Експерти розкритикували «криміналізацію криптотрейдингу» в Угорщині
1 липня в Угорщині набули чинності нові жорсткіші правила із кримінальною відповідальністю для користувачів і операторів незареєстрованих криптовалютних сервісів. Експерти попереджають про юридичну плутанину і вихід фінтех-компаній з місцевого ринку, повідомляє Forbes.
Нові норми Кримінального кодексу передбачають до 2 років позбавлення волі за використання неліцензованих обмінників, до 3 років за транзакції понад 50 млн форинтів (~$140 000) і до 5 років — понад 500 млн форинтів. Провайдерам таких послуг загрожує до 8 років ув’язнення.
За оцінками місцевого видання Telex, щонайменше 500 000 угорців придбали криптовалюту, використовуючи легальні кошти. Тепер ці користувачі можуть стикнутися з юридичними ризиками.
«Проблема полягає в тому, що неможливо дотримуватися цього закону на момент набуття чинності», — зазначив неназваний експерт з індустрії у коментарі для Forbes.
Закон не супроводжується інструкціями з імплементації для бізнесу чи користувачів. Угорський фінрегулятор SZTFH має 60 днів на розробку фреймворку відповідності.
Експерти також наголосили, що новий закон конфліктує з уніфікованими правилами для європейського крипторинку, впровадженими MiCA.
«Незрозуміло, чому Угорщина вводить такі обмеження саме тоді, коли ЄС запроваджує спільні стандарти», — зазначив один із галузевих аналітиків.
Юридична невизначеність може змусити криптобізнес піти. Повідомляється, що деякі стартапи вже розглядають балтійські країни або інші більш лояльні юрисдикції.
Британський цифровий банк Revolut оголосив про тимчасове призупинення криптосервісів для понад 2 млн користувачів в Угорщині. Компанія пояснила, що робить усе можливе для якнайшвидшого повернення функціоналу, однак строків не назвали.
Під заборону потрапили купівля криптовалюти, стейкінг і поповнення рахунків. Водночас користувачі можуть продавати наявні активи й переказувати частину токенів на зовнішні гаманці. Інші банківські функції працюють у звичному режимі.
Нагадаємо, Європейське управління з цінних паперів та ринків (ESMA) розкритикувало урядовців Мальти за недоліки у процедурі ліцензування криптокомпаній.