Що таке метавсесвіти та які з них можна досліджувати вже зараз?

Метавсесвіт — колись ідея, яка зустрічалася здебільшого у книжках письменників-фантастів, а наразі “тема дня” як для широкого загалу, так і для корпорацій, що поступово входить в наше життя.

Власний метавсесвіт створює Інтерпол, Mitsubishi та Fujitsu розробляють у ньому «економічну зону», а китайська влада інвестує в сегмент десятки мільярдів доларів. І, звичайно, є ще Марк Цукерберг, який навіть перейменував свою корпорацію у Meta.

Але й досі не всі розуміють, що таке метавсесвіт. ForkLog UA розповідає простими словами сутність цього явища, а також які метавсесвіти можна протестувати вже зараз.

  • Метавсесвіт — наступне покоління цифрових платформ. Воно включає цілий стек технологій, зокрема віртуальну і доповнену реальності, блокчейн і штучний інтелект.
  • Це віртуальна “пісочниця”, в якій простір створюють самі користувачі. Вони ж самостійно обирають, чим займатися. За допомогою криптовалют і NFT у метавсесвітах можлива монетизація будь-якої діяльності.
  • Компанія Meta, яка раніше називалася Facebook, розвиває власний метавсесвіт Horizon Worlds. Марк Цукерберг описав метавсесвіт як “інтернет, у якому ви перебуваєте, а не просто дивитеся на нього”.
  • Інші великі проєкти цифрових світів: Decentraland, The Sandbox тощо. Кожен має свої особливості. Наприклад, в одному метавсесвіті можна купити землю, а в іншому – вирощувати незвичайних істот.

Метавсесвіт: що це?

Слово “метавсесвіт” — переклад англійського слова metaverse. Воно складається з двох частин: meta — грецьке слово, що означає “поза межами”, та англійського слова “universe” — “всесвіт”.

Хоча це комплексне і багатозначне поняття, зазвичай під ним мають на увазі кілька основних компонентів: тривимірний цифровий простір, у якому використовують такі технології, як віртуальна (VR) або доповнена реальність (AR), блокчейн і NFT, а також штучний інтелект.

Загальноприйнятого і єдиного визначення метавсесвіту не існує. Дослідники та компанії трактують його по-різному. Наприклад, у Meta (яка раніше була відомою як Facebook) його визначають так:

“Це набір віртуальних просторів, які ви можете створювати та досліджувати з іншими людьми, які не перебувають у тому самому фізичному просторі, що й ви”. 

Втім, у масовому уявленні метавсесвіти — це нове покоління інтернет-платформ: самодостатні світи, користувачі яких зможуть у них працювати, відпочивати, навчатися та здійснювати безліч інших дій. Кожен із таких світів може мати свої функції та особливості.

Які основні атрибути метавсесвіту?

Головні характеристики сучасного цифрового світу можна знайти в есе топменеджера Amazon Studios Меттью Болла під назвою “Метавсесвіт: що це, де його знайти і хто його побудував” (The Metaverse: What It Is, Where to Find it, and Who Will Build It).

У своїй роботі Болл перерахував принципи, на базі яких, на якого думку, будуватимуть метавсесвіти в найближчому майбутньому:

  1. Сталість. Метавсесвіт не можна поставити на паузу або перезавантажити. Він існує в режимі реального часу, незалежно від зовнішніх чинників.
  2. Синхронність. Метавсесвіт існує послідовно. Це життєвий досвід, який охоплює і реальний світ, і віртуальний простір.
  3. Доступність. Віртуальна реальність не повинна мати жодних обмежень для її учасників. Кожен може бути частиною того, що відбувається.
  4. Сумісність. Має бути прямий обмін даними, цифровими активами і предметами між різними віртуальними світами. Наприклад, скін зброї в Counter-Strike можна використати для прикрашання зброї в Fortnite або подарувати другу в Facebook.
  5. Замкнута економіка. Учасники метавсесвітів можуть створювати, володіти, інвестувати, продавати й отримувати винагороди за широкий спектр віртуальних послуг, які становлять цінність для інших учасників.

Як пов’язані з метавсесвітами NFT і криптовалюти?

Концепція метавсесвітів передбачає, що для її користувачів існуватимуть необмежені можливості для монетизації свого віртуального життя.

Головний елемент, який лежить в основі економіки віртуального світу — невзаємозамінні токени (NFT). Вони служать правами власності на цифрові предмети і майно, які створюють користувачі.

Розробники не можуть забрати NFT або видалити з профілю учасника, оскільки він перебуває в блокчейні. Крім того, токени не обмежені рамками застосунку і дають можливість передавати цінності між різними метавсесвітами.

Самі “аватари” користувачів теж можуть бути прив’язані до NFT, а не до профілю застосунку, через що їх неможливо вкрасти, скопіювати або видалити.

Криптоактиви ж часто виступають як внутрішня “валюта” метавсесвітів і теж мають усі властивості “цифрової власності”.

Які метавсесвіти можна дослідити вже зараз?

Decentraland

Decentraland — це масштабний проєкт, користувачі якого можуть торгувати ділянками землі та зводити на них різні об’єкти, буквально створюючи власні мікросвіти з окремими правилами, завданнями та предметами. Творці контенту можуть монетизувати свої творіння.

Метавсесвіт Decentraland запустили на блокчейні Ethereum аргентинці Арі Мейліч і Естебан Ордано. Є демо-версія, вона працює без синхронізації з криптогаманцем. Після підключення відкривається вікно аватара, якого можна кастомізувати під себе і далі переміщатися метавсесвітом. 

аватар в decentraland
Створення аватара у Decentraland.

У Decentraland дійсно є чим зайнятися. Аватари можуть відвідувати NFT-виставки, змагатися в перегонах, ходити на вечірки, модні покази, вирощувати власного дракона з яйця або проводити час у казино.

У системі понад 90 000 земельних ділянок, кожна з них у формі NFT-токена LAND (ERC-721). Ділянки об’єднані в райони, які різняться за розміром і наповненням. Кожен з них має власну тему, починаючи від азартних ігор і закінчуючи fashion-напрямком. 

Райони управляються автономно і мають свої правила. На чолі перебуває керівник або група керівників, залежно від того, як вирішить спільнота власників ділянок у ньому. Аватари можуть вільно переміщатися районами і взаємодіяти один з одним.

За допомогою функції LAND Estates можна керувати кількома ділянками, об’єднувати їх однією і тією самою темою, а далі створювати райони і формувати спільноти.

На платформі використовуються монети MANA та LAND. Останні — невзаємозамінні токени, які виступають ділянками землі, а MANA застосовують для розрахунків та управління.

Метавсесвіт керується децентралізованою автономною організацією (ДАО).

Axie Infinity

Axie Infinity — метавсесвіт на базі блокчейн-гри, що працює за моделлю Play-to-Earn. Проєкт запустила у 2017 році студія Sky Mavis. Наразі застосунок Axie Infinity є як для десктопу, так і для смартфонів. Метавсесвіт працює на сайдчейні Ethereum під назвою Ronin.

У центрі геймплея Axie Infinity персонажі на ім’я Axie, які повністю належать своєму власникові через NFT. Їх можна купувати, вирощувати, зіштовхувати в боях між собою і облаштовувати для них побут, купуючи землю та інші предмети. Характеристики Axie можна посилювати за допомогою спеціальних “амулетів”.

Кожен Axie має свій унікальний набір із шести частин тіла. Битви відбуваються у форматі карткової гри — кожен атакує залежно від того, які карти були обрані. Можна створювати комбінації та регулювати шкоду для суперника. 

Щоб почати грати, знадобиться криптовалютний гаманець Ronin Wallet. Після цього необхідно створити обліковий запис, пройти верифікацію і купити трьох Axie — це мінімальна кількість для старту. Найменша вартість одного Axie — 0,002 ETH.

Токен метавсесвіту — Axie Infinity Shards (AXS) стандарту ERC-20. Це внутрішня валюта гри, яку юзери використовують для всіх операцій і апгрейдів. Крім того, AXS має функції управління проєктом.

В Axie Infinity є й інший актив — Smooth Love Potion (SLP), який нараховується за виконання квестів і перемоги в боях. Кількість зароблених SLP залежить від рангу на арені та кількості вихованців. Головна функція SLP — плата за вирощування нового Axie. Що вищий рівень істоти, то більше потрібно SLP. Деякі користувачі заробляють на розведенні та подальшому продажі “вихованців”.

Карта Axie Infinity поділена на цифрові земельні ділянки, які також існують у вигляді NFT і на яких можна будувати бази з різними будівлями для персонажів.

Sandbox

Метавсесвіт запустила компанія Pixowl. Як і Decentraland, Sandbox є багатокористувацькою “пісочницею” на базі Ethereum, де кожен може побудувати власний світ із головоломками, завданнями, сюжетами і правилами. Користувачі створюють власну гру всередині метавсесвіту і можуть зустрічатися один з одним на різних територіях. Усі ці можливості реалізовані за допомогою ПЗ Game Maker.

sandbox
Карта ділянок Sandbox.

Можна сконструювати унікальну гру або запозичити задумку з уже наявної. Творці контенту мають право власності на свої витвори та можуть заробляти на них. З графічної точки зору Sandbox часто порівнюють із Minecraft.

Базовий ресурс Sandbox — цифрові земельні ділянки у формі NFT, необхідні для створення користувацького світу. 

У Sandbox доступно три види активів: 

  • SAND — основна валюта гри, токен стандарту ERC-20. Використовується для транзакцій всередині метавсесвіту.
  • ASSETS — створювані користувачем об’єкти NFT формату ERC-1155.
  • LAND — земельні ділянки, невзаємозамінні токени стандарту ERC-721. Їх можна купувати, надавати в оренду, продавати, об’єднувати в райони тощо.

Для старту достатньо перейти на сайт метавсесвіту і підключити криптогаманець MetaMask.

Користувачі Sandbox можуть заробляти, даючи змогу іншим гравцям виконувати завдання у своїх іграх, допомагаючи конструювати об’єкти тощо. Нерідко в метавсесвіті користувачі знаходять собі дизайнерів і розплачуються з ними криптовалютою SAND.

Highrise

Метавсесвіт, який більше нагадує соціальну мережу, працює на Ethereum і субнеті Avalanche під назвою Highrise Blockchain. Розробник проекту — студія Pocket Worlds.

У Highrise можна купувати NFT-землю, створювати на ній будівлі й облаштовувати в них кімнати, організовувати заходи і створювати ігри, спілкуватися і заводити нові знайомства. Окремий напрямок — кастомізація персонажів: їм можна вигадувати різні модні образи і купувати для них одяг у маркетплейсі додатка. Усе, що користувачі створюють, стає NFT. Їх можна продавати на внутрішньому маркетплейсі.

Основа Highrise — карта територій, де зібрано понад 160 000 ділянок землі (так званих парселів). Земля прив’язана до NFT, купити її можна, зокрема, і на маркетплейсі OpenSea за ціною, яка починається від 0,165 ETH. Ділянки землі формують райони і спільноти.

highrise
Мапа Highrise.

У мобільного застосунку Highrise понад 10 млн завантажень у Google Play. Це найзручніший спосіб, за допомогою якого можна потрапити в цей метавсесвіт. Після реєстрації та створення аватара система визначає для вас безкоштовну кімнату, яку можна повністю кастомізувати. Змінювати можна навіть дошки підлоги чи кольори шпалер. Меблі та інші аксесуари виграють у лотерею або купують у маркетплейсах.

У Highrise є багато елементів соцмереж: історії, месенджер, публікації, а на цифровій вітрині можна розміщувати свої досягнення і роботи.

Марк Цукерберг і метавсесвіт

У 2021 році корпорація Facebook провела ребрендинг і стала Meta. Засновник компанії Марк Цукерберг заявив, що тепер саме метавсесвіт є головним пріоритетом команди, а не соціальні мережі.

Цифровий світ Meta назвали Horizon Worlds. Він працює за допомогою VR- і AR-гарнітур і згодом має стати доступним на різних пристроях, включно з ПК, ігровими консолями і навіть телефонами. 

Сам Цукерберг описав світ метавсесвіту як “інтернет, у якому ви перебуваєте, а не просто дивитеся на нього”.

Як влаштований метавсесвіт Horizon Worlds?

Платформа дає можливість користувачам взаємодіяти один з одним, переміщатися віртуальним простором, брати участь у заходах, а також створювати об’єкти і навіть світи. Останні являють собою обмежені простори з різними функціями — наприклад, зал для занять йогою, робочий офіс, кав’ярню або красивий природний об’єкт для медитацій.

Застосунок має компоненти VR-будівництва, включно з кодовими блоками, звуками та анімаційними ефектами. Приєднатися до Horizon Worlds можна за допомогою шолома і гарнітури Oculus Quest та облікового запису Facebook.

Цифровий світ інтегрований з іншими метавсесвітами, що мають певні функції. Наприклад, із платформою для коворкінгу Horizon Workrooms і майданчиком для онлайн-заходів і концертів Horizon Venues.

Втім, поки що Horizon Worlds більше критикують, ніж хвалять, особливо кепкуючи з графіки.

цукерберг аватар
Аватар Цукерберга, яким він поділився у Facebook (але згодом видалив). 

Водночас підрозділ Meta – Reality Labs – постійно звітує про багатомільярдні збитки, а багато співробітників корпорації не розуміють стратегію компанії в цьому напрямі. Але це не зупиняє Цукерберга, який твердо впевнений, що метавсесвіт — це майбутнє. 

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK