США виділять до $200 млн на квантові сенсори для розвідки

Управління оборонних інновацій Міноборони США запустило програму Farseer з розробки квантових сенсорів і портативних атомних годинників для розвідки, спостереження та рекогностування. Ініціатива може отримати до $200 млн протягом найближчого року, йдеться у пресрелізі.

Програму запущено після підписання президентом Дональдом Трампом указу від 22 червня 2026 року. Документ передбачає прискорення комерціалізації квантових обчислень, сенсорів і мереж, а також оновлення національної квантової стратегії США.

У відомстві пояснили запуск програми обмеженнями класичних сенсорів і систем синхронізації. Такі рішення часто потребують компромісу між чутливістю, розмірами, масою та енергоспоживанням. Квантові сенсори й годинники мають зменшити ці обмеження та підвищити стійкість систем розвідки і спостереження в умовах перешкод і електромагнітного протидії.

Програма охоплює чотири напрями:

  • квантові магнітометри для виявлення магнітних сигналів вище 100 Гц;
  • гравіметри, зокрема абсолютні гравіметри та одноосьові градієнтометри для стаціонарних, морських і авіаційних платформ;
  • портативні атомні годинники для позиціонування, навігації, синхронізації, стійкого зв’язку та мереж сенсорів;
  • компонентні технології, зокрема чип-лазери, мікрооптику, фотонні інтегральні схеми, кріогеніку та комірки з парами речовин.

Окремо відомство згадало сенсори Ридберга — квантові датчики електричних полів. Їх віднесли до менш зрілих, але потенційно придатних для розвідувальних задач технологій.

До участі допускаються американські та іноземні компанії. Мінімальний рівень технологічної готовності рішень — 4. Прототип має бути готовий до первинних випробувань на об’єкті уряду США протягом трьох-дев’яти місяців після укладання контракту. Максимальний строк робіт — 24 місяці.

Контракти планують укладати за механізмом інших угод відповідно до розділу 4022 титулу 10 Кодексу США. Він дозволяє пришвидшити прототипування. У разі успішного завершення проєкту угоду можуть перевести у виробничий контракт без повторного конкурсу.

Нагадаємо, у липні 2025 року Міноборони США виділило контракти на суму до $200 млн компаніям Anthropic, Google, OpenAI та xAI на розробку рішень на базі ШІ у сфері безпеки. Очікувалося, що кошти допоможуть пришвидшити впровадження передових можливостей технології в інструменти національної безпеки.

У червні 2026 року Пентагон відзвітував про 1775% зростання впровадження ШІ. Один із кейсів інтеграції технології — підготовка обов’язкових звітів для Конгресу.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version