«У Web3 ми бачимо, як utility крипти перетворюється на багатофункціональний інструмент для економіки нового покоління» — інтервʼю з Вадимом Грушею
Вадим Груша – засновник і CEO Trustee Plus – криптогаманця з вбудованою платіжною карткою.
Він – один із піонерів впровадження блокчейн-технологій у фінансовий сектор, має за плечима 16 років досвіду у розробці Enterprise-рішень, співпрацю з такими гігантами, як Bank of America та HSBC, а також перемогу на престижному хакатоні Consensus у Нью-Йорку. Мета Вадима – зробити криптовалюти частиною повсякденного життя, перетворюючи складні технології на зручні та зрозумілі продукти для користувачів.
Ми поговорили з Вадимом про феноменальний успіх вайтлисту Trustee Plus, його враження від криптохабу в Лугано, майбутнє GameFi та про тренди в індустрії, що зараз переоцінені, а які, навпаки, мають реальний потенціал для розвитку.
– У своєму Telegram-каналі, ви поділилися новиною, що протягом 4 годин після відкриття вайтлисту на першу тисячу фізичних карток Trustee Plus надійшло понад 5000 заявок. Ви назвали це проявом “довіри та любові користувачів”, наголошуючи на тому, що продукт навіть не вийшов на ринок. Розкажіть, як ви пояснюєте таку зацікавленість користувачів до фізичних карток Trustee Plus ще до їх офіційного запуску? Чи очікували ви такого результату від «вайтлисту»?
Ми знали, що на фізичні картки Trustee є непоганий попит. Про них регулярно запитували службу підтримки в застосунку, часто просили як в соцмережах компанії, так і в моїх особистих. Зацікавленість користувачів пояснити досить просто — комусь вона потрібна для внутрішнього спокою, комусь фізичною просто зручніше користуватися.
Не очікував, звісно, що вона виявиться настільки бажаною, але це надзвичайно цінно. Ми робимо все можливе, щоб усі охочі отримали якомога швидше саму картку та якнайкращий користувацький досвід.
– Нещодавно ви відвідали Plan B Forum у Лугано і були свідком того, як невелике швейцарське місто перетворюється на справжній криптохаб, де місцева влада активно впроваджує крипторозрахунки – від сплати податків біткоїном до щоденних покупок. Поділіться інсайдами з конференції – що вас особливо здивувало чи, можливо, розчарувало? І найголовніше – які елементи досвіду Лугано, на вашу думку, можна було б адаптувати для України, а які навряд чи спрацюють у наших реаліях?
На Lugano Plan B зустрів багатьох легенд криптоіндустрії, захід зібрав величезну кількість учасників і мені дуже сподобалось їхнє сприйняття віртуальних активів — не просто технологія, а стійкий фундамент фінансів майбутнього. Не часто зустрінеш в одному місці стільки справжніх криптоентузіастів.
Також мене приємно вразив рівень проникнення криптовалюти у повсякденне життя Лугано. Найрізноманітніші заклади, великий і малий бізнес, розрахунки за муніципальні послуги, сплата податків. Настільки добре налагоджені всі умови, що спеціалісти та компанії залюбки туди релокуються й почуваються комфортно. Я не думаю, що існують окремі елементи досвіду Лугано, які неможливо було б адаптувати для України. За наявності прозорого та сприятливого регулювання криптоактивів все більш ніж реально.
– У вашому портфоліо – перемога на одному з найпрестижніших хакатонів світу, Consensus у Нью-Йорку. Поділіться досвідом: що важливо знати розробнику, який готується до свого першого хакатону? Як довести проєкт до фінішу і зберегти віру у свою ідею, коли виникають труднощі?
Перше, що варто розуміти – перемога в хакатоні завжди є результатом продуманого плану та гарної командної роботи. Що працювало в моєму випадку:
- Визначитися заздалегідь з технологіями та інструментами, які будуть використовуватися.
- Структура ідеї, яку заплановано реалізувати, має бути простою, але здатною вразити, адже запас часу на хакатонах не є нескінченним. Спробуйте одразу розбити її на окремі етапи й процеси та визначити пріоритетність.
- Витримка та довіра важливі. Труднощі, з якими зіштовхуються розробники на хакатонах — частина процесу. Щоб отриманий стрес не став на заваді, треба максимально фокусуватися на фінальному результаті й звертати увагу на невеликі успіхи в досягнутому прогресі, які допоможуть зберігати спокій та підтримають команду.
Ну і найважливіше — не втрачати ключової мети в процесі розробки. Запитайте себе: «Що саме ми хочемо донести? Яка основна цінність?». Іноді найсильнішими проєктами на хакатонах стають ті, де розробники не намагаються зробити все відразу, а концентруються на головному.
– Ми бачимо, як фінтех-компанії виходять за межі суто фінансових операцій. Наприклад, нещодавно Monobank запустив у застосунку власний маркетплейс “market by mono“. З огляду на тренд створення компаніями екосистеми для користувачів та активний розвиток Trustee Plus, чи плануєте ви теж інтегрувати додаткові сервіси для ваших користувачів у застосунку?
Наразі не маємо таких планів. Ми любимо свою місію та максимально зосереджені на ній — створювати цінність, розкриваючи потенціал фінансів майбутнього. Trustee має ще чим здивувати й без додаткових сервісів. Попереду багато цікавого, а головне затребуваного та корисного для наших користувачів.
– Ви в криптоіндустрії з 2013 року і бачили всі ключові етапи її становлення. На вашу думку, які тренди сьогодні надмірно розкручені медіа та криптоспільнотою, а які, навпаки, залишаються в тіні, хоч мають великий потенціал? Можливо, є певні напрямки чи технології, які зараз недооцінюють, але вони можуть стати проривними у найближчому майбутньому?
Дійсно, тренди дуже швидко змінюють один одного і з 2013 року я побачив їх чимало — від буму ICO до значного зацікавлення NFT, метавсесвітами й так званими “тапалками”. Вважаю, що вони дійсно занадто розкручені медіа, часто у відриві від їхньої справжньої вартості та реальної корисності.
Натомість дуже недооціненими напрямками є токенізація RWA та блокчейни, які орієнтовані на високоефективні корпоративні рішення. При токенізації, наприклад, активи стають доступними глобально, попри географічне положення, знижуються ризики шахрайства завдяки використанню блокчейну, операції стають набагато швидшими та доступнішими. У цих напрямках, на мою думку, лежить справжній потенціал для нової ери інновацій, що зроблять індустрію більш стійкою та значущою для реального світу.
– Криптобіржі почали активно розвивати ігрові продукти на перетині GameFi та Web3 – наприклад, криптобіржа OKX запустила гру OKX Racer, Bybit створила Coinsweeper, а WhiteBIT розробила Bull Run. Як ви вважаєте, чи справді поєднання геймінгу та криптовалют може стати містком до Web3 для масового користувача? Які помилки перших GameFi-проєктів варто врахувати біржам, щоб їхні ігри не повторили долю багатьох play-to-earn проєктів 2021 року?
Поєднання геймінгу та криптовалют не просто може, а в певній мірі вже стало містком до Web3 для масового користувача. Та є нюанс — велика частина аудиторії таких проєктів шукає лише швидких грошей, а в технології та самій концепції віртуальних активів не бачить цінності. Але користь вонибезперечно мають — гравці зробили “перший дотик” до криптовалюти і переконалися, що це не страшно.
Перша хвиля GameFi та play-to-earn у 2021 році показала, що ставки лише на монетизацію й швидкий заробіток були помилковими. Модель, яка спонукає користувачів більше заробляти, ніж грати, швидко втрачає свою довготривалу цінність. І розробники дуже багатьох сучасних “тапалок” зробили цю помилку. Здебільшого всі вони дуже схожі між собою за механікою й просто губляться в потоці нових проєктів, що з’являються ледь не щоденно.
Важливо врахувати також довгострокову сталість економічної моделі гри. Вона має створювати цінність не лише для гравців, але й для екосистеми в цілому. Якщо ж цього немає, вони зникають швидко й безслідно.
– У своєму інтерв’ю для Incrypted ви розкрили плани Trustee щодо власного токена, наголосивши на його практичній цінності для екосистеми. Як просувається робота над цим проєктом? Які конкретні use cases для токена ви розглядаєте сьогодні?
Зараз ми активно працюємо над вже анонсованими та обіцяними функціональностями й продуктами — фізичні картки, індивідуальні рахунки для користувачів, розширення актуального переліку монет в застосунку. Тому найближчим часом робота над токеном не є для Trustee найвищим пріоритетом, але від своїх планів не відмовляємось. Питання для чого та як він може бути використаний все ще стоїть на порядку денному. Ми розглядаємо найрізноманітніші варіанти та, я переконаний, оберемо саме той, що матиме реальну цінність для користувачів Trustee Plus.
– Велика кількість нових Web3-проєктів ставлять у фокус utility – певні нововведення для оптимізації блокчейн-процесів. У той же час, існує думка, що єдине utility для криптовалюти лежить у її природі як платіжного інструмента. Де ви бачите реальний потенціал utility для криптопроєктів? Чи обмежується крипта платіжними функціями?
Вайтпейпер Сатоші Накамото дійсно заінтродюсив головну ідею, як платіжний інструмент. Але пізніше ця ідея була значним чином допрацьована і знайшлось дуже багато інших цікавих моделей. У Web3 ми бачимо, як utility крипти перетворюється на багатофункціональний інструмент для економіки нового покоління.
Крипта активно змінює уявлення про довіру в бізнес-екосистемах, підвищується рівень безпеки та достовірності даних. За допомогою смартконтрактів забезпечуються прозорі та автоматизовані процеси й потреба в посередниках відпадає. DeFi та DAO демонструють нам екосистеми, де токени виконують функції управління та винагороди за діяльність у межах спільноти.
Ця технологія буквально здатна трансформувати світ, тож сприймаю криптовалюту не лише в розрізі її платіжних функцій.
– Зворотний звʼязок від користувачів – важлива складова розвитку будь-якого продукту. Як часто вам доводиться стикатися з критикою на адресу Trustee Plus, і як ви зазвичай на неї реагуєте? Чи можете навести конкретні приклади, коли негативні відгуки від користувачів виявилися конструктивними і допомогли поліпшити продукт? І, з вашого досвіду, як найкраще сприймати критику щодо свого продукту, щоб вона працювала на користь розвитку?
Всі періодично стикаються з критикою й ми, звісно, не виняток. Завжди реагуємо та намагаємось робити це з максимально холодною головою. Тому що є критика, а є хейтери, які маніпулюють.
Як правило, якщо користувачу щось не подобається чи не вистачає, вони про це говорять максимально конструктивно. Ми статистично дивимось на ситуацію й уже тоді приймаємо рішення. Як то кажуть, усе криється в деталях, так от — деталі ми збираємо самостійно, між рядків, які пишуть користувачі.
Наприклад, у застосунку є можливість переглядати баланси активів в еквіваленті локальної валюти — гривні по якомусь середньому офіційному курсу. Люди часто не розуміли, чому після розрахунку карткою, наприклад, на 1000 грн, балас зменшувався непропорційно. Вони не усвідомлювали, що курс конвертації в місцеву валюту виставляє платіжна система і він відрізняється від офіційного, визначається в моменті й узяти його немає де. Ми подумали та зробили перерахунок еквівалентів відповідно статистичних даних карткових транзакцій — проблему було вирішено.
Критику завжди варто сприймати тверезо й уважно. Ми знаємо, що при розробці тих чи інших функціональностей не вдасться передбачити абсолютно все.
– Ринок платіжних сервісів зараз надзвичайно конкурентний – як в Україні, так і за кордоном. Аналізуючи сучасні тенденції фінтех-індустрії, які ключові фактори, за вашими спостереженнями, визначають успішність платіжного сервісу? Поділіться вашим досвідом щодо виявлення та імплементації функціональних рішень, які дійсно резонують з потребами сучасного користувача у цьому динамічному секторі.
Успішність варто міряти відносно поставлених цілей. Навіть дуже прибуткові компанії можна визнати неуспішними, якщо вони їх не досягли.
Для розвитку економіки люди завжди шукали кращі форми грошей. Цей процес не зупинився та куди більш потужно триває й зараз. А гроші зрештою — просто найбільш ліквідний товар, який само собою конкурує за місце під сонцем. Тому фінтех сьогодні скоріше опирається цьому факту, а не якимось дрібним технологічним тонкощам.
Якщо повернутись до нашого професійного сектору, то в криптовалютах не вистачає простих інструментів з високою надійністю. І ситуація куди більш складна, якщо говорити про децентралізовані технології. Простота й безпека все ще лишаються головними драйверами середовища.
Trustee Plus має надзвичайно лояльне ком’юніті, яке дуже стрімко розширюється завдяки цінностям, які відгукуються в наших продуктах та завжди готове підтримати нас. Це щось набагато більше, ніж просто користувачі — це справжня родина. Ось що таке успішність бізнесу в моєму розумінні.