Аналітики Galaxy Digital оцінили можливі притоки в спотовий біткоїн-ETF
У перший рік після запуску приплив до спотового біткоїн-ETF становитиме $14 млрд, у другий – $27 млрд, у третій – $39 млрд. Такі оцінки отримали аналітики Galaxy Digital.
За їхніми розрахунками, станом на 30 вересня в біткоїн-продуктах знаходилось 841 637 BTC (~$21,69 млрд).
Експерти пояснили, що спотовий біржовий фонд на базі цифрового золота має наступні переваги порівняно з поточними альтернативами:
- підвищена ефективність завдяки комісійним зборам, ліквідності та відстеженню цін;
- зручність – доступ через більший спектр каналів і платформ;
- відповідність нормативним вимогам, що може призвести до зниження волатильності.
Згідно з висновками фахівців, спотовий біткоїн-ETF здатний прискорити популяризацію активу завдяки:
- розширеній доступності для осіб, представлених у всіх категоріях добробуту;
- офіційному визнанню регуляторами та ключовими гравцями у фінансовій галузі.
Оцінка обсягів ринку
Станом на жовтень 2023 року активи в розпорядженні брокерів-дилерів становили $27,1 трлн, банків – $11,0 трлн і RIA – $9,3 трлн. Всього – $48,3 трлн.
Аналітики пояснили, що не включили до показника TAM (Total Addressable Market – потенційний об’єм ринку) галузь сімейних офісів ($2 трлн), а також показники закордонних фірм.
Фахівці визнали, що цикл розширення доступу до інструменту розтягнеться на кілька років по мірі його додавання до продуктової лінійки.
Потенційно першими в цьому відношенні стануть RIA (регульовані інвестиційні консультанти). Іншим категоріям, ймовірно, знадобиться дотримання деяких критеріїв, подібних до наявності як мінімум одного року ринкової історії та перевищення AUM (обсяг активів під управлінням) $1 млрд.
Аналітики спрогнозували, що канал RIA досягне обсягу в 50% після першого року з моменту запуску і зросте до 100% до третього року. Для брокерів-дилерів та банків вони допустили більш повільний зріст зі значеннями у 25% і 75% відповідно.
На основі цих розрахунків вони оцінили TAM біткоїн-ETF в США у розмірі ~$14 трлн за підсумками першого року, ~$26 трлн – за підсумками другого і ~$39 трлн – за підсумками третього.
Виходячи з припущення, що до продукту вкладуть 10% від загального обсягу доступних активів в кожному каналі добробуту за середнім розподілом 1%, фахівці отримали приплив коштів до біткоїн-ETF у розмірі $14 млрд, $27 млрд і $39 млрд за перший, другий і третій рік після реєстрації.
Вони назвали ці оцінки консервативними, хоча визнали, що негативна кон’юнктура на ринку криптовалют може призвести до більш низьких реальних значень.
Порівняння з золотом
За даними WGC, станом на 30 вересня AUM “золотих” ETF становив ~3282 тонни (~$197,8 млрд) або ~1,7% від загальної пропозиції золота. На аналогічну дату в біткоїн-продуктах знаходилося 841 637 BTC (~$21,7 млрд) або 4,3% від загального обсягу випущених монет.
Беручи до уваги, що капіталізація золота в ~24 рази вища, а пропозиція в інвестиційних інструментах на 36% менше, ніж у біткоїна, аналітики допустили, що приплив коштів в доларовому еквіваленті вплине в 8,8 раза більше на ринок цифрового золота порівняно з ринком дорогоцінних металів.
Фахівці застосували отриману раніше оцінку припливу коштів за перший рік в розмірі $14,4 млрд (~$1,2 млрд на місяць або ~$10,5 млрд на скоригованій основі з використанням отриманого множника (8,8x)) до історичної взаємодії між потоками коштів в “золотих” ETF і зміною ціни активів. В результаті фахівці оцінили вплив на біткоїн в +6,2% в перший місяць.
Зберігаючи приплив постійним, але щомісячно коригуючи множник в бік зменшення з урахуванням поправки на зріст ціни першої криптовалюти, аналітики побудували поступове зменшення щомісячного доходу цифрового золота від +6,2% в перший місяць до +3,7% в останній місяць першого року.
За рік приплив може скласти 74% (з урахуванням ціни в $26 920 на 30 вересня як вихідної точки).
Довгострокові перспективи
Аналітики підкреслили, що більший вплив на попит на біткоїн матимуть ефекти другого порядку від затвердження продукту. Зокрема, можна очікувати реєстрацію аналогічних ETF в інших юрисдикціях і додавання цифрового золота в різні стратегії управління активами.
В довгостроковій перспективі ТАМ може поширитися на всі активи, що керуються третіми сторонами (~$126 трлн, за даними McKinsey), і ще ширше – на глобальне багатство ($454 трлн, за оцінками UBS).
Експерти відзначили існуюче уявлення, що з монетизацією біткоїн він почне систематично зменшувати грошову премію, застосовувану до інших активів, таких як нерухомість або дорогоцінні метали, що значно розширить його можливості.
Виходячи з цих припущень, в Galaxy Digital оцінили додатковий приплив у інвестиційні продукти на базі біткоїн в діапазоні від ~$126 млрд до ~$454 млрд в довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, 16 жовтня криптомедіа Cointelegraph опублікувало пост в X про затвердження спотового біткоїн-ETF від BlackRock. На фоні новин курс першої криптовалюти швидко підскочив до $30 000, проте так само швидко впав після того, як цю інформацію спростувала компанія.
24 жовтня біткоїн перевищив рівень у $35,000 на тлі зростання впевненості в близькій реєстрації продукту.
Раніше аналітики з Matrixport передбачили зростання цифрового золота внаслідок схвалення інструмента до $42,000-56,000. У CryptoQuant були отримані значення від $50,000 до $73,000.