Санкції, стейблкоїни та CBDC: як регулювали криптовалюти у 2022 році
На тлі тривалої кризи та макроекономічних факторів регулятори приділяли криптовалютному ринку значно меншу увагу у порівнянні з 2021 роком.
Водночас ще більше країн доєдналися до розробки CBDC, а DeFi-сервіси потрапили у санкційне поле.
Приватні компанії продовжили боротьбу з Комісією з цінних паперів та бірж США (SEC) заради схвалення спотового біткоїн-ETF.
ForkLog UA дослідив, як у 2022 році змінився регуляторний ландшафт для індустрії цифрових активів.
Тренди регулювання
CBDC
Дослідження BIS виявило, що дев’ять з десяти центробанків по всьому світу вивчають CBDC. Більшість регуляторів надають перевагу проєктам з роздрібним сценарієм використання.
Work on retail #CBDC in advanced economies focuses mainly on improving domestic payments efficiency, safety and financial stability; emerging market and developing economies also emphasise boosting financial inclusion https://t.co/aQhcWCT5g0 pic.twitter.com/GKz9pbNA8Q
— Bank for International Settlements (@BIS_org) May 6, 2022
BIS також закликав держави до співробітництва на ранніх етапах розробки CBDC та назвав національні цифрові валюти базою грошових систем майбутнього. В організації відзначили, що криптовалюти з їх системними недоліками не підходять для цієї ролі.
Абсолютним лідером у перегонах CBDC залишається Китай. За даними WSJ, у день відкриття Олімпіади у Пекіні цифровий юань (e-CNY) обігнав Visa за кількістю транзакцій. Перед цим Bloomberg повідомило про заборону конкурентів e-CNY в Олімпійському селищі.
Влада США та Австралії побачила у китайському проєкті загрозу нацбезпеці. Американські конгресмени навіть внесли на розгляд законодавчу ініціативу стосовно видалення застосунків з e-CNY з App Store та Google Play.
У січні ФРС оприлюднила звіт про цифровий долар без підсумку щодо необхідності його випуску, а у вересні голова відомства Джером Павелл заявив про відсутність рішення стосовно запуску CBDC.
В ЄЦБ мають намір завершити підготування до випуску цифрового євро до 2023 року, а потім тестувати його протягом трьох років для запуску до 2026 року. Емісію європейської CBDC планують обмежити на рівні €1,5 трлн.
У серпні Нігерія відзвітувала про досягнення $9,3 млн обсягу транзакцій з використанням eNaira з моменту її запуску в жовтні 2021 року. Згодом місцева влада обмежила зняття готівки на території країни з метою просування CBDC.
У листопаді Індія запустила пілотний проєкт оптової цифрової рупії. У грудні місцевий центробанк розпочав тестування роздрібної CBDC.
За 2022 рік перелік охочих випустити власну національну цифрову валюту розширився такими країнами як Туреччина, Австралія, Бразилія, Мексика, Ямайка, Японія, Індонезія, Таїланд, Тайвань, Пакистан, М’янма та низкою інших держав.
Стейблкоїни
Після краху алгоритмічного стейблкоїну UST та всієї екосистеми Terra загалом «стабільні монети» стали одним з головних трендів регулювання в криптоіндустрії у 2022 році.
У жовтні член Палати представників США Патрік Макгенрі попередив про «важкі дебати» стосовно всеосяжного федерального закону про стейблкоїни. За словами політика, діалог зайшов у глухий кут.
Того ж місяця його колега Джим Хаймс засумнівався у прийнятті такого документа до січня 2023 року. Згідно з Bloomberg, серед іншого законопроєкт запровадить дворічний мораторій на алгоритмічні стейблкоїни.
Регулятори з обережністю ставляться до подібних монет. У ФРС відзначили їхні ризики для фінансової стабільності, у FSB G20 – невідповідність стандартам, які встановлені для цифрових активів центробанками найбільших економік.
Велика Британія має намір внести регулювання «стабільних монет» як платіжного механізму до законопроєкту з фінансових послуг та ринків. У Королівській Скарбниці виключили можливість легалізації алгоритмічних стейблкоїнів.
У Китаї Народний суд району Чаоян визнав незаконною заробітну плату в USDT. Згідно з постановою, роботодавці не можуть здійснювати виплати співробітникам у «стабільних монетах».
В Японії парламент прийняв законопроєкт щодо стейблкоїнів, який визнає їх цифровими грошима. Закон набуде чинності влітку 2023 року. При цьому FSA рекомендувало обмежити використання алгоритмічних стейблкоїнів у межах країни.
Біткоїн-ETF
У 2022 році охочі запустити біткоїн-ETF компанії продовжили боротьбу проти SEC. У лютому регулятор переніс рішення щодо заявки Grayscale Investments. У березні CEO останньої Майкл Зонненшайн заявив про готовність судитися з SEC у разі відмови у перетворенні GBTC на біржовий фонд.
У червні Grayscale подала відповідний позов проти Комісії з цінних паперів та бірж США. За оцінками компанії, процес триватиме один-два роки. Фірма вважає, що SEC «довільно» та «дискримінаційно» розглядає заявки на спотові біткоїн-ETF на відміну від ф’ючерсних варіантів.
Справу проти регулятора підтримала некомерційна організація Blockchain Association. Засновник Messari Раян Селкіс назвав шахрайством позицію SEC, а редакція WSJ розкритикувала голову відомства Гері Генслера через ситуацію навколо інструменту.
У грудні регулятор у відповіді на позов Grayscale назвав рішення «обґрунтованим та розумним».
На розгляді SEC також залишаються заявки від WisdomTree, One River, VanEck, ARK і 21Shares.
Tornado Cash
Однією з найпопулярніших тем 2022 року стали санкції OFAC проти сервісу мікшування Tornado Cash.
У серпні у Нідерландах заарештували розробника криптовалютного міксеру Олексія Перцева. Того ж місяця в Амстердамі пройшов мітинг на його підтримку.
Рішення OFAC розкритикували гендиректор Kraken Джесс Павелл, засновник Cardano Чарльз Хоскінсон та член Палати представників США Том Еммер.
Проти Мінфіну США подали позов, який підтримала Coinbase. З окремими звинуваченнями до суду звернулась організація з просування та захисту інтересів криптоіндустрії Coin Center.
У листопаді відомство поновило санкції проти Tornado Cash, зазначивши його роль у фінансуванні ядерної програми Північної Кореї. У грудні суд у Нідерландах подовжив арешт Перцеву до 20 лютого 2023 року.
Сполучені Штати
У США рік розпочався з того, що SEC скасувала амністію для криптокомпаній, які самостійно повідомлять про здійснені порушення законів стосовно цінних паперів.
У березні президент США Джо Байден випустив наказ про координацію федеральних агентств у регулюванні криптовалют. Згідно з документом, близько 40 млн американських громадян (приблизно 16% дорослого населення) інвестували, торгували або використовували цифрові активи.
У червні сенаторки США Сінтія Ламміс та Кірстен Джиллібранд презентували повну версію двопартійного проєкту регулювання криптоіндустрії під назвою «Закон про відповідальні фінансові інновації».
Документ наділяє CFTC додатковими повноваженнями, містить визначення SEC стосовно цінних паперів і зобов’язує постачальників послуг розкривати інформацію для прийняття користувачами обґрунтованих рішень.
Робота над масштабним законопроєктом – від оподаткування до захисту прав споживачів – стартувала у грудні 2021 року. Документ можуть ухвалити у 2023 році.
У липні очільник CFTC Ростін Бенам анонсував створення Управління технологічних інновацій, яке буде регулювати криптоіндустрію.
У серпні CFTC схвалила спільне з SEC правило, яке зобов’язує хедж-фонди з AUM понад $500 млн повідомляти про пов’язані з криптовалютами ризики.
Наступного місяця Білий дім представив концепцію регулювання криптоіндустрії, яка пердбачає безліч ініціатив стосовно провайдерів цифрових послуг, CBDC, конфіденційності та споживання енергії.
Управління державної етики США заборонило чиновникам Білого дому, ФРС, Мінфіну та іншим держслужбовцям, які володіють криптовалютою, брати участь у розробці нормативно-правової бази для індустрії.
Білий дім спрогнозував надходження до бюджету США додаткових $11 млрд до 2032 року від податків на цифрові активи. Документ також передбачає збільшення бюджету Мін’юсту США на $52 млрд у межах стратегії з боротьби з шахраями, які використовують криптовалюти.
Мінфін запропонував повідомляти IRS про іноземні крипторахунки з активами вартістю понад $50 000. У разі схвалення нові вимоги набудуть чинності у 2023 році.
Євросоюз
У березні ECON більшістю голосів ухвалив законопроєкт MiCA, який став базовим документом у регулюванні криптовалют в ЄС у 2022 році. Він містить поправку щодо заборони майнінгу на Proof-of-Work.
У червні Рада ЄС та Європарламент попередньо узгодили пункти MiCA, які містять вимоги для CASP, що спрямовані на захист користувачів. Законопроєкт не розповсюджується на NFT.
У жовтні учасники Ради ЄС погодили текст MiCA без подальшого обговорення. До документа входять правила, які стосуються емітентів незабезпечених криптоактивів і стейблкоїнів, торговельних та кастодіальних платформ.
Того ж місяця члени Комітету з економічних та валютних питань Європарламенту підтримали MiCA. Остаточне схвалення очікувалося на пленарному засіданні у листопаді, але його перенесли на 2023 рік. Документ опублікують в офіційному журналі Євросоюзу, перш ніж він набуде чинності з 2024 року.
У Бельгії Управління фінансових послуг і ринків запровадило обов’язкову реєстрацію криптовалютних бірж та операторів кастодіальних гаманців. Незареєстрованим компаніям загрожують штрафи.
У Португалії проєкт бюджету на 2023 рік передбачає введення 28% податку на прибуток від цифрових активів, які перебувають у власності менш ніж рік. Оподаткування щодо доходів від криптовалют, якими користувач володіє довше цього періоду, не передбачається.
В Італії зміни до проєкту бюджету на 2023 рік містять введення 26% податку на отриманий від торгівлі криптовалютами капітал. Він стягуватиметься за наявності прибутку понад €2000.
В Іспанії Національна комісія з фондового ринку посилила вимоги до реклами криптовалют — обов’язковою частиною став дисклеймер із попередженням про нерегульований статус активу та ризик втрати коштів.
Азія
Окрім просування цифрового юаня, у 2022 році КНР посилила кримінальну відповідальність за незаконне залучення коштів у криптовалютах. Водночас Високий суд Шанхаю визнав біткоїн віртуальним активом з економічною цінністю, захищеною законодавством.
На думку колишнього CEO BitMEX Артура Хеєса, Китай планує повернутися в індустрію цифрових активів через Гонконг. Останній пом’якшив регулювання галузі та запустив торги перших крипто-ETF.
В Індії ввели 30% податок на прибуток від операцій з цифровими активами. Під час розрахунку трейдери не зможуть компенсувати збитки в одній криптовалюті прибутком в іншій. Парламент не врахував думку місцевих учасників індустрії, які виступали проти таких змін.
У Південній Кореї Комісія з фінансових послуг зобов’язала криптовалютні біржі дотримуватися рекомендацій FATF. На тлі краху Terra місцеві фінансові регулятори провели термінове засідання, після чого ЗМІ повідомили про створення Комітету з цифрових активів.
У Сінгапурі MAS презентувало два консультативних документи для зменшення шкоди користувачів внаслідок волатильності криптовалют за допомогою посилення контролю за індустрією. Протягом року в країні отримали ліцензії Coinbase, Blockchain.com, Paxos і Circle. MAS також протестувало операції з токенізованими фіатними валютами.
В Індонезії почали стягувати ПДВ з операцій з криптоактивами та податок на прибуток з приросту капіталу внаслідок таких інвестицій. В обох випадках ставка дорівнює 0,1%. Влада також планує запустити державну біткоїн-біржу.
У Таїланді Комісія з цінних паперів та бірж заборонила бізнесу приймати платежі в цифрових активах. Водночас влада країни звільнила перекази криптовалют за участю ліцензованих бірж від сплати ПДВ до кінця 2023 року.
На Філіппінах центробанк на три роки призупинив розгляд заявок та видачу ліцензій постачальникам послуг віртуальних активів заради балансу між інноваціями у фінансовому секторі та можливими ризиками.
Інші юрисдикції
У Швейцарії громадян зобов’язали підтверджувати особистість під час здійснення криптовалютних операцій на суму понад 1000 швейцарських франків ($1070) протягом 30 днів. Нові вимоги набудуть чинності з січня 2023 року.
У Великій Британії заявили про намір зробити країну «криптохабом». Для цього розробляють законопроєкт про фінансові послуги на ринках, який містить регулювання цифрових активів.
В Австралії податкова служба посилила контроль за сплатою податків криптовалютними інвесторами. Сенатор від Нового Південного Вельса Ендрю Брегг анонсував новий законопроєкт про цифрові активи, спрямований проти e-CNY.
У Центральноафриканській республіці визнали біткоїн законним платіжним засобом на рівні з місцевим франком. У МВФ розкритикували таке рішення через потенційні проблеми для країни та регіону. Також ЦАР запустила «забезпечену біткоїном» цифрову валюту Sango Coin.
У Нігерії Комісія з цінних паперів та бірж дорівняла криптовалюти до акцій та встановила вимоги для реєстрації торговельних платформ. Влада країни також веде перемовини з Binance щодо створення вільної цифрової економічної зони для прискорення впровадження блокчейн-технологій у регіоні.
В Об’єднаних Арабських Еміратах влада Дубаю ухвалила закон про віртуальні активи та запровадила орган регулювання. Ліцензії на роботу в ОАЕ отримали біткоїн-біржі Binance, OKX і FTX. Останню вже позбавили відповідного дозволу.
У Сальвадорі відклали випуск біткоїн-облігацій в очікуванні більш сприятливих умов на ринку. Влада планувала презентувати цінні папери на $1 млрд у березні, а в червні вдруге визнала неготовність до цього. Наприкінці року Сальвадор відкрив Національний біткоїн-офіс для контролю всіх локальних проєктів, пов’язаних з першою криптовалютою.
У Бразилії палата депутатів схвалила законопроєкт щодо регулювання криптоіндустрії. Перехідний період триватиме 180 днів. У 2023 році влада Ріо-де-Жанейро дозволить сплачувати податок на нерухомість у біткоїні.
В Аргентині парламент включив заборону криптовалют до проєкту рефінансування боргу перед МВФ на $45 млрд. Пізніше місцевий центробанк обмежив продаж доларів біткоїн-трейдерам за офіційним курсом.
У Парагваї сенат ухвалив законопроєкт, який встановлює нормативно-правову базу для криптоіндустрії, але президент країни Маріо Абдо Бенітес наклав на нього вето. На його думку, велике споживання електроенергії майнінгом може перешкоджати розвитку сталої промисловості.
У Панамі Національна асамблея схвалила законопроєкт, який регламентує обіг криптоактивів. Президент країни Лаурентіно Картісо не підтримав документ у схваленому вигляді та наклав часткове вето через невідповідність нормам FATF.
На Кубі центробанк представив правила ліцензування постачальників послуг у сфері віртуальних активів. Регулятор каратиме порушників відповідно до існуючих банківських та фінансових правил.
У Гондурасі економічна зона Próspera визнала біткоїн та інші криптовалюти легальними засобами платежу. Регіон у вигляді чартерного міста розташований на острові Роатан і має значну автономію.
Позиції
На тлі чисельних банкрутств у 2022 році більша частина критики дісталася регуляторам і, зокрема, головному з них – SEC. Член Палати представників США Том Еммер звинуватив відомство у неетичному ставленні до індустрії криптовалют, а його очільника Гері Генслера – у провалі регулювання.
Мільярдер Марк К’юбан також розкритикував голову SEC за нечіткі правила для біткоін-бізнесменів та інвесторів. На думку CEO LBRY Джеремі Кауфмана, Комісія має намір «завдати шкоди або знищити індустрію криптовалют у США».
Незадоволений американським регулюванням і очільник Coinbase Браян Армстронг. Він вважає, що жорсткий підхід стримує розвиток галузі та змушує проєкти та розробників йти зі США.
Армстронг також спрогнозував поділ нагляду над криптоіндустрією між кількома відомствами. На його думку, SEC не повністю регулюватиме галузь, оскільки далеко не всі цифрові активи відповідають її визначенню цінних паперів.
CEO Ripple Бред Гарлінгхаус заявив про необхідність створення чітких правил для криптоіндустрії та звинуватив Комісію з цінних паперів та бірж США у непослідовності.
Голова CFTC Ростін Бенам попередив учасників галузі про неминучість регулювання. На його думку, контроль відомства над ринком цифрових активів може мати значні переваги, зокрема, потенційне зростання ціни біткоїну.
Очільник ФРС Джером Павелл та голова ЄЦБ Крістін Лагард закликали посилити регулювання DeFi-сектора на тлі його розвитку. На їхню думку, численні колапси в індустрії «виправдовують» посилення нагляду.
Висновок
2022 рік закріпив тези про неминучість регулювання індустрії цифрових активів. Органи нагляду все частіше говорять про криптовалютний ринок як про загрозу для фінансової стабільності.
Все більше країн замислюються про національні цифрові валюти на противагу стейблкоїнам. Влада деяких держав проводить тестування і навіть впроваджує CBDC у свої фінсистеми.
Рада з фінансової стабільності G20 вже пообіцяла до початку 2023 року подати пропозиції щодо регулювання ринку цифрових активів з конкретним графіком щодо їх впровадження.
Найближчими роками протистояння між криптовалютними проєктами та наглядовими відомствами, ймовірно, посилиться. Це може як залучити інвестиції, так і позбавити індустрію переваг в очах інституціоналів. Залишається лише чекати на реакцію ринків на те, що відбувається.
Читайте біткоїн-новини ForkLog UA у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.