Як працюють безстрокові ф’ючерси на NFT

У 2021 році NFT-токени набули небаченої популярності – колекції авторів з усього світу багаторазово зростали в ціні та щоденно торгувалися на мільярди доларів, а окремі цифрові твори продавалися за десятки мільйонів.

Наступними роками NFT-сектор, слідом за Bitcoin та всім ринком криптовалют, втратив більшу частину об’єму, проте не втратив актуальності через свою унікальність. Адже кожен NFT це окремий, неповторний токен, що має свою цінність – і як цифровий витвір мистецтва, і як доказ права на володіння ним.

Але ця унікальність породжує й проблеми – обмежена ліквідність і складність оцінки токенів, неможливість відкриття угод на пониження створили поріг для професійної торгівлі NFT. Знизити ж його дозволили ф’ючерсні контракти. 

Про їхні можливості та будову розповім я, Ксенія Житомирська, CTO Trustee Plus.

Що таке безстрокові ф’ючерси

Ф’ючерс (або ф’ючерсний контракт) – це фінансовий інструмент, що являє собою угоду про купівлю або продаж активу за заздалегідь призначеною вартістю.

  • На відміну від угод на спотовому ринку, контракти не виконуються миттєво.
  • Традиційні ф’ючерсні контракти мають фіксований термін дії: він закінчується у встановлену дату незалежно від умов на крипторинку.
  • Наприкінці терміну сторони зобов’язані провести розрахунок (або надати актив).

Ф’ючерси дають змогу торгувати у формі контракту, не володіючи безпосередньо активом і отримуючи вигоду з рухів його курсу на основі аналізу. Вони дають змогу:

  • Грати на пониження – відкривати позиції в шорт для отримання прибутку на падінні навіть за відсутності базового активу на криптобалансі користувача.
  • Торгувати з плечем – використовувати в торгівлі фінансовий леверидж, що дає змогу відкривати позиції на суми, що перевищують доступний баланс.
  • Управляти ризиками – хеджувати угоди шляхом відкриття коротких позицій, щоб захиститися від падіння, мінімізувати збитки на волатильному ринку.

Що таке безстроковий контракт? Це особливий вид ф’ючерсів, що відрізняється від інших відсутністю точної дати закриття угоди. Це означає, що трейдери можуть утримувати позиції відкритими так довго, як їм буде потрібно (з урахуванням комісій).

На відміну від звичайних ф’ючерсів, де майбутня ціна активу визначається на основі аналізу його рухів, безстрокові контракти найчастіше торгуються за ціною, що ґрунтується на курсі активу на спотових ринках і обсягом торгівлі на поточний момент.

У чому переваги ф’ючерсів у NFT-торгівлі

Криптовалютний ринок украй волатильний – курси його активів залежать від безлічі факторів, передбачити які дуже непросто. На NFT-ринку таких факторів ще більше – популярність і рівень майстерності автора, тираж або участь у виставках. 

Крім того, NFT-колекції часто менш ліквідні. Ф’ючерс дає змогу вирішити це:

  • Користувачі можуть отримувати прибуток на торгівлі NFT-токенами, не купуючи їх. Це особливо важливо в умовах «цілісності» NFT – не можна купити їхню частину, а тільки весь актив. Ф’ючерси вирішують це, відкриваючи доступ до дорогих активів.
  • Безстрокові ф’ючерси пропонують ліквідність, навіть якщо NFT-колекція має низький обсяг торгів. Це підвищує шанс на своєчасне закриття угоди.
  • Вони дають змогу трейдерам посилити стратегію, додаючи NFT до портфеля без необхідності прямого володіння активами й при цьому знижуючи ризики від збитків.
  • В умовах зростання NFT-сфери ф’ючерси дають можливість збільшити дохід завдяки використанню плеча (левериджу), а також отримувати прибуток від падіння курсу в умовах зниження рівня торгів і вартості NFT-колекцій, що знецінюються.

Через складність оцінки майбутньої вартості NFT-токенів, ризик ліквідації позицій через коливання цін, безстрокові ф’ючерси – оптимальний вибір для торгівлі NFT.

Як працюють ф’ючерси на NFT

Для торгівлі безстроковими NFT-ф’ючерсами важливо розуміти механізм їхньої роботи:

  1. Вибір контракту. Ф’ючерси можуть бути засновані як на ціні конкретного NFT, так і на середньому значенні курсів усієї колекції. Як ціновий рівень використовується значення floor price – мінімальна запропонована ціна. Для зниження ризику маніпуляцій при визначенні вартості токенів використовуються зовнішні оракули, такі як OpenSea і CMC – вони збирають дані з агрегаторів і маркетплейсів.
  2. Внесення коштів. Трейдери вносять активи на спеціальний ф’ючерсний рахунок (окремий від спотового) та вибирають контракт – long в очікуванні зростання або short з метою отримання прибутку на падінні. Вони визначають рівень кредитного плеча та відкривають угоду. На деяких платформах розмір плеча може досягати x100.
  3. Закриття угоди. Є два варіанти для завершення контракту: 1) трейдер досяг своєї мети й власноруч закрив ф’ючерс, отримавши прибуток; 2) якщо рух ціни активу не виправдав очікувань трейдера й маржа була вичерпана, платформа автоматично ліквідувала позицію, щоб покрити збитки.

Що таке маржа? Це забезпечення угоди, яке повинні надати трейдери для торгівлі. Її розмір залежить від левериджу: що вище плече, то менша маржа й більший ризик ліквідації. Угода буде відкрита, поки виконуються вимоги щодо маржі. У ф’ючерсах маржа має два види – початкова та підтримуюча.

  • Початкова – мінімальна сума застави, яку потрібно внести, щоб відкрити кредитну позицію. При плечі x10 вона складе 10% від суми угоди. 
  • Підтримуюча – мінімальний баланс, необхідний для того, щоб ваші торгові позиції залишалися відкритими. Його значення залежить від ціни активу та коштів на рахунку. Якщо баланс нижче цього рівня, угоду буде закрито.

Ключова особливість безстрокових ф’ючерсів – підтримання ціни контракту біля ціни базового активу через спеціальний механізм фінансування (funding rate):

  • Розрахунок фінансування. Ставка розраховується на основі різниці між ціною ф’ючерсу та ціною базового активу. Якщо ф’ючерс дорожчий за обраний актив, ставка буде позитивною, якщо він дешевший – негативною.
  • Досягнення балансу. Трейдери з long-позиціями (у ріст) платять трейдерам з short-угодами (на зниження), якщо ставка позитивна та навпаки. Це стимулює коригувати контракти, щоб ціна ф’ючерсу наближалася до курсу активу. Наприклад, якщо «floor price» колекції NFT становить 100 ETH, а ціна ф’ючерсу – 105 ETH, довгі позиції заплатять коротким. Це знизить тиск вгору на ціну ф’ючерсу, допомагаючи її вирівняти відносно активу.

Деякі платформи для торгівлі ф’ючерсами на NFT використовують у роботі AMM (автоматичні маркетмейкери) та DLOB (децентралізовані книги заявок). Вони функціонують як традиційні біржові інструменти, але працюють на блокчейні. 

Також для забезпечення вищого рівня ліквідності (завдяки зростанню обсягів і зниженню витрат на газ), платформи на основі Ethereum використовують L2-рішення – блокчейни другого рівня, такі як Arbitrum і Blast, що ефективніші за основну мережу.

Що таке страховий фонд? Ще один механізм, що покриває ліквідації одних трейдерів для гарантії отримання прибутку інших трейдерів і запобігає падінню балансу нижче нуля в разі невдало відкритого ф’ючерсу. 

Тому під час вибору платформи для NFT-торгівлі за допомогою ф’ючерсів важливо звертати увагу на механізми, що використовуються, наявність страхового фонду та підтримку мереж другого рівня (для Ethereum). Усе це відіграє важливу роль у відкритті успішних торгових угод, а отже, й отриманні вищого доходу.

Підбиваємо підсумки

Як і будь-який фінансовий інструмент, безстрокові NFT-ф’ючерси мають свої плюси та мінуси. Вони надають гнучкість і ліквідність, але вимагають обережності.

NFT-торги за допомогою ф’ючерсних контрактів – відносно нова галузь, яку наразі підтримують обмежене число платформ. Більшість з них, такі як OpenSea, Rarible і SuperRare, спеціалізуються тільки на прямій купівлі та продажу, віддаючи перевагу підтримці авторів, які отримують відсоток від торгів. 

Але оскільки ринок швидко розвивається, особливо в періоди бурхливого зростання, як у 2024 та 2025 роках, незабаром можна очікувати появи нових і розширення функціональностей наявних інструментів, що дадуть змогу широко використовувати ф’ючерси для торгівлі NFT як ще одне джерело доходів у криптосвіті.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version