Підсумки року: найважливіші події в біткоїн-індустрії 

2022 рік став для криптовалютної індустрії справжнім випробуванням — від падіння цін провідних активів до краху великих проєктів і цілих імперій.

З одного боку, нові потрясіння дали змогу криптоскептикам закликати до більш жорсткого регулювання, з іншого — показали необхідність більшої прозорості та адекватної оцінки ризиків.

Проте, незважаючи на криптозиму, індустрія не стояла на місці. Розповідаємо про найважливіші події та тренди 2022 року, які вже увійшли до історії.

Події

ФРС та ціна біткоїну

Один з основних драйверів зниження ціни першої криптовалюти проявився на початку року — ним стала жорстка політика Федеральної резервної системи США (ФРС).

6 січня біткоїн оновив локальний мінімум на $42 500, потягнувши за собою і альткоїни. Обвал стався на тлі рішення американського регулятора згорнути програму кількісного пом’якшення.

У березні ФРС уперше з 2018 року підвищила ключову ставку до 0,25–0,5%. Однак на цю новину біткоїн та Ethereum відреагували різким зростанням. Початком затяжної корекції стало травневе підвищення ставки на 50 б.п.

Подальші рішення ФРС призвели до падіння ціни біткоїну нижче $18 000. Загалом за рік цифрове золото втратило 64,4% (GoinGecko), а загальна капіталізація ринку до кінця 2022 року досягла $826,8 млрд.

За 12 місяців топ-10 криптоактивів доволі суттєво змінився. Свої позиції посилив стейблкоїн USD Coin (USDC), а Cardano (ADA) опустилася на нижні рядки. З першої десятки вилетіли Solana (SOL) та Terra (LUNA).

Не пощастило й сфері децентралізованих фінансів (DeFi). На неї політика ФРС не вплинула напряму, причинами стали інші фактори: крах Terra і банкрутство бізнес-імперії Сема Бенкмана-Фріда, а також обвал котирувань криптовалют.

За підсумками листопада, обсяг заблокованих коштів (TVL) у смартконтрактах dapps продемонстрував найбільше із червня падіння — на 22%, до $64,71 млрд.

У передостанній місяць року TVL Ethereum знизився на 21% — до $40,41 млрд. Показник Solana обвалився на 70% — до $497 млн. Падіння ціни останньої і відтік криптовалюти зі смартконтрактів спровокували те, що на рахунках збанкрутілої компанії Alameda Research зберігалися SOL сукупною вартістю $1,2 млрд (станом на 30 червня).

На 30 грудня обсяг заблокованих коштів у DeFi-протоколах становив $38,8 млрд.

Дані: DeFi Llama.

На тлі тривалої криптозими учасники спільноти потребували підстав для оптимізму на ринку. Одним з таких став перехід Ethereum з алгоритму консенсусу Proof-of-Work (PoW) на Proof-of-Stake (PoS).

The Merge

Апгрейд чекали як його прибічники, так і противники. Перші розраховували на відновлення крипторинку, другі готувалися до PoW-форку.

Частина спільноти робила ставки на Ethereum Classic (ETC) у якості притулку для майнерів, що пішли з Ethereum. Але останні не виправдали очікувань — котирування ETC так і не продемонстрували різкого зростання, незважаючи на збільшення хешрейту.

15 вересня розробники Ethereum активували The Merge. Чимало експертів прогнозувало зростання ціни ETH, проте друга за капіталізацією криптовалюта пішла за іншим сценарієм.

До кінця року ETH втратила 67,2%. Із середини вересня актив жодного разу не піднявся вище $1700.

Графік ETH/USD біржі Binance. Дані: TradingView.

Ймовірно, за іншого розвитку подій Ethereum порадувала б аналітиків, що ставили на її зростання. Але те, що сталося навесні та влітку 2022 року, не залишило й найменшого шансу на позитив.

Крах Terra

У січні 2022 року компанія Terraform Labs (TFL), що стоїть за блокчейном Terra, створила некомерційну організацію Luna Foundation Guard (LFG). Її метою назвали розвиток екосистеми проєкту та підвищення стійкості алгоритмічного стейблкоїну Terra USD (UST).

Нова організація отримала початкове фінансування в розмірі 50 млн LUNA. У березні TFL направила їй 12 млн LUNA, у квітні — додаткові 10 млн LUNA.

LFG також вклала понад $1 млрд у біткоїн для забезпечення стійкості UST та інвестувала $200 млн у токени AVAX проєкту Avalanche. До середини квітня капіталізація UST перевищила $17,53 млрд, що дозволило алгостейблкоїну обійти Binance USD (BUSD).

Топ-10 стейблкоїнів за капіталізацією станом на 18 квітня. Дані: CoinGecko.

На той момент екосистема Terra поступалася за TVL лише Ethereum. Усе змінилося на початку травня: на тлі зниження ставки доходності за депозитами користувачі почали виводити активи з протоколу Anchor, UST втратив прив’язку до долара, а пов’язана з ним LUNA майже знецінилася.

Згодом розробники запустили мейннет Terra 2.0, але це не виправило ситуацію. Крах екосистеми обернувся проблемами для CEO TFL До Квона та співзасновника компанії Денієля Шина.

Колапс Terra викликав «зараження» решти ринку. Втрати зазнали Hodlnaut, Venus, Anchor, Mirror Protocol, Avalanche Foundation, Hashed і навіть Binance.

Банкрутства Three Arrows Capital та Celsius

Наступними в центрі уваги були криптовалютний хедж-фонд Three Arrows Capital (3AC) та лендингова платформа Celsius.

Дані: ForkLog UA.

«Зараження» поширилося надшвидко. У липні стало відомо, що один із найбільших криптокредиторів Азії Babel Finance залучив юридичну фірму Kirkland & Ellis для консультацій щодо реструктуризації.

Біткоїн-біржа Zipmex із Таїланду попросила захист від кредиторів у спробі знайти фінансування для порятунку. З пропозицією наприкінці листопада нібито виступила венчурна фірма V Ventures — чинний інвестор платформи.

Про неплатоспроможність оголосив німецький криптобанк Nuri — діяльність він припинив у листопаді. Платформа криптовалютних деривативів CoinFLEX подалася на реструктуризацію, із загрозою банкрутства зіткнулася BlockFi.

Останню, як і низку інших проблемих проєктів, вирішила врятувати біржа FTX Сема Бенкмана-Фріда (SBF). Однак у листопаді допомога була потрібна вже їй самій.

Крах бізнес-імперії Сема Бенкмана-Фріда

Протягом весни та літа пов’язані з Бенкманом-Фрідом структури провели декілька значних угод — від купівлі 7,6% частки Robinhood до анонсу придбання 30% акцій SkyBridge Capital.

Сам підприємець неодноразово говорив про бажання «допомагати» проблемним проєктам.

6 листопада глава Binance Чанпен Чжао заявив про плани позбутися utility-токена FTX (FTT). Уже 11 листопада FTX Group подала заяву про неспроможність відповідно до Глави 11 Кодексу США про банкрутство, а Бенкман-Фрід залишив посаду CEO.

12 грудня влада Багамських Островів заарештувала засновника біржі на запит уряду США.

SEC звинуватила SBF в обмані інвесторів FTX і використанні коштів клієнтів торгової платформи. CFTC подала проти нього позов за порушення Закону про товарні біржі.

Згідно з документами суду Південного округу Нью-Йорка, засновника FTX звинуватили у восьми кримінальних злочинах. Серед них:

  • змова з метою обману, незаконне привласнення коштів клієнтів торгової платформи та їх використання для сплати боргів та витрат Alameda Research;
  • відмивання грошей;
  • порушення законів Сполучених Штатів щодо фінансування політичних кампаній.

За словами речника прокуратури США Ніколаса Біаса, Бенкману-Фріду загрожує до 115 років позбавлення волі за сукупністю всіх кримінальних справ.

Чимало учасників ринку тією чи іншою мірою взаємодіяли з FTX та Alameda Research. Компанії одна за одною почали повідомляти про збитки. Деякі повністю або частково призупинили операції.

Згідно з матеріалами для суду, зобов’язання FTX та пов’язаних із нею організацій перед 50 найбільшими кредиторами склали $3,1 млрд. Найбільша сума заборгованості становить понад $226 млн.

Втрати від краху FTX та Alameda Research:

Втрати інвесторів:

Sequoia Capital$213,5 млн
Paradigm$290 млн
Temasek Holdings$275 млн
канадський пенсійний фонд Ontario Teachers’ Pension Plan$95 млн
BlackRock$24 млн
Tiger Global$38 млн
Softbankпонад $100 млн
Circle$10,6 млн
Дані: Колін Ву.

Кошти, що «застрягли» на рахунках FTX

Vauld$10 млн
Sino Global Capitalпонад $1 млн
Galaxy Digital$76,8 млн
Genesis Trading$175 млн
CoinShares$30,3 млн
Hodlnaut$13 млн
Voyager Digital$3 млн
Solana Foundation$182 млн
BlockFi $355 млн
Multicoin Capital15,6% від AUM
Crypto.comпонад $10 млн
Galois Capital$100 млн
Coinbase$15 млн
Pantera Capital та Jump Cryptoвтрати невідомі
Дані: Колін Ву.

Втрати від Alameda Research

BlockFi $671 млн (кредити)
Celsius$13 млн (кредити)
Дані: Колін Ву.

Джон Рей, який обійняв посаду CEO біткоїн-біржі, звинуватив екскерівництво в прихованні незаконного використання клієнтських коштів і наданні преференцій Alameda Research.

На колапс відреагували і деякі чиновники. Член Палати представників США Том Еммер назвав кризу біткоїн-біржі провалом регулювання криптоіндустрії, а американський Мін’юст закликав вивчити потенційне шахрайство в справі FTX.

Проблеми Баррі Сілберта

16 листопада криптовалютна OTC-платформа Genesis Trading, що входить до Digital Currency Group (DCG) Баррі Сілберта, заморозила виведення коштів і видачу нових позик на тлі «підвищених запитів» з боку клієнтів після колапсу FTX.

ЗМІ не виключили можливість банкрутства структури та повідомили про запит Genesis екстреного фінансування в розмірі $1 млрд. Спроба виявилася невдалою.

На цьому тлі спільнота засумнівалася у стійкості всієї групи компаній DCG. Чутки про можливі проблеми підігріла відмова компанії з управління активами Grayscale Investments від підтвердження резервів. Ненайкраще становище фірми посилив дисконт паїв біткоїн-трасту GBTC, який зростав із лютого, до чистої вартості активів — у грудні розрив оновив антирекорд на рівні 48,5%.

Аналітики Bernstein дійшли висновку, що DCG може залучити капітал, продати нестратегічні активи та зберегти Grayscale чи ліквідувати GBTC. Останнє вони назвали «ядерною опцією» та ненайкращим варіантом реструктуризації.

За оцінкою Crypto Fund Research, колапс FTX торкнувся 25–40% галузевих інвестиційних структур, що вклали кошти у FTX або FTT. Проте частина експертів висловила думку, що разом із кризами в індустрії зароджуються і нові, корисні тенденції.

Тренди

Proof-of-Reserves

Крах FTX продемонстрував, наскільки криптобіржам важливо підтверджувати свої резерви та дотримуватися прозорості. Першим такого висновку дійшов глава Binance Чанпен Чжао, аналогічне рішення ухвалили в OKX, Gate.io і Huobi.

Баланси криптобірж на 6 грудня 2022 року після підтвердження резервів.

Дані: Колін Ву, Nansen.

Засновник Ethereum Віталік Бутерін запропонував використати zk-SNARKs для перевірки даних про резерви криптовалютних бірж. На його думку, технологія підвищить ефективність процедури Proof-of-Reserve.

У листопаді серед бірж намітилася тенденція до створення фондів відновлення індустрії для допомоги проєктам, що зіткнулися з кризою ліквідності. Тренд очолила Binance, незабаром про створення аналогічної структури з активами на $100 млн заявила OKX.

Проте не всі тенденції у 2022 році були позитивними. Зростання складності видобутку біткоїну, збільшення тарифів на електроенергію та падіння ціни обернулися проблемами для майнерів.

Складність майнінгу та труднощі майнерів

У червні аналітики Arcane Research звернули увагу на те, що грошовий потік майнерів скоротився на 80% порівняно з піком листопада 2021 року — до показників дворічної давнини.

Того ж місяця публічні компанії індустрії вперше продали більше криптовалюти, ніж видобули. У липні тенденція продовжилася, її розворот стався тільки в серпні.

Протягом усього року ключові гравці сегменту стикалися із проблемами. У листопаді Iris Energy заявила SEC, що два її підрозділи отримали повідомлення про дефолт із сумарного боргу в $103 млн. Їй довелося відключити більшу частину пристроїв.

Заяву про банкрутство подала майнінгова компанія Compute North, з аналогічною загрозою зіткнулася Core Scientific. Неприємностей додала влада Нью-Йорка, ввівши дворічний мораторій на видобуток криптовалют із використанням електроенергії, що генерується з вуглецевих джерел.

У листопаді сукупний дохід майнерів біткоїну становив $473,2 млн — на 20% менше, ніж у жовтні. Загальне падіння доходів зумовило зниження ціни та зростання складності майнінгу — 21 листопада показник досяг нового максимуму на позначці 36,95 Т.

У грудні складність видобутку першої криптовалюти становила 35,36 T.

Дані: BTC.com.

Згідно з Glassnode, рекордний показник обчислювальної потужності мережі зафіксовано 1 листопада — 272,4 EH/s. 12 листопада він наблизився до максимуму, перевищивши рівень 272 EH/s.

У вересні аналітики Arcane Research з’ясували, що переважна більшість публічних майнінгових компаній зазнала збитків через криптозиму. Вона ж запустила й інший тренд року — масові звільнення.

Скорочення в криптокомпаніях

З весни 2022 року чимало учасників ринку вирішили зробити нелегке рішення — оптимізувати штат на тлі несприятливих ринкових умов.

Кількість звільнених співробітників у криптокомпаніях

НазваКількістьВідсоток від штату
Bybit400-60020-30%
Amber Group40%
Kraken1100~30%
Lemon Cash~10038%
Coinbase~1100 (червень) и ~60 (листопад)
Dapper Labs~134~22%
BitMEX25% (квітень) и 30% (листопад)
Digital Currency Group10
Galaxy Digitalдо 20%
NYDIG~100~30%
Crypto.com~260 (червень) и ~2000 (жовтень)
GameStopневідомоневідомо
2TM (материнська компанія бразильської біткоїн-біржі Mercado Bitcoin)86 (червень)15% (вересень)
WazirX~40%
Hodlnaut4080%
Immutable~20%
Blockchain.com~150~25%
OpenSea20%
Compass Mining15%
Bitpanda730
BlockFi~850~20%
Gemini10% (червень) и 7% (липень)
STEPN~100
Bitso80
Robinhood9%
Swyftx74 (серпень) и 90 (грудень)
Інформація зібрана за відкритими даними компаній та повідомленнями ЗМІ.

Станом на початок грудня без роботи залишилося понад 10 000 осіб, згідно з інформацією журналіста Коліном Ву. За його даними, звільнення також торкнулися команди Valkyrie Investment, Mythical Games, Stripe, Genesis, Core Scientific та Celsius.

Криптозима позначилася майже на всіх сферах індустрії, зокрема на сегменті невзаємозамінних токенів (NFT).

Втрата інтересу до NFT та розквіт Web3

Одним із трендів 2022 року стало падіння інтересу до NFT-сегменту. Після різкого зростання в січні обсяг торгів на провідному маркетплейсі OpenSea демонстрував непостійну динаміку, а з квітня почав безперервно знижуватися.

Обсяг торгів на NFT-маркетплейсі OpenSea. Дані: Dune Analytics.

Сфера Web3, навпаки, привернула увагу учасників індустрії. Про запуск цільових фондів оголосили:

Окрім інвестицій, сегмент збирав позитивні відгуки від різних медійних осіб та учасників спільноти. Так, музикант та продюсер Фаррелл Вільямс назвав блокчейн та інтернет нового покоління «ключом до революції» у фінансовій системі, а розробник мобільних ігор Aeria Canada Studio анонсував перехід на Web3.

Засновник ConsenSys та один із творців Ethereum Джозеф Любін припустив, що сегмент кине виклик бізнес-моделям у всьому світі, перерозподіливши прибуток та повноваження на користь спільнот та творців контенту.

Однак цієї тенденції виявилося недостатньо для пом’якшення негативного впливу, викликаного проблемами провідних гравців та падінням ринку. Додатковий тиск на галузь надала активність хакерів.

Атаки на кросчейн-мости

Жовтень став рекордним місяцем за обсягом викрадених хакерами криптовалют у 2022 році. Згідно з Chainalysis, втрати DeFi-протоколів з 1 жовтня унаслідок 11 атак становили $718 млн.

За підрахунками експертів баунті-платформи Immunefi, за третій квартал 2022 року збитки екосистеми Web3 від зломів та шахрайства становили $428,7 млн.

Суттєвих втрат зазнали кросчейн-мости. У червні невідомі зламали пов’язаний із блокчейном Harmony кросчейн-протокол Horizon на $100 млн.

У жовтні жертвами зловмисників стали три подібні проєкти ($600 млн). Це 82% від кумулятивного показника жовтня та 64% від сумарного за весь рік.

Із загального показника на хакерські атаки припало $399 млн. Більшість збитків припало на два інциденти — з кросчейн-протоколом Nomad ($190 млн) і маркетмейкером Wintermute ($160 млн).

Засновник Ethereum Віталік Бутерін раніше заявив, що налаштований «песимістично» стосовно мостів. На його думку, останні є вразливими для атак 51%.

У листопаді втрати криптопроєктів від зломів становили $391,6 млн, підрахували в PeckShield. Більша частина суми припала на викрадання коштів зі збанкрутілої FTX (~$340 млн) та злом гарячого гаманця Deribit ($28 млн).

Активність злочинців разом із кризою в індустрії очікувано привернули увагу світових регуляторів.

Реакції влади

Важливою подією року стало рішення влади Євросоюзу щодо законопроєкту MiCA. У жовтні його підписали учасники Ради ЄС, пізніше підтримали в Комітеті з економічних та валютних питань Європейського парламенту. Остаточне голосування за документом очікується в лютому 2023 року.

Наслідком гучних проблем в індустрії зазвичай стають різкі заклики щодо посилення регулювання. Відразу після краху FTX свою думку щодо цього висловила членкиня банківського комітету Сенату США Елізабет Воррен, хоча її позиція не знайшла належної підтримки в самій спільноті.

Про «слабкі місця» галузі заявила міністерка фінансів США Джанет Йеллен, а член Палати представників Бред Шерман звинуватив криптовалютних мільярдерів у лобіюванні своїх інтересів у Вашингтоні щодо стримування регулювання індустрії цифрових активів.

Однак у 2022 році багато невдоволення викликали й дії SEC. Тривалий процес регулятора проти Ripple, відхилення заявок на запуск ф’ючерсних біткоїн-ETF і негнучка позиція агентства в цілому викликали невдоволення як у прихильників індустрії, так і в представників влади.

Свою порцію критики отримав і Мінфін США.

Санкції проти Tornado Cash

8 серпня OFAC внесло до списку санкцій сайт Tornado Cash, а також пов’язані з ним 39 Ethereum- та 6 USDC-адрес за підозрою у відмиванні понад $7 млрд.

CEO криптовалютної біржі Kraken Джесс Павелл назвав обмеження для міксера неконституційними, а аналітики TRM Labs — викликом для комплаєнсу.

З критикою також виступив член Палати представників США Том Еммер. На його думку, подібні обмеження загрожують конфіденційності та інноваціям. Він вимагав від голови Мінфіну Джанет Йеллен пояснень щодо дій OFAC.

Шість користувачів Ethereum та Tornado Cash подали до суду Західного округу штату Техас позов проти американського Мінфіну. Ініціативу підтримала біткоїн-біржа Coinbase.

12 серпня влада Нідерландів заарештувала розробника Tornado Cash Олексія Перцева. На його підтримку провели мітинг, проте це не завадило суду залишити його під арештом до 20 лютого 2023 року.

***

Незважаючи на важкий рік, криптовалютна індустрія продовжила свій розвиток. Багато експертів, як і учасники спільноти, зійшлися на думці — поточна криза в довгостроковій перспективі піде на користь, оскільки залишить за бортом проблемні та слабкі проєкти.

Провідні гравці посилюють свої позиції та прагнуть більшої прозорості. Це, у свою чергу, має зміцнити довіру до галузі та стати додатковим стимулом для масового прийняття.

Криптозима ще не закінчилася, і попереду складний шлях. Проте вся історія розвитку цифрових активів показує — за кожним падінням буде новий зріст.

Залишайтеся з нами. Із прийдешнім Новим роком!

Читайте біткоїн-новини ForkLog UA у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK