Експерти обговорили можливий вирок екс-CEO Binance
30 квітня відбудеться судове засідання, на якому оберуть міру покарання для засновника і колишнього генерального директора криптобіржі Binance Чанпена Чжао (CZ). У бесіді з Cointelegraph юристи і політики обговорили варіанти розвитку подій.
Звинувачення
Екс-CEO торгової платформи постане перед суддею через майже пів року після визнання провини в порушенні Закону про банківську таємницю через нездатність підтримувати ефективну програму з боротьби з відмиванням на Binance.
У рамках угоди з Мін’юстом США він зобов’язався виплатити штраф у $50 млн і піти з посади генерального директора. Для самої біржі сума врегулювання склала $4,3 млрд.
Відповідно до правил винесення вироків суддя може призначити для Чжао 10 років позбавлення волі, враховуючи тяжкість статті. Але CZ визнав провину лише за одним із пунктів, тому його покарання передбачає ув’язнення на строк від 12 до 18 місяців.
Наприкінці березня засновника FTX, що звалилася, Сема Бенкмана-Фріда засудили до 25 років в’язниці за звинуваченням у відмиванні грошей, шахрайстві та змові. Експерти відзначили відмінності між кейсами керівників двох криптобірж.
«Я б сказав, що [ці справи] непорівнянні з погляду обвинувачень, але вони надзвичайно схожі з погляду Міністерства юстиції, SEC і федерального уряду. Вони ясно дають зрозуміти, що не збираються терпіти мерзенні злочини і поведінку», – заявив Мо Вела, колишній директор адміністрації Джо Байдена.
На його думку, влада США, можливо, намагається «послати повідомлення» порушникам законів у криптоіндустрії, і це не залежить від тяжкості вироку CZ. Вела також припустив «деяку поблажливість» до Чжао за його співпрацю і визнання провини.
Можливі побоювання
Експомічник прокурора США у Східному окрузі Нью-Йорка Марк Біні додав, що на відміну від кримінальної справи Бенкмана-Фріда, випадок Чжао більше «нагадує порушення нормативних вимог».
Однак, на його думку, існує ризик, що події навколо нападу ХАМАС на Ізраїль можуть вплинути на суддю під час ухвалення вироку CZ.
За даними ЗМІ, з грудня 2021 року влада Ізраїлю заблокувала 189 облікових записів на біржі Binance, які, ймовірно, належать до незаконних угруповань. Із 7 жовтня криптовалютна біржа закрила на вимогу влади понад 100 акаунтів, пов’язаних із фінансуванням палестинських терористів.
Біні зазначив, що звинувачення проти CZ також включають відмивання коштів, пов’язаних із ХАМАС. Якщо прокурори акцентуватимуть увагу на цьому питанні, громадська думка ризикує виявитися не на боці Binance та її засновника:
«Щось подібне можуть піднести таким чином, які реальні наслідки мають серйозні порушення нормативних правил [з боку криптовалютних бірж], які, на думку прокурорів, слід брати до уваги. […] Якщо факти виявляться настільки переконливими для судді в якомусь поганому для CZ сенсі, він побачить необхідність у більш суворому вироку».
До винесення вироку Чжао залишається на волі, для цього він вніс заставу в $175 млн. Однак прокурори зажадали заборонити колишньому главі платформи виїзд зі США, побоюючись втечі. Як ризики вони вказали значні статки за межами країни і мінімальні зв’язки зі Сполученими Штатами.
Адвокати Чжао оскаржили заборону на виїзд, але суд став на бік правоохоронців. У грудні інстанція відхилила прохання підприємця про повернення додому в ОАЕ, незважаючи на запропоновану заставу в $4,5 млрд.
У квітні Forbes оцінив статки CZ у $33 млрд і помістив його на 50 сходинку в рейтингу мільярдерів.
Нагадаємо, на посаді CEO Binance Чжао змінив керівник із регіональних ринків Річард Тенг.