Думка: Європі потрібен прикладний ШІ, а не нові датацентри
Європі варто зосередитись на практичному використанні штучного інтелекту замість гонитви за потужностями. Про це заявив CEO корпорації SAP SE Крістіан Кляйн, передає Bloomberg.
«Чи справді нам потрібно звести п’ять датацентрів і наповнити їх чипами? У цьому потреба Європи? Я сумніваюся», — зазначив він.
На думку Кляйна, великі мовні моделі поступово стають масовим продуктом — їх уже можна використовувати без надзвичайних обчислювальних потужностей.
«Це довела компанія DeepSeek», — додав він.
Бізнес має зосередитися на впровадженні ШІ для оптимізації власних процесів.
ЄС наразі відстає від США в побудові ШІ-інфраструктури. У січні американські компанії об’єдналися у проєкт Stargate із планами вкласти $500 млрд у галузь. У відповідь Єврокомісія ініціювала програму InvestAI, яка передбачає залучення 200 млрд євро, зокрема 20 млрд для створення гігафабрик ШІ.
У липні OpenAI орендувала 4,5 ГВт потужностей у датацентрах Oracle. Це еквівалентно енергії, яку генерує кілька ядерних реакторів, і достатньо для живлення мільйонів домогосподарств. Задля цього Oracle разом із партнерами розгорне кілька датацентрів по всій території США.
Глава Nvidia Дженсен Хуанг у червні відвідав ЄС і заявив, що головна перешкода для регіону — нестача потужностей. Він анонсував нові партнерства для запуску тисяч фірмових чипів.
Кляйн вважає гонитву за Штатами марною. Втім ще в січні під час форуму в Давосі CEO SAP називав Stargate «відмінним прикладом для Європи» й підтримував запуск аналогічної ініціативи в регіоні.
Регулювання: перевага чи гальмо для ЄС?
1 серпня 2024 року в ЄС набрав чинності Закон про штучний інтелект. Основні положення впровадять поетапно:
- 2 лютого 2025 — заборона ШІ-систем, що створюють неприйнятні ризики (наприклад, маніпуляції, обман або соціальний рейтинг);
- 2 серпня 2025 — норми для регулювання моделей загального призначення (GPAI);
- 2 серпня 2026 — обмеження для систем «високого ризику», включаючи біометрику, критичну інфраструктуру та освіту.
Великі європейські компанії, серед яких ASML, Airbus та Mistral AI, закликали відкласти регулювання на два роки. У листі до Урсули фон дер Ляєн вони попередили, що поспішне впровадження загрожує конкурентоздатності континенту.
«Відтермінування разом із фокусом на якість регулювання стане чітким сигналом для інвесторів і розробників, що Європа справді прагне спростити правила та залишатись у грі», — йдеться в документі.
Бізнес нарікає на відсутність ключових рекомендацій і стандартів, зокрема кодексу практик для відповідності новим вимогам. Підписи поставили представники понад 45 компаній, включаючи Mercedes-Benz, BNP Paribas, Lufthansa, Publicis, Prosus і Siemens Energy. Лист ініціювала група EU AI Champions Initiative на чолі з венчурною компанією General Catalyst.
Нагадаємо, влітку 2024 року Apple відклала запуск Apple Intelligence в ЄС через «регуляторну невизначеність».