Що таке децентралізована біржа (DEX)?

У чому полягають ключові особливості децентралізованих бірж, а також які їхні переваги та які недоліки — ForkLog UA розібрав та розповідає простими словами.  

  • Децентралізована біржа (DEX) — це платформа для торгівлі криптоактивами, де обмін та інші операції відбуваються за допомогою смартконтрактів, а не централізованої торговельної системи.
  • Принципова відмінність таких бірж у тому, що вони не зберігають кошти користувачів і не контролюють угоди. Переказ активів відбувається безпосередньо з гаманця користувача, який той підключає до платформи. Також DEX не мають процедури верифікації користувачів.
  • Подібні біржі стали найважливішим елементом галузі децентралізованих фінансів (DeFi).

Чим децентралізовані біржі відрізняються від централізованих?

Централізовані криптовалютні біржі (CEX), такі як Coinbase, Bitfinex або Kraken, організовані аналогічно до традиційних фондових. Вони керуються конкретними юридичними особами, що несуть відповідальність за діяльність платформи, збереження коштів користувачів та дотримання законів.

Тому адміністрації централізованих бірж мають доступ до рахунків клієнтів і за потреби можуть заблокувати окремого користувача, операцію або цілий напрям операцій, наприклад, виведення грошей. Крім того, у більшості випадків кожен користувач має пройти процедуру верифікації (KYC).

Зі свого боку децентралізовані біржі не є посередником в угодах, не зберігають кошти та особисті дані своїх користувачів. Ідентифікація клієнтів найчастіше відбувається за допомогою блокчейн-адреси й некастодіальних гаманців, торгові угоди та інші операції – через смартконтракти.

У багатьох DEX ключові рішення ухвалюються не командою засновників та розробників, а спільнотою власників токенів управління шляхом голосувань у ДАО. Втім у DEX може бути ключовий розробник, який створює та розвиває смартконтракти та протокол застосунку. При цьому вихідний код ключових компонентів відкритий.

Коли з’явилися DEX?

Перша децентралізована біржа NXT Asset Exchange з’явилася у 2013 році. Тоді ж виникли аналогічні проєкти, зокрема Counterparty DEX та Block DX, проте великої уваги вони не привернули.

Внаслідок буму ICO у 2017-2018 роках на ринку з’явилися тисячі цифрових активів. Найчастіше вони торгувалися на нових DEX, таких як EtherDelta, IDEX, DDex та інші. Біржі працювали переважно на Ethereum та підтримували токени стандарту ERC-20. Поширеними проблемами DEX на той час були низька ліквідність, великі спреди, низька швидкість роботи та високі комісії.

Справжньої популярності децентралізовані біржі набули завдяки технології автоматизованого маркетмейкера (Automated Market Maker, AMM). Вона передбачає застосування замість традиційної книги ордерів так званих пулів ліквідності з пар активів, а ціни розраховуються за математичною формулою, виходячи з їх співвідношення у цих пулах. Це дозволяє створити децентралізовану архітектуру та гарантувати ончейн-угоди через смартконтракти, які за швидкістю виконання можна порівняти з централізованими майданчиками.

Вперше технологію AMM застосував проєкт Bancor. Проте справді популярною серед широкого загалу стала децентралізована біржа Uniswap, запущена у 2018 році на Ethereum. Під час розробки проєкт підтримав Віталік Бутерін.

Згодом модель DEX-AMM стала основною для децентралізованих бірж, її скопіювали для застосунків в інших мережах, зокрема BNB Chain (PancakeSwap) та Fantom (SpookySwap). AMM-DEX також працюють у Solana, Cosmos та інших екосистемах.

Постачальники ліквідності (LP) в пули отримують комісії за обмін активів відповідної пари. Поступово деякі AMM-DEX впровадили й інші функції, такі як фармінг, у якому LP автоматично виплачуються токени управління. Потім їх можна відправити у стейкінг, використовувати для участі в ДАО або просто продати.

З 2021 року розвивається нове покоління DEX. Вони також використовують технологію AMM, але при цьому дозволяють обмінювати криптоактиви з різних блокчейнів. Наприклад, у протоколі Symbiosis Finance ця функція реалізована за допомогою синтетичних («обгорнутих») токенів. Інший підхід пропонує DEX від проєкту THORChain: біржа використовує для обміну пули нативних активів у різних блокчейнах.

Які переваги децентралізованих бірж?

Сильнi сторони DEX базуються на їхній розподіленій архiтектурi. Ось кілька ключових переваг (хоча деякі з них також є недоліками):

  • простий інтерфейс без біржових стаканів та різних типів ордерів;
  • забезпечення більшої анонімністі клієнтів відносно CEX, оскільки для роботи з DEX не потрібна реєстрація, відкриття особистого кабінету чи верифікація (KYC) з наданням особистих даних;
  • біржі не зберігають криптоактиви користувачів, тому ані розробники, ані управляючі органи не можуть заморозити кошти або впровадити інші обмеження;
  • лістинг нових активів на DEX відбувається миттєво при поповненні відповідних пулів ліквідності;
  • можливість пасивного заробітку за рахунок внесення активів у пули ліквідності.

Таким чином, децентралізовані торговельні майданчики надають клієнтам повний контроль за коштами, але водночас і повну відповідальність за їхні дії.

Які недоліки децентралізованих бірж?

Можна виділити кілька негативних особливостей та ризиків використання децентралізованих бірж:

  1. У більшості сучасних DEX обмін криптоактивами можливий в межах одного блокчейну. Іноді криптоактиви з різних мереж додають через кросчейн-мости, але це може ускладнювати процес торгівлі.
  2. Децентралізовані біржі мають обмежені функції. В них відсутні звичні опції, такі як різні типи заявок (наприклад Limit або Stop Loss) або угоди з плечем. Немає багатьох додаткових інструментів, реалізованих на СЕХ.
  3. Будь-які угоди, у тому числі помилкові або пов’язані з шахрайством, виконуються автоматично і не можуть бути скасовані або оскаржені через службу підтримки. Цим часто користуються шахраї для продажу краденої криптовалюти.
  4. Швидкість обмінних операцій у DEX залежить від підтвердження транзакцій у блокчейні. Тому високочастотна торгівля у децентралізованих біржах майже неможлива.
  5. Зазвичай, вони мають меншу ліквідність, ніж централізовані. Тому при купівлі або продажі великих позицій у малоліквідних парах користувачі можуть зіткнутися з так званим прослизанням ціни, що може завдати збитків.
  6. Комісії за угоди в DEX вищі, ніж у централізованих біржах. Також користувачі сплачують комісію мережі.
  7. При обміні активів на великих обсягах користувачі можуть стати жертвами цінових маніпуляцій за допомогою MEV-ботів.
  8. В більшості сучасних DEX немає централізованої системи лістингу активів, тому це часто використовують скамери. Вони випускають фейкові токени для реалізації злочинних схем, у тому числі Pump & Dump та Rug Pull.
  9. Через наявність вразливостей у коді смартконтрактів або вебінтерфейсу DEX схильні до хакерських атак і зламів.

Як регулюються DEX?

Наразі децентралізовані біржі працюють у «сірій зоні», оскільки законодавство різних країн поки що не враховує всіх нюансів архітектури цих платформ, а регулюючі органи не знайшли ефективних способів нагляду за ними.

Одна з основних проблем регулювання таких бірж полягає в тому, що часто вони не пов’язані з конкретними юридичними особами і не належать до будь-якої юрисдикції. Розробники деяких DEX навіть не розкривають своїх особистостей, що ускладнює визначення відповідальних у разі будь-якого порушення.

Проте спроби змусити децентралізовані біржі виконувати місцеве законодавство протягом останніх років робилися неодноразово, особливо у США. Наприклад, у листопаді 2018 року Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) звинуватила співзасновника EtherDelta Закарі Коберна в управлінні незареєстрованою національною біржею. А у вересні 2021 року повідомлялося, що SEC розпочала розслідування щодо Uniswap Labs через підозри у продажі незареєстрованих цінних паперів та недотримання законів щодо боротьби з відмиванням грошей.

Регулюючі органи Євросоюзу, США, Сінгапуру, Гонконгу та інших країн активно розробляють майбутнє законодавство, яке зможе на національному та міжнародному рівні контролювати децентралізовані біржі та обмін цифрових активів.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK