У NEAR Protocol анонсували масштабну ШІ-ініціативу
- Розробники NEAR Protocol представили ШІ-агента, який здатний здійснювати кросчейн-обміни.
- Команда анонсувала створення «найбільшої у світі» моделі штучного інтелекту з відкритим вихідним кодом.
- У NEAR Protocol планують децентралізувати ШІ-обчислення.
Команда NEAR Protocol представила альфа-версію ШІ-агента, який здатний запускати мем-коіни та шукати товари в інтернеті для покупок.
NEAR AI Alpha is live at https://t.co/WQeAf2cxWs.
— NEAR AI (@near_ai) November 10, 2024
This is our first step towards powerful, privacy-preserving AI to ensure the future of technology is truly owned by everyone.
NEAR AI Assistant (alpha): https://t.co/pg0s0FqNzG
NEAR AI Research Hub: https://t.co/dOB3ayPcGx
Найближчим часом очікується додавання нових функцій на кшталт бронювання авіаквитків і замовлення їжі.
Researchers, now’s your time to shine.https://t.co/97vvyNVHnS is opening up its first research competition at https://t.co/kmKcFgiF9T to train the 0.5B parameter model. Contribute your best ideas and work your way up toward the final 1.4T parameter model. pic.twitter.com/blzHnqYiXW
— NEAR Protocol (@NEARProtocol) November 10, 2024
«NEAR — блокчейн для штучного інтелекту. Ми прагнемо до того, щоб кожна людина контролювала свої дані, активи та право вибору, тому створення альтернативи великим корпораціям, що належить користувачам, — наш єдиний вибір», — заявили представники NEAR Protocol.
Кросчейн-обміни
ШІ-асистент підтримує технологію абстракції мережі, завдяки якій він здатний обмінювати активи з різних блокчейнів між собою. Функція NEAR Intents доступна для біткоїна, Ethereum, Arbitrum і Base. До кінця року планується додавання Solana і TON, потім Dogecoin, BNB Chain, Bitcoin Cash, Ripple і TRON.
Рішення здатне обробляти обміни з фіатними валютами через маркетмейкера.
NEAR Intents розроблено для надання можливості різним ШІ-агентам спілкуватися і координувати дії між собою.
«ШІ-агент здатний зрозуміти: „Добре, я не знаю, як відкрити для вас рахунок у Revolut, але, можливо, є агент, який може це зробити?“ […] Один агент каже іншому: „Окей, я б хотів, щоб ти за таку-то ціну відкрив банківський рахунок для мого користувача“», — пояснив засновник Aurora Labs Алекс Шевченко.
Після ШІ-агенти укладуть угоду і здійснять оплату, а маркетмейкери забезпечать завершення угоди. Вони можуть використовувати ліквідність централізованих платформ на кшталт Binance. З проєктом співпрацює Peanut Trade, планується додавання G20.
Найбільша ШІ-модель від NEAR Protocol
Співзасновник NEAR Protocol Ілля Полосухін представив ШІ-асистента на конференції Redacted у Бангкоку. Там же команда анонсувала план зі створення «найбільшої у світі моделі штучного інтелекту з відкритим вихідним кодом».
The goal has changed. Forget a billion. NEAR is onboarding the next Trillion (capital T) AI agents to Web3.
— NEAR Protocol (@NEARProtocol) November 10, 2024
NEAR: The blockchain for AI.
Today, @near_ai launches in Alpha🧵 pic.twitter.com/HYWRGHg8YU
«Мета змінилася. Забудьте про мільярд. NEAR створює наступний Трильйон (з великої літери Т) ШІ-агентів для Web3», — зазначила команда.
Нейромережа отримає 1,4 трлн параметрів, що в 3,5 раза більше за показник поточної флагманської моделі Meta — Llama 3.1 405B. Рішення від корпорації Марка Цукерберга навчали на даних із 15 трлн токенів із застосуванням 16 000 графічних процесорів Nvidia H100.
Створення штучного інтелекту планується на основі «краудсорсингових досліджень і розробок тисяч учасників у новому дослідницькому центрі NEAR AI Research».
Дороге навчання та обчислення нейромережі профінансують шляхом продажу токенів, зазначив Полосухін. Вартість проєкту оцінюють у $160 млн. Потім власники криптоактивів зможуть отримувати прибуток від монетизації ШІ.
Полосухін є одним з авторів новаторської статті про трансформатори, яка призвела до появи ChatGPT, а співзасновник NEAR Protocol Алекс Скиданов працював в OpenAI напередодні виходу чат-бота.
Децентралізація ШІ
Для навчання і підтримки роботи великих ШІ-моделей зазвичай застосовуються десятки тисяч графічних процесорів, розташованих в одному місці для забезпечення швидкого з’єднання.
Полосухін зазначив, що сьогодні не існує технології, яка б дала змогу децентралізовано розподілити обчислення. Однак нові дослідження Deep Mind говорять про протилежне.
«Це, ймовірно, зараз найважливіша технологія і, можливо, в майбутньому. І реальність така: якщо ШІ контролюватиметься однією компанією, то ми фактично зробимо все, що скаже ця компанія», — пояснив він.
Колишній співробітник АНБ і ЦРУ Едвард Сноуден, який виступав на конференції, підтримав думку Полосухіна, зазначивши, що централізований ШІ перетворює світ на «величезну державу стеження».
Нагадаємо, у липні співзасновник NEAR Protocol заявив, що ШІ-системи не знищать людство, якщо їх не запрограмують на це.