Що таке ChatGPT і чи дійсно він є революційною технологією?

2022 рік став проривним для ШІ-мистецтва. З’явилося безліч алгоритмів, які дозволяють кожному бажаючому створювати унікальні картини за уривком тексту.

Різноманітні компанії та окремі розробники один за одним створювали системи та застосунки на базі нейромереж. DALL-E 2, Midjourney та Stable Diffusion й досі користуються попитом і будуть популярними ще довгий час.

Втім, у 2023 році спільноту зацікавила інша технологія — нова “революційна” нейромережа ChatGPT.

Ми з’ясували, що являє собою ця ШІ-система, як її використовують та чому вже забороняють.

  • У листопаді 2022 року OpenAI представила чат-бот ChatGPT, якому можна ставити питання або зробити запит і отримати “майже людську” відповідь.
  • Через два місяці після запуску кількість користувачів ChatGPT сягнула 100 млн.
  • Деякі експерти заявили про сумніви щодо “революційності” сервісу, інші порівняли його реліз із випуском першого iPhone.
  • Як і будь-яка потужна система, що автоматизує робочі процеси, вона вплине на тих, хто пропонує аналогічні навички на ринці праці.
  • Технологія має низку обмежень, серед яких лімітована база знань, нездатність висловлювати почуття та генерація помилкових фактів.

Нейромережа ChatGPT: що це?

ChatGPT — це чат-бот, який став найшвидшим за зростанням сервісом в історії. Його презентувала ШІ-лабораторія OpenAI в листопаді 2022 року.

Система базується на оновленій мовній моделі GPT-3 — нейромережі GPT-3.5. Її навчання відбувалося на суперкомп’ютері Azure AI.

Користувач може поставити питання, ввести запит чи підказку та отримати розгорнуту “майже людську” текстову відповідь. Алгоритм здатний вести розмову на безліч тем і розуміти контекст, визнавати помилки, жартувати та дискутувати.

ChatGPT що це такеChatGPT що це таке
Розмова із ChatGPT.

Чат-бот підтримує безліч мов, зокрема й українську (втім, поки відповіді обмежені та іноді граматично некоректні). Алгоритм може відповідати на питання, генерувати текст на задану тему та виконувати інші завдання. 

Розробники створили модель за допомогою навчання з підкріпленням на базі зворотного зв’язку з людиною (RLHF). Вони застосовували ті ж методи, що й з InstructGPT, проте доповнили їх даними з діалогів людей.

Відповідь нейромережі на питання, які методи використовували розробники під час її створення.

Для збору датасету розмов OpenAI залучила інструкторів. Вони відтворювали обидві сторони бесіди — ШІ та людини. Також тренери мали доступ до змодельованих речень для допомоги в написанні відповідей.

Отриманий набір даних команда змішала з датасетом InstructGPT, який трансформували до формату діалогу.

Для створення моделі винагороди за навчання інженери використовували розмови між інструкторами та чат-ботом. Потім вони рандомно обрали згенеровані ШІ відповіді та попросили тренерів ранжувати їх. 

Щоб покращити точність моделі, розробники застосували проксимальну оптимізацію політики. Для цього процесу вони виконали декілька ітерацій. 

Процес навчання ChatGPT. Дані: OpenAI.

Також інженери встановили до ChatGPT фільтри на генерацію токсичного, упередженого або шкідливого контенту.

У січні 2021 року для маркування такого тексту OpenAI найняла підрядників з Кенії через аутсорсингову компанію Sama. За $1,32—$2 на годину вони переглядали десятки тисяч NSFW-даних, що часто містили детальний опис сексуального насилля над дітьми, вбивств, зоофілії та інцесту.

Обмеження чат-боту ChatGPT

Одне з головних обмежень нейромережі — вона має доступ до даних, які є актуальними на 2021 рік. Тому дізнатися прогноз погоди на завтра у Києві, подробиці про серіал The Last of Us, який вийшов у 2023 році, або чи жива королева Великої Британії Єлизавета ІІ — не вийде.

Відповідь ChatGPT на питання про погоду в Одесі.

Крім того, бот не дає прогнозів, оцінок і не здатний висловити почуття.

Відповідь ChatGPT на питання, що буде з біткоїном у 2023 році.

ChatGPT чутливий до перефразувань тексту та повторних спроб введення тієї самої підказки. За використання деяких формулювань модель може стверджувати, що не знає відповіді. Проте якщо трохи змінити речення, чат-бот видасть релевантну відповідь.

До обмежень також можна віднести “надлишкову багатослівність” нейромережі та зловживання певними фразами на кшталт “я мовна модель, тренована OpenAI».  

За словами розробників, ця проблема виникає через упередженість у навчальних даних — інструктори віддають перевагу великим відповідям, бо вони виглядають більш вичерпними. А ще через надмірну оптимізацію.

Замість використання уточнювальних питань на неоднозначну підказку нейромережа вгадує, що мав на увазі користувач.

Крім того, “незважаючи на всі зусилля” OpenAI щодо змушення моделі блокувати недоречні запити, іноді вона реагує на шкідливі інструкції та проявляє упереджену поведінку.

Дослідники встановили, що якщо декілька разів повторювати той самий запит з різними формулюваннями чи вимагати показати певну інформацію, можна “обійти” встановлені розробниками фільтри.

Відмова ChatGPT генерувати шкідливий код. Дані: CyberArk.

Наприклад, спеціалісти компанії з інформаційної безпеки CyberArk “змусили” ChatGPT відобразити код конкретних шкідливих програм та використали його для створення складних експлойтів, що обходять захист антивірусів. 

Фрагмент шкідливого коду, згенерований ChatGPT. Дані: CyberArk.

Де використовують “революційну” технологію?

У січні 2023 року, всього за два місяці після запуску, кількість користувачів ChatGPT досягла 100 млн.

Експерти інвестиційного банку UBS вивчили дані, що надала аналітична компанія SimilarWeb. Вони з’ясували, що сервіс щоденно відвідували близько 13 млн унікальних акаунтів. Це більш ніж вдвічі перевищує показники грудня.

Люди використовують чат-бот різними способами: як у розважальних, так і в робочих цілях.

ChatGPT здатний писати вірші та пісні, коментувати твіти, генерувати унікальний контент для блогів та соцмереж, виконувати домашні завдання з різних предметів, створювати програмний код та робити безліч інших речей. 

Відповідь бота на запит створити пост для Instagram про те, як ми з ним поспілкувалися.

Прихильник музиканта Ніка Кейва за допомогою чат-боту створив трек у стилі співака. Втім, останній розкритикував результат, назвавши ШІ-твір “дурнею” та “гротескним знущанням над тим, що означає бути людиною”.

Ентузіаст Аммар Реші за допомогою ChatGPT створив книгу про дівчину Алісу та її робота-помічника Спарка. Проте її публікація на платформі Amazon викликала в соцмережах шквал критики та навіть погрози смерті.

Платформа Nansen.ai використала ШІ для зіставлення криптовалют із знаками зодіаку. На думку боту, біткоїн відповідає новаторському духу Овна, Ethereum — стабільності Тельця, а Dogecoin — “авантюризму” Стрільця.

Професор із Вортонської бізнес-школи Крістіан Тервіш протестував ChatGPT під час екзамену на отримання ступеню магістра ділового адміністрування (MBA). За його словами, на фінальному тесті ШІ отримав би оцінку «B» або «B-».

Іронічно, що у ВНЗ Австралії виявили, що штучний інтелект використовується для написання кожної п’ятої екзаменаційної роботи. 

У США студентів також викрили на застосуванні чат-боту. Наприклад, викладач з Університету Фурмана Деррен Хік заявив, що його учениця підробила есе за допомогою ChatGPT.

Подібні ситуації траплялися не раз. З цієї ж причини в деяких навчальних закладах різних країн, зокрема й у США, Австралії та Франції,  заборонили використовувати ШІ від OpenAI на пристроях установ та у внутрішніх мережах  Wi-Fi.

“Хоча інструмент може надати швидкі та прості відповіді на питання, він не розвиває навички критичного мислення та вирішення проблем, які необхідні для академічного та життєвого успіху”, — заявила представниця державних школ Нью-Йорку Дженна Лайл.

Також великі університети Австралії змінили спосіб проведення екзаменів та інших занять через побоювання щодо використання ChatGPT студентами для написання есе. Згідно з новими правилами, використання ШІ прирівнюється до шахрайства. 

Але доки навчальні заклади забороняють технологію, представники влади активно її використовують.

Конгресмен-демократ Джейк Окінклосс за допомогою чат-бота ChatGPT написав промову для виступу в Палаті представників США.

Слухання було присвячене законопроєкту про створення американо-ізраільського ШІ-центру. За даними конгресмена, це перший випадок в історії, коли згенерована алгоритмом промова лунала в Капітолії.

Нейромережу також використав член Демократичної партії США Тед Лью. Йому ChatGPT допоміг написати необовязкову резолюцію про регулювання штучного інтелекту. 

В Колумбії суддя міста Картахен Хуан Мануель Паділья застосував чат-бота для ухвалення рішення, чи повинна страховка дитини з розладом аутистичного спектру покривати витрати на лікування. 

Алгоритм відповів позитивно, пославшись на законодавство країни. Це й стало остаточним рішенням судді. 

Як використовувати OpenAI ChatGPT?

Для того, щоб спробувати можливості нейромережі ChatGPT, треба зареєструватися на сайті проєкту, вказати номер телефону та ввести шестизначний код підтвердження. 

Незважаючи на те, що чат-бот може спілкуватися українською мовою, Україна на момент написання не входить до списку країн, де доступні сервіси OpenAI.

Втім, українці можуть поспілкуватися з чат-ботом за наявності VPN-сервісу та активного номеру телефону з відкритої для нейромережі держави.

Алгоритм можна використовувати безкоштовно. Проте в січні 2023 року компанія представила преміум-версію ChatGPT за $20 на місяць.

Також стартап розглядає можливість запуску мобільного застосунку з чат-ботом. Це, ймовірно, призведе до ще колосальнішого притоку користувачів. 

Що стосується API-версії системи — публічного релізу доки немає. Проте зацікавлені в її випускові інженери можуть долучитися до списку очікування

У листопаді 2021 року OpenAI відкрила API генератору текстів GPT-3 на базі GPT-3.5 для розробників із 152 країн. Їм достатньо зареєструватися та почати працювати з сервісом. 

Крім того, за даними CNBC, Microsoft планує випустити програмне забезпечення, що дозволить стороннім компаніям, школам та урядовим установам створювати власних чат-ботів та покращувати вже існуючі за допомогою ChatGPT.

Чи дійсно ChatGPT є “революційним”?

Віцепрезидент Meta та ШІ-спеціаліст компанії Ян ЛеКун заявив, що з точки зору методів, на яких базується ChatGPT, нейромережа не є “особливо іноваційною” та в ній “немає нічого революційного”.

“Просто система добре зкомпонована, гарно зроблена”, — сказав дослідник.

Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін протестував інструмент на пошуку певного коду для допомоги в написанні застосунків. За його словами, чат-бот припустився декількох помилок.

“Наразі ШІ далекий від того, щоб замінити людей-програмістів”, — сказав Бутерін.

Втім, він додав, що в багатьох випадках ChatGPT може досягти успіху та написати доволі непоганий код, особливо для звичайних завдань. Проте розробникам варто з обережністю використовувати інструмент, відзначив співзасновник Ethereum.

За словами деяких експертів, ChatGPT зробив для ШІ те ж саме, що й запущений у 2007 році iPhone для індустрії мобільних телефонів.

“Продукт Apple не був першим смартфоном, але він поховав конкурентів своїм сенсорним екраном, простотою використання та впровадженням застосунків, забезпечивши перенос досвіду роботи з комп’ютером в карман”, — заявив аналітик Forrester Research Роуен Карран. 

Він додав, що нейромережа OpenAI також впливає на суспільну свідомість, оскільки надає нетехнічним користувачам “силу штучного інтелекту”.

ChatGPT модернізує шкільну програму та політику та впливає на робочі процеси. Цей чат-бот — не перший інструмент зі штучним інтелектом, проте він став одним з драйверів мейнстрімного прийняття технологій.

Великі компанії з особливою увагою слідкують за подібними проєктами. Наприклад, у січні Microsoft оголосила про “багаторічні багатомільярдні” інвестиції в OpenAI.

Пізніше з’ясувалося, що техгігант інтегрував пришвидшену версію нейромережі ChatGPT, відому як GPT-4, в пошукову систему Bing.

Інші великі технологічні компанії досі уникали випуску аналогічних продуктів через юридичні та етичні міркування.

У грудні 2022 року гендиректор Alphabet Сундар Пічаі та голова ШІ-підрозділу Google Джефф Дін називали технологію чат-ботів зі штучним інтелектом “незрілою”. 

Крім того, вони вказували на проблеми упередженості, токсичності та схильності “видумувати” інформацію. Техгігант має рухатися “консервативніше” за невеликий стартап, казали тоді Пічаї та Дін.

Втім, вже за місяць виявилося, що керівництво Google зробило пріоритетним створення конкурента ChatGPT. В лютому корпорація презентувала власного чат-бота. Поки він доступний для обмеженого тестування. 

Майбутнє нейромережі ChatGPT

Великі мовні моделі роблять творчість та інтелектуальну працю доступними для всіх. Кожен, хто має доступ до інтернету, може використовувати системи на кшталт DALL-E 2 та ChatGPT для самовираження та вивчення величезних масивів інформації.

Мовний ШІ дозволяє навіть початківцям за лічені хвилини генерувати маркетингові пропозиції, знаходити ідеї для подолання творчої кризи та створювати програмний код, що здатен виконувати певні функції. Все це майже на рівні спеціалістів-людей. 

Проте технологія потребує людського втручання — створення текстових підказок для отримання результатів, спостереження та контролю.

Незважаючи на переваги ШІ, є й недоліки. По-перше, такі інструменти можуть прискорювати втрату важливих людських навичок на кшталт писемності.

Освітні заклади будуть вимушені розробити та впровадити політику припустимого використання великих мовних моделей для досягнення бажаних результатів навчання.

ШІ-системи викликають питання щодо інтелектуальної власності. Доки люди надихаються навколишнім світом та об’єктами в ньому, залишаються питання про правильне та доброчесне використання алгоритмами інформації, що захищена авторським правом.

Розробникам слід ділитися подробицями про навчальні дані. Також необхідно отримувати дозвіл на використання необхідних ресурсів в ході розробки алгоритмів та сплачувати авторам компенсацію.

Залишаються й неточності в роботі штучного інтелекту. Він може видавати неправдиві факти, непрацюючий код або набір речень, що не мають сенсу.

Також алгоритми схильні до упереджень: навчаючись на упереджених даних, вони починають відтворювати їх.

Хоча ChatGPT і є проривною технологія, проте вона містить ці обмеження.

Втім, ШІ-алгоритм вже впливає на суспільство та в майбутньому цей вплив лише посилиться.

Як і будь-яка потужна система, яка автоматизує робочі процеси — в цьому випадку створення зв’язного та універсального тексту – вона торкнеться тих, хто пропонує подібні навички на ринці, зокрема й маркетологів, письменників, SEO-спеціалістів, програмістів та менеджерів з продажів.

Також ажіотаж навколо можливостей чат-боту знайшов відображення в сегменті Web3.

За словами експертів, ChatGPT може вплинути на безпеку, розробку та тестування смартконтрактів. Він здатний усунути помилково закодовані людьми вразливості чи, навпаки, використовувати їх для проведення атак.

Інші стверджують, що ШІ-система прискорить еволюцію газулі, виступивши каталізатором процесів освіти, натхнення й ітерації до Web3.

Сама ж нейромережа від OpenAI продовжить розвиватися.

На презентації оновленого Bing у Microsoft зазначили, що система працює на створеній ШІ-лабораторією мовній моделі наступного покоління. 

“Алгоритм базується на основних знання та досягненнях ChatGPT та GPT-3.5. Він став швидше, точніше та ефективніше”, — сказано в пресрелізі.

Ймовірно, найближчим часом OpenAI презентує мовну модель GPT-4 та оновить чат-бота, дозволивши йому використовувати свіжіші дані. 

Можливо, в майбутньому людям більше не знадобиться просити інших писати зв’язний та універсальний текст, шукати інформацію для наукових робіт чи створювати код. З іншого боку, чат-боти як ChatGPT відкриють нові робочі напрями та доступ до неймовірних задач.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version