HAPI: пов’язані зі збором криптовалют на війну проти України гаманці відмили через біржі $40 млн
У 2022 році понад $40 млн з криптовалютних гаманців, що пов’язані із залученням коштів на підтримання воєнної агресії РФ проти України, було переказано на біржі для відмивання. Про це ForkLog UA розповіли спеціалісти з кібербезпеки HAPI Labs.
За їхніми даними, майже 96% від цієї суми переказали на Binance.
“Ми відслідковували збори на зброю та амуніцію для армії РФ, різних ЧВК та найманців, включно з пов’язаними з так званими “ЛНР/ДНР”. Це не просто донати, це фінансування тероризму за українським законодавством і законами багатьох європейських країн”, — зазначив голова відділу аналітики та досліджень HAPI Labs Марк Лецюк.
Надходження з бірж на подібні гаманці є значно меншими. Втім, Binance є лідером і тут. Окрім останньої, у топ-5 KuCoin, WhiteBIT, FTX, що наразі проходить процедуру банкрутства, та агрегатор 1inch.
Представники Binance не прокоментували ці дані, але послалися на статтю керівника команди платформи із санкцій Чагрі Пойраза.
Він вказав, що його команда використовує інструменти Elliptic, Сhainalysis і TRM Labs для відслідковування транзакцій:
“Моніторинг транзакцій є одним з найскладніших завдань у криптоіндустрії, оскільки кластери операцій стають доступними лише через певний час. У зв’язку з цим їх можна починати досліджувати лише постфактум”.
За даними команди з розслідувань Binance, за перші вісім місяців війни на підтримку російських військових угрупувань було зібрано понад $4 млн у криптовалютах. Згідно з інформацією Chainalysis, Elliptic, TRM Labs та відділу розслідувань Binance, головними бенефіціарами стали воєнізовані угруповання, які постачають боєприпаси та спорядження, військові підрядники і виробники зброї. Проти більшості з них уже запроваджені міжнародні санкції, вказав Пойраз.
Спеціалісти HAPI зазначили, що біржі часто не оперативно блокують адреси, пов’язані з фінансуванням військової агресії.
“Такі гаманці мають блокуватися максимально швидко. А найчастіше вони або не блокуються взагалі, або блокуються дуже пізно, коли “брудні” кошти через них вже пройшли та на акаунті пусто”, — вказали в HAPI.
Спеціалісти зазначили, що найоперативніше на звернення та репорти правоохоронних органів та компаній з кібербезпеки реагує WhiteBIT.
Нагадаємо, команда HAPI займається пошуком і аналізом криптовалютних гаманців, які пов’язані зі збором грошей на ведення війни проти України.
Нещодавно HAPI запустила бета-версію платформи Scamfari OSINT для збору інформації про гаманці, що пов’язані з фінансуванням тероризму, порушенням санкцій, шахрайством та іншими злочинами.
Як повідомили ForkLog UA представники HAPI, за першу добу запуску платформи вони отримали понад 7000 репортів. Разом із кіберполіцією України, яка є партнером проєкту, експерти перевіряють повідомлення про подібні адреси.