Віталік Бутерін застеріг від поспішної децентралізації ролапів
Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін пояснив, чому L2-мережам не варто квапитися з переходом до децентралізації. На його думку, цей крок має відбуватися лише після досягнення достатньої надійності системи доказів.
Here is a simplified mathematical model that shows when to move to stage 2.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) May 5, 2025
Assumptions:
* Each security council member has an independent 10% chance of "breaking"
* we treat liveness failure [refusal to sign or keys inaccessible] and safety failure [signing a wrong thing or… pic.twitter.com/KM8EIZF9Io
Бутерін вважає, що ймовірність збою в технічному стеку має бути нижчою за ризики, пов’язані з централізованим управлінням, зокрема змовами або помилками ради безпеки. До цього моменту поспішна децентралізація може навіть зменшити безпеку, бо робить мережу залежною від ще не перевірених механізмів.
Дискусія виникла після коментарів засновника Loopring Даніела Вена, який наголосив на важливості «зрілості» коду. Він запропонував запровадити метрику BattleTested для протоколів, що витримали реальні навантаження та атаки протягом щонайменше пів року при керуванні активами від $100 млн.
Своєю чергою, аналітик Kronos Research Домінік Джон зазначив, що перед переходом до повної децентралізації командам слід враховувати ризики, пов’язані з кастодіальними вразливостями та геополітичними чинниками. Також технічний директор PureFi Майк Тьютін наголосив, що передчасна децентралізація може підвищити ризики для користувачів.
Натомість співзасновник Tezos Артур Брайтман висловив стурбованість тим, що багато відомих L2-протоколів Ethereum залишаються фактично кастодіальними. За його словами, привілейовані структури досі контролюють ключову логіку, що ставить під сумнів реальну децентралізацію.
Нагадаємо, у 2025 році Віталік Бутерін зосередить увагу на розвитку core-інфраструктури Ethereum і підтримці децентралізованих екосистем.