У Bernstein заявили про «DeFi-літо» в біткоїні через рекордні комісії
- Біткоїн вступає в «DeFi-літо» за аналогією з Ethereum у 2020 році завдяки рекордним комісіям.
- Активність у мережі багато в чому пов’язана із запуском протоколу Runes.
Біткоїн переживає момент «DeFi-літа» на тлі рекордного зростання обсягу комісій, одержуваних майнерами завдяки Runes. Такого висновку дійшли в Bernstein, пише The Block.
«Він більше не є блокчейном „без наворотів“, де нічого не відбувається, окрім того, що ходжлери утримують BTC», – констатували аналітики Гаутам Чхугані та Махіка Сапра в записці для клієнтів.
На думку фахівців, мережа першої криптовалюти переживає щось подібне до того, що трапилося з Ethereum ще 2020 року. Тоді на блокчейні було запущено безліч децентралізованих застосунків і токенів, що призвело до різкого зростання ліквідності та комісій за транзакції.
20 квітня відбувся четвертий халвінг біткоїна. Винагорода за знайдений блок скоротилася з 6,25 BTC до 3,125 BTC.
До події майнери щодоби заробляли сумарно $60-70 млн, включно з транзакційними комісіями. Однак у день халвінгу сума підскочила до $107,75 млн, незважаючи на наполовину зменшену нагороду за блок. Обсяг мережевих зборів у ній склав $81 млн (~75%). Обидва значення стали рекордними, згідно з Blockchain.
За включення 3050 транзакцій у халвінг-блок #840 000 користувачі заплатили $2,4 млн у вигляді комісій, тоді як винагорода за його видобуток склала близько $200 000.
За даними mempool.space, слідом послідувала рекордна серія зі 104 блоків, у яких збори становили більшу частину доходів майнерів.
«Приємно бачити, як експеримент розгортається і доводить теорію про те, що комісії можуть підтримувати бюджет термодинамічної безпеки!», – прокоментував співзасновник Casa Джемесон Лопп.
Без урахування інциденту в листопаді 2023 року, коли користувач заплатив понад $3 млн за одну транзакцію, десятка найприбутковіших для майнерів блоків здобуті після халвінгу.
Сплеск обсягів комісій пов’язали із запуском Runes
Експерти пов’язали більшу частину транзакційної активності в мережі з ажіотажем навколо протоколу Runes. Його запуск був приурочений до події.
«Це викликано спекулятивною діяльністю з випуску нових токенів (переважно мем-коїнів)», – заявили аналітики Bernstein.
Біткоїн-розробник і творець Ordinals Кейсі Родармор представив Runes у вересні 2023 року. Протокол дає змогу випускати взаємозамінні токени на блокчейні першої криптовалюти. На відміну від BRC-20, він використовує модель UTXO, що запобігає засміченню мережі.
На момент написання на Runes запущено 8249 токенів. Понад 103 000 користувачів здійснили 1,66 млн транзакцій. Показник демонструє висхідний тренд.
NFT-маркетплейс додав підтримку активів на протоколі, причому пішов на цей крок раніше запланованої дати, повідомляє The Block.
Гаманець централізованої біржі OKX також анонсував можливість операцій з токенами.
Нагадаємо, аналітики Franklin Templeton назвали Runes поряд з Ordinals, L2-протоколами і примітивами DeFi одним із головних драйверів відродження інновацій у біткоїні.