Експерт порівняв DeSci з DeFi-ринком 2019 року
Протоколи DeSci проходять той самий етап, що й галузь DeFi 2019 року, вважає засновник венчурної компанії Mechanism Capital Ендрю Канг.
«Усе ще сире, експериментальне, але є розуміння того, що [в DeSci] закладено величезний потенціал», — зазначив він.
На думку Канга, DeSci-протоколи майбутнього не використовуватимуть ті самі моделі та продукти, що й зараз, але в цьому суть ітеративного розвитку:
«Так було з Maker, Synthetix і Aave у 2019 році, які були незграбними та дрібними, а стали найбільшими протоколами».
Тоді індустрія DeFi, як і DeSci зараз, перебувала на ранньому етапі розвитку. Потенціал децентралізованих фінансів почав розкриватися до 2020 року: кількість користувачів, кількість проєктів і обсяг заблокованої вартості в смартконтрактах зросли в десятки разів порівняно з 2019 роком.
Серед проєктів у галузі децентралізованої науки засновник Mechanism Capital виділив три найцікавіші:
- BIO Protocol із платформою для управління та фінансування досліджень через ДАО і токенізацію;
- Pump Science, де продаються токени, прив’язані до експериментальних препаратів для продовження життя;
- GLP1, що збирає кошти на дослідження гормону GLP-1 — одного з регуляторів голоду і травлення в організмі людини.
DeSci-проєкти, за аналогією з галуззю DePIN, застосовують блокчейн-інструменти для організації наукового волонтерства — колаборативних досліджень за участю широкої громадськості, зокрема людей без відповідної академічної підготовки.
У 2023 році Віталік Бутерін описав DeSci як набір ідей, які відповідають на питання: «як децентралізовані технології можуть зробити науку кращою».
За даними CoinGecko, поточна капіталізація індустрії DeSci становить близько $1,2 млрд. Платформа відстежує 33 проєкти, найбільші з яких OriginTrail, VitaDao і Rifampicin.
Нагадаємо, у листопаді Віталік Бутерін та екс-CEO криптовалютної біржі Binance Чанпен Чжао відвідали збори DeSci-підприємців у Таїланді.