Як обрати біткоїн-гаманець?

Питання безпечного зберігання криптоактивів — одне з основних, що виникає в початківця, який замислився над придбанням своєї першої криптовалюти.

ForkLog UA дослідив, які існують види біткоїн-гаманців, як підібрати необхідний саме під ваші потреби та як убезпечити себе від дій шахраїв.

  • Для зберігання біткоїну використовується спеціальна програма — гаманець. Він дозволяє створювати адреси в блокчейні біткоїну, а також отримувати та відправляти транзакції. 
  • Біткоїн-гаманці існують на низці платформ. Мобільні версії є найпопулярнішими рішенням для пересічних користувачів.
  • Окрім «гарячих» гаманців, для роботи яких потрібне підключення до мережі, є і «холодні» — фізичні пристрої для зберігання криптовалюти офлайн.

Які бувають види біткоїн-гаманців

Застосунки для зберігання та передачі біткоїнів класифікують за різними критеріями:

  • платформа: ПК (Windows, Mac OS, Linux) чи телефон (Android, iOS). Десктопні гаманці діляться на «легкі» та «важкі». Для останніх потрібно зберігати весь реєстр біткоїну на своєму пристрої. Один гаманець може мати застосунок для декількох платформ;
  • «гарячі» — гаманець працює тільки при підключенні до інтернету, або «холодні» — фізичний пристрій, який не обов’язково підключати до мережі. Більшість гаманців — «гарячі»;
  • кастодіальні — до адреси й біткоїнів, що зберігаються на ній, має доступ третя сторона, або некастодіальні — гаманцем і коштами на ньому може керувати тільки власник. З кастодіальними платформами користувач переважно зіштовхується при використанні централізованої біржі криптовалют.

Мобільні біткоїн-гаманці

Мабуть, найпопулярніша платформа для біткоїн-гаманців сьогодні — це мобільні пристрої. Переважна більшість індивідуальних власників першої криптовалюти використовують саме їх. Як правило, кожний окремий застосунок можна встановити як на Android, так і на iOS.

У будь-якому мобільному застосунку можна створити адресу для зберігання монет, отримувати та відправляти транзакції. Водночас, такі гаманці відрізняються між собою налаштуваннями та функціями. Наприклад, окрім біткоїну, гаманець може підтримувати інші криптовалюти або надавати додаткові функції приватності при переказі активів.

Популярні мобільні біткоїн-гаманці у 2023 році:

  1. Trust Wallet;
  2. Blockchain.com;
  3. Metamask;
  4. Exodus;
  5. Atomic Wallet.

До переваг мобільних гаманців відносяться можливість у будь-якому місці й у будь-який час отримати доступ до своїх активів, зручний користувальницький інтерфейс, а в деяких випадках — підтримка інших криптовалют і додаткові налаштування. Крім того, у мобільному гаманці часто вбудована функція генерації QR-коду для оплати товарів та послуг біткоїном.

У той же час багато застосунків для зберігання криптовалют належать приватним компаніям, а їхній початковий код закритий. Це означає, що програма може мати вразливість або бекдор, які дозволять отримати доступ до коштів клієнтів. Утім, популярні біткоїн-гаманці, перераховані вище, існують не перший рік і мають довіру користувачів.

Біткоїн-гаманці для ПК: у чому різниця між «важкими» та «легкими»

Десктопним застосунком для зберігання біткоїнів є сенс користуватися, якщо ви плануєте працювати з більш-менш суттєвими сумами й питання безпеки та збереження коштів для вас має пріоритетне значення.

Існує два види біткоїн-клієнтів для ПК: «важкі» та «легкі». Для роботи перших, крім самого гаманця, потрібно завантажити весь блокчейн. Легкий клієнт звертається до блокчейну через сторонні сервіси й тому не вимагає його завантаження та зберігання.

Перевага «важкого» гаманця в тому, що він також працює як повна нода біткоїну. Таким чином, його користувач може відправляти транзакції відразу в мережу, оминаючи посередників, що дає максимальний рівень безпеки. Недоліки — необхідність зберігати на пристрої файл блокчейну біткоїну розміром 478 Гб (дані на травень 2023 року), до якого щомісяця додається ще 5–10 Гб. Крім того, для роботи із ПЗ ноди потрібні навички програмування.

«Важкими »біткоїн-гаманцями зазвичай користуються майнери, а також розробники застосунків, які відправляють та отримують велику кількість переказів — наприклад, криптобіржі, магазини тощо.

Найбільш відомим із «важких» гаманців є Bitcoin Core — оригінальний клієнт, написаний на базі розробки творця біткоїну Сатоші Накамото. Його початковий код відкритий та активно підтримується спільнотою. Завантажити Bitcoin Core можна на сайті проєкту чи на Bitcoin.org.

«Легкі» клієнти для ПК покликані зробити роботу з мережею біткоїну максимально швидкою і комфортною, хоча не мають того ж рівня безпеки. У числі «легких» десктопних біткоїн-гаманців можна виділити:

  1. Electrum;
  2. Exodus;
  3. Sparrow;
  4. Wasabi.

«Холодні» (апаратні) гаманці для біткоїну

Так звані «холодні» гаманці є, по суті, окремими зовнішніми пристроями, що підключаються до комп’ютера або мобільного гаджета за допомогою USB або радіосигналу.

Головна перевага апаратних біткоїн-гаманців полягає в тому, що вони не вимагають підключення до інтернету для роботи. Ви можете один раз підключити «холодні» сховище до комп’ютера, перевести на нього біткоїни та вимкнути. Після цього криптовалюта повністю зберігатиметься на фізичному пристрої. Це практично унеможливлює хакерську атаку.

У 2023 році на ринку криптовалют є кілька основних розробників апаратних гаманців:

  1. Ledger;
  2. Trezor;
  3. Safepal.

Апаратні сховища підійдуть інвесторам, які довго зберігають свої кошти без руху. Однак для тих, хто задіює монети в активному трейдингу на онлайн-майданчиках, такий вид гаманців просто втрачає сенс.

Кастодіальні біткоїн-гаманці

Усі описані вище гаманці для біткоїну є некастодіальними. Це означає, що доступ до приватного ключа та коштів має лише їхній власник. Однак у деяких застосунках використовуються кастодіальні біткоїн-гаманці.

Найчастіший випадок кастодіальних сховищ криптовалют, з яким стикається більшість користувачів — це гаманці бірж та інших подібних сервісів.

При реєстрації на біржі ви отримуєте індивідуальну блокчейн-адресу для операцій із біткоїном та іншими активами. Криптовалюта потрапляє до кастодіального гаманця одразу після її придбання на торговому майданчику. Там же її можна зберігати.

Однак слід розуміти, що доступ до коштів користувачів на адресах усередині платформи має оператор. Він же володіє приватними ключами від біткоїн-адрес, що створює додатковий ризик.

Як не стати жертвою шахраїв при використанні біткоїн-гаманця

Насамкінець — декілька порад, які будуть особливо актуальними для початківців:

  • при створенні нової адреси для біткоїну гаманець генерує унікальну пару публічного та приватного ключів, які використовуються для підпису транзакцій. Останній призначений лише для власника адреси, його не можна передавати нікому. Приватний ключ можна використовувати для експорту адреси з балансом з одного гаманця до іншого;
  • зберігання біткоїнів на централізованій біржі криптовалют у кастодіальному гаманці — насамперед питання довіри до оператора платформи. Рекомендуємо по можливості виводити монети з біржі на власний гаманець;
  • намагайтеся завантажувати мобільні гаманці лише з офіційних магазинів застосунків, таких як Google Play (Android) та App Store (iOS). Перед завантаженням перевіряйте відгуки та кількість скачувань програми;
  • якщо ви завантажуєте гаманець із сайту, переконайтеся в тому, що це офіційний майданчик проєкту. Шахраї часто створюють копії сайтів популярних гаманців, адреса яких має мінімальні відмінності від офіційної.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version