В Elliptic підрахували суму криптовалютних донатів на допомогу Україні
Внаслідок різноманітних ініціатив, спрямованих на допомогу Україні після повномасштабного вторгнення РФ, із залученням криптоактивів зібрано $212,1 млн. Такі дані надали аналітики Elliptic у новому звіті.
Урядові ініціативи
Переважно ця сума складається з донатів, що залучені через ініціативи, що підтримуються або були ініційовані українським урядом, зазначили фахівці. До гаманців криптофонду Aid For Ukraine надійшло $83,3 млн донатів, підрахували в Elliptic.
Від цієї суми, згідно з даними експертів:
- $29 млн отримано в ETH;
- $22,7 млн — у біткоїнах;
- $15,1 млн — у USDT;
- $8,2 млн — у DOT;
- $8,2 млн походить від інших активів, включаючи NFT на суму майже $200 000.
“Запущена кампанія з криптопожертв Aid For Ukraine – разом із готовністю українського уряду працювати з NFT та іншими технологіями, пов’язаними з блокчейном, – є безпрецедентними для криптоактивів з точки зору широкого впровадження”, — зазначили фахівці.
Окрім підтримуваного Мінцифрою криптофонду, власні гаманці відкрили для донатів і декілька інших урядових відомств, зокрема кіберполіція та Міністерство охорони здоров’я. Останні зібрали понад $196 000 і $66 000 відповідно.
Неурядові організації та інші проєкти
Найбільше донатів на допомогу ЗСУ серед неурядових організацій зібрав фонд “Повернись живим”.
Багато фондів використовували DeFi, ДАО та NFT для збору пожертв.
Криптоактиви на суму близько $72 мільйонів залучили різноманітні блокчейн-проєкти, включно з NFT-колекціями. Здебільшого отримані кошти спрямовувалися до різних фондів, вказали в Elliptic.
Деякі процесингові та блокчейн-сервіси допомогли отримати криптовалютні пожертви благодійним організаціям, які традиційно працюють з фіатом, зазначили експерти.
Тенденція до зменшення
Понад 80% криптовалютних пожертвувань відбулося протягом перших місяців після початку повномасштабного вторгнення, зазначили експерти.
Тенденцію до зменшення донатів у криптоактивах зазначали у різних фондах. У Мінцифрі у розмові з ForkLog UA зазначили, що криптофандрейзинг “виконав свою місію — надав підтримку до того часу, як надійшла офіційна допомога від наших західних партнерів”.
Аналіз Elliptic продемонстрував, що більшу частку активів надсилають з біткоїн-бірж, значну кількість — з NFT-маркетплейсів, менша частина надходить з децентралізованих платформ.
Використання міксерів пояснюється донатами з РФ або “проросійських юрисдикцій”, де люди можуть намагатися приховати факт пожертв Україні, вказали фахівці.
Спроби залучення коштів для підтримки воєнної агресії РФ проти України
Незважаючи на те, що проросійські групи також намагаються залучати кошти через криптовалюти на підтримання воєнної агресії РФ, у співвідношенні до українських зборів їхня сума становить 1:44.
При цьому понад 10% активів, отриманих гаманцями проросійських груп, пов’язані з незаконною діяльністю — починаючи від даркнет-маркетплейсів до підсанкційних бірж, вказали експерти.
Втім, криптовалютним платформами та фахівцям з кібербезпеки часто вдається виявляти подібні адреси та блокувати їх.
Висновки експертів
Повномасштабне вторгнення РФ в Україну виявило “як найкращі, так і найгірші сторони” криптовалют, заявили в Elliptic.
З одного боку, безпрецедентна спроба допомогти Україні всього за кілька годин після вторгнення закріпила криптовалюту як перевірений засіб екстреного збору коштів. З іншого — проросійські угрупування також намагаються збирати пожертвування в криптовалютах, щоб “брати участь у потенційних військових злочинах”, зазначили в Elliptic:
“Однак, мабуть, найважливішим результатом, який слід зазначити, є те, що позитивний внесок криптоактивів значно переважує негативний – зі значним відривом у понад 44:1. […] У своєму бажанні допомогти Україні інновації в криптопросторі прискорилися, дозріли та довели, що вони можуть відігравати важливу роль у формуванні основних світових подій – переважно на краще”.
Як саме цифрові активи та блокчейн-ком’юніті весь рік допомагали українцям на тлі жорстокої воєнної агресії РФ, врятувавши сотні тисяч життів, читайте в нашому ексклюзиві: