Генерал-GPT. Експерти висловилися про застосування ШІ на війні
Міністерство оборони США швидше інтегрує передові ШІ-технології без необхідності власних розробок завдяки партнерству з приватним сектором. Про це пише Decrypt з посиланням на думки експертів.
«Як і в багатьох інших технологіях, комерційний ринок завжди рухається та інтегрується швидше за уряд», — прокоментував контр-адмірал ВМС США у відставці Кріс Беккер.
Як приклад він навів SpaceX, яка швидко пройшла шлях від ідеї до реалізації запуску і відновлення ракети-носія в морі, тоді як уряд перебуває на початковій стадії.
Колишній очільник Командування інформаційних бойових систем ВМС зазначив, що інтеграція в суспільство передових технологій, від початку розроблених для державних і військових потреб, не є чимось новим.
«Інтернет починався як дослідницька ініціатива оборонного відомства, а потім став доступний для громадськості, і тепер його використання є базовою вимогою», — підкреслив він.
У жовтні Meta відкрила свої ШІ-технології для урядових установ та оборонних підрядників США і союзників. У листопаді Anthropic пішла на аналогічний крок.
ШІ-стартапам вигідна співпраця з владою
CEO AI Squared Бенджамін Харві зазначив, що партнерства з урядами вигідні для ШІ-компаній, оскільки забезпечують їм стабільний дохід, а також є джерелом інформації для нейромереж.
«Розробники штучного інтелекту хочуть використовувати федеральний уряд як можливості для навчання, щоб зрозуміти характерні для сектора проблеми. Цей досвід дає їм перевагу в передбаченні проблем, які можуть виникнути в приватному секторі в найближчі п’ять-десять років», — зазначив він.
Перспективи ШІ у військовій сфері
У липні на заході Axios Future of Defense генерал армії у відставці Марк Міллі заявив, що досягнення в галузі робототехніки та ШІ зроблять роботів зі штучним інтелектом частиною майбутніх військових операцій.
«Я думаю, що через десять років 25%-33% американських військових будуть роботизованими», — спрогнозував експерт.
Міністерство оборони запросило $1,8 млрд на 2025 рік для розроблення проєктів у сфері ШІ та машинного навчання.
Президент відділу безпілотних систем Kratos Defense Стів Фінлі зазначив, що застосування нейромереж може бути сконцентроване навколо даних.
«У військовому контексті ми здебільшого бачимо високорозвинену автономію та елементи класичного машинного навчання, де вони допомагають в ухваленні рішень, зазвичай не пов’язаних із випуском зброї. ШІ істотно прискорює збір і аналіз даних для формування рішень і висновків», — уточнив він.
За його словами, залишати вибір за людьми — вирішальний фактор для запобігання страшного сценарію «Термінатора».
«Якщо застосовується зброя або маневр загрожує людському життю, особистість, яка приймає рішення, завжди перебуває в курсі подій», — зазначив Фінлі.
ШІ ненадійні
Попри стрімкий розвиток штучного інтелекту з моменту запуску ChatGPT, експерти ставлять під сумнів реальну ефективність технології.
«Підприємства виявили, що великі мовні моделі не особливо надійні. У них галюцинації, вони роблять дурні помилки. Це обмежує реальне застосування. Ви б не хотіли, щоб щось, що галюцинує, розробляло вашу військову стратегію», — зазначив учений Гері Маркус.
Він вважає, що застосування нейромереж без людей у війні було б дурним рішенням. Також він звернув увагу на поточну ситуацію з уповільненням розвитку технології.
«Тому я не думаю, що військові реально повинні очікувати розв’язання цих проблем. Такі системи, ймовірно, не будуть надійними, а ви не захочете використовувати ненадійні системи у війні», — підсумував експерт.
Нагадаємо, у червні в Китаї створили ШІ-командувача для військових симуляцій.