«Українська Web3-спільнота лише починає розвиватися». Велике інтервʼю з засновником ETHKyiv Ростиславом Бортманом 

Ростислав Бортман – Head of Blockchain Development в IdeaSoft і засновник ETHKyiv. Він – одне з найголовніших облич української Web3-розробки та рушій розвитку вітчизняної криптоспільноти. На його рахунку – безліч визначних Web3-продуктів, а організований ним і його командою Ethereum-хакатон у Києві цього року навіть відвідав Віталік Бутерін. 

Ми поговорили з ним про сектор Web3 в Україні, його специфіку, а також про майбутнє ринку й екосистеми Ethereum.  

Вступ

– Як ви знайшли себе в блокчейн-розробці? Що привабило вас в індустрії Web3?


– Смартконтракти. В 2016 році до мене прийшов викладач і запропонував тему дипломної роботи – «Smart contracts on Ethereum» чи щось таке. Я погодився. З того часу, я більше не міг відірватися від Solidity та Ethereum – концепції децентралізації, відсутності посередників поглинули мене повністю.

Про український Web3-сектор і Kyiv Ethereum

– На Incrypted Conference 2024 Віталік Бутерін зазначив, що українські Web3-розробники досягли відчутного прогресу в створенні інноваційних рішень. Що ви думаєте з цього приводу та яким ви бачите внесок українських розробників у глобальний розвиток блокчейну?

– Почнемо з того, що впливати можна по різному: побудувати продукт з гарним фундаменталом, який потрапить у мейнстрим і матиме прямий вплив на розвиток Web3, або бути розробником в якійсь команді, яка будує майбутнє Web3, або контрібьютити в open-source.

Звісно, серед крутих команд у Web3 ви часто можете знайти українців-розробників, які будують круті речі в команді, і це дуже круто. Проте зараз ми не бачимо масовості у розробці продуктів, які попадають у мейнстрим, саме від українців. Ще треба працювати над цим.

Я думаю, що українська Web3-спільнота лише починає розвиватися, і як організатор найбільшого за останній час хакатону в Україні можу сказати, що нам ще треба багато працювати над культурою будування саме стартапів. Люди сфокусовані на заробітку та не хочуть ризикувати, немає бажання будувати своє, бо аутсорс дає стабільність. 

Я та моя команда маємо намір це змінювати, вибудовувати культуру хакатонів у країні, адже я переконаний, що це один з найефективніших способів показати розробникам, що будувати своє – це круто. Потрібен час, щоб мислення людей почалось перестроюватись, і українці почали впливати на глобальний блокчейн розвиток своїми продуктами.

Чи можуть, на вашу думку, українські стартапи конкурувати на міжнародному рівні у сфері Web3 і блокчейн-технологій? І якщо так, то як?


– Звісно можуть. Web3 ринок – глобальний, і немає значення, у якій країні його будують. Насамперед важливий use case продукту, UX. На цьому ринку може конкурувати будь-хто, хто робить крутий продукт, який потрібен людям. 

«Build something people need. Build a dead simple experience», — Jesse Pollak

– За останні декілька років зʼявилося чимало Web3-проєктів з українським корінням. Чи є українські проєкти у сфері блокчейн-розробки які ви можете відмітити?


– Global Ledger. Ще мені подобається Trustee Plus – простий, зручний, вирішує проблему consumer payments. HackenProof. 


Тут ще також важливо, що для багатьох поняття успішності різне – тому я кажу лише про ті, що подобаються мені.

– Ви – засновник Kyiv Ethereum Community. Які найбільші досягнення цієї спільноти ви можете відзначити? Як, на вашу думку, вони вплинули на розвиток блокчейн-екосистеми в Україні? 


– Ми робимо мітапи з 2021 року. Зробили вже десь 25 різних заходів. Співпрацювали із BNB chain, Scroll, Дія education і багато з ким ще. Всі наші заходи можна побачити ось тут – kyivethereum.com.

Організували ETHKyiv нещодавно, куди привезли Віталіка та ще трьох людей з Ethereum Foundation (і багатьох інших гостей з різних крутих Web3-протоколів). Нам вдалося отримати в якості спонсорів гігантів типу EtherFi, Scroll, Intmax, Zero1, Circles, The Graph Builders Dao та інших. Також, 123 хакери побували на локації офлайн і прийняли участь в хакатоні.


Зібрали 8000$ на fpv дрони. І все це не дивлячись на війну.

– Як ви вважаєте, яку роль і вплив має Kyiv Ethereum Community для розвитку екосистеми Ethereum?


Я вважаю, що стратегія розвитку локальних комьюніті по всьому світу є правильною, тому що найбільший вплив на людей з конкретних країн можуть давати лише локальні лідери, а не глобальний Foundation.

А роль і вплив залежить не від мене, а від комьюніті. Я один мало що можу зробити, але ми робимо все, що в наших силах, щоб створити умови для розвитку Ethereum комьюніті в Україні – крутих фаундерів, візіонерів, лідерів.

– Ви є одним з організаторів ETH: Kyiv Hackathon. Як, на вашу думку, хакатони та конференції для розробників сприяють розвитку екосистеми Ethereum? Які основні складнощі ви можете виділити в організації хакатону? 


– Спочатку про сумне. Я є одним і єдиним організатором ETHKyiv 2024 (звісно зі своєю командою Kyiv Ethereum). Сергій Севідов був співорганізатором формально, але фактично не виконав своїх обов’язків і не взяв жодної участі в організації цього заходу. Тож називати його одним з організаторів було б несправедливо по відношенню до команди, яка займалася організацією. 

На жаль, так сталося, що він контролює домен ethkyiv.org та соціальні мережі, де наша команда зробила абсолютно всі публікації, пов’язані з ETHKyiv хакатоном. Соціальні мережі та домен він віддавати відмовляється (хоча він не має жодного відношення до Ethereum в Україні й нічого не робив для його розвитку, єдина його ціль – використання назви ETHKyiv), адже хоче робити там якісь свої заходи та видавати ETHKyiv 2024 за свій, щоб продавати це спонсорам та партнерам. Ми з командою вже перегорнули цю сторінку та створили нові соцмережі.

Тепер, відповідаючи на ваше запитання:

Я вважаю, що хакатони мають прямий вплив на розвиток Ethereum в Україні, адже я думаю, що розробники – це основний актив екосистеми. Саме через це наша основна місія – це онбординг українських розробників в Ethereum. З приводу конференцій, не можу відповісти, бо мій головний фокус – це білдери.

Складнощів була просто неймовірна кількість, але це буде розповідь на годину. Там були й купа проблем з підрядниками й кількістю координації, комунікації, менеджменту всіх деталей, як-от на Taikai network і в інших місцях, залученням спонсорів, хакерів, суддів і спікерів, публікацій у медіа. Ця історія заслуговує на окрему публікацію.

Про ринок Web3-технологій і його останні тенденції

– За останні декілька років у Web3 просторі зʼявилося чимало блокчейнів і протоколів, як-от Base, Whitechain, чи Near. На вашу думку, який вплив це має на ринок Web3-технологій і блокчейн-розробку?


– Base має дуже гарний вплив на Web3, бо вони будують культуру білдерів навколо себе та просувають меседж «білдити — це круто». Вону сфокусовані на побудові consumer apps, що дуже правильно, на мій погляд, і я думаю, саме там ми скоро побачимо купу крутих інновацій у сфері Web3.

– Яким ви бачите майбутнє настільки диверсифікованого ринку Web3? Чи буде кращою олігополія кількох великих мереж?


– Я ETH Maxi, тож мені складно про це думати. У Ethereum кожен день відбувається стільки всього нового та цікавого, що в мене просто не вистачає часу стежити за іншими екосистемами. 


Проте я думаю, що інші блокчейні скоріш за все займуть якусь свою частку ринку, але Ethereum залишиться безумовним лідером. Для мене принципи Ethereum ближчі до душі. Саме тому я тут, і більшість людей з комьюніті також. І я думаю, це саме те, що робить Ethereum найкращим. 

– Із глибшою інтеграцією блокчейн-технологій у банківську справу, чи зможе DeFi, на вашу думку, витіснити традиційний, централізований банкінг? Чи підходить інфраструктура DeFi для масштабних фінансових операцій?


– Зараз consumer payments одне з найбільших питань, які в пріоритеті в індустрії та саме, наприклад у Base (писав про це тут). Я не думаю, що найближчими роками DeFi витіснить централізований банкінг, але я думаю що мало по малу, він буде ставати все більш зручним і популярним, кількість користувачів буде рости та стратегічно, в перспективі, ми матимемо якісь гібридні системи з можливістю повністю відмовитися від традиційного централізованого банкінгу за потреби.

– На фоні впровадження Ether ETF і чуток про обмінні фонди Solana, чи можливе виведення токенів інших блокчейнів на фондові ринки? Чи потрібні такі процеси блокчейн-індустрії?


– Я не думаю, що в найближчому майбутньому ми побачимо Solana ETF. Для цього є об’єктивні причини. 

По перше, SEC (Комісія з цінних паперів і бірж США – прим. авт.) вважає Solana цінним папером. По друге, фонди володіють 12% SOL (або більше, не знаю точної цифри, однак це суттєвий мінус). По третє, якщо говорити про класичний шлях до ETF (як це було з BTC та ETH), Солані ще потрібно роки 2-3, щоб пройти весь той шлях. 

Що стосується інших активів – я думаю, що ринок криптовалют спочатку має стати набагато більш зрілим, бо зараз усі ці мемкоїни й активи без будь-якого сенсу з мільярдними капіталізаціями мають дуже дивний вигляд.

– Зараз NFT переживають не найкращі часи з точки зору їх популярності. Чи бачите ви потенціал у цій технології? Як можна використовувати NFT із метою розкриття їх повного технологічного потенціалу? 


– NFT нікуди не дінуться. Але не ті NFT, про які всі чули в 2021 році. NFT – це стандарт токена, який буде і вже активно використовується у RWA (Real World Assets, активи реального світу – прим. авт.). За допомогою NFT будуть токенізувати все, що зможуть. Починаючи з нерухомості та закінчуючи предметами у віртуальних світах та іграх. Що буде з NFT-«мавпами» – не маю гадки.

– На вашу думку, які сектори Web3-розробки можуть стати трендами в найближчому майбутньому?


– Account abstraction, SocialFi, децентралізовані месенджери, consumer apps (зокрема платіжні), cross-chain interoperability, GameFi. 

– Ви викладаєте власний курс у Sigma Software University. Отже, як ви оцінюєте роль подібних освітніх ініціатив у підготовці нових кадрів для індустрії Web3 і блокчейн-технологій?


– Викладав, уже не викладаю. Вважаю, що це дуже важливо. Наскільки мені відомо, в Україні з цим зараз не дуже добре.

Я би дуже хотів, щоб ми рухалися швидше та в людей було більше ентузіазму. Якщо раптом хтось хоче проводити Solidity-курси, знайте: ми вас завжди підтримаємо. Приходьте, давайте спілкуватись.

Мені подобається приклад Аргентини – вони інтегрували Ethereum і Solidity в шкільну програму в Буенос-Айросі. Я думаю, ми маємо рухатись в цьому напрямку – я вже написав декільком своїм знайомим на цю тему.

– Як, на вашу думку, донести масовому користувачу користь блокчейн-технологій або окремого Web3-проєкту?

Будувати щось таке, що потрібне людям. Будувати dead simple experiences. Створювати додатки якими користуються люди, ось і все. Вони самі прийдуть. Колись свобода слова стане дуже важливим аспектом, дивлячись на те що відбувається зараз в світі. Тому думаю, що запит на децентралізацію, security, censorship resistance буде зростати.

Заключні думки 

– Якою ви бачите Web3-індустрію через 5-10 років?


– Дуже складне питання. Я думаю, буде купа додатків, які зайдуть у мейнстрим і користувачі навіть не будуть знати й думати про те, що це – Web3. Думаю, за цей час вирішать основні проблеми UX і зможуть знайти killer use cases в індустрії. Думаю ми побачимо той самий mass adoption у наступні 10 років.

– Що вас найбільше мотивує продовжувати працювати у цій сфері?


– Мені близькі принципи децентралізації, censorship resistance, self-custody тощо. Мені подобається прибирати довіру звідти, де її не має бути. Прибирати посередників та автоматизувати умови в смартконтракті. Я вважаю, що майбутнє саме за цим, і ми рухаємось у правильному напрямку в цілому. Мені подобається бути причетним до цього, і я вдячний за це.

Також люди мотивують. Така концентрація неймовірно розумних, відкритих людей мотивує дуже сильно. 

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK