Ікона корпоративного шахрайства Enron «воскресла», спільноту зацікавили токени
Корпорація Enron, відома масштабними порушеннями й одним із найбільших крахів в історії США, нібито відновила роботу, запустила вебсайт і вийшла на зв’язок у соцмережах у річницю банкрутства.
We're back. Can we talk? pic.twitter.com/9kt4g0Q84Z
— Enron (@Enron) December 2, 2024
Виявилося, що «новий Enron» — не перевтілення скандальної компанії з 90-х, а детальна пародія.
«Інформація на сайті є пародією, захищеною першою поправкою, являє собою перформанс і призначена винятково для розважальних цілей», — зазначено в умовах використання на корпоративній вебсторінці.
Однак у своїх офіційних повідомленнях, включно з мокапом пресрелізу і заявами в соцмережах, псевдо-Enron цього не уточнюють.
Хоча багато користувачів і без того сприйняли відродження корпорації як жарт, частина аудиторії побачила в цьому спробу знову обдурити вкладників і клієнтів.
Nope, we cannot talk.
— bbuckley (@bbuckley88) December 2, 2024
Your shenanigans even caused traffic accidents in LA. when a brown-out made the traffic lights malfunction.
I witnessed a horrific one.
Enron will remain eternally Unforgiven.
Американський програміст і біткоїн-максималіст Джеймсон Лопп відповів, що не готовий піти на запропонований компанією діалог.
We're back. Can we talk? pic.twitter.com/9kt4g0Q84Z
— Enron (@Enron) December 2, 2024
Тисячі користувачів нібито зацікавилися випуском токена. У вже видаленому пості нового Enron сказано, що у компанії поки немає власного цифрового активу, але незабаром це може змінитися.
why'd you delete this tweet? pic.twitter.com/8tVGDi9Sr7
— Ben Gillin (@bengillin) December 2, 2024
На сайті компанії є згадки про децентралізацію, проте жодних подробиць пранкери не озвучили:
«Справжні інновації не потребують дозволу. Децентралізовані технології розвиваються, і ми, звісно, зіграємо свою роль у їхньому майбутньому. Ми з нетерпінням чекаємо моменту, коли зможемо вам усе показати, але доти, будь ласка, будьте пильними та не потрапляйте на виверти шахраїв. Коли ми щось оголосимо, ви дізнаєтеся».
Судячи з таймера на головній сторінці, якийсь анонс заплановано на 10 грудня.
За даними Axios, торговою маркою Enron володіє фірма College Company з Арканзасу. Один з її співзасновників, Коннор Гейдос, причетний до відомої сатиричної теорії Birds aren’t real про те, що птахи — це замасковані дрони, за допомогою яких уряд США стежить за своїми громадянами.
Виходячи з офіційних заяв «нового Enron», компанія нібито продовжить працювати в галузі енергетики.
Деякі користувачі підозрюють, що це не просто жарт, а черговий криптовалютний скам.
oh it's a crypto scam pic.twitter.com/r8Yi7Zx7PK
— 🪑 Chair (@chairsign) December 2, 2024
Один коментатор звернув увагу на магазин із брендованим одягом і припустив, що вся схема з перезапуском — його промо.
oh it's a merch play pic.twitter.com/G9uE9NzCME
— Aaron Slodov (@aphysicist) December 2, 2024
Колишня співробітниця оригінального Enron Діана Пітерс вважає історію з перезапуском неетичною щодо тих, хто постраждав від дій компанії.
«Якщо це жарт, то це грубо, вкрай грубо. І я сподіваюся, що вони це зрозуміють і вибачаться перед усіма співробітниками Enron», — сказала вона в інтерв’ю ABC News.
Колишня віцепрезидентка компанії з корпоративного розвитку Шеррон Воткінс, яка допомогла розкрити скандал понад двадцять років тому, навпаки, не має жодних проблем із жартом. На її думку, комедія «допомагає нам сфокусуватися на неприємній історичній події, яку ми воліли б проігнорувати».
Оригінальний Enron — американська енергетична корпорація, де працювало 22 000 співробітників із 40 країн. Журнал Fortune називав її «найбільш інноваційною компанією Америки» протягом шести років поспіль. Enron була одним із лідерів світового ринку в енергогенерації, транспортуванні газу, газопостачанні, зв’язку та целюлозно-паперовій промисловості. Крім цього компанія торгувала цінними паперами.
У 2001 році розкрилася інформація про фальсифікації фінансової звітності. 24 співробітників, включно з генеральним директором Джеффрі Скілінгом, засудили за співучасть у шахрайстві. 2 грудня 2021 року компанія заявила про банкрутство.
Понад $2 млрд пенсійних заощаджень співробітників було втрачено, понад 5000 людей втратили роботу.
Нагадаємо, у серпні хакер зламав Instagram-акаунт McDonalds, щоб прорекламувати фейковий токен.