Як впливає криптовалюта на розвиток бізнесу України в період війни

Світова фінансова криза 2008 року стрімко знецінила активи звичайних людей, показала неспроможність традиційної банківської системи та створила запит на створення незалежного інструменту, здатного повернути людям контроль над своїми грошима. Відповіддю на цей запит став запуск першої криптовалюти – Bitcoin.

Вітаю, я – Вадим Груша, CEO Trustee Plus. У цій статті мені б хотілося донести до читачів важливу думку: криптовалюта – це ключовий фактор розвитку бізнесу в Україні, який набув особливої значущості та впливу в період війни.

Чому криптовалюта приваблює людей?

За всі роки, що минули зі створення Bitcoin, ми не раз переконалися, що блокчейн і криптовалюта здатні знайти рішення сучасних економічних проблем, стати “тихою гаванню” для охочих врятувати свої кошти від інфляції та обмежень. 

Те ж саме відбувається і просто зараз. У січні 2024 року Reuters повідомила, що обвал на китайському фондовому ринку спричинив масовий вихід у криптовалюти. Громадяни Китаю, всупереч заборонам на будь-які операції, витрачають свою квоту на купівлю іноземних валют до $50 000 на рік на купівлю BTC та інших криптоактивів.

І інвесторам, і компаніям, зокрема блокчейн-проєктам, криптовалюта відкрила:

  • Спосіб зберегти кошти від інфляції місцевої валюти. Особливо легко це стало з появою стейблкоїнів – токенів із прив’язкою курсу до фіатної валюти (долара, євро) або іншого класичного активу (золото, наприклад);
  • Шлях до незалежності від банківської системи. Блокчейн дає змогу проводити будь-які операції без посередників – фактично обмін відбувається безпосередньо між двома людьми, що означає відсутність лімітів і потенційних блокувань;
  • Доступ до інвестицій, пасивного доходу. У період зростання ринку крипта не тільки зберігає кошти, але може і примножити їх. Як завдяки прямим інвестиціям у проєкти та нові токени, так і завдяки внескам за типом стейкінгу;
  • Можливість швидко здійснювати перекази по всьому світу з мінімальними комісіями. Незалежно від часу роботи банку і міжнародних кордонів.

За умови повної інтеграції, криптовалюту можна використовувати для будь-яких звичних нам операцій – від простої кави до цілої квартири. І саме в цьому напрямку рухається український бізнес. Так, наприклад, 2022 року великий забудовник DIM запустив функцію оплати квартир за стейблкоїни – в USDT, USDC, BUSD і DAI. 

Як війна вплинула на криптовалюту і бізнес?

Поговоривши про вплив криптовалют на життя людей, звернемо увагу і на те, як війна вплинула на бізнес, сповільнила або прискорила прийняття нових технологій.

  • Стрімке зростання попиту. В умовах економічної кризи, обмежень, що швидко запроваджуються, і неясного майбутнього, люди почали масово використовувати криптоактиви для заощаджень і торгових операцій. Таке явище ми спостерігаємо не тільки в Україні, а й багатьох інших країнах, на чию долю припала рецесія;
  • Прискорення прийняття. І в минулі роки українці показували свій інтерес до нової технології, але війна сильно прискорила цей процес. У 2023 році за швидкістю прийняття вона поступилася тільки чотирьом країнам – Індія, Нігерія, В’єтнам і США. Сьогодні криптовалютними активами в країні володіють, як мінімум, 15% громадян;
  • Посилення контролю. Використання цифрових активів в обхід банків підняло тему державного контролю, що обернулося низкою нових правил для блокчейн-компаній. Укупі з відсутністю нормативної та податкової бази, це створило ситуацію, в якій компанії були змушені шукати шляхи вирішення завдань в інших юрисдикціях – тим самим сприяючи їхньому розвитку і сплачуючи податки в їхній бюджет;
  • Запит на зручні інструменти. Ще задовго до пандемії коронавірусу, коли весь світ почав перехід в онлайн, ми звернули увагу на запит суспільства в зручному сервісі, який дасть змогу використовувати переваги криптовалют, але не заглиблюватися в технічні тонкощі. Початок війни тільки посилив цей запит.

Окремо варто розповісти про вплив на благодійність. Після початку повномасштабного  вторгнення саме через криптовалюту надходить левова частка донатів у благодійні фонди та організації.

На жаль, регулятори не встигли за зростаючим попитом і прийняттям цифрових активів. Міністерство цифрової трансформації запустило кілька проєктів на базі блокчейну (цифрова гривня, держпослуги в метавсесвіті, NFT-марка), але цього недостатньо. Сьогодні діалог між представниками блокчейн-проєктів і владою зрушився з точки, але найближчим часом розв’язання проблеми не передбачається.

Як криптовалюта впливає на розвиток бізнесу?

В основі криптовалют лежить блокчейн – технологія розподіленого зберігання та управління даними. Її можна використовувати практично в будь-якій сфері життя у відриві від цифрових активів, як у бізнесі, так і державних процесах.

По-перше, блокчейн спрощує будь-які фінансові операції. Він знижує комісію до пари доларів за операції будь-якого обсягу за міжнародними напрямками, при цьому не вимагає схвалення банку. Він полегшує контроль зарплат, податків, інших виплат і компенсацій, прискорює всі процеси в компанії, допомагає налаштувати логістику.

  • Так Louis Dreyfus, що контролює 10% світового обсягу агроторгівлі, зокрема в трьох областях України, після початку пандемії 2020 запустила електронний документообіг на блокчейні. Він дав змогу оптимізувати міжнародні ланцюжки постачання, прискорити процеси, знизити витрати.
  • У 2024 році за допомогою блокчейн-платформи Louis Dreyfus працює понад 30 підприємств по всьому світу. Включаючи великих гравців, як Cargill, COFCO.

По-друге, блокчейн унеможливлює підробку інформації. Його можна використовувати як безпечну бухгалтерську книгу, інструмент для контролю постачань, оптимізації логістичних шляхів. Усе це підвищує безпеку організації в цілому. Будь-які операції можна перевірити, а їхня правдивість не викликає жодних питань.

  • Та ж DIM, яка запустила купівлю квартир за стейблкоїни, пообіцяла не тільки розширити список, додавши підтримку Bitcoin та інших “класичних” криптовалют, а й створити базу на блокчейні про угоди з нерухомістю, що дасть змогу забезпечити прозорість і незмінність даних.

По-третє, українські компанії приймають криптовалюти як оплату за товари та послуги, а криптовалютні компанії співпрацюють з міжнародними корпораціями для поліпшення своїх сервісів і залучення нових користувачів.

  • У середині 2022 року мережа техніки Stylus і ТехноЇжак почали приймати оплату в криптовалютах. У 2023 до них приєднався ритейлер Foxtrot, запустивши підтримку одразу більш ніж 130 видів активів. Функція була запущена за допомогою української криптовалютної біржі WhiteBIT.
  • Також до числа фірм, які прийняли валюту, увійшли Swarovski, DEKA, Riker.
  • Наш сервіс Trustee Plus почав співпрацю з Binance для поповнення балансу свого гаманця USDT, BTC, ETH і USDC за допомогою Binance Pay.

По-четверте, криптовалюти – це притулок для активів не тільки громадян, а й самих компаній. Для них також актуальний і захист від інфляції, і інвестиції в нові проєкти. Чимало представників індустрії є власниками Bitcoin.

По-п’яте, за допомогою криптовалют будь-який бізнес може залучити фінансування, вийти на міжнародних ринок. Наприклад, випустивши власний нативний токен, як у Binance, і запустивши ICO – продаж частини обсягу нового активу інвесторам. 

  • У 2023 WhiteBIT оголосив про вихід на європейський ринок, назвавши його “важливим кроком для інтеграції цифрових валют у повсякденні операції”.
  • Команда мобільного сервісу Trustee Plus також розглядає в майбутньому можливість запуску власного токена. 

Підбиваємо підсумки

У наш час криптовалютні технології вступили в нерозривний зв’язок з усіма сферами життя. Так, ці сфери можуть існувати й без них, діючи по-старому, але в нинішніх умовах за збереження статус-кво на них може чекати стагнація.  

Криптовалюта – нова форма особистої відповідальності за свої фінанси. Уже зараз вона впливає на звички людей і змінює їхні методи спілкування зі світом: їхній досвід взаємодії із заощадженнями, торгівлею, інвестиціями. Вона відкрила мільйон можливостей для бізнесу та держави. І ще мільйон нових чекає на нас попереду.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK