«З криптою знайомий майже кожен в Україні». Гліб Удовиченко про майбутнє криптопроцесингу в Україні

Сьогодні криптовалюти поступово стають невіддільною частиною світової економіки. Вони більше не є лише засобом інвестування, але й активно використовуються як платіжний засіб. Зокрема, одним з ключових елементів розвитку криптоплатежів є криптопроцесинг, який забезпечує обробку транзакцій. Україна входить до трійки лідерів за кількістю операцій з криптою, тож щоб дізнатися більше про криптопроцесинг та перспективи розвитку криптобізнесу в Україні, Стас Юрасов поспілкувався з Глібом Удовиченком, CEO Whitepay, у новому епізоді подкасту «Стас ІТ Глаз».

Whitepay та криптопроцесинг в Україні 

Whitepay — компанія, що є частиною екосистеми WhiteBIT, яка надає технічні рішення з приймання криптовалют для бізнесу та благодійних організацій. Серед них – криптоеквайринг, POS-термінали, платіжні сторінки, криптобанки та віджети. На сьогодні платіжне рішення підтримує понад 140 цифрових активів й кілька фіатних валют. Гліб Удовиченко, CEO Whitepay, розповідає, що працює в криптоіндустрії вже понад 7 років, а у FinTech навіть трошки більше. 3,5 роки вони почали розробку платіжного рішення Whitepay і за цей час встигли стати першим криптопроцесором в Україні та здобути кілька перемог на міжнародному ринку. 

Стас Юрасов: Цікаво дізнатися, яка в Україні, в принципі, екосистема, чи вона вже склалася для того, щоб бізнес і люди активно використовували цей процесинг? 

Гліб Удовиченко: Насправді екосистема склалась і вона вже достатньо давно була, але не була доступна широкому колу людей. Саме за останні 5 років Україна в криптосвіті піднялась на ланку топ 3 країн за обігом операцій між людьми та на біржах. І стало зрозуміло, що з криптою знайомий майже кожен в Україні, а користується кожна четверта людина. 

«Чи підприємці та бізнес готові приймати оплату криптою? Так, готові», — зазначає CEO Whitepay.

За його словами компанія перебуває на українському ринку майже 2,5 роки й за цей час вони надали велику кількість продуктів, маркетингових кампаній для мерчантів і продовжують робити це й далі. Зокрема, як зазначає Гліб зі «свіжого» — це швидкість процедури оформлення акаунту для тих, хто бажає приймати оплату криптовалютою у своєму бізнесі. Тобто, будь-яка людина, яка має обліковий запис на WhiteBIT і ФОП, який дозволяє їй це зробити, може зареєструвати собі акаунт на Whitepay протягом однією хвилини, після чого команда перевіряє запит й впродовж дня створює акаунт на платформі.

«Тобто, щоб підключити якийсь банківський еквайринг або еквайрингові компанії може йти два тижні/місяць/два місяці. Прийом оплати криптою можна підключити на протязі дня. Я думаю, що це непоганий use-кейс екосистемності продуктів й готовності ринку до таких операцій взагалі», — підкреслює Удовиченко.

Гліб розповідає, що Whitepay наразі співпрацює з понад 600 компаній з України, більшість з яких це техно ритейл й магазини, що працюють з технікою. «Чому? Тому що дуже зручно та вигідно купляти за допомогою крипти саме техніку наразі». Він підкреслює, що більшість компаній – це бізнеси, які так чи інакше пов’язані з потребами вікової групи 25-35 років, яка володіє криптовалютою. Серед них можуть бути готелі, ресторани, booking-сервіси, магазини та багато іншого. 

Цифри говорять самі за себе

На сьогодні, криптовалюти набувають все більшої популярності серед користувачів, зокрема й в Україні. Нещодавнє опитування Gradus Research проведене з компанією WhiteBIT показало, що понад чверть українців є власниками криптовалют. Такі показники демонструють, наскільки Україна близька до масового впровадження цифрових активів у повсякденне життя. 

У подкасті Гліб Удовиченко зауважує, що, на його думку, наразі налічується понад 4 мільйони українців, які активно володіють криптовалютою і використовують її або для заробітку, або як інвестицію, або як платіжний інструмент.

«За 2020 рік ми входили на п’яте місце, 2021 — четверте чи п’яте, ми трошки лишились на місці. Минулого року були треті за обсягом операцій»

Українське ком’юніті та можливості легалізації крипти в Україні

Стас Юрасов: Можливо, є проблема в тому, що ця екосистема, наприклад, в Києві ще не сформована до кінця. Тобто не всі мерчанти мають можливість приймати крипту, деякі взагалі не хочуть, деякі бояться, деякі думають, що крипта – це якесь зло. Як ти думаєш, чому так не дуже швидко розгортається сама екосистема? 

Гліб Удовиченко: Я думаю, що це, по-перше, через відсутність регуляцій. Тобто бізнес, який може собі дозволити працювати з криптою, і в нього є свідоме до того ставлення, що треба декларувати, платити податки й так далі, він може собі таки дозволяти. Бізнес класичний, або ритейл, він не може дозволити, тому що сильно великі ризики. Поле не зарегульоване і великі компанії завжди не йдуть на великі ризики. Це нормально, це в усьому світі так. Тому інфраструктура буде розвиватись, коли великий ритейл буде підключатися до крипти, і це буде використовуватись повсякденно. Ми всі бачили ці меми з київських маршруток, там де BinancePay можна було заплатити. Тобто це шутки шутками, але це прикольний достатньо usecase був, не дивлячись на те, що то були конкуренти. Але це круто. Коли щось робиться для загального adoption, то ми можемо робити все разом. 

«Криптоком’юніті українське і дуже активно київське, воно просувало легалізацію і legal framework для крипти з, якщо я не помиляюсь, 2016 року», — розповідає CEO Whitepay.

Сьогодні український крипторинок активно розвивається, тому питання легалізації криптовалют є досить актуальним. У червні 2023 року у статті Forbes повідомлялося, що Україна може повністю легалізувати криптовалюти та запровадити податки, ставши першою країною в Європі, яка імплементує європейський регламент MiCA щодо віртуальних активів. Однак очікування не виправдалися, і закон, підписаний президентом України Володимиром Зеленським ще у 2022 році, досі не набув чинності. Втім, з того часу було зареєстровано два законопроєкти, які повинні внести ясність у питання регулювання цифрових активів. 

Також у грудні 2023 року редакція Incrypted разом з представниками команди міністерства – директоркою Директорату цифрової економіки Юлією Пархоменко та головним юристом Проєктного офісу з віртуальних активів при Міністерстві цифрової трансформації Дмитром Ніколаєвським – детально обговорювали другий альтернативний проєкт на MeetUp. Проте з того часу ситуація з регулюванням криптовалют вщухла і жодних змін до закону не вносились.

Стас Юрасов: Що буде з українською економікою, якщо легалізують крипту, буде закон, регулювання. Чи будуть податки більше, як ти думаєш? 

Гліб Удовиченко: Я думаю, що все буде чудово з українською економікою і з криптою, і без крипти, але з криптою трошки краще буде. По-перше, прив’язка до цифрової гривні й конвертація буде наливати ліквідність валютну додаткову в ринок, а це завжди стабілізує економіку. Тобто, коли є потреба купити національну валюту більше, а не продати її, це стабілізує економіку та курс гривні. Це додатковий попит на гривню і я вважаю, що це дуже класно. Саме зараз нам це конче потрібно. По-друге, з приводу оподаткування. Якщо буде зрозуміла та адекватна система оподаткування та періодність оподаткування крипти, то технологічно це зробити набагато легше, ніж у фіатному світі. Тому що є криптатом, яка записується в блокчейні, є певні регуляторні нормативи, які зобов’язують компанії зберігати дані та шерити їх з регулятором. Тобто це все дуже легко розвертається, і податки будуть платитись, і гривня стабілізуватись. 

Тобто, якщо буде легалізоване поле, то в принципі держава гарантовано отримає податки додаткові? По-перше, податки, так. По-друге, стабілізація. Може невеличка, може велика, ми це не знаємо, але стабілізація економіки та попит на національну валюту. 

Як криптодонати та WhitePay підтримують українську армію

Стас Юрасов: У вас також є відгалуження сервісу як донати. Розкажи про це і скільки взагалі там грошей вже зібрали, задонатили й так далі. 

Гліб Удовиченко: Ми запустили цю історію на початку повномасштабної війни, де допомогли зібрати кошти. Там десь біля 200 фондів в нас було в піку, які приймали кошти через WhitePay. Також UNITED24 якийсь час працював через WhitePay на крипту. І ми по об’єму разом з WhiteBIT десь біля 100 млн. прогнали через себе. Це публічна інформація, ми про це кажемо. Тобто такий невеличкий вклад зробили.

Від початку повномасштабного вторгнення криптопожертви допомагають підтримувати українську армію. На криптогаманці, створені Міністерством цифрової трансформації для збору коштів на допомогу українській армії, за першу добу надійшло понад $7 млн у віртуальних активах. А за перші три місяці повномасштабної війни загальна сума криптовалютних пожертв перевищила $100 млн. Крім того, великі благодійні фонди, такі як «Повернись живим», «КОЛО», Фонд Сергія Притули, активно приймають пожертви криптою. Як зазначив Гліб Удовиченко, WhiteBIT та Whitepay сприяли тому, щоб благодійні фонди могли приймати криптовалютні пожертви, в тому числі й ініціатива Президента України UNITED24. Зокрема, у 2023 році за допомогою платіжного рішення десятки благодійних фондів, організацій та ініціатив отримали пожертви на суму 500 тисяч доларів США, серед яких «Таблеточки», «Дім Рональда Макдональда» в Україні, «Птахи Мадяра», Rescue Now, Front-U тощо. Також на цьогорічному фестивалі ATLAS UNITED24 відвідувачі мали можливість пожертвувати криптовалюту в рамках партнерства з WhiteBIT. На фестивалі було зібрано мегазбір у 100 мільйонів гривень, який вдалося закрити завдяки як звичайним переказам, так і криптовалютному збору від WhiteBIT на суму понад 5 мільйонів гривень. 

Торкаючись теми конкуренції, CEO Whitepay зазначає найбільшого конкурента BinancePay.

«Був там з найбільших Binance, мабуть, із Binance Pay. Але так сталося, що ми перемогли в тій історії, і більшість тих мерчантів перейшла до нас», — каже він.

Говорячи про головні причини, чому так сталося, Гліб Удовиченко наголошує: «Ми ніколи не працювали з росією і з російським рублем». Він також підкреслює, що ще однією причиною є те, що Whitepay є національним продуктом, а підтримка та зв’язки, які вони мали, дозволили їм перемогти конкурентів. На його думку, з появою регулювання виникне здорова ринкова конкуренція, але, як зазначає Гліб, вони до цього готові.

Стас Юрасов: От хотів одразу спитати про Visa і Mastercard. Чи ви відчуваєте їх як конкурентів, або як майбутніх конкурентів, так? Як процесинг, як компанії, які також управляють грошима фактично? 

Гліб Удовиченко: Ні. Я думаю, що ні, тому що ми все ж таки в іншому світі зараз. В нас дуже гарні стосунки з Visa, з MasterCard насправді, з українськими, європейськими офісами. Спільні колаборації, спільні акції, бізнес-підтримка. Тому ми не бачимо конкуренції, тому що це трошки різні вертикалі фінансові. Тобто крипта є крипта, а платіжні системи є міжнародними платіжними системами. Вони розуміють, що крипта «неізбежна». Ми розуміємо, що вони зараз великі й треба кооперувати так чи інакше. Тому я не бачу там ніякої конкуренції, ворожості або будь-чого.

Сьогодні криптовалюти впевнено входять у наше повсякденне життя, стаючи важливим елементом світової економіки. Україна, зокрема, робить значний прогрес в адаптації криптоплатежів, стаючи однією з провідних країн за обсягом криптовалютних транзакцій. Криптовалюти та платіжні системи мають величезний потенціал для трансформації фінансових відносин в Україні. За правильної регуляторної підтримки та інноваційних рішень країна може стати лідером у сфері цифрових активів.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version