Децентралізовані фінанси (DeFi) та їхній вплив на традиційний фінансовий сектор

У 2009 році анонімний розробник Сатоші Накамото запустив блокчейн Bitcoin – децентралізовану мережу, що дає змогу проводити транзакції без посередників у вигляді банківської системи на будь-які відстані. Але це був лише перший із кроків.

У 2014 році було запущено мережу Ethereum, що подарувала розробникам інструмент для запуску децентралізованих застосунків на блокчейні. Через десять років після запуску капіталізація екосистеми DeFi-застосунків становить понад $80 млрд. Впродовж цих років було запущено сотні проєктів, що відкривають криптоінвесторам не лише доступ до фінансових операцій, але й до торгівлі, кредитування, пасивного доходу та багато іншого – зі 100% контролем коштів і 100% незалежністю.

Усе це ніяк не могло не вплинути на традиційний фінансовий сектор. Але як саме?

Усім привіт, я Вадим Груша – CEO криптовалютного гаманця Trustee Plus із вбудованою платіжною карткою. У цій статті я хотів би приділити увагу питанню DeFi-сфери – що вона собою являє, які можливості дає звичайним людям та як може вплинути на традиційну фінансову систему.

Що собою являють DeFi-застосунки

Що таке блокчейн? Це система розподіленого реєстру даних, яка не залежить від рішень держав, банків, компаній і будь-яких організацій, оскільки існує відразу на тисячах пристроїв по всьому світу. Консенсус між цими пристроями захищає дані від будь-якого вторгнення, корекції або видалень.

Також важливими принципами блокчейну (не кожного) є відкритість даних, прозорість операцій, рівний доступ, який неможливий у звичайній системі.

І DeFi-застосунки, як програми, запущені поверх блокчейну, успадковують це:

  • Децентралізація – повна незалежність від централізованих інститутів.
  • Прозорість і відкритість – усі операції записуються в базу даних і не можуть бути змінені. Будь-яка людина може перевірити їхню справжність.
  • Глобальна доступність – кожна людина зі смартфоном та інтернетом може отримати доступ до DeFi без відкриття рахунку в банку та навіть паспорта. При цьому вона не обмежена географічними кордонами й часом роботи.
  • Автоматизація – технологія смартконтрактів дає змогу проводити операції на прописаних умовах, що виконуються автоматично без участі людини.
  • Безпека – криптографія та децентралізація дають змогу захистити активи користувачів від зломів, убезпечити від різних шахрайських схем.

Як DeFi впливає на традиційний ринок фінансів 

Усе це чудово демонструє як DeFi-сектор здатний змінити фінансовий світ уже сьогодні, роблячи його глобальнішим, ефективнішим і відкритішим. 

Завдяки перевагам блокчейну, DeFi виграє в класичного ринку внаслідок: 

  • Швидкості операцій – застосунки на блокчейні можуть значно швидше проводити перекази, особливо в разі міжнародних транзакцій.
  • Взаємодії між різними застосунками за допомогою спільного протоколу або спеціально створених кросчейн-мостів, об’єднаних в одну систему.
  • Можливості впливати на розвиток проєктів завдяки токенам управління, що дають змогу брати участь в ухваленні рішень на відміну від банків.
  • Низький поріг входу – порівняно з традиційними активами, для інвестицій у які потрібен солідний капітал і статус, DeFi-застосунки дають змогу використовувати всі доступні на ринку варіанти з малим внеском.

За допомогою пропозиції нових фінансових продуктів, наприклад, стейблкоїнів, чий курс прив’язаний до курсу долара, токенізованих акцій та облігацій, DeFi фактично забирає частку в традиційного фінансового сектору. Це стимулює конкуренцію між сферами та змушує класичні банківські установи покращувати свої послуги, працювати над вигіднішими пропозиціями та умовами роботи. 

Створюючи пов’язану екосистему, DeFi здатний замінити традиційні інститути.

Вплив на економіку

Розвиток DeFi-індустрії також справляє дедалі більший вплив і на всю економіку. 

  • Наприклад, той самий високий рівень доступності дає людям ключ до нових фінансових інструментів – вони починають брати участь в економіці (інвестувати, отримувати кредити), сприяючи тим самим її розвитку. 
  • Нові проєкти та бізнес-моделі відкривають нові ринки, забезпечують зайнятість населення, залучають інвестиції в економіку будь-якого рівня. 
  • DeFi-застосунки підвищують фінансову грамотність населення, їхнє вміння управляти своїми коштами та контролювати ризики, що значно знижує рівень шахрайства та підіймає «якість споживання».
  • Використання DeFi на державному рівні підвищує прозорість усього механізму (наприклад, системи тендерів), чинячи тиск на корупцію.

Варіанти використання DeFi

Способи роботи з DeFi на різних рівнях економіки практично безмежні. Ось лише кілька з них, доступних сьогодні кожному учаснику ринку криптовалют:

  • Торгівля. На відміну від централізованих криптобірж, таких як Binance, де платформа бере на себе зберігання активів, DeFi-біржі залишають контроль за власником, надаючи тільки автоматизований інтерфейс для торгівлі. На DeFi є платформи для торгівлі як монетами, так і, наприклад, NFT-токенами.
  • Кредитування. Платформи для отримання кредитів за рахунок застави у вигляді іншого криптовалютного активу. Процес автоматизований, а значить виключає людський фактор. Ставка кредиту залежить від рівня попиту та пропозиції.
  • Спрощення роботи.Застосунки, що дозволяють полегшити роботу на крипторинку. Наприклад, сервіси доменних імен, що надають іменні адреси для переказів замість складних адрес, що знижує шанси на помилку.
  • Стейкінг. Деякі мережі дозволяють брати участь у стейкінгу (отриманні пасивного доходу шляхом блокування коштів) тільки з певної суми. Наприклад, у мережі Ethereum – це 32 ETH (близько $105 000). DeFi-пули дозволяють знизити поріг входу до мінімуму, об’єднавши кошти різних учасників пулу.
  • Управління. Контроль своїх коштів, аналітика інвест-портфеля через DeFi-менеджери, кросчейн-платформи. Зберігання активів на DEX-гаманцях – ключі доступу до яких розташовані тільки на пристрої користувача. 
  • Страхування. DeFi-застосунки страхування активів від волатильності та атак.

Також важливо зазначити, що DeFi-сектор відкриває безліч можливостей для доходу:

  • На сервісах кредитування учасники можуть не тільки отримувати кредити, а й видавати їх – надавати свої кошти за відсоток від прибутку.
  • Біржі та інші платформи можуть виплачувати винагороду за підтримку пулів ліквідності – кошти блокуються в смартконтракті та приносять прибуток. 
  • Платформи для криптофармінгу дають можливість генерувати пасивний дохід за підтримку нових проєктів або ліквідності DeFi-стейблкоїнів.
  • Токенсейли дають можливість інвестувати в нові проєкти на ранніх стадіях – до початку розробки, старту публічних продажів токенів. 

Найбільші DeFi-застосунки на сьогодні

Наостанок хотілося б розповісти про кілька великих DeFi-застосунків, які вже сьогодні впливають не тільки на ринок, а й на економіку, політику та інші сфери.

  • Lido – протокол ліквідного стейкінгу. Він дає змогу блокувати ETH, отримуючи натомість таку саму кількість токенів Lido Stacked Ether (stETH). Це дає можливість використовувати заморожені активи, що неможливо при звичайному стейкінгу. Наприклад, для отримання доходу з іншого джерела.
  • Polymarket – платформа для ставок. Наприклад, з її допомогою можна отримати (або втратити) активи в спробі вгадати результат виборів у США. 
  • UniSwap – найбільша DEX-біржа. Її токен посідає #19 у рейтингу криптовалют.
  • Yearn – платформа для фармінгу криптовалют на основі мережі Ethereum.
  • Ethereum Name Service або ENS – найбільший сервіс доменних імен.
  • Jupiter – проєкт, який швидко увійшов до ТОП-10 протоколів за обсягом у системі Solana. Його популярність заснована на ажіотажі навколо мем-токенів.
  • DAI – перший децентралізований стейблкоїн за рівнем капіталізації. Він дає можливість випускати стабільні токени з доларовою прив’язкою завдяки заставам в ETH і будь-яких токенах екосистеми Ethereum.
  • Magic Eden – на сьогодні один з провідних NFT-майданчиків для торгівлі NFT.
  • Compound – сервіс для кредитування в цифрових активах.
  • PancakeSwap — децентралізована біржа (DEX), яка дозволяє користувачам обмінювати криптовалюти без посередників, надаючи можливість прямого обміну між учасниками.

DeFi наразі – це лише мала частина того, що займає традиційний фінансовий ринок. Однак концепція децентралізованих застосунків розвивається та постійно вносить нові можливості, запускає нові проєкти, здатні зробити криптовалютний світ доступнішим та універсальнішим, ніж будь-коли.

Так, в індустрії DeFi-застосунків є свої обмеження. Наприклад, питання захисту даних, безпеки та відсутності регулювання. Але попри наявні проблеми, ця частина криптоіндустрії продовжує відігравати роль драйвера, джерела змін, що сприяє трансформації традиційного фінансового сектору. 

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version