У ЄС почнуть штрафувати за застосування ризикованих ШІ
2 лютого в ЄС почала діяти заборона на ШІ-системи, що становлять неприйнятний ризик. Наприклад, інструменти для маніпулювання людьми, їхнього обману або класифікації за соціальним рейтингом.
У березні 2024 року Парламент Європейського союзу схвалив масштабний закон про регулювання штучного інтелекту. 1 серпня він набув чинності.
Документ сортує системи ШІ за категоріями ризику:
- низький: моделі на кшталт спам-фільтрів або відеоігор із підтримкою ШІ не регулюватимуть;
- обмежувальний: чат-боти та інші системи для генерації тексту і зображення, до них висуваються певні вимоги прозорості;
- високий: системи, якими користуватимуться правоохоронні та державні органи, або інструменти, що виконують біометричну ідентифікацію та розпізнавання емоцій;
- неприйнятний ризик: вони можуть обманювати людей або маніпулювати ними, оцінювати на основі соціальної поведінки або особистих якостей.
З 2 лютого компанії мають унеможливити застосування ШІ останньої категорії, інакше вони зіткнуться зі штрафами до 35 млн євро або 7% від річного доходу.
Інші обмеження інтегрують поступово:
- 2 серпня 2025 року — положення для регулювання систем штучного інтелекту загального призначення;
- 2 серпня 2026 року — обмежувальні правила до ШІ-систем «високого ризику», включно з біометричними даними, критичною інфраструктурою, освітою.
Нагадаємо, у жовтні 2023 року Мінцифри України презентувало дорожню карту регулювання штучного інтелекту, яка допоможе компаніям підготуватися до ухвалення відповідного акта ЄС.