Що таке шорт і лонг та як їх використовувати в торгівлі криптовалютами?
Рано чи пізно багато трейдерів переходять зі споту у світ маржинальної торгівлі. Скоріш за все, саме тут вони познайомляться з поняттями шорт та лонг. У цьому матеріалі ми спробуємо допомогти вам вивчити ці питання максимально безболісно для вашого гаманця.
ForkLog UA розібрався, що таке шорт і лонг у криптовалюті, як на початках не втратити з ними гроші, а також яку стратегію краще обрати в залежності від ринкової ситуації.
- Шорти та лонги — короткі та довгі позиції (на продаж і купівлю відповідно) у трейдингу. Застосовуються переважно під час маржинальної торгівлі, тобто торгівлі з плечем.
- Ці торгові стратегії дають трейдерам можливість отримувати прибуток з ціннових коливань монети (волатильності).
- Якщо тренд руху ціни активу не відповідає позиції трейдера, краще застрахувати останню за допомогою хеджування.
Виникнення шортів та лонгів
У середньовічній Європі для обліку боргів використовувалися палиці-бірки або лічильні палиці, що виготовлялися з ліщини. На одній із граней бірки поперечними насічками позначали суму, що пускається в обіг, після чого розбирали бірку вздовж завдяки насічкам, але не повністю, а з відрубом у районі «рукоятки».
У результаті виходила довга частина з рукояткою (stock) та коротка частина (foil), яка доповнювала цю першу до повної палички. Насічки були на обох частинах. За їх відповідністю проводився контроль. Вважалося, що через фактуру ліщини підробка була неможлива. Дві частини зберігали дві сторони-учасниці транзакції. Із цієї практики, ймовірно, виникли терміни «фондовий ринок» (stock market), а також «лонг» (long) і «шорт» (short).
Висловлювання «короткі» й «довгі» позиції набули поширення на американських фондових і товарно-сировинних біржах у 1850-ті роки. Можливо, найбільш рання згадка коротких і довгих позицій присутня в журналі The Merchant’s Magazine, and Commercial Review за січень-червень 1852 року.
Незважаючи на назви, період для короткої позиції може бути досить довгим (тиждень, місяць), а період для лонга досить коротким. Зі світу традиційних фінансів терміни шорт і лонг перейшли в біткоїн-індустрію.
Хто такі «бики» та «ведмеді»
Біржових гравців прийнято називати биками чи ведмедями залежно від того, якої стратегії вони притримуються. Тих, хто грає на підвищення (відкриває лонги), називають «биками», а трейдерів, які розміщують короткі позиції (ставлять на зниження ринку) — «ведмедями».
Ці терміни умовні: на крипторинку немає чистих биків і ведмедів, часто один і той самий трейдер одночасно торгує і в шорт, і в лонг, хоча обсяги позицій можуть відрізнятися.
Що таке лонг?
Лонг (довга позиція) — придбання активу в очікуванні того, що він зросте в ціні. Розмір прибутку залежить від збільшення вартості активу. Довга позиція є найбільш популярним типом угоди в роздрібних інвесторів та використовуються на спотовому ринку.
Що таке шорт?
Шорт простими словами — продаж фінансового інструменту в очікуванні, що він подешевшає.
Однак механіка короткої позиції дещо складніша за лонг. У межах цієї схеми трейдер бере актив у борг і продає його на відкритому ринку за поточною ціною. Потім він чекає падіння курсу, купує ту кількість активу, яку брав у борг, за нижчим курсом, і віддає борг із відсотками. Отриманий завдяки змінам цін прибуток трейдер залишає собі. У протилежному випадку, якщо ціна активу підвищиться, інвестор зіткнеться зі збитками.
Приклад
У грудні 2017 року трейдер зайняв $19 000 на купівлю біткоїну. Він продав їх у той же період по $19 000, а потім виплатив кредитору приблизно $6000 за кожен BTC, коли в лютому 2018 року ціна суттєво знизилася. З кожної монети він отримав прибуток у $13 000.
До чого тут маржинальна торгівля
Якщо на спотовому ринку криптовалют можна, по суті, торгувати лише довгими позиціями (хоча і є прийоми, за логікою схожі на шортинг), то в маржинальній торгівлі стає можливим повноцінне відкриття коротких.
У рамках маржинальної торгівлі, яка дає можливість здійснювати угоди з плечем, користувач повинен надати заставу — внести на депозит суму (маржу), яка гарантує виплату боргових зобов’язань за встановленими біржею правилами.
Концепція маржі тісно пов’язана з концепцією левериджу або кредитного плеча (leverage) — множника, який збільшує доступний для операції депозит користувача за рахунок позикових коштів. На ринку криптовалют цей коефіцієнт може коливатися від 2:1 до 100:1 та більше. Тобто торгівля з плечем 50x означає, що при внесенні на депозит готівки на суму $100 ви можете відкрити позиції на суму до $5000.
Якщо ринкова вартість криптовалюти рухається в бік очікуваної трейдером ціни, дохід збільшується пропорційно обраному кредитному плечу. У момент закриття такої позиції тіло застави повертається кредитору разом із комісійними зборами, а залишок отриманого прибутку надходить на рахунок користувача.
Якщо ж ціна рухається в протилежному напрямку, то, як тільки вартість активів (і власних, і позикових) трейдера досягає розміру кредиту з відсотками (суми, яку трейдер має повернути кредитору), біржа автоматично ліквідує всі позиції гравця та повертає кредитору його кошти. У суму, яку кредитор повертає, повністю входить маржа.
У класичній торгівлі із плечем на фондовому ринку ліквідації позиції передує так званий маржин-кол — вимога додаткового забезпечення. Часто маржин-колом називають безпосередньо момент ліквідації, на сленгу криптотрейдерів — «зловити моржа».
Невдалу угоду можна завершити самостійно, не чекаючи на ліквідацію. При цьому трейдер втрачає не всю позицію, а лише частину маржі. Самостійно ліквідувати позицію можна вручну й за допомогою «стоп-лосса» (Stop Loss) — ордера для обмеження торгових ризиків, що передбачає автоматичне закриття угоди при досягненні певної цінової позначки.
Що таке хеджування?
На криптовалютному ринку застосовується механізм, відомий як хеджування — страхування на випадок, якщо тренд руху ціни активу не відповідає позиції трейдера. Наприклад, у вас відкрита довга позиція, а ціна криптовалюти знижується.
В основі хеджування — відкриття шорт-позицій, які врівноважують лонг-позиції та дозволяють залишитися «в нулі» при небажаній зміні ринкової ситуації. Інвестор залишає початкову лонг-позицію недоторканою і відкриває шорт або ж використовує додаткові можливості.
Хеджування позиції — рішення для середньо- та довгострокової стратегії. Цей механізм дещо суперечить інтродей-трейдингу, де переважають ринкові спекуляції. Популярний спосіб хеджування позицій передбачає використання ф’ючерсних контрактів: безстрокових та термінових.
Безстрокові контракти працюють за таким принципом: щовісім годин встановлюється так звана ставка фінансування. Останню учасники угод платять один одному замість того, щоби переказувати самі контракти або їх повні вартості. Залежно від ринкової ситуації платять ставку або власники лонг-контрактів власникам шортів, або навпаки.
Термінові контракти виконуються автоматично, якщо інвестор не закриває їх до дня експірації. Хеджуватися можна не лише ф’ючерсами, а й опціонами — похідними фінансовими інструментами для більш розвинених учасників ринку.
Що таке усереднення?
У рамках цієї стратегії інвестор скуповує актив за дедалі нижчою ціною, знижуючи тим самим середню вартість купівлі.
Приклад
Ціна біткоїну досягла $2900, потім почала знижуватися. Побачивши фазу корекції, трейдер став купувати монети на послідовних рівнях зниження: $2800, $2600, $2400, $2200, $2000. Середня ціна покупки склала $2400. Після фази корекції курс почав зростати і згодом повернувся до рівня $2900 доларів.
Плюси та мінуси лонгів та шортів
Відкриття довгих позицій — більш зрозуміла для новачка стратегія, яка зводиться до простого принципу «купуй дешевше, продавай дорожче».
Шортинг може бути ефективною інвестиційною стратегією, але набагато ризикованіший, ніж вкладення на тривалий термін або усереднення. Відкривати короткі позиції на великі суми варто лише досвідченим трейдерам, здатним комплексно аналізувати ринкову динаміку.