Все, що важливо знати про «чорний лебідь» і flash crash: пояснює аналітик RunnerXBT
Мало що може вселити такий страх у серце трейдера так, як від flash crash (раптового обвалу ціну) або «чорний лебідь» — неочікувані та фундаментальні колапси. Ці феноменальні кризові події можуть вплинути на доходи навіть найдосвідченіших інвесторів.
Історія ринкових крахів типу «чорного лебедя» не нова. Своїм корінням вони сягають часів Великої депресії та досягли свого апогею під час Covid, і досі залишаються доволі серйозною загрозою. Головним чином — через свою природу неконтрольованої, форс-мажорної сили.
Але, що особливо важливо, раптові крахи та «чорні лебеді» завжди неможливо передбачити навіть за допомогою найглибшого аналізу — так само, як ніхто не міг передбачити, що банкрутство Lehman Brothers запустить ефект «доміно» для глобальної економіки в цілому, що призвів до великої рецесії 2008 року.
Однак головна проблема подій «чорного лебедя» полягає не в раптових падіннях, які вони спричиняють. Інвесторів найбільше лякає їхня рідкісність, через яку навіть сама можливість виникнення таких подій є невідомою.
Але за хаосом і панікою криється більш глибока історія — історія про ризик, стійкість і адаптивність до невидимої руки крипторинку.
Щоб дізнатися більше про причини різких обвалів ціни, ми поспілкувалися з RunnerXBT, професійним криптотрейдером і аналітиком ринку, щоб дослідити механіку цих подій, що потрясають ринок, з’ясувати причини їх виникнення та обговорити запобіжні стратегії.
– Ми розмовляли на початку цього року, і з того часу індустрія кардинально змінилася. 10 місяців потому, які значні зміни на крипторинку ви могли б виділити?
– Я вважаю, що інституційні заявки на обмінні фонди (ETF) є основним «покупцем» біткоїна, та я вважаю, що ми б торгувалися значно нижче, якби не багатомільярдна купівельна активність. Отже, найбільша зміна на ринку і в тому, як він торгується – це ETF (в основному біткоїна), оскільки біржові фонди ефіру наразі не мають значення.
– Як змінилися торгові настрої? Що ви можете виділити?
– Останнім часом BTC знову дуже сильно корелює з TradFi, у той час як альткоїни за останні 9 місяців були здебільшого знищені (найпростіший проксі для цього – BTC.D – індекс домінації біткоїна).
За останні кілька тижнів ми побачили кілька категорій і аутсайдерів (монет), які значно перевершили ринок – в основному це мемкоїни.
– У минулому інтервʼю ви успішно спрогнозували, що почався буллран. Чи вважаєте ви його завершеним, чи теоретично ми можемо побачити якісь позитивні оновлення?
– Особисто я вважаю, що вибори в США є основним фактором, який вирішить це питання, оскільки існує багато геополітичної напруженості, яка може отримати (сподіваюся) позитивний розвиток з новою адміністрацією на чолі.
Зниження відсоткових ставок у США і потенційне повернення друкарських верстатів також повинні принести користь ризиковим активам, якими є криптовалюти.
Особисто я бачу, що біткоїн піде трохи вище (однак я виходжу з доволі упередженої позиції, оскільки на момент відповіді на ці питання я ставлю на зростання біткоїна).
Про кризи на крипторинку
– Flash crashes завжди були природною частиною криптовиміру. Цей феномен настільки закріпився в світі криптотрейдингу, що біржі, як-от Binance та WhiteBIT, привертають увагу до цього поняття та запускають освітні активності. Які найбільш пам’ятні стрімкі падіння цін вам запам’яталися? Які стратегії ви використовували?
– Flash crash – мій улюблений і найбільш переконливий сценарій, оскільки він ідеально відповідає даним, на які я зазвичай дивлюся: дані про потік ордерів + настрої/контекст.
Простим прикладом може бути 5 серпня 2024 року, коли біткоїн впав до $48 000 в результаті несподіваного підвищення відсоткових ставок Банком Японії. Ринки обвалилися за одну ніч, VIX (індекс волатильності Чиказької біржі опціонів) злетів до найвищих значень за останні десятиліття (за винятком краху Covid), і всі ринки просто обвалилися.
У поєднанні з масовим зменшенням маржинального навантаження на криптовалютних ринках, я був упевнений, що купівля біткоїна нижче 50 000 доларів біткоїна була дуже вигідною. Так і сталося.
Ці екстремальні панічні сценарії, які, на жаль, включають ескалації військових конфліктів, часто є одними з найкращих можливостей для купівлі.
Це час, коли трейдер/інвестор повинен бути в змозі зайняти позицію (залишивши трохи пороху в порохівницях на випадок таких подій).
– З вашої аналітичної точки зору, як найкраще реагувати на раптові обвали?
– Ми всі люди. Якщо ви відчуваєте себе жахливо, як фізично, так і морально, інші теж можуть це відчувати. З досвідом можна впоратися з цим набагато краще, ніж інші. Коли я відчуваю себе настільки погано, що аж нудить, я завжди купую біткоїн. Тільки для спотової торгівлі. Жодне маржинальне плече не потрібне.
– Чи доводилося вам коли-небудь успішно прогнозувати або хеджувати flash crash? Чи є якісь загальні ознаки та підказки, за допомогою яких можна передбачити миттєвий обвал?
– Не думаю, що є. Їх важко передбачити, але я завжди готовий вжити заходів, завжди маючи в наявності додаткові маржу.
– Якщо говорити про вищевказані криптострахи, то Terra Luna – одна з перших подій, яка спадає на розум. З вашої точки зору, чи були підозрілі рухи активів основним фактором, який спричинив крах, чи поведінка інвесторів та ажіотаж також зіграли свою роль?
– Luna зазнала краху через несправний механізм спалювання та «мінту» смарт-контрактів, який був закладений у структурі цієї мережі. Я не вважаю це «чорним лебедем», оскільки той, хто уважно слідкував за Terra Luna, знав про це.
– Чи є спосіб заробити на обвалах ціни, чи в таких випадках доводиться скоріше контролювати збитки?
– Я вважаю, що flash crash – це одна з найкращих можливостей для отримання прибутку. Завжди потрібно мати маржу (капітал), щоб продовжувати купувати. Це контроль збитків тільки для тих, хто має надмірне кредитне плече.
– Часто торгівля під час ринкової кризи вважається ризикованою. Хоча це дійсно так, чи є шанс отримати вигоду від раптової ринкової кризи?
– Більшість людей не мають жодної стратегії в торгівлі з самого початку. На мою думку, більшості слід дотримуватися інвестування в основні галузі і тільки час від часу робити ставки на більш ризиковані активи (альткоїни та мемкоїни). Торгувати незалежно від «циклів» ризиковано. Крапка.
– Чи можуть так звані «альтсезон» і uptober стати подіями «чорного лебедя», оскільки їх поява наразі є дуже суперечливою?
– Для мене «чорний лебідь» – це обвал валютних ринків або Covid-криза. Те, що люди дуже погано прогнозують ринки, продаючи «мрії» для своєї аудиторії в соціальних мережах, не є раптовим крахом. Це наївність.
– Яку пораду ви б дали новим трейдерам, які виходять на крипторинок, щоб бути готовими до несподіваних обвалів?
– Торгуйте тільки на споті. Не використовуйте маржинальне плече.