Worldcoin – цифрова антиутопія, марний хайп чи інновація?

В останні кілька місяців блискучі металеві кулі, іменовані орбами, з’явилися по всьому світу — від Нью-Йорка до Токіо. Розробники називають технологію Worldcoin і нові пристрої революційними, що знаменують світанок «більш гуманної економічної системи».

Проєкт під керівництвом відомого глави OpenAI Сема Альтмана критики називають антиутопічним і експлуататорським. Експерти стурбовані особливостями збору біометричних даних і багатьма аспектами їхнього зберігання та захисту.

Журнал ForkLog розглянув основні особливості гучного проєкту Worldcoin, з’ясувавши причини занепокоєння регуляторів багатьох країн.

  • Worldcoin прагне створити найбільшу у світі ідентифікаційну та фінансову мережу.
  • Офіційний запуск нативного криптоактиву WLD відбувся 24 липня. 
  • Проект привернув пильну увагу регуляторів у багатьох країнах світу.

Для чого створено Worldcoin?

Worldcoin – протокол для ідентифікації особистості та фінансових операцій. Він складається з трьох компонентів:

  • ідентифікатора World ID;
  • додатка World App; 
  • токена Worldcoin (WLD).

Протокол ідентифікує користувачів шляхом сканування райдужної оболонки ока біометричним пристроєм під назвою «орб» (orb; сфера). Конфіденційність даних забезпечує криптографія з нульовим розголошенням.

За верифікацію орбом протокол нараховує користувачеві 25 WLD. Власники цих токенів можуть оплачувати сервіси у World App, здійснювати платежі та брати участь у голосуваннях щодо розвитку протоколу, а також використовувати монети як засіб заощадження.

Розробкою протоколу та орбів займається компанія Tools for Humanity (TFH). Її творці – відомий CEO OpenAI Сем Альтман і глава TFH Алекс Бланія.

World ID – це ідентифікатор, який дає змогу власнику довести свою реальність та унікальність (Proof-of-Personhood, PoP), залишаючись анонімним.

Для отримання World ID потрібно встановити World App на смартфон і відсканувати райдужну оболонку ока орбом. Останній згенерує її ідентифікатор (IrisCode) у вигляді випадкового набору чисел, не пов’язаного з особистою інформацією користувача.

Райдужна оболонка ока має сотні унікальних заглиблень, борозен, кілець та інших рис. Ці якості дають дуже високу ентропію.

World ID можна використовувати:

  • для захисту від ботів і підтвердження особи в соціальних мережах;
  • для голосувань у ДАО або онлайн-опитуваннях;
  • для захисту від шахраїв і фейкових відгуків на торгових майданчиках;
  • під час розподілу допомоги, стипендій, державної допомоги або аірдропів.

Користувачі можуть обрати один із двох типів верифікації:

без зберігання біометрії. Орб обробляє біометричні дані і видаляє їх після проходження перевірки. На серверах Worldcoin зберігається тільки IrisCode, який не дасть змоги пройти реєстрацію знову;

зі зберіганням біометрії. Орб шифрує біометричні дані, відправляє їх на сервери Worldcoin разом з IrisCode, а потім видаляє відповідну інформацію на своєму SSD. Такий підхід дає змогу відновити доступ до World App без повторної верифікації.

Worldcoin Foundation і Tools for Humanity зобов’язуються не передавати дані користувачів третім сторонам.

Представники проєкту впевнені, що їхні розробки допоможуть відрізняти людей від ШІ-клонів і ботів, знижуючи випадки шахрайства та очищуючи цифровий ландшафт.

Отримавши World ID, користувачі теоретично зможуть застосовувати їх для ідентифікації на веб-сайтах подібно до входу через Google. Різниця, стверджує Альтман, у тому, що логін за допомогою Worldcoin безпечніший і не пов’язаний з іншою інформацією на кшталт імені, e-mail або фотографії. 

«Якщо докази з нульовим розголошенням цієї технології працюють коректно, система дасть змогу входити на сайт непомітно для інших людей або будь-якого уряду», – йдеться у статті журналу Time
У червні постачальник софта для ідентифікації Okta першим серед великих компаній надав можливість ідентифікації за допомогою World ID.

Хроніки хайпу навколо Worldcoin

Гендиректор OpenAI (найбільш відомої за розробкою ChatGPT) і колишній глава венчурного фонду Y Combinator Сем Альтман анонсував проєкт Worldcoin у червні 2021 року. 

У розмові з Bloomberg він розповів, що виношував ідею з 2019 року. Глава OpenAI є одним із ранніх інвесторів стартапу, проте не бере участі в його повсякденних операціях, виступаючи як радник. Компанією керує Алекс Бланія.

Стартап зі штаб-квартирою в Сан-Франциско восени 2021 року залучив $25 млн у раунді фінансування, очолюваному відомим венчурним фондом Andreessen Horowitz.

Інвестори оцінили проєкт у $1 млрд. У раунді також брали участь Coinbase Ventures, Digital Currency Group і група бізнес-ангелів, зокрема співзасновник LinkedIn Рід Гоффман і засновник збанкрутілої біржі FTX Сем Бенкман-Фрід (SBF).

Останньому в грудні 2022 року Мін’юст США висунув обвинувачення у восьми кримінальних злочинах. Його заарештували на Багамах і екстрадували у Штати, де випустили під заставу в $250 млн. Однак згодом федеральний суддя скасував звільнення під заставу SBF і помістив його під варту до наступного засідання у справі, призначеного на жовтень.

У жовтні 2021 року Worldcoin офіційно представив свою криптовалюту, спроєктовану як рішення другого рівня для блокчейна Ethereum. Її пропозиція обмежена 10 млрд монет (8 млрд розподілять серед пересічних учасників екосистеми, 2 млрд зарезервовано для інвесторів і створення Worldcoin Foundation).

Бланія зазначив, що розмір виплати за біометрію залежить від того, на якому етапі розвитку проєкту користувач долучився до ініціативи – що більше учасників, то менша винагорода. Він оцінив приблизну суму в діапазоні від $10 до $200.

Криптовалюта зараховується в кілька траншів, розподілених на два роки. При цьому 10% виплати доступні відразу в цифровому гаманці проєкту.

У травні 2023 року команда Tools for Humanity залучила $115 млн під час раунду фінансування Серії С під керівництвом Blockchain Capital. Серед інших інвесторів: Andreessen Horowitz, Bain Capital Crypto і Distributed Global.

Того ж місяця користувачі з Китаю, які не мають доступу до застосунку, почали купувати біометричні дані у третіх осіб у країнах Африки, щоб отримати бонуси за реєстрацію. У компанії пообіцяли вжити необхідних заходів для боротьби з чорним ринком.

Коментуючи те, що відбувається, у розмові з Bloomberg Бланія заявив:

«Звичайно, шахрайство буде. Це не буде ідеальною системою, особливо на перших порах».

У червні проєкт Worldcoin запустив протокол для ідентифікації особистості та фінансових операцій у Німеччині. Громадянам ФРН стали доступні World ID та інструмент Sign in with Worldcoin.

«Sign in with Worldcoin призначений для забезпечення безпечного та конфіденційного доступу до сервісів і додатків, запобігаючи водночас шахрайству та участі ботів», – пояснив керівник відділу продуктів Tools for Humanity Тіаго Сада.

До середини липня кількість зареєстрованих користувачів у протоколі World ID досягла 2 млн.

Статистика використання World ID на сайті проекту. Дані: worldcoin.org.

Представники компанії зазначили, що платформі вдалося набрати другий мільйон вдвічі швидше, ніж перший. При цьому World ID, як і раніше, перебуває на стадії бета-тестування.

У середньому в протоколі щотижня реєструється близько 40 000 осіб.

У Worldcoin вважають, що такого припливу користувачів їм вдалося домогтися за рахунок «світового туру».

24 липня проект оголосив про офіційний запуск і вихід нативного токена WLD.

Згідно з whitepaper, початкова пропозиція активу буде обмежена 10 млрд токенів строком на 15 років. Згодом спільнота проєкту може затвердити пропозицію про встановлення рівня інфляції в 1,5% і створити механізми розподілу нещодавно випущених токенів.

«Worldcoin (WLD) – це токен ERC-20 в основній мережі Ethereum. Користувачі отримуватимуть гранти в мейннеті Optimism. Таким чином, більшість WLD-транзакцій, найімовірніше, відбуватиметься в мережі другого рівня. За необхідності токен можна буде перемістити назад в Ethereum за допомогою моста Optimism», – зазначено в документації.

Про лістинг нової монети повідомили багато великих криптобірж, включно з Binance, Bybit і OKX. Водночас у Worldcoin зазначили, що актив не буде доступний на території США через нормативну невизначеність.

У рамках запуску команда проєкту виклала у відкритий доступ інструменти для розробників World ID. Представники стартапу також поділилися планами про розширення операцій з верифікації через систему Orb у більш ніж 20 країнах.

На початку серпня топ-менеджер проєкту в Європі Рікардо Масейра заявив, що технологія верифікації від Worldcoin стане доступною для великих організацій і світових урядів.

«Ми виконуємо місію зі створення настільки великої фінансової та ідентифікаційної спільноти, наскільки можемо», – розповів він.

За його словами, Worldcoin продовжить розгортання в Європі, Латинській Америці, Африці та «у всіх частинах світу, де нас приймуть».

Однак більшість людей, опитаних виданням на сайтах проекту у Великій Британії, Індії та Японії, заявили, що проходять реєстрацію заради 25 токенів WLD.

«Я не думаю, що ми зможемо генерувати безумовний базовий дохід. Але якщо створимо інфраструктуру, яка дасть змогу урядам або іншим організаціям зробити це, будемо дуже щасливі», – зазначив Масейра.

Він також заявив, що в міру розвитку протоколу його функціональність стане більш доступною. У майбутньому технологія, що лежить в основі пристрою Orb для сканування райдужної оболонки ока, буде з відкритим вихідним кодом, додав представник проекту.

Також на початку серпня Бланія зазначив, що виробництво та експлуатація Orb від Worldcoin можуть стати децентралізованими.

За його словами, виробничі стимули будуть вплетені в токеноміку проєкту. Однак топ-менеджер визнав ймовірність ризиків несанкціонованого збору даних третіми особами при використанні такої відкритої моделі.

Раніше Worldcoin оприлюднив деталі дизайну верифікуючих пристроїв. Завдяки цьому інші організації теоретично можуть створити власні версії.

«Це буде схоже на майнінг біткоїна, який добувають для захисту мережі, де виробники також зароблятимуть WLD з кожним Orb, який вони створюють і передають у роботу», – пояснив Бланія.

За його словами, весь наступний рік Worldcoin присвятить децентралізації та організації масового виробництва машин для сканування сітківки. Керівник проекту додав, що у створенні пристроїв може брати участь ціла низка виробників: від невеликих компаній до технологічних гігантів.

У серпні стартап відкрив можливість для користувачів, які ще не пройшли біометричну верифікацію, зарезервувати свій грант у токенах WLD.

Наприкінці липня Альтман поділився відео з Японії з довгою чергою охочих відсканувати сітківку ока в обмін на токени проєкту Worldcoin.

Автор материалу – Алекс Кондратюк.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK