Оператор Solana-ноди розповів, хто заробляє на лихоманці мем-коїнів
- Solana, Jito і Raydium — головні бенефіціари від хайпу навколо мем-коїнів.
- Найвигідніша стратегія — довгострокове постачання ліквідності на ринок «смішних монет».
- Ринок мем-коінів проходить через «другий цикл» з підвищеною конкуренцією і ризиками.
Постачання ліквідності для ринку мем-коінів прибутковіше, ніж може здатися. Такою думкою поділився оператор вузла Solana і контриб’ютор проєкту Jito, на ім’я Лео, також відомий як IQX, в інтерв’ю з Wu Blockchain.
Solana, Jito і Raydium — бенефіціари ажіотажу навколо мем-коїнів
За спостереженнями Лео, більшу частину прибутку від ажіотажу навколо мем-коїнів отримують Solana, Jito і Raydium. Вони майже завжди входять до першої п’ятірки лідерів за даними Defi Llama і часто заробляють більше, ніж сума зборів за газ в Ethereum.
«Це три основні гравці, які тихо отримують найбільший прибуток», — зазначив експерт.
Він також звернув увагу на роль RPC-вузлів — «ретрансляторів», які не беруть участі в підтримці консенсусу безпосередньо, але передають клієнтські запити валідаторам у мережі. За словами Лео, ці вузли складають інфраструктуру для багатьох Telegram-ботів для високочастотного трейдингу.
«Що стосується Jito, то це найбільший постачальник ліквідного стейкінгу (LST) на Solana, з часткою ринку близько 43%. Чого люди можуть не знати, так це того, що близько 80% валідаторів Solana використовують клієнтське програмне забезпечення Jito», — зазначив фахівець.
Він наголосив, що Jito пропонує механізм для сортування і «пакування» транзакцій для посилання валідаторам з додаванням «чайових» за обробку. Доплата необхідна, щоб уникнути фронтранінгу.
Постачання ліквідності для мем-коїнів на Solana
Лео зазначив, що прибуток постачальника ліквідності насамперед залежить від того, чи покривають комісійні збори його непостійні збитки:
«Я бачив звіт, у якому обговорювалося, що постачання ліквідності на Ethereum загалом невигідне, оскільки транзакційні комісії навіть близько не покривають непостійні збитки».
За його словами, через це значна частина трейдингу в екосистемі другої за капіталізацією криптовалюти проходить на централізованих майданчиках. Ончейн-провайдери ліквідності стають «інструментами арбітражу між CEX».
«Багато хто говорить, що AMM на Ethereum поглинули багато „токсичної ліквідності“. Мається на увазі, що люди купують дешево на CEX і продають дорого на AMM, або навпаки, через що трафік на платформах здебільшого походить від арбітражних трейдерів. Хороший трафік здебільшого знаходиться на централізованих біржах, а не ончейн», — підкреслив фахівець.
Лео пояснив, що охочі купити токенів на $100 просто підуть на Binance і не стануть платити ще більшу суму за газ в Ethereum. На Solana вартість транзакцій значно нижча.
«Пам’ятаю, під час першого циклу мем-коїнів, десь у першому кварталі 2023 року, хтось у Telegram-групі розповідав, як заробив купу грошей, перейшовши з Ethereum на Solana. Він сказав, що заробляє 100x на Solana, а доходи на Ethereum навіть не покривають газ», — зазначив він.
У 2023 році Лео постачав ліквідність для мем-коїна MOTHER. За його словами, спочатку APR була вище 19 000%, а APY — 36 500%.
«Всього за один день я заробив 50% на транзакційних зборах. Звичайно, з часом прибутковість знизилася, але за цей період я інвестував кілька тисяч доларів і в підсумку заробив майже $20 000 на зборах», — пояснив експерт. — «Це, ймовірно, удвічі більше, ніж я заробив би, просто утримуючи активи».
Він підкреслив, що постачання ліквідності на ринки мем-коїнів на Solana — вигідне заняття. Оптимальна стратегія — довгострокове утримання активів:
«Ринок мем-коїнів на Solana пропонує безліч можливостей для високочастотної торгівлі. Однак, якщо ви постачаєте ліквідність у короткостроковій перспективі — скажімо, 12 або 48 годин — важко покрити непостійні збитки одними тільки комісіями за транзакції».
Лео зазначив, що це дуже волатильний ринок. Багато активів проходять пік, а потім їхня ціна суттєво падає. Токени, які після цього відновлюються, приносять значний прибуток.
«Якщо спільнота мем-коіна активне, з частими оновленнями в Twitter і постійним менеджментом, то постачання ліквідності можуть бути дуже прибутковими», — вважає він.
Другий цикл мем-коїнів Solana
На думку Лео, зараз ринок мем-коїнів на Solana проходить через другий цикл. Першим циклом експерт вважає період між лютим і квітнем 2024 року.
«Другий цикл більш безладний, але він також надає можливості багатьом венчурним капіталістам і командам проєктів. У них є ресурси, щоб вийти на ринок і, можливо, отримати короткостроковий прибуток», — пояснив він.
З приходом нових гравців конкуренція і ризики на ринку зростають, і мем-коїни на кшталт Popcat уже мають безліч пулів ліквідності.
Лео також зазначив, що зараз заробляє в основному на токенах WIF і Popcat.
«Завдяки концентрованій торгівлі ліквідністю моя щоденна прибутковість залишається між 0,5% і 3%. Це ідеальна прибутковість для постачальника ліквідності на Solana, яка була б практично неможливою на Ethereum», — підкреслив фахівець.
Культура в Solana і мем-коїнах
Лео зазначив, що одним із важливих чинників, які привабили його в екосистемі Solana, стала культура в її спільноті.
Він виділив випадок у 2022 році, коли мережа постраждала від краху FTX:
«Я помітив, що основні розробники екосистеми не пішли; натомість вони підбадьорювали один одного. […] Саме тоді я зрозумів, що основна сила Solana не розсіялася, і спільнота, як і раніше, залишається згуртованою».
Фахівець також підкреслив важливість культури в мем-коїнах.
«Я не той, хто може здійснювати високоризикові угоди щодня, але я вірю в культуру мем-коінів. […] Я думаю, що тільки топові токени мають справжню культуру, а решта, по суті, — просто сміттєві активи», — пояснив він.
На думку Лео, саме екосистема Solana залишиться лідером у ніші «смішних монет»:
«У той час, як в інших мережах можуть бути гарячі тренди або навіть нові конкуренти, найпопулярніші мем-коіни, найімовірніше, як і раніше, будуть в екосистемі Solana».
Нагадаємо, на початку грудня засновник Solana Анатолій Яковенко пояснив користь мем-коінів для мережі.