Спіраль смерті Terra: як і чому LUNA та UST зазнали краху
Крах алгоритмічного стейблкоїну UST та висококапіталізованого токена LUNA став справжнім шоком для криптоіндустрії. За лічені дні знецінилися заощадження багатьох користувачів та багатомільйонні активи великих компаній.
Незадовго до колапсу екосистема Terra поступалася за TVL лише Ethereum, куди входять платформа смартконтрактів MakerDAO, децентралізований протокол для торгівлі Uniswap, лендинговий протокол Compound та інші ветерани децентралізованих фінансів. Платформа Anchor була на третьому місці загального рейтингу DeFi Llama.
Стрімке зростання Terra USD (UST) та популярність алгоритмічних стейблкоїнів надихнули багатьох розробників на створення подібних проєктів та резервних криптофондів.
Проте все змінилося за лічені дні: UST раптово втратив прив’язку до долара, а пов’язаний з ним токен LUNA майже знецінився.
- Крах LUNA і UST похитнув впевненість криптоспільноти в перспективі алгоритмічних стейблкоїнів.
- Те, що сталося в екосистемі Terra, привернуло увагу регуляторів і мейнстримних ЗМІ.
- Колапс LUNA і UST негативно позначився на ринку, створивши серйозні проблеми для низки DeFi-проєктів.
Велетень на глиняних ногах
Навіть на піку популярності LUNA і UST були скептики, які сумнівалися в непогрішності механізмів Terra. Наприклад, наприкінці 2021 року користувач FreddieRaynolds у серії твітів попередив спільноту про вразливість проєкту до скоординованих атак з використанням значного капіталу.
A few weeks ago I responded to @tbr90’s tweet with a brief outline of how a wealthy attacker could not only break @terra_money but profit heavily doing it with a Soros style Black Wednesday attack. Below I provide a detailed breadown…~$1B capital needed.https://t.co/MIbSH3Lwpq
— FreddieRaynolds (@FreddieRaynolds) November 25, 2021
На початку травня, незадовго до краху Terra, в Anchor вперше зменшили відсоткову ставку за депозитом до позначок трохи нижчих за 18%. Це мало загладити чимраз більші диспропорції та вирішити низку проблем, включно з виснаженням резервів проєкту.
У відповідь користувачі почали масово виводити активи з протоколу. 7 травня обсяг депозитів Anchor перевищував 14 млрд UST, а через добу показник вже становив 11,77 млрд UST (-16%).
На тлі відтоку капіталу з флагманського проєкту Terra, команда Curve Finance повідомила, що хтось масово почав продавати UST, через що стейблкоїн короткочасно втратив прив’язку до долара США. 8 травня у моменті актив торгувався близько $0,98. Розробники зазначили, що ці дії «зіштовхнулися з великим опором» у вигляді зустрічних продажів ETH та stETH.
News of Curve Wars 🌈⚔️
— Curve Finance (@CurveFinance) May 8, 2022
Yesterday, someone started selling UST en masse, so it started to depeg. However, that was met with a great resistance, so the peg was restored. To get enough USD for that, a lot of ETH and stETH were sold also.
Aftermath? High Curve trading vol (>uni3) pic.twitter.com/ZChdZiVzcK
Керівник відділу безпеки проєкту Polygon Мудіт Гупта зазначив, що інцидент з UST супроводжувався низкою підозрілих операцій.
За його словами, 7 травня Terraform Labs видалила 150 млн UST ліквідності з Curve, після чого невідома новостворена адреса перевела понад 84 млн UST у мережу Ethereum. За кілька хвилин Ethereum скинули, що й викликало розпродаж, зазначив Гупта.
Незабаром після цього компанія вивела ще 100 млн UST з Curve.
Коли курс стейблкоїну почав знижуватися, невідомий учасник ринку почав продаж ETH та купівлю UST. Останній торгувався нижче за рівень прив’язки, що дозволило отримати прибуток.
– Terraform Labs removed another $100m of UST liquidity from Curve soon after
— Mudit Gupta (@Mudit__Gupta) May 8, 2022
– As UST started to depeg, an unknown actor started dumping ETH and buying UST ($100m+)
– As UST was trading below peg, they made a profit all while avoiding bad optics around dumping Ether
Засновник Terraform Labs До Квон пояснив, що компанія вивела 150 млн UST з Curve заради підготовки до запуску пулу 4pool, а після цього ще 100 млн UST «для зменшення дисбалансу».
До Квон підкреслив, що Terraform Labs не має відношення до операції на 84 млн UST. Він також додав, що компанії не має сенсу відв’язувати стейблкоїн від долара США.
– We removed 150M UST from Curve to get ready to deploy into 4pool next week
— Do Kwon 🌕 (@stablekwon) May 8, 2022
– 84M dump not us – lmk if you find out who
– After the imbalances started to happen, we removed 100M UST to lessen the imbalance
Obv TFL has no incentive to depeg UST
Для стабілізації ситуації та зміцнення курсу UST некомерційна організація Luna Foundation Guard (LFG) надала кредити для OTC-фірм — на $750 млн у біткоїні та $750 млн у стейблкоїні.
«Трейдери торгуватимуть капіталом по обидві сторони ринку, допомагаючи виконати як першу, так і другу цілі, зрештою підтримуючи паритет резервного пулу LFG (номінованого в BTC) у міру поступової стабілізації ринкових умов», — наголосили в організації.
Незабаром після цього компанія опублікувала свою нову біткоїн-адресу і зазначила, що надасть кредити маркетмейкерам.
На тлі цих подій продовжився обвал ринку. Ціна біткоїну, яка почала падати 5 травня, до 10 травня вже тестувала підтримку на рівні $30 000. Ще стрімкіше знижувалися котирування більшості альткоїнів, а панічні настрої наростали.
На тлі обвалу крипторинку UST знову втратив прив’язку до долара США. У ніч на 10 травня ціна активу опустилася нижче за рівень $0,62.
Аналітик The Block Ларрі Чермак зазначив, що Jump Crypto, Alameda Research та інші організації підтримали екосистему Terra та виділили додаткові $2 млрд «на порятунок UST». Однак, на його думку, єдиний спосіб зберегти актив — зробити його цілком забезпеченим.
I personally think the only way to save it now is by fully (or potentially very close to fully) collateralizing. Otherwise I don’t see it ever being used again
— Larry Cermak 🫡 (@lawmaster) May 10, 2022
11 травня Terra USD знову втратив прив’язку до долара США — його ціна впала нижче за $0,23. Криптовалюта LUNA, що використовується для випуску стейблкоїну, знизилась більш ніж на 80%.
Джерела The Block повідомили про плани LFG залучити $1 млрд для стабілізації курсу стейблкоїну. За словами співрозмовників видання, організація шукала фінансування у «деяких із найбільших у галузі інвестиційних компаній та маркетмейкерів», а в рамках угоди інвесторам пропонували купити LUNA зі знижкою 50%.
Проте, за даними аналітика The Block Research Мікі Хонкасало, спроба LFG залучити кошти «провалилася».
A few hours ago started hearing that the Luna fundraise had fallen apart.
— mhonkasalo 🫡 (@mhonkasalo) May 11, 2022
Difficult to imagine any firm would put their reputation on the line back this dumpster fire.
It’s over.
(deleted original tweet about this to not jump the gun, but now it seems clear)
Дослідник під ніком Hasu порівняв проєкт зі схемою Понці, зазначивши, що «UST гірший, ніж BitConnect».
11 травня До Квон представив план відновлення ціни алгоритмічного стейблкоїну.
За його словами, необхідним кроком перед вжиттям подальших заходів стане поглинання пропозиції власників UST, які бажають позбутися активу. План передбачав пришвидшення темпів випуску LUNA. Згідно з механізмом, 1 UST у будь-який момент повинен бути доступний для обміну на $1 в LUNA. На думку Квона, це «дозволить системі поглинати UST швидше».
На тлі побоювань учасників ринку щодо гіперінфляції ціна LUNA впала нижче за рівень $1, UST закріпився біля позначки $0,5. Через втрату довіри до екосистеми знизилась і вартісь токена флагманського проєкту Anchor (ANC).
На різке зниження ціни LUNA відреагували великі південнокорейські криптобіржі: Coinone призупинила торги активом, Korbit та Bithumb випустили попередження для інвесторів.
Платформа криптовалютних деривативів Binance Futures провела делістинг безстрокових контрактів, що розраховуються в базовому активі на LUNA.
У мережі з’явилися чутки про те, що BlackRock та Citadel Securities зайняли 100 000 ВТС у біржі Gemini та обміняли 25 000 ВТС на UST. Вони нібито зв’язалися з До Квоном і сказали, що збираються продати багато біткоїнів, запропонувавши йому купити велику партію криптовалюти зі знижкою за UST. Потім BlackRock та Citadel нібито скинули активи, що призвело до обвалу UST, LUNA та всього ринку.
«BlackRock і Citadel знали, що Anchor, який володіє великою кількістю LUNA, є схемою Понці, і цей крах призведе до більшого виведенню коштів, ніж Anchor може погасити. Це спровокує масовий розпродаж LUNA, що призведе до відв’язування від $1 та подальшого руйнування ринку. Тепер BlackRock та Citadel можуть дешево купити біткоїни, щоб погасити кредит та отримати різницю», — стверджують автори теорії.
Її поширив зокрема глава IOHK Чарльз Хоскінсон. Згодом він видалив твіт і зазначив, що чутки не підтвердилися.
Біржа Gemini заявила, що не надавала кредит у 100 000 ВТС інституційним контрагентам.
We are aware of a recent story that suggested Gemini made a 100K BTC loan to large institutional counter-parties that reportedly resulted in a selloff in $LUNA. Gemini made no such loan.
— Gemini (@Gemini) May 11, 2022
У BlackRock назвали чутки про їх причетність до обвалу стейблкоїну «категорично невірними» та зазначили, що компанія не торгує активом. У Citadel також заявили, що вони не мають справи зі стейблкоїнами, включаючи Terra USD.
12 травня, коли ціна LUNA складала вже приблизно $0,05, Terraform Labs запропонувала низку додаткових заходів для відновлення екосистеми. Одна з ініціатив передбачала розширення базового пулу LUNA та збільшення емісії криптовалюти, що нібито дозволить швидко вивести необхідну кількість UST з обігу.
У мережі розкритикували пропозиції компанії. Деякі користувачі наголосили, що останнє лише прискорить «спіраль смерті» екосистеми та призведе до повного знецінення LUNA.
Ларрі Чермак написав, що єдиний вихід із ситуації для Terraform Labs — відмовитися від UST і зосередиться на розвитку основної мережі. Він підкреслив, що зі зростанням екосистеми команда проєкту має погасити заборгованість по стейблкоїнам.
Of course even if they do what I say the chance of success is probably near zero. But right now it’s 100% zero and can’t possibly be better off for legal reasons. Also if Terra has any reserves left, they should absolutely commit that to making users whole
— Larry Cermak 🫡 (@lawmaster) May 12, 2022
Спільнота Anchor також підготувала «екстрену пропозицію»: знизити до 4% річних цільову ставку дохідності за депозитами в UST. Його автор — Деніел Хонг — пояснив, що цей крок зупинить надходження до обігу додаткових UST.
На той час відтік коштів з Anchor досяг майже 9,5 млрд UST.
Розробники Terra кілька разів призупиняли роботу блокчейну, пояснюючи це необхідністю захистити мережу від потенційних «атак на управління» та розробити «план відновлення» системи.
На тлі першого призупинення LUNA торгувалася трохи вище за $0,01. 13 травня, коли ціна активу досягла $0,00006, Binance прибрала зі спотового ринку практично всі торгові пари з LUNA та UST та відновила торги цими активами у парах із BUSD.
Результатом «рятівних» заходів від Terraform Labs стало розширення пропозиції LUNA до астрономічної позначки 6,5 трлн монет. Це сприяло подальшому знеціненню нативного токена проєкту.
Відлуння LUNA
Величезна волатильність LUNA призвела до проблем із відображенням ціни в децентралізованій мережі оракулів Chainlink, яку багато DeFi-проєктів використовують для роботи.
Лендінговий протокол Venus повідомив про втрату $13,5 млн через налаштування оракулів Chainlink, які не дозволяють показувати ціну LUNA нижче за $0,1.
Venus on #BSC was exploited for $13.5m today because whoever set that min-price limit probably assumed $LUNA would never collapse so hard.
— DefiMoon 🦇🔊 (@DefiMoon) May 12, 2022
This is wild! #chainlink $LINK https://t.co/6DwXnw2ilY pic.twitter.com/j3mC9hPJJ4
Згодом команда Venus на деякий час відключила протокол, а потім запустила пропозицію VIP-61, щоб встановити нульове значення коефіцієнта забезпечення на ринках LUNA та UST.
Про схожу проблему повідомив протокол Blizz Finance на блокчейні Avalanche.
На тлі загальної паніки навіть відхилився від прив’язки найліквідніший централізований стейблкоїн – USDT від Tether. Показово, що його конкурент — USDC — був практично непохитним.
8/ People even started selling $usdt in panic pic.twitter.com/k4BzSNJf1Z
— DeFi Made Here (@DeFi_Made_Here) May 14, 2022
Виведення активів з Anchor з подальшим крахом LUNA і UST обвалив не тільки TVL екосистеми Terra, але й сукупний показник по всьому сегменту DeFi.
Деякі експерти ринку вважають, що інцидент з Terra незалежно від результату матиме серйозні наслідки для криптовалютного ринку. Блогер Денніс Портер зазначив, що регулятори використовують крах UST як головний аргумент на користь тотального регулювання стейблкоїнів та просування CBDC.
Міністр фінансів США Джанет Йеллен заявила, що відв’язування Terra USD оголило необхідність «створення регуляторного фреймворку для стейблкоїнів, спрямованого на мінімізацію волатильності».
Представник південнокорейської партії «Сила народу» Юн Чан-Хен у місцевих ЗМІ закликав до проведення парламентських слухань щодо краху екосистеми Terra.
За деякими даними, три співробітники юридичного відділу Terraform Labs подали у відставку після обвалу UST та LUNA. Також з’ясувалося, що одна з провідних юридичних фірм у Південній Кореї LKB & Partners готується подати до суду на До Квона.
Що чекає на Terra в майбутньому?
Очевидно, що заходи, які вживаються розробниками, лише погіршили ситуацію навколо LUNA і UST. Їх результатом стала гіперінфляція нативного токена та повна втрата довіри спільноти до проєкту та екосистеми.
В надії змінити ситуацію Квон запропонував перезапустити мережу з 1 млрд токенів. Незабаром після публікації пропозиції він розповів, що «вбитий горем» через те, що його винахід у результаті завдав багато болю спільноті.
«Я, як і раніше, вірю, що децентралізовані економіки заслуговують на децентралізовані гроші. Однак ясно, що у поточному вигляді UST не стане такими грошима», — написав він.
Квон запевнив спільноту, що ані він, ані пов’язані з ним організації «не отримали жодної вигоди від того, що сталося». Глава Terraform Labs також наголосив, що не продавав LUNA та UST на тлі кризи.
Деякі представники комʼюніті запропонували провести хардфорк та випустити новий токен, а розподіл останнього провести відповідно до снапшоту мережі, зробленого до обвалу ринку.
Ініціатива також передбачала новий механізм організації блокчейну та створення пулу для погашення алгоритмічного стейблкоїну UST.
Final SOLUTION for @terra_money @stablekwon and community:
— Lionel🦁 (@CryptoLionel) May 13, 2022
1) Hardfork to TERRA2
2) Snapshot of all holdings before collapse trigger and provide hodlers with new #LUNA2
3) Create new better chain with #LUNA2 #UST2
4) Pool to repay old $UST peg
5) #BUIDL
🛎 $LUNA @LFG_org
RT!
Глава Binance Чанпен Чжао засумнівався у доцільності хардфорка Terra. На його думку, новий ланцюжок не мав би жодної цінності.
Чжао також поставив питання про використання біткоїн-резерву LFG. За його словами, активи мали направити на підтримку UST.
16 травня представники LFG повідомили, що в результаті купівель UST резерви в біткоїні майже вичерпані. З 80 394 BTC станом на 7 травня залишилося лише 313 BTC.
Багато хто висловив подив, що гігантські «біткоїн-інтервенції» анітрохи не допомогли UST.
The $3bn in reserves were used to market buy $UST and it still depegged. That’s crazy.
— Harry (@CryptoHarry_) May 16, 2022
Деякі побачили позитив у тому, що перша криптовалюта не впала в ціні після масованого продажу у спробі врятувати Terra.
14 травня засновник Ethereum Віталік Бутерін закликав Terra сконцентруватися на компенсаціях дрібним інвесторам, підтримавши ідею користувача Twitter під ніком PersianCapital.
Через кілька днів До Квон запропонував провести хардфорк Terra з появою нової мережі та аірдропом. Передбачалося, що вона збереже назву Terra із токеном LUNA. Початковий блокчейн став би Terra Classic з Luna Classic (LUNC) відповідно.
Згідно з пропозицією, загальна емісія LUNA становитиме 1 млрд токенів, цільова винагорода за стейкінг (інфляція) – 7%.
Проте у ході голосування більшість учасників спільноти Terra не підтримали ідею хардфорку мережі. Це випливає із даних попереднього голосування на форумі з обговорення питань дослідження та управління.
Через декілька днів після голосування, представники компанії заявили, що план відродження проєкту передбачає не форк чинної мережі, а створення нової.
1/ Recently, a few community members (including some from TFL) have referred to the proposed new blockchain in Prop 1623 as a “fork” as opposed to a genesis chain.
— Terra 🌍 Powered by LUNA 🌕 (@terra_money) May 23, 2022
Note: The revival plan is not proposing a “fork” of the existing chain, but rather the creation of a new one 🧵.
Вони зазначили, що за класичного форку нова мережа успадковує історію оригінальної, але цього не буде у випадку з Terra 2.0.
«Якщо пропозиція 1623 буде прийнята, з’явиться новий блокчейн (Terra), починаючи з нульового блоку генезису, який не матиме спільної історії з Terra Classic», — заявили в команді.
Основну мережу Terra 2.0 запустили 28 травня. Декілька криптовалютних бірж одразу підтримали оновлення. Про готовність до лістингу нового токена LUNA заявили платформи Huobi, Bitfinex, Bitrue, Gate.io, Bybit та DeFi-протокол Hex Trust.
Крім того, спільнота Terra Classic схвалила пропозицію щодо спалювання токенів TerraUSD, а також стейблкоїнів, випущених у рамках останнього етапу стимулювання ліквідності на блокчейні Ethereum. Усього з обігу планували вивести понад 1,3 млрд UST — приблизно 11% загальної пропозиції UST.
Паралельно з цими подіями міжвідомча група, яка склалася зі співробітників прокуратури та фінансових регуляторів Південної Кореї, провела засідання щодо потенційних наслідків краху Terra.
Це призвело до того, що Комісія з фінансових послуг розглядає створення нормативно-правової бази для регулювання стейблкоїнів та сектору DeFi, а влада Південної Кореї має намір створити тимчасовий Комітет з цифрових активів.
В червні 2022 року Комісія з цінних паперів та бірж США теж розпочала розслідування щодо краху Terra. Прокуратура Південного округу Сеула та наглядове відомство по Південному округу Нью-Йорка домовилися про обмін інформацією щодо розслідування.
У тому ж місяці юристи LKB & Partners заявили про плани подати до суду на CEO Terraform Labs До Квону та вимагали від прокуратури заарештувати його майно.
З усім тим, в інтервʼю The Wall Street Journal До Квон зазначив, що вірить в успіх проєкту Terra 2.0 та не вважає себе шахраєм. Він також заявив, що не буде коментувати будь-які розслідування правоохоронних органів.
Висновки
Інцидент з Terra — безперечно, одна з найгучніших подій в історії криптоіндустрії. Поки що жоден DeFi-проєкт не сягав таких гігантських масштабів перед своїм колапсом.
«Рятівні заходи» лише прискорили крах. Розширення пропозиції LUNA до астрономічних значень зовсім не сприяло поглинанню UST, а лише спровокувало гіперінфляцію.
Шанси вибратися зі «спіралі смерті» стали дуже примарними — майже порожній резервний фонд LFG тому підтвердження. Залишається відкритим і питання, чи вдасться хоча б частково відшкодувати втрати інвесторів.
Незрозумілі й подальші перспективи концепції алгоритмічних стейблкоїнів з огляду на підрив довіри через крах Terra. Розробники деяких проєктів, включаючи USDD на базі Tron, зовсім не мають намір складати руки. З іншого боку, нові алгостейблкоїни втрачають прив’язку.
Шлях до відродження Terra, якщо взагалі він можливий, буде довгим та тернистим. Адже головна проблема криється не в технічній складовій чи механізмі прив’язки до фіату, а у відновленні довіри користувачів.
Читайте біткоїн-новини ForkLog у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.