Блокування акаунта криптобіржею: чому це відбувається і що робити — пояснюють юристи

Правоохоронні органи та регулятори у всьому світі все більше уваги приділяють криптовалютному ринку. 

Це призвело до того, що біткоїн-біржі та інші гравці індустрії стали виділяти великі бюджети і спрямовувати свої зусилля на дотримання регуляторних правил.

Зі свого боку для точної відповідності нормативним вимогам багато платформ активізували співпрацю з правоохоронними органами по всьому світу. Наприклад, Binance не лише допомагає українським правоохоронцям у розслідуваннях різних порушень, а й проводить навчання для СБУ та кіберполіції щодо боротьби зі злочинами з використанням криптоактивів.

Внаслідок поглиблення такої співпраці централізовані платформи стали частіше блокувати акаунти клієнтів. Чому це відбувається і що робити, якщо біржа заблокувала криптовалютну транзакцію чи рахунок, ForkLog UA розповіли представники юридичної фірми Chainlock Євген Борисенко та Денис Кастін.

Чому криптобіржа заблокувала рахунок/транзакцію?

На обмеження чи заморозку адреси або певної транзакції можуть вплинути різні фактори. Серед них:

  • Звʼязок з даркнетом. Цифрові активи, які були повʼязані з діяльністю даркнет-маркетплейсів, таких як Hydra, часто стають причиною блокування. База даних гаманців таких сервісів регулярно оновлюється автоматично. Використання подібних монет на централізованих біржах з вкрай високою ймовірністю призведе до блокування рахунку чи операції.
  • Викрадені криптовалюти. Наразі існує безліч методів сповіщення про крадіжку криптовалют різних сервісів, що призводить до зростання ризиків у гаманців, які взаємодіятимуть з такими активами. 
  • Санкційні списки. Наявність у гаманці санкційних віртуальних активів, наприклад, які були відправлені з Bitzlato або Garantex, є чи не найпопулярнішою причиною блокування облікового запису. 

    Самих же списків санкцій велика кількість, і вони регулярно оновлюються. Найбільш вагомими з них є SDN, які публікуються Управлінням з контролю за іноземними активами США (OFAC), різні списки санкцій ЄС і ООН, регулятора Великобританії (OFSI) тощо.  
  • Високоризикові юрисдикції. FATF “сортує” всі країни залежно від їхніх зусиль щодо боротьби з відмиванням грошей (і не лише). Відповідно, якщо юрисдикція відправника цифрових валют належить до країн із «сірого» чи «чорного» списків, це також може призвести до зростання ризику блокування.
  • Нерегульовані біржі. Деякі платформи знаходяться в офшорних юрисдикціях, де повністю або частково відсутнє регулювання криптовалют, вимоги KYC тощо. Транзакції з такими контрагентами також можуть вважатися «червоним прапором» підвищеного ризику. Такі транзакції характеризують як середньоризикові частіше, ніж високоризикові.
  • Звʼязок зі скамами. Взаємодія з відомими гаманцями шахрайських проєктів також є фактором, який може призвести до блокування криптовалют. Особливо це стосується випадків шахрайства у криптосегменті, пов’язаних із фінансовими пірамідами, екзіт-скамами тощо. 
  • Enforcement Action. Сюди відносять взаємодію з компаніями та особами, проти яких проводяться або проводилися у минулому різного роду розшукові, судові чи інші заходи. Наприклад, відкрито кримінальне провадження, подано колективні чи інші позови до суду тощо.
  • Інша істотна незаконна діяльність. Інструменти автоматичного аналізу дозволяють досить точно та оперативно «позначати» адреси, які так чи інакше брали участь у незаконній діяльності, наприклад, торгівлі людьми. Взаємодія з такими криптовалютами також збільшуватиме ризики блокування, навіть якщо ви жодним чином не пов’язані з криміналом.

Що робити, якщо біржа заблокувала рахунок?

Як приклад, розглянемо випадки блокувань на Binance у ситуації зі здійсненням депозиту з «сумнівного/ризикового» джерела.

Як правило, AML-системи в автоматичному режимі відзначають подібну транзакцію, що може призвести до її блокування терміном на 24 години. Подальші дії біржі значно залежать від того, що спричинило заморожування. 

Найчастіше платформа накладає обмеження на виведення коштів. Розслідування комлаєнс-відділу може займати до 30 робочих днів, і його результат залежить від багатьох факторів.

У разі блокування акаунту рекомендуємо завжди писати в службу підтримки бірж, щоб уточнити конкретні причини накладання лімітів з посиланням на умови використання, терміни вирішення ситуації. Варто також уточнити, як ви, як клієнт, можете прискорити повернення ваших активів або розблокування облікового запису. 

Зазначимо також, що універсального листа, яким можна було б пришвидшити процес, не існує і кожен випадок є унікальним. У разі подібних блокувань варто підготувати документи про походження криптовалют, оскільки цілком ймовірний запит щодо їхнього надання.

Результат розгляду вашої справи може бути різним. Однак, як правило, обліковий запис або просто повністю відновлюється за правильно обраної стратегії звернення, або користувачеві принаймні дадуть можливість вивести кошти.

Дещо інакша ситуація з заморозкою на запит правоохоронців. У цьому випадку існує значний ризик повного блокування акаунту. У такому разі слід виконувати рекомендації біржі і якнайшвидше вийти з нею на контакт. 

Також важливо підключити юриста, адже таке блокування є наслідком того, що вже відкрито кримінальне провадження, і потрібно діяти швидко для визначення лінії захисту та підготовки документи для органів правопорядку.

Як зменшити ризики блокувань?

Підкреслимо, що всі випадки індивідуальні, але можна виділити базові рекомендації, такі як:

  1. Перевіряйте гаманці відправників перед проведенням великих транзакцій через різні онлайн-сервіси. Втім, варто розуміти, що різні провайдери використовують різні бази даних. Деякі адреси можуть бути ще не кластеризовані належним чином, що може призвести до помилкового висновку про безпечність операції.
  2. Використовуйте одноразові гаманці. Отримуючи, наприклад, великі суми у стейблкоїнах можна робити нові адреси і відправляти туди тестові суми, щоб перевірити кошти, що надходять, на «чистоту». Цей варіант безкоштовний і відносно зручний.
  3. Уникайте нерегульованих бірж або платформ, які є санкційними.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version