні легко маніпулювати пропозицією токену і, отже, його курсом.

У контексті майбутніх перспектив проєкту у Whiterabbit знову загострили увагу на пов’язаних із централізацією проблемах. До інших перешкод розвитку експерти також віднесли високий поріг входу для розробників. Останнім «потрібно вивчати нову парадигму розробки смартконтрактів та нову мову, щоб випускати dapps».

Водночас у Whiterabbit не виключили ймовірність того, що DeFi-екосистема TON з часом конкуруватиме з BNB Chain, Polygon або Avalanche:

«Завдяки інтеграції з Telegram, асинхронній архітектурі блокчейну та сильній базі розробників екосистема розвивається і в один момент може досягти розмірів наведених вище прикладів».

У TON Foundation спростували тісний зв’язок організації з майнерами. Представник проєкту заявив, що команда «зацікавлена у співпраці» з релевантними учасниками екосистеми, проте не афілійована з ними:

«Основною (а скоріше єдиною) взаємодією між адресами майнінгу та адресою TON Foundation є пожертвування до резерву, призначеного для розвитку мережі TON. Пожертви були зроблені майнерами після публічних закликів до цього у квітні 2021 та квітні 2022 року. […] Безумовно, TON Foundation зацікавлений у співпраці з майнерами, але більшість майнерів не є учасниками TON Foundation, а більшість учасників TON Foundation не є майнерами».

В організації зазначили, що концентрація ліквідних активів у руках групи великих власників є звичайним для криптовалютних проєктів явищем. За словами представника команди, схожа ситуація спостерігається в мережах біткоїну та Ethereum.

У пресслужбі також додали, що вплив «заморожування» токенів на економіку проєкту буде «обмеженим». Це пов’язано з тим, що доступ до релевантних адрес «було втрачено ще до голосування про припинення».

Висновки

Проводячи ретельний фундаментальний аналіз проєктів, інвесторам слід звертати увагу на характер та темп емісії криптоактиву, на плани та особливості його розподілу у майбутньому.

Якщо значна частина монет зосереджена на невеликій кількості адрес, це говорить про централізацію проєкту. У такому разі один із головних ризиків — ухвалення рішень невеликою групою учасників екосистеми на свою користь. У випадку з TON, наприклад, це заморозка адрес за підсумками голосувань валідаторів або потенційний продаж великого обсягу токенів «в ринок».

Тим не менш, сильна команда розробників, інноваційна технологія, а також інтеграції можуть створити потужний мережевий ефект, здатний нівелювати багато недоліків.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version