Експерт виявив «вампірську атаку» на біткоїн
«Перекачування» ліквідності біткоїна в DeFi-протоколи, біржові продукти та кастодіальні сервіси є «вампірською атакою» на мережу і загрожує її безпеці. Таку думку висловив дослідник під ніком Duo Nine.
«Біткоїн у біді. Якщо найближчим часом нічого не зміниться, ситуація буде не з приємних. Я говорю не про графік халвінгів або нагороди за блок, це набагато серйозніше», — заявив експерт.
Він зазначив, що безпеку мережі забезпечують майнери, частка комісій у доході яких має зростати з часом. Однак в екосистемі першої криптовалюти розвиваються тенденції, що ведуть до падіння реальної ончейн-активності.
Одним із трендів Duo Nine назвав «обгорнуті» біткоїни, які набувають дедалі більшого поширення в секторі децентралізованих фінансів. При цьому нативні монети, що забезпечують ці токени, фактично залишаються нерухомими у власній мережі, а ліквідність і комісії перетікають у DeFi-проєкти на Ethereum та інших блокчейнах.
«У BitGo є wBTC, у Coinbase — cbBTC. Kraken запустила kBTC, а Threshold — tBTC. Думаєте, це просто зупиниться? А що буде через 10 років?», — задався питаннями дослідник.
Окреслена проблема стосується спотових біткоїн-ETF, які отримали на початку року схвалення в США. 11 біржових структур накопичили загалом першу криптовалюту на суму понад $20 млрд.
Усі ці монети лежать без руху в кастодіанів, оскільки трейдери продають і купують ETF-токени, а вартість «експортується й абстрагується від нативної мережі».
Той самий аспект стосується зберігання біткоїнів, накопичених корпораціями на кшталт MicroStrategy у своїх резервах.
На думку Duo Nine, наявність у цих схемах сторонніх кастодіанів несе загрозу втрати переваг цифрового золота як грошей, що не потребують довіри.
«BlackRock, Coinbase, wBTC або cbBTC продають вам боргову розписку, яка буквально означає: „Я тобі винен“, надаючи натомість непотрібний токен», — зазначив експерт.
З метою підтримання безпеки мережі він рекомендував зберігати біткоїни самостійно і максимально використовувати блокчейн, включно з «прикордонними кейсами» на кшталт Ordinals або Runes.
Duo Nine визнав, що окреслені ним проблеми не несуть миттєвої небезпеки для мережі — найближчі два десятки років винагороди за блок зможуть підтримувати дохід майнерів.
У коментарях досліднику заперечили, що йдеться скоріше про загрозу зберігання криптовалюти у сторонніх кастодіанів. Привабливість видобутку монет регулюється здебільшого механізмом складності майнінгу.
Щодо падіння онлайн-активності користувачі зазначили, що в описаному сценарії «нативні біткоїни» стануть більш дефіцитними, що призведе до зростання ціни.
«Цікаво! Але хіба не можуть такі інструменти, як Runes і Ordinals, розвинутися до такої міри, що DeFi, DePIN та інші функції зможуть від початку працювати на L1-рівні? Taproot став великим кроком, а тепер OP_CAT додасть мережі ще більшого імпульсу в разі схвалення», — написали розробники Tanssi Network.
Duo Nine погодився з ними, припустивши, що «років за 10 проблеми вирішуватимуться самі собою» в міру ухвалення біткоїна і розширення використання блокчейну.
Нагадаємо, засновник MicroStrategy Майкл Сейлор висловився на підтримку самостійного зберігання криптовалют. Перед цим підприємець, всупереч своїй колишній думці, рекомендував використовувати великі банки як кастодіанів.