Чи очікувати на ралі біткоїну у 2023 році?
Матеріал опублікований виключно з метою ознайомлення і не є інвестиційною рекомендацією. ForkLog UA не несе відповідальності за інвестиційні рішення читачів.
Початок 2023 року дає привід радіти впевненому зростанню біткоїну. Користувачі, які втомилися від виснажливого ведмежого ринку, ймовірно, задаються питанням, чи не означає поточна ситуація кардинальну зміну тренду.
Зібравши до купи різні інструменти теханалізу, ончейн-індикатори та думки експертів, ForkLog UA розібрався в тому, що відбувається на ринці.
- Біткоїн на початку року демонструє відновлення. Котирування криптовалюти вже подолали MA 200 — своєрідний кордон між ведмежим та бичачим ринками.
- Безліч ончейн-індикаторів в унісон сигналізує про підготовку зламу тренду.
- Кореляція біткоїну з індексом NASDAQ впала до значень грудня 2021 року. Це позитивний чинник ринку криптовалют.
Що кажуть індикатори?
Інструменти теханалізу
З початку року ціна першої криптовалюти зросла майже на 40% — з близько $16 500 до ~$23 100 (станом на 24.01.2023). Однак цифровому золоту ще дуже далеко до історичного максимуму (ATH) на рівні $69 000.
Однак позитивні зміни в ринковій кон’юнктурі та показниках багатьох індикаторів подають надію.
«Хоч і залишається ризик відкату й ретесту [мінімумів], цілком імовірно, що ми входимо на ранні стадії нового бичачого ринку», — поділився думкою засновник Look Into Bitcoin Філіп Свіфт.
На тижневому графіку нижче видно, що на початку року біткоїн вистояв ключовий рівень підтримки B. Відштовхнувшись від нього, ціна, як ніж крізь масло, впевнено пройшла зону A. Остання досить довго була опорою під час нестабільного ринку через колапс FTX.
Свіфт не виключає можливість відновлення низхідного тренду. Однак, за його словами, шлях найменшого опору лежить вгору. Наступна важлива мета — поблизу позначки $25 000.
Уперше з кінця грудня 2021 року ціна біткоїну зросла вище за 200-денну просту ковзну середню — своєрідного кордону між ведмежим і бичачим ринками.
Важливо, що січневе відновлення ціни підтримувалося значним зростанням обсягів торгів.
Ончейн-індикатори
На початку листопада 2022 року котирування першої криптовалюти впали нижче дна попереднього циклу. Багатьом здавалося, що після подолання нижнього екстремуму не за горами консолідація з відновленням та новим бичачим трендом. Однак невдовзі стався черговий «чорний лебідь» — зазнала краху бізнес-імперія Сема Бенкмана-Фріда. На тлі колапсу FTX цифрове золото досягло позначки $15 476 (у парі BTC/USDT біржі Binance).
Індикатори Cumulative Value Days Destroyed (CVDD) та збалансованої ціни в другій половині року вказали на високу ймовірність досягнення котируваннями циклічного дна. Через деякий час справді почалася консолідація з подальшим відновленням ринку.
Щодня після відскоку ціни від ключових значень метрик збільшуються шанси продовження ралі, підкреслив Філіп Свіфт.
2022 рік був справді складним для майнерів — зростання хешрейту і складності за падаючої ціни змусило багатьох гравців продавати цифрові запаси та/або виходити з ринку.
На тлі такої ситуації мультиплікатор П’юелла опустився в зону накопичення. Зараз спостерігається вихід індикатора із «зеленої зони», що історично означало зміну ведмежої фази на бичачу.
Перетин «хеш-стрічок» та вихід із «червоної зони» метрики Hash Ribbons вказує на те, що найгірші часи для майнерів уже позаду, а також на потенціал продовження ралі цифрового золота.
Наведені вище індикатори, на думку Свіфта, сигналізують про повернення впевненості інвесторів. Поліпшення ринкових настроїв здатне знизити потенційний тиск продажів, що також є сприятливим чинником для ціни.
Котирування біткоїну вперше за довгий період піднялися вище за реалізовану вартість. Це також позитивний сигнал для учасників ринку, що вказує на можливе завершення ведмежої фази.
На тлі ринкової паніки через колапс FTX та його наслідки реалізована капіталізація біткоїну наприкінці грудня падала на 18,8% нижче за ATH. Це другий за величиною показник в історії.
Подібні просідання — рідкісна можливість для покупців, впевнені аналітики Bitcoin Magazine. Вони переконані, що придбання першої криптовалюти в такі періоди може принести значний прибуток у довгостроковій перспективі.
Помаранчева лінія індикатора MVRV Z-Score виходить із «зеленої зони» — це ще один сигнал про проходження дна.
Тезу про зміну фаз ринку підтверджує і довгостроковий індикатор — RHODL Ratio. Його помаранчева лінія готується залишити зону перепроданості. Остання означає найбільш сприятливий період для реалізації стратегії Buy&Hold та/або DCA.
Тривале падіння ціни не сильно позначилося на ончейн-активності. Наприклад, у 2022 році через мережу першої криптовалюти пройшло понад 556 млн BTC вартістю майже $15 трлн. У порівняні з попереднім роком показник зріс на 102%.
Ринкові настрої
Індикатор aSOPR, нарешті, подолав позначку 1.0, з-під якої він не виходив із кінця квітня минулого року. Це ознака поліпшення ринкових настроїв, що вказує на наявність достатнього попиту для абсорбування продажів, викликаних фіксацією прибутку.
Про появу оптимізму серед інвесторів свідчить також «індекс страху та жадібності». Він нарешті перейшов до нейтральних значень, хоча з квітня 2022 практично не залишав зону «страху».
Адреси та авуари ходлерів
Важливий фундаментальний фактор — збільшення числа біткоїн-адрес із ненульовим балансом. Він вказує на зростання кількості учасників ринку та акумуляцію монет на гаманцях тих, хто вірить у довгостроковий потенціал біткоїну.
Наприклад, у 2022 році кількість адрес із балансом ≥ 1 BTC зросла на 20%. Показник збільшується експоненційно, наближаючись до позначки 1 млн.
Позитивна динаміка рік у рік спостерігається і за більш «дрібними» адресами, на яких щонайменше 0,01 BTC та 0,1 BTC.
Число біткоїнів на гаманцях ходлерів (враховуються монети «віком» понад 155 днів) впритул підібралося до позначки 14 млн BTC. Це ~72,5% загального обсягу ринкової пропозиції першої криптовалюти.
«У всьому світі є люди, які купують цей актив. Є величезна та зростаюча категорія людей, які накопичують [біткоїн], незважаючи на ціну», — зазначив Ділан Леклер з Bitcoin Magazine.
Виважені за реалізованою ціною HODL-хвилі біткоїну вказують на повне «перезавантаження» ринку після досягнутого наприкінці 2021 року піку (червоні та жовті зони). Подібне «охолодження» відбувалося на дні минулих ведмежих фаз.
Макрофактори
Обмежена пропозиція та безліч інших факторів дають підстави припустити, що масове прийняття на глобальному рівні здатне підштовхнути ціну біткоїну до космічних висот.
Капіталізація першої криптовалюти становить менше $500 млрд. Відповідний показник золота — майже $12 трлн, інструментів із фіксованою дохідністю — $127 трлн, а ринку житлової нерухомості — понад $250 трлн.
Якщо частка зосередженого в біткоїні світового багатства досягне хоча б 1%, ціна криптовалюти перевищить $300 000, а капіталізація становитиме $5,9 трлн.
Загальновідомо, що геополітична ситуація та макрофактори значною мірою впливають на ринки капіталу та економічне зростання. Рух ціни біткоїну також не відбувається у вакуумі. Перша криптовалюта дорожчала на тлі спричиненого коронакризою чималого вливання ліквідності. Але як тільки влада США посилила монетарну політику, зростання швидко змінилося падінням.
Згідно з прогнозами 61 із 90 опитаних Reuters економістів, ставка ФРС досягне свого піку на рівні 4,75-5% у березні. Потім, ймовірно, регулятор утримуватиме показник на незмінному рівні принаймні до кінця року.
Довгий час ціна першої криптовалюти рухалася майже синхронно із ринком американських акцій. Останні, у свою чергу, значним чином реагували на зміну ставки ФРС.
Однак на початку 2023 року кореляція біткоїну з індексом NASDAQ впала до позначки 0,29. Це найнижче значення з грудня 2021 року.
Не виключено, що завдяки «відв’язці» від фондового ринку в криптоспільноті незабаром спливе вже забутий наратив про біткоїн у якості захисного активу.
Що кажуть експерти?
Стратег Bloomberg Майк Макглоун переконаний, що перша криптовалюта формує дно в тому ж ключі, як це було до початку бичачої фази у 2019 році. Істотна відмінність полягає в посиленні монетарної політики у світі.
Чотири роки тому спостерігалося масове зниження відсоткових ставок грошовими регуляторами. Наразі вони їх усе ще підвищують, повідомив фахівець.
«Тоді ФРС уже почала пом’якшення, і ми втримали дно і вирвалися вище. […] Нині вони агресивно посилюють [політику]. Дайте йому трохи часу. Загалом так, бичача картинка», — пояснив Макглоун.
Старший аналітик Arcane Research Ветле Лунде також з оптимізмом дивиться на майбутні перспективи цифрового золота.
«Зниження кореляції — позитивний фактор для ринку», — підкреслив він.
Враховуючи значення ончейн-індикаторів, Свіфт прогнозує розвиток висхідного тренду.
«Цілком можливо, що зараз найкращий час для накопичення біткоїну до початку нового бичачого ралі», — поділився міркуваннями експерт.
Висновки
У цьому огляді розглянуто ситуацію виключно щодо цифрового золота. Однак для багатьох очевидно, що зростання біткоїну стане потужним драйвером відновлення решти ринку, оскільки більшість монет тісно корелює з першою криптовалютою.
Нестримне зростання хешрейту всупереч падаючій ціні вкотре свідчить про безперервні інвестиції майнерів в обладнання та їхню впевненість у майбутніх перспективах ринку.
Вражає непохитність ходлерів, які накопичують активи, незважаючи на цінову динаміку. Надає надію і зростання числа монет на різних категоріях «дрібних» адрес.
Багато ончейн-індикаторів вже сигналізують про завершення ведмежої фази ринку. Це означає, що консолідація і бичаче ралі не за горами, настав час пристебнути ремені.
Читайте біткоїн-новини ForkLog UA у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.