“Токени штучного інтелекту”: навіщо вони потрібні та які ризики інвестицій у хайпові проєкти
Матеріал опублікований виключно з метою ознайомлення і не є інвестиційною рекомендацією. ForkLog UA не несе відповідальності за інвестиційні рішення читачів.
Наприкінці 2022 року компанія OpenAI представила текстовий генератор ChatGPT, який став найбільш зростаючим сервісом в історії. Через два місяці після запуску кількість користувачів популярного інструменту сягнула 100 млн.
Ажіотаж щодо вебзастосунків на базі нейронних мереж не міг не позначитися на криптоіндустрії — з’явилося чимало токенів, що тією чи іншою мірою пов’язані зі штучним інтелектом (принаймні, як запевняють розробники).
- На початку 2023 року ціни більшості ШІ-токенів продемонстрували вражаюче зростання. У січні-лютому «ікси» зробили навіть напівзабуті та низькокапіталізовані монети, що з’явилися на ринку декілька років тому.
- Багато експертів пов’язують хайп у новому сегменті крипторинку з ажіотажем навколо інструментів на кшталт ChatGPT та DALL-E 2.
- Деякі відомі представники спільноти сумніваються в можливостях інтеграції блокчейну з ШІ, вважаючи новомодні монети «мем-токенами».
Набуття популярності ШІ-токенами
Інтерес до штучного інтелекту суттєво зріс останніми роками. Багато хто називає рішення на базі ШІ проривними та здатними кардинально змінити чимало галузей, включно із криптоіндустрією.
Ентузіасти вбачають у технології ключовий компонент екосистем нового покоління. Тому не дивно, що багато проєктів світу цифрових фінансів позиціонують себе тісно пов’язаними із ШІ.
На початку 2023 року ціни подібних токенів продемонстрували вражаюче зростання. Наприклад, 8 січня токен Artificial Liquid Intelligence (ALI) торгувався близько $0,009955. Через місяць, 8 лютого, його котирування сягнули $0,084 — зростання становило ~744 %.
Напередодні запуску ChatGPT у листопаді 2022 року ціна активу Fetch.ai (FET) становила близько $0,06. 8 лютого 2023 року токен досяг локального піку приблизно на рівні $0,549 (зростання майже у 10 разів).
На початку березня, на тлі тестування біткоїном рівня підтримки у $20 000, хайп навколо ШІ-токенів вщух. Проте сукупна капіталізація активів сегмента на момент написання перевищує $1,4 млрд, згідно з даними CoinGecko та CryptoRank.
Рейтинги вищезгаданих сервісів очолює SingularityNET (AGIX). Ринкова капіталізація проєкту становить понад $576 млн (станом на 16.03.2023).
«SingularityNET — це провідний децентралізований ШІ-маркетплейс, що працює на блокчейні», — йдеться на сайті.
Платформа дозволяє розробникам розміщувати, обмінюватись та монетизувати свої алгоритми. Її мета — створення відкритого, прозорого та доступного для всіх ринку штучного інтелекту.
Британський блокчейн-стартап Fetch.ai розробляє технологію автономних економічних агентів (Autonomous Economic Agent, AEA).
AEA — це автономні системи на базі алгоритмів машинного навчання, які займаються різними економічними активностями від імені своїх власників. Наприклад, агенти можуть шукати вигідні угоди на ринку криптовалют, купувати квитки на концерти або бронювати номери в готелях.
До лінійки продуктів входять децентралізована біржа Mettalex, соціальна мережа Resonate, екосистема мікромобільності MOBIX і гаманець Fetch Wallet.
Криптоактив FET використовується для оплати послуг та ресурсів мережі Fetch.AI.
Artificial Liquid Intelligence (ALI) — utility-токен AI Protocol та децентралізованих застосунків, побудованих на його основі. Екосистема підтримується студією досліджень і розробок Alethea AI, яка у 2021 році залучила $16 млн на «створення масштабованої інфраструктури для ринку невзаємозамінних токенів (NFT) на базі штучного інтелекту».
«Alethea AI вдалося створити аватари на базі штучного інтелекту із захистом у вигляді NFT. Це ціла платформа для інтерактивних розваг», — прокоментував Марк Кьюбан, який брав участь у токенсейлі.
Перспективи ШІ-токенів та думки учасників ринку
У перші місяці 2023 року хайп був настільки великий, що багато представників спільноти побачили в новому сегменті потужний драйвер для чергового ралі ринку криптовалют.
Окрім вищезгаданих «блакитних фішок», свою частку уваги криптоспільноти отримали навіть напівзабуті токени минулих років на кшталт Big Data Protocol (BDP) та Measurable Data (MDT). Обидва проєкти спеціалізуються на технологіях комерціалізації та безпечного обміну даними.
«Попри певний хайп навколо входження ШІ до криптопростору, ми бачимо появу інноваційних та вагомих юзкейсів», — висловив оптимізм засновник Frontier Равіндра Кумар.
Керуючий партнер венчурного фонду Dragonfly Хасіб Куреші також сповнений надій. Він переконаний, що штучний інтелект і криптовалюти з часом стануть більш взаємопов’язані та що вже час «пристебнутися» перед зльотом.
AI and crypto will be intertwined in a way that will become more clear over the next decade.
— Haseeb >|< (@hosseeb) January 9, 2023
For now, buckle in.
The future is going to get weird.
Однак далеко не всі учасники криптоспільноти відчувають подібне натхнення від новогу тренду — багато хто скептично ставиться до більшості ШІ-токенів.
«Я впевнений, що поточний тренд усе ще доволі спекулятивний. Через це сталося різке зростання цін на токени на кшталт OCEAN, ALI, AGIX», — зазначив голова відділу маркетингу Biconomy Адітья Хандурі.
За його словами, деякі подібні криптоактиви «не мають реальної технології», а в самому сегменті багато невирішених проблем.
«Припустимо, ШІ-інструмент залучає 250 млн користувачів. Тоді як виглядатиме його інфраструктура? Як люди його використовуватимуть? Як відбуватиметься навчання [інтерпретації даних]? Де токен можна буде задіяти?», — запитує Хандурі.
Багато хто взагалі з побоюванням сприймає те, що відбувається.
«Щойно ринок починає потроху пожвавлюватися, незрозуміло звідки з’являються нові тренди. І не всі вони є настільки переконливими, як цього хотілося б», — зазначила консультантка з фінансових ринків Валентина Дрофа в розмові з CoinDesk.
На її думку, є ризик, що тенденція може виявитися «порожнім хайпом» — багато спекулянтів використовуватимуть новомодні монети для схем Pump & Dump.
«Уся індустрія зіткнеться з довгостроковими наслідками та отримає черговий удар по своєму іміджу. Подібні цикли стають доволі стомлюючими та сумними, вони стаються знову і знову», — поділилася прогнозом Дрофа.
Негативну думку про новий тренд висловив і співзасновник Fantom Foundation Андре Кроньє. Він вважає, що ШІ та блокчейн не можуть взаємодоповнювати один одного.
Please stop asking Fantom about AI.
— Andre Cronje (@AndreCronjeTech) February 8, 2023
AI and Blockchains don’t mix.
👇 pic.twitter.com/qcw7UJLNmC
Схожу позицію має і ведучий подкасту Bankless Девід Хоффман.
Let’s make something clear
— DavidHoffman.bedrock 🏴🦇🔊🔴_🔴 (@TrustlessState) February 8, 2023
There is no material integration between AI and Crypto.
You cannot put AI ‘into a blockchain’.
AI tokens are meme tokens.
«Між штучним інтелектом та криптовалютами немає суттєвої інтеграції. Ви не можете помістити штучний інтелект у блокчейн. ШІ-токени — це мем-токени», — наголосив він.
Колишній CEO Securitize Capital Вілфред Дай пов’язав поточний хайп навколо нових монет з ажіотажем навколо нейромережі ChatGPT.
«Цей феномен може продовжуватися доти, доки зберігаються подібні настрої», — зазначив він.
Засновник проєкту CryptoSavingExpert під ніком That Martini Guy вважає, що більшість пов’язаних із ШІ проєктів у криптоіндустрії — «марне сміття».
«Спекулянти підуть, коли хайп стихне, а ціни впадуть. Якщо ви заробили гроші, зафіксуйте прибуток», — написав він.
Суттєвою перешкодою розвитку нового тренду може стати регуляторна невизначеність щодо ринку криптовалют. Окрім того, деякі ШІ-проєкти можуть виявитися надто складними для багатьох учасників спільноти.
Нещодавно Федеральна торгова комісія США закликала підприємців «тримати під контролем заяви щодо штучного інтелекту».
За даними відомства, в описі товарів компанії часто безпідставно використовують фразу «на базі штучного інтелекту» та інші її варіації.
«Одне можна сказати напевно: це маркетинговий термін. […] Деякі рекламодавці не зможуть утриматися від надмірного використання та зловживання ними», — заявили в комісії.
У відомстві попередили, що такі твердження можуть вважатися «хибними чи необґрунтованими».
Висновки
За короткий час капіталізація сегмента ШІ-токенів подолала рубіж у $1 млрд, що доволі суттєво. На хвилі хайпу повстали з попелу навіть напівзабуті монети.
Окрім того, помітна кореляція нового сегмента із більш широким ринком — корекція цін новомодних токенів добре помітна на тлі балансування біткоїну близько $20 000 та проблем зі стейблкоїном USDC через закритий владою США Silicon Valley Bank.
Можна уявити досить багато юзкейсів, пов’язаних із блокчейном та штучним інтелектом. Наприклад: захищений та конфіденційний обмін токенами між різними «розумними» пристроями, монетизація алгоритмів, генерування зображень для NFT або створення стратегій для трейдингу на некастодіальних платформах.
Проте інвесторам краще зберігати розсудливість та усвідомлювати, що багато ШІ-токенів не мають фундаментальної цінності, підживлюються за рахунок маркетингу й не привносять в індустрію нічого інноваційного.