Біткоїн на варті незламності: як криптовалюти допомогли Україні у війні за свободу

Рік тому, 24 лютого 2022 року, наше життя змінилося назавжди. Багато хто, прокинувшись від вибухів або повідомлень близьких на світанку, не міг повірити в моторошну реальність, зосереджену в одному слові: “Почалось”. Росія напала на Україну.

Коли РФ почала повномасштабне вторгнення, на тлі обмежень НБУ та призупинення нормальної роботи багатьох систем в умовах першого шоку на допомогу прийшли активи, які часто регулятори різних країн називають ненадійними та навіть загрозливими, — криптовалюти. 

Проте для України в умовах війни вони стали повною протилежністю — підтримкою та допомогою в умовах, коли традиційні фіатні системи не справлялися.  

З перших тижнів криптоактиви забезпечили можливість отримувати мільйони доларів донатів, які спрямували на закупівлю медикаментів, їжі й іншу допомогу постраждалим людям та на потреби ЗСУ.

Те, як Україна звернулася до криптовалют в умовах війни, багато експертів відзначили як один з найбільших феноменів минулого року. 

ForkLog UA розібрав, як саме цифрові активи та блокчейн-ком’юніті весь рік допомагали українцям на тлі жорстокої воєнної агресії РФ, врятувавши сотні тисяч життів та ставши міцною підтримкою захисникам України. 

Криптовалюти та перші дні війни

Під звуки повітряної тривоги та вибухів, які лунали в багатьох містах країни, подолавши перший шок, українці діяли. 

В перші ж дні з початку повномасштабного вторгнення офіційний Twitter-акаунт України опублікував криптовалютні адреси для пожертв.

Згодом за ініціативи української біржі Kuna, блокчейн-компанії Everstake та підтримки Мінцифри було створено криптофонд Aid For Ukraine. На сайті представлені понад десяток різних цифрових активів, у яких можна зробити пожертву на допомогу Україні. Серед них — біткоїн, Ethereum, Tether, Cardano, Solana, Dogecoin, Monero та інші.

Криптовалюти відіграли надважливу роль у допомозі України, сказали ForkLog UA у Мінцифрі. У відомстві підкреслили, що цифрові активи виступили швидкою та ефективною альтернативою в умовах обмежень НБУ на початку війни:

“Для ситуацій, в яких швидкість транзакцій вимірюється життями, можливість здійснення розрахунків у крипті без жодних затримок слугувала реально працюючим інструментом задоволення потреб армії, зберігала життя та виступала запорукою нашої перемоги над ворогом”. 

Українці шукали можливості швидко закуповувати все необхідне для ЗСУ та допомоги, люди безлічі країн — способу допомогти. Втім, запроваджені Нацбанком обмеження ускладнювали цей процес. Тоді на допомогу прийшли криптовалюти. 

Представники фонду Palianytsia розповідали ForkLog про один з кейсів використання криптоактивів для сплати за необхідні речі на самому початку війни:

“Ми придбали 23 швидких та 2 медицинських джипа […] Ми знайшли британського партнера, який прийняв криптовалюту, від свого імені придбав та відправив машини нам”. 

Завдяки криптовалютним донатам вдалося закуповувати необхідне спорядження з-за кордону та оперативно пришвидшувати постачання військової та гуманітарної допомоги для українців, кажуть у Мінцифри: 

“Кошти у крипті надійшли швидше, ніж офіційна допомога від наших міжнародних партнерів. Завдяки оперативності криптофандрейзингу ми змогли суттєво посилити спротив наших захисників”.

Статистика надходжень донатів у криптовалютах

Компанія Crystal Blockchain відслідковує різні адреси перевірених аналітиками гаманців.

За підрахунками експертів, станом на 23 лютого 2023 року на допомогу Україні зібрано понад $187,8 млн донатів у криптовалютах. У розмові з ForkLog UA представники Crystal Blockchain зазначили, що підрахунки здійснювалися згідно з цінами активів в доларах на момент отримання кожного донату.

криптодонати Українікриптодонати Україні
Дані: Crystal Blockchain.

Серед цифрових активів, за допомогою яких здійснювалися пожертви, лідирує Ethereum (ETH). Далі серед лідерів за популярністю — USDT та біткоїн.

Більшість криптовалютних пожертв спрямовані на підтримку української армії, менша частина — на гуманітарні ініціативи.

Дані: Crystal Blockchain.

Згідно з даними Crystal Blockchain, якими вони поділилися з ForkLog UA, станом на 23 лютого через перевірені аналітиками гаманці Aid For Ukraine на підтримку Україні зібрано щонайменше $81,5 млн. 

“Можна впевнено стверджувати, що основний потік йде саме на ті адреси, які є на сайті Aid For Ukraine”, — відзначали представники Crystal Blockchain.

Зібрані кошти спрямовуються на допомогу волонтерським організаціям та ЗСУ.

“Кожен закуплений шолом, бронік, прилад нічної оптики чи автівка допомогли зберегти життя особовому складу понад 50 військових формувань Збройних сил України. А також посилили обороноздатність країни, зокрема можливості СБУ, Головного управління Міноборони й Нацгвардії України”, — зазначали наприкінці минулого року в Мінцифрі в розмові з ForkLog UA. 

Апдейт:

Експерти Elliptic випустили власний звіт. На проаналізовані спеціалістами рахунки, які пов’язані з залученням коштів на ініціативи, спрямовані на допомогу Україні, надійшло $212,1 млн.

Благодійні фонди і біткоїн 

Українські фонди почали приймати пожертви в криптоактивах ще до повномасштабного вторгнення. Цей канал донатів різко став популярним у 2021 році, вказали в Elliptic.

Дані: Elliptic.

Одним з перших приймати криптовалюти став «Повернись живим», який відкрив збір у цифрових активах у 2018 році. Кошти постійно надходили, проте після нападу Росії 24 лютого їхній обсяг зріс суттєво.

Одразу після початку повномасштабного наступу на Україну платформа Patreon видалила сторінку фонду. Компанія пояснила це тим, що вона не дозволяє використовувати зібрані через неї кошти “для підтримки насильства або придбання військового обладнання”.

Втім, збирати донати без будь-яких обмежень та внутрішніх політик компаній дозволяють криптовалюти. Вже 25 лютого на біткоїн-адресу «Повернись живим» надійшла пожертва на 80 ВТС. На той момент ця сума становила понад $3 млн.

Наразі фонд приймає біткоїн, ETH, USDC та USDT у мережі Ethereum, USDT стандарту TRC20 та Solana. 

За підрахунками Crystal Blockchain, він є другим за обсягом отриманих криптовалютних донатів після криптофонду Aid for Ukraine — станом на 23 лютого 2023 року на гаманці “Повернись живим” для підтримки армії надійшли цифрові активи на $28,5 млн.

Цифрові активи донатять і на рахунки знаменитого фонду Сергія Притули. Зазначимо, за даними Crystal Blockchain, фонд отримав близько $2,8 млн у цифрових активах. Його криптопартнерами виступають біржа WhiteBIT та сервіс Whitepay. 

Ще один фонд KOLO, створений командою топів технологічних компаній для допомоги ЗСУ, також приймає криптовалюти. Згідно зі звітом команди за січень 2023 року, з березня вони отримали понад 771 000 USDT.

Дані: фінансовий звіт з сайту KOLO.

Низка інших благодійних фондів також мають криптовалютні гаманці для пожертв. Серед них — “Голоси дітей”, “Армія SOS”, “Фундація Добробут” тощо.  

Криптоспільнота підтримує Україну

Криптовалютне ком’юніті з перших днів активно доєдналося до допомоги Україні.

Так, засновник Polkadot Гевін Вуд пожертвував в токенах DOT понад $5,7 млн (на момент внесення донату), спільнота Everstake задонатила понад $10 млн, а співзасновник Ethereum Віталік Бутерін надіслав 1500 ETH (близько $5 млн на момент транзакції). З них 750 ЕТН надійшло на гаманці криптофонду України, ще 750 ЕТН — ініціативі Unchain.

З перших днів війни активісти запустили кампанію збору донатів Unchain. Кошти зберігалися на гаманці з мультипідписом.

Як розповів ForkLog UA один з “підписантів” співзасновник Allbridge Андрій Великий, криптоактиви виявилися найзручнішим, найшвидшим та найефективнішим способом пожертв, рятуючи життя мільйонів людей.

“Не секрет, що традиційно криптовалюти асоціюються з обходженням санкцій, незаконними операціями, відмиванням коштів та іншими речами, які, м’яко кажучи, не створюють гарного іміджу. Але після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого раптово світ звернув увагу на світлу сторону криптовалют”, — каже він.

У березні з’явилися Unchain Help Card — благодійні картки для фінансової допомоги українкам та їхнім дітям, які постраждали від російського вторгнення. Вони засновані на системі Weld. Подібних карток було випущено близько 7000.

Через Unchain Fund задонатили понад $9,4 млн. З моменту заснування фонду допомогу отримали понад 400 000 українців, повідомив Великий.

Stellar Development Foundation, організація, що підтримує розвиток мережі Stellar, разом з ООН запустили програму з допомоги постраждалим від війни українцям у стейблкоїнах USDC. 

Активно допомагали й криптовалютні біржі. Так, Binance виділила більше $3,3 млн на допомогу українським біженцям та ВПО, а також створила криптовалютну краудфандингову ініціативу Ukraine Emergency Relief Fund.

Окрім ініціатив з допомоги уряду щодо обробки криптовалютних платежів, українська біржа Kuna також запровадила резервний фонд для сприяння боротьбі проти російського агресії. Засновник компанії Михайло Чобанян розказав ForkLog, що згодом фонд об’єднали з Aid For Ukraine.  

Біржа з українським корінням WhiteBIT також бере активну участь в допомозі Україні. За словами СЕО Володимира Носова, на підтримку українців і ЗСУ компанія виділила майже $11 млн власних коштів. 

Крім того, донати збирає і процесингова компанія Whitepay, що входить до екосистеми WhiteBIT. Станом на кінець 2022 року через гаманці сервісу надійшло донатів на майже $2 млн, повідомили ForkLog UA його представники. Збір відбувався в різних криптовалютах, потім їх конвертували в USDT та передали на допомогу.

Існує ще безліч ініціатив платформ і компаній сектору. Перелічити кожну з них складно, адже після початку агресивної та повномасштабної війни РФ проти України весь цивілізований світ підтримав і продовжує підтримувати боротьбу українців за свободу.

NFT для UA

Сектор децентралізованих фінансів, ДАО та невзаємозамінних токенів відіграли значну роль у залученні коштів для України. Як вказують аналітики Elliptic, за їхньою допомогою зібрано понад $78 млн донатів. Приблизно 10% від цих коштів отримано завдяки NFT-ініціативам.

Команда знаменитого проєкту Bored Ape Yacht Club повідомила в березні про пожертву Україні в $1 млн у Ethereum. Представники BAYC заявили, що на такий крок їх надихнула спільнота, яка раніше зібрала аналогічну суму для підтримки країни, що зазнала воєнної агресії з боку РФ. 

Також в перші дні війни невідомий пожертвував криптофонду України NFT з колекції CryptoPunks. У червні у Мінцифрі повідомили про продаж токену за 90 ETH.

Подібних ініціатив безліч — від передачі на допомогу Україні $500 000 з продажу власної NFT-колекції колишнім астронавтом NASA Скоттом Келлі до отримання фондом “Повернись живим” $250 000 від NFT «танцюючих трунарів». 

Вже в березні, всього через декілька днів з початку вторгнення, децентралізована автономна організація UkraineDAO зібрала 2258 ETH пожертв в ході аукціону з продажу NFT українського прапору. 

За підтримки Мінцифри також був запущений NFT-музей Метаісторії, присвячений хронології подій російського воєнного вторгнення в Україну.

Дані: MetaHistory NFT museum.

На момент написання через нього зібрано 823,91 ЕТН (понад $1,3 млн на час підготовки матеріалу). 

Як розповіли ForkLog UA представники проєкту, кошти спрямовують за різними напрямками:

  • Ukraine Crypto Donation —  це криптофонд Aid For Ukraine; 
  • Cultural Restoration Wallet — криптогаманець Мінкульту, з якого фінансується відновлення цінних памʼяток культури, що постраждали внаслідок війни; 
  • Kalush&Prytula Wallet — благодійний фонд Сергія Притули. Більшу частину від загальної суми перерахували саме на адреси останнього. 

NFT й досі залишаються популярним і швидким способом збору донатів — як на допомогу армії, так і на гуманітарні потреби та збереження культурної спадщини.

Роль криптовалют у кризі

Професор Кембриджського університету Андрій Кириленко казав, що гроші на базі «коду та математики» можуть краще слугувати суспільству в кризові моменти, аніж традиційні фінансові інституції. 

Повномасштабне вторгнення РФ та роль криптовалют у допомозі Україні після нього лише підтвердило цю тезу. Цифрові активи стали порятунком у найкризовіший момент для нашої країни.

На початку війни банківська система колапсувала, а мільйони людей не знали, що їм робити.

“Завести гроші в країну було майже нереально, отримати оперативну допомогу теж, а купувати медикаменти пораненим, їжу та одяг здоровим треба було терміново. Ось тут по-справжньому виявили себе переваги криптовалют — миттєві транскордонні платежі зробили можливим допомогти людям без необхідності очікувати, доки бюрократична машина розвернеться й адаптується до нових реалій”, — каже Андрій Великий.

Криптовалюти дозволяли швидко та ефективно переказувати гроші з-за кордону, коли традиційні фіатні системи не дозволяли цього зробити, роблячи можливим збирати у вкрай короткі терміни мільйони доларів донатів для закупівлі гуманітарної допомоги для цивільних та підтримки ЗСУ. 

Використання криптоактивів також дозволило Україні обійти валютні обмеження та обміняти пожертви на фіат через біткоїн-біржі, зазначив Михайло Чобанян.

“Чим швидше приходить допомога — тим більше людських життів буде врятовано. Традиційна банківська система стикається з масовими обмеження під час війни, а саме криптовалютні пожертвування допомагають прискорити та полегшити постачання гуманітарної, військової та медичної допомоги”, — вказав СЕО Whitepay Гліб Удовиченко.

Втім, з часом і традиційна система адаптувалася, а збори в фіатних валютах значно випереджають криптофандрайзинг за обсягом коштів, кажуть експерти. 

Так, на початку лютого 2023 року НБУ відзвітував, що на спецрахунок, відкритий Нацбанком для підтримки ЗСУ в перший день повномасштабного вторгнення, надійшло майже 24 млрд гривень в еквіваленті. 

Слід зазначити й те, що з початку воєнної агресії РФ минулого року вартість криптоактивів значно впала. Наприклад, у період з лютого по березень 2022 року ціна біткоїну становила коливалась в діапазоні $38 000-$43 000, тоді як вже в липні-серпні — на рівнях $19 300-$24 000, згідно з CoinMarketCap

Багато фондів намагаються одразу конвертувати більшу частину криптовалютних пожертв у стейблкоїни або у фіат, щоб запобігти високій волатильності. Слід зазначити й те, що зазвичай донати не “лежать” на гаманцях благодійних ініціатив довго в принципі — допомога потрібна миттєво й без зволікань.

Тенденцію зменшення кількості криптопожертв відзначають вже доволі давно. Однією з причин є й те, що наразі існує величезний набір можливостей для донатів, які є більш зрозумілими та звичними для більшості людей. Майже кожен банк дозволяє задонатити як на рахунки фондів і армії, так і швидко переказувати гроші на окремі ініціативи.

Втім, роль криптовалют неможливо переоцінити. Особливо в найкризовіший момент, коли допомога була потрібна швидко – тут і зараз – а традиційна фінансова система не справлялася.

“Криптофандрейзинг виконав свою місію — надав підтримку до того часу, як надійшла офіційна допомога від наших західних партнерів”, — заявили в Мінцифрі. 

Проте, який би зі способів пожертвувань не обирався, ключове — донати продовжують надходити. Як би російська пропаганда не намагалася дискредитувати збори коштів на допомогу нашій країні, зокрема й у криптовалютах, з 24 лютого українці та весь світ об’єднані навколо однієї мети — боротьбу проти загарбника та незалежну, вільну і мирну Україну. 

Слава Україні!

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK
Exit mobile version