Як і де купити біткоїн: інструкція для початківців

У 2010 році програміст Ласло Хейніц придбав дві піци Papa John’s за 10 000 BTC. На той час вартість цих активів була еквівалентною близько $41. На момент написання вона становить понад $227 млн. 

Як ціна біткоїну, так і загалом його популярність з роками стрімко зростали. Великі компанії на кшталт Tesla вкладають в криптовалюту мільйони, а платіжний гігант Mastercard розробляє програми, спрямовані на надання можливості клієнтам банків торгувати цифровими активами.  

Звичайно, що роздрібні інвестори також активно цікавляться першою криптовалютою. З кожним роком кількість біткоїн-адрес зростає. 

кількість біткоїн-адрес BTC
Дані: Glassnode.

Якщо ви теж хочете стати власником першої криптовалюти, але не знаєте, з чого почати, — ця інструкція для вас.

  • Біткоїн — це перша і найбільша за капіталізацією криптовалюта. Придбати її можна різними способами, для початківців найзручніший варіант — криптобіржа.
  • Купити біткоїн також можна на P2P-майданчиках, в онлайн- та офлайн-обмінниках і за допомогою криптоматів.
  • Зараз найкращий момент для того, щоб розібратися в криптовалютах і придбати свій перший біткоїн.

Що потрібно для придбання біткоїну?

Спочатку ви повинні вирішити, де зберігатимете криптовалюту. Є два основні способи — кастодіальний гаманець на платформі або власний некастодіальний гаманець, доступ до якого буде лише у вас.

Потім оберіть майданчик для покупки. Для першої угоди багато хто використовує централізовану біржу з великим обсягом торгів, наприклад, Binance або Kraken.

Як тільки ви зареєструєтесь на біржі, у вашому профілі з’явиться гаманець для зберігання криптовалют. Варто заздалегідь посилити безпеку акаунту, налаштувавши двофакторну аутентифікацію, а також пройти процедуру «Знай свого клієнта» (KYC) — підтвердження особистості.

Сьогодні майже всі великі біржі дотримуються законодавства в сфері боротьби з відмивання коштів та фінансування тероризму. Тим, хто не пройшов процедуру KYC, обмежують доступ до торгівлі та існуючих функцій. Хоча зазвичай можливість торгувати на невелику суму все ж залишається. Якщо вас влаштовує встановлений ліміт, KYC часто можна не проходити.

Для першої угоди також потрібно поповнити рахунок на біржі з картки або банківським переказом. Найбільші торговельні платформи підтримують одразу кілька фіатних валют.

Де купити біткоїн (BTC)?

Біткоїн торгується практично скрізь: на криптовалютних біржах, P2P-платформах, в онлайн-обмінниках. У деяких країнах його можна придбати навіть через криптомат — аналог банкомату. 

Один з найпростіших варіантів для початківців — централізована біржа криптовалют. Такі платформи надають великий вибір цифрових активів та налаштувань профілю, в них є техпідтримка та безліч додаткових сервісів. Вони також зазвичай мають зручний і зрозумілий інтерфейс та відображають курс біткоїна в доларах, гривнях і багатьох інших валютах.

Рахунок можна поповнити декількома способами, зокрема й карткою або банківським переказом. Поточний рейтинг найпопулярніших бірж можна переглянути на сайті CoinMarketCap

Проте централізація — їхній головний недолік. Адміністрація майданчика має повний доступ до рахунків користувачів, може передавати особисті дані за запитами правоохоронних органів або зовсім заморозити кошти.

Як ще можна придбати біткоїн?

Купувати та продавати криптовалюту можна не лише на біржах. Перевага цього способу в тому, що вартість формується попитом і пропозицією, а за межами платформи учасники можуть домовитися про власні умови, обсяг транзакції та про те, яка ціна біткоїну при укладанні угоди.

Існують різні позабіржові сервіси для торгівлі біткоїном та іншими криптоактивами: P2P-майданчики та сайти обміну, офлайн-обмінники, криптомати.

Обмінники

Фізичні обмінники криптовалют можна знайти у багатьох країнах. Вони мало чим відрізняються від традиційних пунктів обміну валюти, за винятком того, що готівка в них обмінюється на цифрові активи. Кожен обмінник зазвичай формує курс біткоїну, виходячи з котирувань на провідних світових біржах, проте може враховувати в ціні поточні обставини, ризики, додаткові витрати.

Те саме стосується онлайн-обмінників, хоча в деяких з них котирування можуть бути навіть вигіднішими, ніж середньоринкові. Однак слід використовувати тільки перевірені сайти, бо ризик шахрайства досить великий.

Біткоїн-банкомати

Також можна скористатися послугами криптоматів. Це спеціальні термінали, які дозволяють купувати та продавати біткоїн та інші криптовалюти за готівку або за допомогою картки. Їхня кількість в світі за останні роки значно зросла.

криптобанкомати в світі
Дані: Coin ATM Radar.

Такі пристрої відправляють активи на криптогаманець в обмін на фіат. Все, що потрібно зробити, — це ввести гроші або картку в банкомат, а потім надати номер рахунку або відсканувати QR-код гаманця. Слід зазначити, що криптомати зазвичай стягують досить велику комісію. 

P2P-платформи

В інтернеті є багато платформ і сервісів, які дозволяють обмінюватися біткоїнами безпосередньо один з одним онлайн. Будь-який користувач може переглядати оголошення та відповідати на них або ж публікувати власні після реєстрації.

У чому переваги P2P-угоди?

P2P-майданчики забезпечують захист учасників транзакції за допомогою власного сервісу, системи зворотного зв’язку та ескроу-рахунків. Кожен користувач має рейтинг, який формується з виставлених іншими користувачами оцінок при угодах. На нього варто звертати увагу: чим вищий показник, тим учасник обміну може вважатися надійнішим. Для здійснення угоди як продавець, так і покупець повинні заблокувати в сервісі необхідну для обміну суму, тільки тоді операція здійсниться.

Серед найбільших P2P-платформ: LocalBitcoins, Paxful тощо.

Які комісії стягують за придбання біткоїну?

У процесі купівлі на біржі користувачеві доведеться зіткнутися з трьома видами комісій: за поповнення фіатом, за торгову операцію та за виведення криптовалюти на сторонній гаманець.

Наприклад, Binance надає різні рівні комісій та умови торгівлі залежно від обсягу коштів на рахунку. Існує можливість отримати додаткову знижку на комісії, якщо оплачувати її у нативних монетах екосистеми під назвою BNB. Аналогічна функція також є у токенів інших бірж.

Деякі P2P-майданчики стягують плату за операції, проте зазвичай вона нижча за стандартну комісію за транзакції на біржі. 

Фізичні та онлайн-обмінники прості та зручні у використанні, проте сильно поступаються біржам за кількістю функцій, а також вважаються ризикованішим способом обміну. Крім того, вони часто використовують систему прихованих комісій: формально не стягують їх за обмін та інші операції, проте закладають свій прибуток у ціну.

***

Що ще почитати?

У межах циклу про базові поняття світу цифрових активів ForkLog UA детально розповідав про те, що таке криптовалюти:

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK