NFT на біткоїні: як проєкт Ordinals впливає на блокчейн першої криптовалюти
Проєкт Ordinals стрімко набирає популярність та викликає палкі дискусії у спільноті про доцільність випуску та перспективи NFT у мережі першої криптовалюти.
«Біткоїн-пуристи» переконані, що цифрове золото створювалося зовсім не для розміщення зображень у блокчейні. Однак є і чимало впевнених у тому, що нова можливість піде на користь екосистемі та майнерам зокрема.
- Ідея NFT на блокчейні першої криптовалюти не нова. Однак лише через тривалий час вона дійсно набула популярності.
- Ажіотаж навколо Ordinals суттєво впливає на різні ончейн-метрики цифрового золота: транзакційну активність, навантаженість на мемпул, заповненість блоків тощо.
- Проєкт усе ще на ранніх стадіях розвитку, проте багато учасників спільноти активно працює над створенням інфраструктури. З’являються гаманці з підтриманням NFT нового типу, зручні інструменти для розміщення цифрових об’єктів у блокчейні, рішення для інтеграції з Ethereum.
Що таке Ordinals
Проєкт Ordinals, який з’явився в січні 2023 року, відкрив можливість розміщення зображень та інших типів даних у блокчейні першої та найбільшої за ринковою капіталізацією криптовалюти без використання окремого токена або сайдчейну.
Система використовує нумерацію сатоші (серіалізацію) для запису «даних-свідків» у біткоїн-транзакції.
«Ordinal Theory — це запропонована методологія для індивідуальної ідентифікації (за номером) і відстеження кожного окремого сатоші по всій пропозиції біткоїну», — пояснили аналітики Glassnode.
Феномен Ordinals став можливим завдяки реалізації Segregate Witness (SegWit) у серпні 2017 року та софтфорку Taproot, який провели через декілька років. Останній, окрім іншого, сприяв здешевленню та підвищенню приватності транзакцій.
Націлений насамперед на вирішення проблеми масштабованості SegWit змінив структуру блоку, дозволивши відокремлювати підписи від процесу їхньої передачі. Оновлення також усунуло проблему пластичності транзакцій та заклало основу для розвитку Lightning Network.
«SegWit збільшив розмір блоку біткоїну з 1 МБ до 4 МБ. У свою чергу Taproot послабив вимоги до лімітів даних, дозволивши заповнювати NFT від Ordinals цілий блок у 4 МБ», — зазначив партнер NovaBlock Capital Ліор Шимрон.
На графіку нижче проілюстровано перевищення ліміту в 1 МБ та подальше поступове збільшення середнього розміру блоку біткоїну після софтфорку SegWit:
Створені завдяки Ordinals «написи» (inscriptions) позиціонуються як «цифрові артефакти».
NFT в інших екосистемах на кшталт Ethereum чи Solana являють собою токени, які підтверджують право володіння певними предметами. Останні зазвичай розміщені в якомусь офчейн-сховищі.
«Хостингові послуги варіюються від хмарних серверів до IPFS і блокчейнів для зберігання файлів […]. З іншого боку, «написи» насправді містять необроблені дані, що записані безпосередньо до блокчейну біткоїну. Це робить їх унікальними», — пояснили дослідники Glassnode.
На сайті Ordinals написано наступне:
«Цифрові артефакти досконалі. NFT, що вказує на офчейн-контент на IPFS або Arweave, є недосконалим і, отже, не є цифровим артефактом».
Одна з найпопулярніших колекцій активів нового типу — Ordinal Punks, яка складається всього зі 100 цифрових предметів. За інформацією Ліора Шимрона, NFT, який ви можете побачити нижче, продано за 9,5 BTC (~$226 000 за курсом на 22.02.2023).
Хроніки зльоту біткоїн-NFT
Варто зазначити, що ідея NFT на блокчейні першої криптовалюти не нова — експерименти з подібними активами почалися з появою рішень на кшталт Colored Coins та Counterparty у 2012 та 2014 роках відповідно. Лише через тривалий час концепція, схоже, по-справжньому набуває популярності.
Станом на 2 березня 2023 року кількість випущених Ordinals-активів перевищила 240 000. На діаграмі видно, що більшість об’єктів (понад 80%), що розміщуються, — зображення. Текстовий формат біткоїн-NFT на другому місці за популярністю (понад 10%).
«Хайп на тлі поширення інформації про «написи» надзвичайний. Ажіотаж навколо можливості зафіксувати цифрові артефакти в найстарішому та децентралізованому блокчейні призвів до приголомшливого зростання кількості транзакцій, завантаженості мемпулу та збільшення середнього розміру блоку», — констатували дослідники Glassnode.
Нижче ілюструється динаміка обсягу комісій, спрямованих на створення NFT — 15 лютого добовий показник перевищив $170 000.
Популярність проєкту Ordinals позитивно позначилася на обсязі комісій відносно блоку. Таким чином, можна очікувати деяке збільшення доходів майнерів.
Ще один наслідок хайпу навколо нововведення — розширення застосування Taproot-підписів. На графіці нижче видно оновлення показником історичного максимуму.
Також збільшився середній розмір блоків. Різноманітні дані картинок та інших об’єктів можуть займати весь доступний обсяг.
Частка пов’язаних з Ordinals транзакцій у загальному обсязі сягнула піку в 6% та стабілізувавлася на 4%. Основний драйвер зростання — «написи» у вигляді зображень.
«Одна з найбільш гарячих тем для дебатів у контексті «написів» пов’язана з їх довгостроковим впливом на загальний обсяг даних блокчейну біткоїну, поширення видобутих майнерами блоків та синхронізацію повної ноди», — зазначили аналітики Glassnode.
За їхніми словами, збереження тренду сприятиме «послідовній заповнюваності блоків майже до краю».
Дослідники виявили, що NFT нового типу із середини грудня 2022 року збільшили обсяг даних у блокчейні біткоїну на 1,74 ГБ або на 0,4%.
На наступному графіку можна побачити, що частка простору блоків, які зайняли Ordinals-транзакції, сягла піку на рівні 60%. Потім показник стабілізувався на рівні 47%.
«Зважаючи на те, що на «написи» припадає 4,2% від загального обсягу ончейн-транзакцій, але при цьому вони споживають більше 47% блокового простору, очевидно, що це неймовірно щільний клас даних», — підкреслили експерти з Glassnode.
За їхніми спостереженнями, до «Ordinals-манії» блоки були заповнені лише на 25–50%. Тепер цей показник у діапазоні 80–90%, що відповідає 3,2–3,6 МБ.
«Написи» також значно вплинули на завантаженість мемпулу, у якому переважають транзакції з комісіями 1–2 sat/vByte.
На графіку видно, що більша завантаженість була на тлі драматичних подій, пов’язаних із FTX. Однак згодом ситуація стабілізувалася — надходження транзакцій із відносно високими комісіями значно зменшилося.
У випадку з Ordinals заповнення мемпулу відбувається поступово, зі зростанням попиту на простір блоків.
Новий сегмент ринку
Проєкт усе ще на ранніх стадіях розвитку, проте багато учасників спільноти активно працюють над створенням інфраструктури.
Наприклад, розробляється біткоїн-гаманець Hiro Wallet з нативною підтримкою NFT нового типу. Таке рішення створює проєкт Xverse.
We’ve begun rolling out support to Hiro Wallet for Bitcoin, NFTs and Ordinals for a truly cross-protocol Bitcoin Web3 experience. https://t.co/OAVriTraFq
— Mark Hendrickson | mark.btc | Hiro Wallet (@markymark) February 14, 2023
🧵 A thread with details… #bitcoin #web3 #stx #nfts #ordinals pic.twitter.com/SiWrIluFhk
Маркетплейс Gamma на базі Stacks запропонував користувачам можливість легко створювати «написи» в блокчейні біткоїну, без необхідності розгортання повної ноди.
So you want a Bitcoin ordinal?
— Gamma.io (@trygamma) February 9, 2023
Start with a Bitcoin full node, then install……no, no.
For the past year, we’ve focused on making the best creator tools possible.
Today, we’re launching no-code ordinal inscriptions to anyone with a BTC address.
🔗 https://t.co/WQzKZUWMw1
Подібний сервіс реалізований зусиллями команди Oridalsbot, яка раніше створила колекцію Satoshibles.
Пов’язана із блокчейн-компанією Bloq група розробників CapsuleNFT випустила колекцію Ordinary Oranges, цифрові артефакти якої також доступні в основній мережі Ethereum. При цьому є опція спалювання, що повертає активи в мережу першої криптовалюти.
«Принадність подібних підходів полягає в наявності рівня безпеки, що надає біткоїн, а також значної програмованісті децентралізованих застосунків і L2-протоколів, які працюють на віртуальній машині Ethereum. Окрім того, вони припускають глибшу ліквідність, яка є на NFT-маркетплейсах на кшталт OpenSea», — підкреслив директор з контенту CoinDesk Майкл Дж. Кейсі.
На його думку, подібні розробки мають зробити критовалютну екосистему більш інтегрованою.
«Різні протоколи виконують різні функції, а все це пов’язано з блокчейном на базі Proof-of-Work із 15-річною історією, який не може зупинити жоден американський регулятор», — пояснив Кейсі.
Компанія Yuga Labs, що стоїть за NFT-колекцією Bored Ape Yacht Club, оголосила про випуск колекції TwelveFold на блокчейні біткоїну.
Introducing TwelveFold. A limited edition collection of 300 generative pieces, inscribed on satoshis on the Bitcoin blockchain.https://t.co/aFWEIhzqcI pic.twitter.com/PjWABKKBr4
— Yuga Labs (@yugalabs) February 27, 2023
Аналог Ordinals з’явився і в блокчейні Litecoin. Розробник Ентоні Герреро адаптував код для роботи із вхідними даними з мережі альткоїну. Він врахував параметри, що різняться між блокчейнами на кшталт ліміту пропозиції і різниці в часі створення блоків.
Першим об’єктом, що він розмістив завдяки перенесенню протоколу, став white paper MimbleWimble. У травні розробники активували це оновлення в мережі Litecoin.
За словами Герреро, на відміну від блокчейну першої криптовалюти, де розміщення об’єктів може коштувати близько десятка доларів, у Litecoin на цю операцію знадобиться «близько двох центів».
Деякі майнінгові компанії з натхненням зустріли новий тренд. Наприклад, Luxor Technologies оголосила про купівлю платформи OrdinalHub для випуску, продажу та відстеження біткоїн-NFT.
Представники фірми зазначили, що сегмент поки що залишається розрізненим: випуск та угоди з новими активами укладаються на багатьох серверах у Discord. На думку фахівців майнінгової компанії, це ускладнює відстеження проєктів для творців та колекціонерів. Відсутність системи умовного депонування перешкоджає розвитку торгівлі та веде до високих комісій.
«OrdinalHub вирішить ці проблеми шляхом надання спільноті центрального хабу для пошуку проєктів, торгівлі NFT, відкриття нових місць емісії та доступу до навчальних матеріалів. […] Ринку не вистачає надійних рішень корпоративного рівня для індексації колекцій, умовного депонування та полегшення визначення цін», — заявили в Luxor.
Дослідники з Matrixport припустили, що різке зростання популярності біткоїн-NFT може вивести проєкт Stacks Network від Blockstack на рівень екосистеми з багатомільярдною капіталізацією.
У фірмі підкреслили, що на відміну від традиційних невзаємозамінних токенів активи на протоколі Ordinals не покладаються на стандарти взаємодії з мережею на кшталт ERC-721, а випускаються безпосередньо на блокчейні, що забезпечує незмінність даних.
Експерти з Matrixport погодилися, що біткоїн-NFT є «цифровими артефактами», оскільки розробники смартконтрактів не можуть нічого змінити в них.
Stacks Network — мережа другого рівня, яка пропонує сумісні з біткоїном смартконтракти. Для проведення транзакцій вона використовує блокчейн першої криптовалюти як рівень безпеки.
За останні 30 днів котирування Stacks (STX) зросли на понад 150%. Капіталізація монети наблизилася до $1 млрд.
Неоднозначність позицій
Далеко не всі учасники криптоіндустрії в захваті від того, що відбувається. Наприклад, розробник Bitcoin Core Люк Деш-молодший назвав активи на базі Ordinals «сміттям» і натякнув на необхідність створити «спам-фільтр».
Is anyone working on a spam filter for this garbage yet?#Bitcoin https://t.co/Wws8hi54R4
— @LukeDashjr@BitcoinHackers.org on Mastodon (@LukeDashjr) January 28, 2023
У доцільності цензури також переконаний відомий користувач Twitter Mr.Hodl.
It’s not really the miners that would be the one censoring, mostly pools. And if I was a pool op, I’d censor the shit out of anyone that clogged up the chain. They would need to bribe the shit out of me to mine those TXs.
— Mr.Hodl ⚡️ 🌕🍿 B.R.E.A.M.🟠🤌👍 (@MrHodl) January 29, 2023
Подібний заклик пролунав у видаленому твіті CEO Blockstream Адама Бека, який назвав активи на базі Ordinals «лайном».
Adam Back used to sell T-shirts with RSA code printed on them, to fight the US government’s attempts to censor free speech
— Udi Wertheimer 🧙♂️ (@udiWertheimer) January 29, 2023
Now he’s encouraging miners to censor jpegs because he thinks they’re “crap” pic.twitter.com/eha4Zxrwyc
«Біткоїн-пуристи» переконані, що транзакції з NFT нового типу захаращують простір блоків та шкодять «більш легітимним фінансовим операціям».
Прихильники Ordinals стверджують, що «написи» сприятливо впливають на ринок комісій і збільшують надходження майнерів. Отже, зростання популярності таких активів робить мережу першої криптовалюти більш захищеною.
«Вони також апелюють до ліберальних принципів, згідно з якими ринок визначає найкраще використання простору блоків», — зазначив Ліор Шимрон.
Засновник Gamma.io Джаміль Дханані підкреслив, що «біткоїн-пуристи» зводять функціональність першої криптовалюти лише до обробки транзакцій. На їхню думку, будь-який інший юзкейс — «зловживання».
«Оскільки біткоїн — це відкрита, загальнодоступна система, кожна людина може відправити транзакцію з будь-якими даними на власний розсуд. І ми бачили неймовірну креативність та безліч інновацій, спрямованих на те, щоб вивести першу криптовалюту за початкові межі її використання», — поділився думками Дханані.
Розробник Ordinals Кейсі Родармор переконаний, що розвиток та популярність його проєкту йдуть лише на благо першої криптовалюти.
«Щоби біткоїн був захищеним, блоки мають бути повні. Це частина моделі безпеки монет. Якщо блоки не заповнені, ні в кого немає стимулів платити комісії понад їхній мінімальний рівень», — підкреслив він.
Аналогічного погляду дотримується розробник Уді Вертхаймер. За його словами, Ordinals створює для майнерів стимули, щоби робити мережу цифрового золота більш захищеною. Це особливо актуально у світлі майбутніх халвінгів, які зменшують нагороду за здобуті блоки.
У розмові з Cointelegraph Вертхаймер відзначив зародження нового юзкейсу, покликаного зробити розробку на біткоїні комерційно вигідною.
«З огляду на весь цей інтерес до Ordinals та «написів», я очікую на появу дуже великої екосистеми», — поділився думкою експерт.
Щодо критики проєкту з боку деяких учасників криптоспільноти Вертхаймер заявив, що в останні роки біткоїн-розробники «ігнорували потреби користувачів».
Висновки
Феномен Ordinals — одна з найнесподіваніших подій в історії біткоїну, тому не дивно, що навколо проєкту точаться жваві дискусії.
Враховуючи популярність NFT на Ethereum та інших блокчейнах останніми роками, не виключено, що тренд продовжиться. Результатом його розвитку, найімовірніше, стане чималий попит на простір блоків у мережі цифрового золота.
«Написи» вже навантажують мемпул, але поки що немає очевидних ознак витіснення «легітимних фінансових операцій» — лише трохи піднявся мінімальний рівень комісії для включення транзакції до блоку.
Як би спільнота не відносилася до біткоїн-NFT, вони вже значно впливають на ключові метрики мережі першої криптовалюти. Цікаво буде спостерігати за подальшою динамікою ончейн-даних, розвитком екосистеми навколо Ordinals та впливом проєкту на решту ринку.