Інтервʼю з Костею Кудо: про ринок, його ризики та криптоосвіченість
Співзасновник і CEO компанії CRYPTOLOGY KEY Костя Кудо доводить, чому до трейдингу важливо ставитися як до «нудної» професії, а клішований образ трейдера в очах мас змінить тільки обізнаність.
Костя Кудо – співзасновник і CEO однієї з найбільших в Україні трейдинг-академії Cryptology Key, а разом із цим – один із найавторитетніших трейдерів в українському сегменті.
Ми поспілкувалися про тонкощі української криптоосвіченості, ризики ринку, а також аспекти професії трейдера.
Про ринок, майнінг і ретрохантинг
– В інтервʼю для Incrypted ви розповідали, що ваше перше знайомство з криптовалютою в тому числі припало на майнінг. На вашу думку, які перспективи його як методу заробітку зараз і в найближчому майбутньому?
– Я дійсно почав своє знайомство з криптовалютами через майнінг, але назвати це «займався майнінгом» – важко; я повністю довірився товаришеві, який мене в це втягнув.
Це було перспективно з однієї простої причини – ніша не була переповнена, складність видобутку була невисокою, майнінгом займалася обмежена кількість людей і не було такої кількості великих гравців. Вартість обладнання та ресурсів на видобуток була достатня для швидкої окупності.
Чого не скажеш про зараз: складність видобутку зросла, і на даний момент увесь ринок майнінгу зайняли великі компанії, які володіють серйозними потужностями. Змагатися з ними немає сенсу. Тому, наразі я вважаю, що сфера майнінгу для звичайного ритейлу – мертва. І що зараз, що в майбутньому нею займатимуться тільки великі компанії, які можуть дозволити собі купувати обладнання на мільйони доларів.
– Багато хто стверджує, що ринок в основному керується наративами та макроекономічними факторами. Чи погоджуєтеся ви з цією тезою? Чому / чому ні?
– Я вважаю, що ринком рухає не стільки наративність, скільки макроекономічні показники.
Ринок працює циклічно. Ми всі знаємо, що є важкі часи та є легкі часи, легкий ринок і важкий ринок — і в основному це все залежить від макроекономічної стабільності світової економіки. І ринок цифрових активів, як ми вже бачимо за останні кілька років, не став винятком і теж працює за правилами інших світових фінансових ринків. Тож те, що нам диктуватиме світова макроекономічна ситуація, те й відбуватиметься на криптовалютному ринку.
Водночас наратив — це лише те, що допомагає грошам переміщатися з одного сектора в інший для збільшення прибутку. Якщо ми візьмемо крипту та порівняємо її з фондовим ринком, то побачимо, що там усе відбувається ідентично: що більше хайпує, там і більше грошей. На фонді був наратив і зростання компаній «техів», пов’язаних із ШІ-технологіями — окей, у крипті в той же час хайпували ШІ-токени, і таких прикладів дуже багато.
Наративи працюють скрізь однаково. Єдина різниця — це обсяг коштів.
– 2023 рік і перший квартал 2024 року ознаменувалися вірусністю utilty-проєктів. Зараз на ринку популярними є мемкоїни та токени GameFi. Чи означає це, що інвестори втомилися від Web3-продуктів, цінність яких вони не можуть зрозуміти або використати?
– Це просто вкотре показує, наскільки крипта ще сира.
Основне «ютіліті», яке може дати крипта — це швидкі транзакції та прості транскордонні платіжні рішення. А на другому місці — максимально простий і зрозумілий спосіб входу у фінансову індустрію для будь-якого ритейлу.
Щороку виходять тисячі «технологічних проєктів», які обіцяють зробити цифрову революцію. Однак революції не відбулося, і люди втомилися від тисяч «супер технологій», які за великим рахунком нічого не змінювали.
Саме тому меми цього року ввірвалися, і всі веселощі зараз відбуваються там. Тому що для окремої людини — вони більш зрозумілі та прості. Вони збирають навколо себе тисячі людей, і в них зрозуміла мета.
У будь-якому разі часи змінюються, ринки теж. Основні технології, які несе в собі криптовалюта – це платіжні рішення та безпека. І можливо в майбутньому GameFI, хоча вони наразі дуже недооцінені.
– Зі зростанням кількості нових Web3-проєктів, усе більше уваги комʼюніті приділяється лаунчпадам, ретродропам і іншим подібним способам просування ICO. Як сильно вони впливають на поведінку інвесторів і, зокрема, на ринок у цілому?
Судячи з того, що ми бачили за останні два роки з ICO, дропами тощо, можна зробити висновок, що воно класно працювало у 2020-2021 роках, коли про цей вид заробітку ніхто не знав, і в людей була віра в ринок і в технологічність проєктів.
Наразі ж ми маємо велику кількість VC-роздутих (венчурними фондами – прим. авт.) проєктів, які «стрижуть» на кожній роздачі дропів (роздаючи понад 30% токенів на свої або афілійовані гаманці), і після виходу на біржі, ще мають величезну кількість прихованих розлоків активу.
Раніше ринок розвивався у висоту, а зараз він розвивається в ширину, тим самим розмиваючи ліквідність. Тому ми часто можемо спостерігати лістинг проєкту з 20% циркуляцією від усієї емісії й обіцянкою виходу залишку протягом найближчих двох-трьох років. У підсумку ми бачимо постійний тиск на стакан. Хорошими прикладами, до речі, є Arbitrum, ZKsync, LayerZero та Starknet.
Тому, на мою думку, такі активності – хороший спосіб втратити час та зазнати збитків.
До речі, якщо копнути глибше і подивитись на обіцяні на 2025-26 рік розлоки за всіма активами, які вийшли у 23-2024 році, ми побачимо, що величезна кількість емісії має ще вийти в ринок – але питання: чи будуть її відкуповувати?
Про криптоосвіченість
– Як спеціаліст, який розповідає про складні технічні аспекти криптотрейдингу, скажіть, будь ласка, чи існує певна нормована література з його теорії? Як скоро може створитися така теоретична база, зокрема в україномовному сегменті?
Уся теоретична і практична частина розвивається здебільшого на західному ринку вже дуже давно. Існують навіть вищі навчальні заклади, які навчають роботі на фінансових ринках.
Ми знаємо, що є різні стадії ліцензування для того, щоб працювати на фінансових ринках. Ти маєш складати іспити, отримувати ліцензії тощо… На криптовалютному ринку наразі все набагато простіше, але, як я вже казав, криптовалютний ринок сьогодні доволі сирий – дуже схожий на фондовий на початку 2000 років.
А це означає, що перехід усіх стандартів з фондового ринку на крипторинок — це лише питання часу. Таким чином, уся база знань, усі ліцензування тощо з часом перекочують, тож можна читати ту саму теоретичну базу, що й для фондових ринків, вивчати фонди та їхні дії.
Якщо ми говоримо про Україну, наша компанія дуже старанно займається якраз впровадженням цього: ми пишемо певну стандартизацію інформації під цифровий ринок для того, щоб українці могли надалі розвиватися й здобувати освіту саме у сфері трейдингу — не спекуляцій і не криптанства, а саме трейдингу цифрових активів, як і в усьому світі.
– Cryptology пропонує курси для неповнолітніх. Наскільки молодь залучена в освітній процес? З ваших спостережень, хто виражає більший ентузіазм у навчанні – підлітки чи повнолітні учні?
– У нас було кілька благодійних запусків, націлених на навчання підлітків фінансової грамотності (мова, зокрема, йде про безкоштовний курс від Cryptology у співпраці з WhiteBIT – прим .авт.). Ми це робили для того, щоб зрозуміти, як молоді люди сприймають інформацію та надалі намагатися це просувати та впроваджувати це на вищому рівні. Як показав досвід, люди віком від 14 до 16 років дуже добре вбирають інформацію з фінансової грамотності та дуже швидко вміють її застосовувати на практиці.
Якщо ми беремо вже більш дорослих людей, то ними інформація засвоюється набагато повільніше, але, скоріш за все, це через те, що для них подається складніше, та й у них є певна завантаженість, і мізки зайняті трошки іншим. Тому в підлітковому віці набагато простіше це все зрозуміти та розвивати надалі.
Я сподіваюся, що Україна буде далі рухатися та розвиватися в цьому напрямку, і команда Cryptology.Key зможе в цьому допомогти. Хочеться, щоб наші запуски з навчання фінансової грамотності для підлітків були першою сходинкою перед впровадженням предмета фінансової грамотності в школах і університетах нашої країни.
– Чим зумовлений клішований образ трейдера як бездумного спекулянта в очах більшості тих, хто не знайомий/слабко знайомий з індустрією? Як це змінити, зокрема за допомогою освіти?
– Найімовірніше, цей образ з’явився, тому що всі чомусь звикли бачити “трейдера” (а особливо цифровими активами), який постійно зливає гроші на “ф’ючах”, продає якісь сигнали в приватних телеграм каналах і так далі.
Однак, якщо ми поглянемо на справжній образ трейдера, який існує у цивілізованому світі вже не один десяток років, ось тоді ми побачимо, що це зовсім інша особистість. Особистість, яка розуміє, що відбувається у світі, розуміє, як цим спекулювати, як працювати на емоціях ритейлів, які перебувають на ринку та, найголовніше, розуміє, як викласти це все в структуровану торговельну стратегію.
Тому не можна сказати, що це хтось бездумний, хто натискає кнопку, щоб заробити. Це людина, яка аналізує що відбувається у світі: від макро- до мікроподій у економіці та геополітиці, які можуть вплинути на ринки. А аналіз цей потрібен для того, щоб правильно побудувати свій план роботи на найближчі тиждень, місяць або півроку-рік і навіть більше.
Тому я можу сказати, що бездумними трейдерів вважають лише ті, хто дивиться на криптанів з інстаграму, які займаються дурницями, а не справжнім аналізом і торгівлею.
– Наразі навчальні програми з блокчейн-технологій уже інтегруються в освітні програми. Чи є потенціал створення аналогічних академічних програм саме в трейдингу та токеноміці?
– Так, це планується та, скажемо так, розвивається протягом року.
– Ваш шлях до заснування Cryptology.key почався з того, що ви разом із групою колег по курсах знаходили недоліки в їх навчальних методиках. На поточний момент, чи існують, на вашу думку, певні глобальні проблеми викладання криптотрейдингу, які варто було б змінити?
– Я вважаю, що основна проблема викладання трейдингу (приберемо навіть «крипто-») — це нестача уваги кожному окремому користувачеві. Основне, чим ми від самого початку виділилися — це наданням зворотнього звязку, перевіркою домашніх завдань, тестуванням і максимальним фокусом на перевірці отриманих знань.
На поточний момент досі не всі школи в України імплементували зворотний зв’язок для кожного студента. І, я вважаю, це і є основна помилка. А головний мінус великих освітніх шкіл – це націленість на швидкий результат за рахунок втрати якості.
– З огляду на зростаючу кількість жінок-інфлюєнсерок у спільноті, яка частка жінок серед ваших студентів у Cryptology?
– За останні роки відсоток жінок дуже сильно збільшився.
Якщо ми візьмемо останній рік, то це близько 30-35%. У нас у колективі також з’явилося кілька дівчат-трейдерів, які показують дуже хороші результати.
Я думаю, що це все пов’язано саме з жіночою психологією. За моїми спостереженнями, жінки набагато простіше переносять стресові ситуації та легше проводять аналіз, ніж чоловіки.
Ми розраховуємо на те, що відсоток жінок зростатиме й надалі.
– На вашу думку, чого бракує українській спільноті для високого рівня криптоосвіченості?
Наш прапор дедалі частіше з’являється на різного роду торгових турнірах та платформах, і це не може не радувати. За 2022 і 2023 рік ми з командою теж брали участь у таких турнірах, і в командних заліках посіли дев’яте місце в Європі та двадцяте у світі.
Єдине, чого, на мій погляд, не вистачає – це усвідомленості. Основне, про що думає людина, коли чує слово «трейдинг» — це або про якихось «скамерів», що заберуть в тебе останні гроші, або про «швидкі гроші», які можуть зробити «лайфчейндж» (змінити твоє життя – прим. авт.). Але насправді — це звичайна професія, за якою треба слідкувати, розвиватися і завжди залишатися в тонусі та в концентрації.
Щойно людина усвідомлює, що це повноцінна професія, а не «тємка», всі недоліки трейдингу, які вона собі в голові вигадала, випаровуються.
Про торгівлю та безпеку
– «Ви не можете контролювати ринок, але ви можете контролювати свої ризики». Чи погоджуєтеся ви з таким твердженням, враховуючи волатильність ринку?
Почнемо з того, що криптовалютний ринок – це найбільш високоризиковий ринок. Якщо ми візьмемо інші, то вони всі набагато менш ризиковані.
Волатильність, маніпулятивність і висока прибутковість — це все про криптовалютний ринок. Але вибір за кожним із нас: якщо ви хочете менший ризик, ви йдете на менш ризиковий ринок, але ви повинні прийняти те, що там ви заробляєте набагато менше.
Контролювати весь ризик ми не можемо. Ризики, пов’язані з торгівлею — на нас, так, але, наприклад, злами бірж, гаманців і скасування ліцензій знаходяться поза зоною нашого контролю. Це треба розуміти, дотримуватися запобіжних заходів, правил з розподілення капіталу і звичайної цифрової гігієни – так ви зможете знизити цей ризик.
– Залишається актуальною проблема персональної безпеки криптовалютних активів. Чи зіштовхувались ви з загрозами для ваших матеріальних засобів? Які поради ви можете дати щодо безпечного зберігання особистих активів?
У 2022 році зі мною сталася «яскрава» ситуація, коли в мене було викрадено досить велику суму з популярної біржі Binance. Це все сталося через те, що були скомпрометовані ключі API стороннього сервісу, які використовуються для читання балансу. Відтоді я користуюся тільки власним софтом, який сам створив.
Треба розуміти, що всі API-ключі мають зберігатися тільки у вас, а не на якихось «хмарах». В ідеалі, для того, щоб займатися спекуляціями, найкраще використовувати окремий SSD або повністю окрему платформу і в жодному разі не зберігати це на тому самому комп’ютері, на якому ви листуєтесь, граєте тощо.
Ну й стандартні поради – зберігайте кошти на некастодіальних гаманцях, не зберігайте крипту на робочих девайсах, не зберігайте сід фрази в інтернеті та «хмарі». І не нехтуйте застереженнями, які пишуть творці гаманців.
– Існує популярна фраза «Хоча 99% трейдерів знають, що робити, тільки 1% насправді це робить». На вашу думку, чи існує якась окрема якість, що робить трейдера унікально ефективним?
Я з цим виразом повністю не згоден. Найімовірніше, так кажуть люди, які ніколи не вміли або ніколи не навчаться торгувати, тому що в торгівлю не вірять.
Насправді трейдинг – це дуже нудна ніша. І ви коли зрозумієте, що це дійсно нудно, тільки тоді ви почнете заробляти. Якщо людина приходить у трейдинг для того, щоб навчитися професії, а не отримати якийсь адреналін, емоції, «гемблу» й інше, тоді вона почне заробляти.
З урахуванням того, що багато хто приходить у крипту через рекламу, яка яро пропагує легкі гроші, сюди злітаються різні азартні «гравці», і приходячи на ринок вони тільки продовжують «грати». Але якщо приходить людина з розумінням, що це повноцінна професія і в неї є бажання і мотивація працювати та заробляти — вона буде заробляти. Тож відсоток тих, хто залишається і стабільно заробляє на ринку, набагато вищий, ніж 1 або навіть 10-20%.
– Що визначає професійного трейдера: технічні знання чи правильне мислення?
– Ані те, ані інше, насправді. Людина може володіти неповною базою технічних знань, але рутинно робитиме одну й ту саму дію, у неї буде хороша память просто на один й той самий сетап, вона його повторюватиме і на цьому зароблятиме.
Те ж саме стосується емоцій: людина може бути повністю емоційно прокачаною, бути вільною від азарту та страху, але водночас просто може не бачити торгівельні ситуації, тому що їй бракуватиме якраз технічної бази.
Тут важлива правильна пропорція. У вас у голові однозначно має бути порядок, але і знань не повинно бути занадто багато, тому що вони можуть тільки заплутати. Професійного трейдера визначає його жага до розвитку та дисципліна. А також потрібно знайти баланс між правильним майндсетом і технічними знаннями.