Спостереження: більшість DeSci-проєктів орієнтовані на медицину
У секторі децентралізованої науки (DeSci) здебільшого переважають проєкти, пов’язані з охороною здоров’я. Про це заявив розпорядник VitaDAO Алекс Добрін у бесіді з Cointelegraph.
На його думку, така тенденція склалася частково тому, що швидкість появи нових препаратів «мотивує брати науку і розробку у свої руки».
Крім того, у людей поступово складається негативне враження про досягнення традиційної медицини, оскільки час і вартість виведення нових ліків на ринок «зростають у геометричній прогресії», зазначив представник VitaDAO.
Цю закономірність відображає «закон Ерума» — протилежність більш відомого «закону Мура», який свідчить, що кількість транзисторів в інтегральній схемі подвоюється кожні два роки.
«Закон Ерума» демонструє протилежний ефект: вартість розробки нових ліків подвоюється кожні дев’ять років.
Добрін вказав на дослідження Onchain Foundation, у рамках якого компанія вивчила 60 DeSci-проєктів і виявила, що 61% належить до сфери охорони здоров’я.
Користь для медиків
Співрозмовник видання зазначив, що децентралізована наука запропонує «дешевші та швидші ліки», оскільки такий підхід «набагато ефективніший з погляду капіталу».
«Завдяки обміну інформацією про результати клінічних випробувань і використанню її як інструменту спільної роботи, дослідження стануть набагато ефективнішими, при цьому зберігаючи конфіденційність комерційної інтелектуальної власності», — погодився співзасновник BitDoctor.ai Ешер Луї.
Він також побачив користь у записі клінічних випробувань у блокчейн. Це зробить інформацію більш точною і незмінною.
Луї виокремив три основні сфери, на які DeSci може справити позитивний вплив: ланцюжки постачання, набір учасників випробувань і згода пацієнтів.
Він зазначив, що охорона здоров’я «піддається децентралізованим моделям через важливість точних і своєчасних даних».
«По-перше, пацієнти з незадоволеними медичними потребами можуть легше знаходити та підбирати клінічні випробування, ділячись своїми електронними медичними картами. І навпаки, фармацевтичні компанії отримають доступ до цієї інформації, щоб гарантувати вибірку потрібних пацієнтів», — пояснив Луї.
У таких ситуаціях час має вирішальне значення, оскільки «невідповідність критеріям відбору та відмова від участі в дослідженні є основними причинами затримок у проведенні клінічних випробувань», додав глава BitDoctor.ai.
Інтеграція DeSci
Наступним логічним кроком стане використання децентралізованого фінансування для створення більш структурованих клінічних досліджень і прискорення шляху від «лабораторії до ліжка хворого», підкреслив Добрін.
«Джина випустили з пляшки, коли люди усвідомили, що можуть фактично володіти частиною ліків, народжених їхніми зусиллями. І це лише питання часу, коли в мережі з’явиться наступний препарат вартістю мільярд доларів», — переконаний він.
У 2023 році загальний дохід світової фармацевтичної промисловості перевищив $1,6 трлн, що на $100 млрд більше за попередній рік.
На думку Добріна, у майбутньому межі між децентралізованою і централізованою медициною почнуть стиратися, оскільки галузь охорони здоров’я прийме ту модель, яка найкраще підходить до конкретних обставин.
«[Корпорації] віддадуть перевагу вкласти трохи капіталу в ДАО і отримати доступ до його дослідницьких розробок, ніж витрачати великі кошти на створення внутрішнього наукового підрозділу в галузі […]», — сказав Добрін.
Одним із таких прикладів є сама VitaDAO, яка в січні 2023 року залучила $4,1 млн від Pfizer Ventures.
«Фармацевтичні компанії та суспільство розуміють, що співпраця в галузі даних не обов’язково має означати обмін секретами своїх досліджень. А обмін знаннями та інформацією — на благо всіх», — підсумував Добрін.
Нагадаємо, у серпні компанія Semler Scientific, що спеціалізується на медичних технологіях, повідомила про купівлю 83 BTC за $5 млн. У травні фірма придбала 581 BTC вартістю $40 млн.