Робота над оподаткуванням та фактор MiCA: що відбувається з регулюванням криптовалют в Україні

У лютому 2022 року Верховна Рада ухвалила закон “Про віртуальні активи”, який регулює зокрема й криптовалюти. В березні його підписав президент Володимир Зеленський.

Ще до війни глава держави підкреслював, що запуск легального ринку подібних активів є одним з важливих векторів розвитку цифрової економіки країни. Після повномасштабного вторгнення РФ криптовалюти набули значно більшої вагомості — вони стали способом допомоги тисячам українських біженців та можливістю збирати мільйони доларів донатів

Втім, прийнятий закон “Про віртуальні активи” не запустив одразу повноцінну роботу ринку в Україні. У тексті документу чітко сказано — він не набуде чинності до внесення змін до Податкового кодексу щодо особливостей оподаткування операцій із подібними активами.

Але тепер українські законодавці мають не лише розробити відповідний законопроєкт. Вже ухвалений профільний закон теж можуть змінити, враховуючи норми ЄС щодо регулювання криптоактивів, які деякі представники індустрії називають «глобальним стандартом» для світу.

ForkLog UA розібрав основні положення прийнятого закону “Про віртуальні активи”, а також дізнався у регуляторів, на якому етапі підготовка законодавчих змін для остаточної легалізації ринку.

  • У 2022 році, після довготривалих обговорень та доопрацювань, в Україні ухвалили закон про регулювання ринку віртуальних активів.
  • Здебільшого документ є рамковим та стосується постачальників послуг.
  • Для набуття законом чинності необхідно внести зміни до Податкового кодексу. Проте й профільний документ може зазнати концептуальних змін на фоні появи регуляторного фреймоворку щодо регулювання криптоактивів у ЄС.

Основні положення прийнятого закону

Згідно з ухваленим документом, віртуальні активи (ВА) визнаються нематеріальним благом, що є об’єктом цивільних прав, проте не є засобом платежу. Їх поділяють на забезпечені та незабезпечені. 

Перші мають посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об’єкти цивільних прав.

Закон також виділив у окрему категорію фінансові ВА, які забезпечені валютними цінностями (стейблкоїни) чи фінансовими інструментами (токенізовані акції). 

Криптовалюти, як то біткоїн чи Ethereum, відносяться до незабезпечених ВА.

Сегмент DeFi та NFT закон безпосередньо не зачіпає, проте формулювання терміну “віртуальний актив” достатньо широке, що дозволяє охоплювати різні види ВА. Про це казав один з авторів документу Олексій Жмеренецький.

Закон в основному регулює діяльність та встановлює вимоги до постачальників пов’язаних з ВА послуг. Мова йде про юридичних осіб, які здійснюють:

  • зберігання або адміністрування ВА чи ключів до них;
  • обмін ВА;
  • переказ ВА;
  • надання посередницьких послуг, пов’язаних з ВА.

“Якщо ти як фізособа відправляєш крипту іншій фізособі або просто тримаєш її як інвестор, норми цього закону тебе не стосуються і ти можеш спати спокійно”, — казав ForkLog голова громадської спілки “Віртуальні активи України” та групи радників міжфракційного обʼєднання народних депутатів Blockchain4Ukraine Костянтин Ярмоленко. 

Постачальники мають зареєструватися в Україні та отримати спеціальний дозвіл на роботу. Ще у ході розробки документу підкреслювалося, що такими не можуть бути компанії, які зареєстровані чи мають місцезнаходження на території держави-окупанта та агресора.

Відповідно до положень прийнятого закону, строк дії дозволу на діяльність для постачальників послуг становить рік. Його видаватиме Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). 

Вона ж є основним регулятором ринку віртуальних активів. Комісія вже створила управління з регулювання ВА, повідомили ForkLog UA в НКЦПФР.

Другим контролюючим органом закон визначає Нацбанк України. За ним закріплено нагляд за ВА, які забезпечені валютними цінностями. 

Учасники ринку віртуальних активів також отримали за законом право на:

  • вибір контрагенту для здійснення операцій з ВА;
  • відкриття рахунків у банках для здійснення розрахунків за операціями з ВА;
  • судовий захист своїх прав на ВА та персональних даних;
  • самостійне визначення та встановлення вартості ВА, за якими здійснюються операції з ними.

Проте описані й вже затверджені положення можуть переглянути, а сам закон — зазнати концептуальних змін.

Нові завдання для регуляторів

Робота над законом перед його ухваленням тривала декілька років. Його неодноразово змінювали та доповнювали. У вересні 2021 року Верховна Рада навіть прийняла документ, проте згодом президент повернув його на доопрацювання з власними пропозиціями (зокрема щодо регуляторів). Зрештою закон “Про віртуальні активи” ухвалили з урахуванням останніх, проте й на цьому історія може не завершитися.

При розробці документу законодавці брали до уваги рекомендації FATF. Але наразі з’явився ще один регуляторний фреймворк, на який Україна не може не зважати.

З моменту прийняття закону “Про віртуальні активи” Євросоюз значно оновив вимоги щодо регулювання криптоактивів (MiCA), досягнувши домовленостей щодо їхніх основних положень. З огляду на те, що Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС, норми українського законодавства щодо індустрії необхідно адаптували до європейських стандартів.

Отже тепер, окрім вже очікуваних змін до Податкового кодексу щодо ВА, трансформації може зазнати й уже ухвалений закон. 

Як повідомили ForkLog UA у Мінцифрі, наразі в межах робочої групи за участю НКЦПФР, Нацбанку, міністерства та учасників ринку регулятори працюють над відповідними поправками до закону “Про віртуальні активи”. І мова може йти про суттєві зміни документу:

“Перегляд, можливо, стосуватиметься навіть прийнятої класифікації ВА. Також переглядатимуться умови первинної пропозиції ВА та ще багато іншого”. 

Без внесення концептуальних змін до закону «Про віртуальні активи» та Цивільного кодексу щодо визначення їхньої правової природи і чіткої класифікації зі зрозумілими критеріями віднесення до того чи іншого виду ВА розробка норм щодо їх оподаткування є неможливою. Про це ForkLog UA заявили у НКЦПФР.

Пропозиції щодо змін до Податкового кодексу мають подати окремим законопроєктом. Наразі особливості оподаткування обговорюються регуляторами та учасниками ринку паралельно з опрацюванням оновлення закону про ВА, але необхідність узгодити багато комплексних питань та воєнний стан можуть уповільнити процес.

У Комісії та Мінцифрі орієнтовними строками завершення оновлення законодавства щодо віртуальних активів називають кінець 2022 року.

“Сподіваємось, що ринок ВА запрацює у правовому полі України в новому році”, — заявили у міністерстві.

Читайте біткоїн-новини ForkLog UA у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK