Україна запропонувала 18% ставку податку на біткоїн-операції
НКЦПФР України опублікувала детальну матрицю оподаткування віртуальних активів. Рекомендації засновані на міжнародному досвіді та адаптовані до українського законодавства.
Як об’єкт оподаткування регулятор пропонує розглядати чистий дохід (не сплачується в разі збитків) і виторг (сплата в момент виходу у фіат). При цьому Комісія зазначає складність адміністрування в першому випадку і високе податкове обтяження в другому.
Згідно зі стандартним підходом ЄС, доходом вважається компенсація, отримана за товари/послуги або в момент відчуження віртуальних активів в обмін на інші активи, зокрема віртуальні. Інший варіант — податок не стягується при обміні crypto-to-crypto.
Матриця передбачає стандартну ставку податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18% і додатковий військовий збір у розмірі 5%.
Як альтернативу модель включає пільгові податкові ставки в розмірі 5% і 9% для певних категорій. Наприклад, таку пропонується застосовувати до авторизованих EMT і ART з прив’язкою до валютних цінностей. Крім того, вони можуть бути звільнені від оподаткування поряд з ART з прив’язкою до банківських металів.
У документі також містяться податкові рекомендації щодо майнінгу, стейкінгу, аірдропів і хардфорків. Такі дії, як безоплатне постачання токенів, створення токенів і зберігання віртуальних активів, не обкладатимуться ПДВ. Однак такий може стягуватися за винагороди або послуги, що включають модифікацію токенів або криптоплатежі.
«У цифрову епоху питання податків для криптовалюти — не гіпотеза, а реальність, що дуже швидко наближається», — прокоментував документ голова НКЦПФР Руслан Магомедов.
Раніше Комісія представила матрицю законодавцям і тепер планує безпосередньо взаємодіяти з учасниками ринку під час розроблення нормативного регулювання.
Нагадаємо, набуття чинності затвердженого 2021 року закону «Про віртуальні активи» відкладено до ухвалення оподаткування криптооперацій.
Згідно з новим законопроєктом, Україна відмовиться від податкових пільг на біткоїн-операції. Очікується, що документ ухвалять уже в першій половині 2025 року.
Завдання з розроблення регулювання криптовалют увійшло в Національну стратегію доходів України на 2024-2030 роки та в перелік реформ на €50 млрд.