Бутерін пояснив переваги копілефт-ліцензій в умовах «корисливої» криптоіндустрії
Віталік Бутерін переосмислив своє ставлення до відкритих ліцензій. Якщо раніше він віддавав перевагу максимально вільним — на кшталт MIT чи CC0, — то тепер усе частіше схиляється до копілефту (GPL, CC-BY-SA). У своєму блозі розробник пояснив, чому його погляд змінився.
«Я був прихильником і розробником вільного ПЗ та вільного контенту з моменту, як став достаточно дорослим, щоб зрозуміти, що це, і будувати речі, які можуть бути корисними для інших», — зазначив він.
Вільні permissive-ліцензії передбачають мінімум обмежень і максимум свободи, а копілефт-ліцензії дозволяють вільно поширювати роботу лише тим, хто сам готовий ділитися.
Засновник Ethereum відзначав, що зменшення юридичних бар’єрів збільшує шанси на те, що код будуть розвивати далі, а ідеї поширюватимуться:
«Я хотів максимізувати впровадження та розповсюдження своєї роботи, а публікація її за permissive-ліцензіям сприяє цьому, чітко даючи зрозуміти, що нікому не потрібно турбуватися, якщо він хоче будувати на основі чогось, що я створюю».
Бутерін також відкрито заявляв про неприязнь до авторського права як явища. «Двоє людей, що обмінюються бітами між собою» не має сприйматись як злочин. Він сприймав копілефт-правила як надто примусові. Наприклад, код, випущений під GPL або AGPL, дозволено використовувати лише за умови відкриття коду похідних робіт.
Засновник Ethereum назвав три фатори, які підштовхнули його змінити ставлення до копілефт-ліцензій:
- оупенсорс став мейнстримом: великі компанії, включно з Google до Microsoft, більше не бояться відкриватися і навіть будують цілі відкриті пакети ПЗ;
- в криптоіндустрії зник наївний альтруїзм, простір став «більш конкурентним та корисливим», тож більше не можна розраховувати, що проєкти відкриватимуть код за власною ініціативою;
- за умови експоненціального економічного росту необхідна «ненульова відкритість» технологій та знань, інакше згодом все опиниться під контролем єдиної найбільшої організації-монополіста.
На думку Віталіка, копілефт — це спосіб «забезпечити дифузію прогресу» без регуляторної дубини.
«Загалом, переваги копілефту сьогодні набагато більші, ніж 15 років тому, і проєкти, які б стали дозвільними 15 років тому, повинні хоча б подумати про впровадження копілефту сьогодні» — додав він.
Це не панацея, додає він. У деяких випадках повна відкритість критична, і ліцензія на кшталт MIT краще підійде. Але в сучасному середовищі копілефт — це реальний інструмент для збереження балансу в умовах масштабів, мережевих ефектів і гонитви за мільярдами.
Нагадаємо, у червневому есе Бутерин описав концепцію «плюралістичної ідентифікації», яка має знизити ризики централізації та підвищити рівень приватності в цифрових ID-системах.