Віталік Бутерін оцінив вплив zkEVM на децентралізацію та безпеку
Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін розповів про можливості реалізації EVM з використанням доказів із нульовим розголошенням (ZKP) в основній мережі без шкоди для децентралізації та безпеки.
How will Ethereum's multi-client philosophy interact with ZK-EVMs?https://t.co/MPpTPNhldR
— vitalik.eth (@VitalikButerin) March 31, 2023
Він вважає, що інтеграція zkEVM до L1-блокчейну є необхідною та неминучою. Бутерін зазначив, що zkEVM вже працює в низці рішень ZK-Rollups другого рівня (L2) або проходить стадію тестування.
За його словами, у довгостроковій перспективі Ethereum використовуватиме технологію не лише для операцій із ролапами, а і для валідації на рівні виконання. У цьому випадку блокчейн фактично стане кліринговою палатою для L2-протоколів.
«Щойно це станеться, zkEVM де-факто стане третім типом Ethereum-клієнтів, настільки ж важливим для безпеки мережі, як і вже існуючі», — написав Бутерін.
Він нагадав, що мережа спочатку дотримувалася розвитку «мультиклієнтської філософії». Кожна нода валідатора Ethereum використовує два види ПЗ — для рівнів виконання та консенсусу. У жодному сегменті на будь-який конкретний тип клієнта не припадає частка в ⅔ мережі, що гарантує безпеку.
Бутерін назвав три варіанти реалізації zkEVM в Ethereum:
- єдине рішення (відмова від мультиклієнтності);
- консенсусно схвалений набір ПЗ (відхід від парадигми децентралізації);
- відкритий сет для реалізації рішення командами різних клієнтів.
Бутерін підтримав останній варіант, хоч і визнав, що він пов’язаний із певними технологічними складнощами. Однак, на його думку, пов’язані з першими двома шляхами проблеми їх переважують «принаймні зараз».
Реалізація третього варіанта «не буде надто складною», зазначив він. При цьому співзасновник Ethereum визнав, що розроблення може тривати роками.
«Для того щоб відкрита мультиклієнтська екосистема zkEVM працювала добре, потрібно багато роботи. Але дійсно хороша новина полягає в тому, що більша частина цієї роботи виконується або в будь-якому випадку буде зроблена», — заявив він.
Нагадаємо, Віталік Бутерін запропонував систему прихованих адрес в Ethereum.