Вступ до Web3: як розвивається інтернет нового покоління

Згідно зі Statista, у 2022 році кількість користувачів інтернету подолала рубіж у 5 млрд. З них акаунти в соцмережах мають 4,7 млрд осіб — більше половини населення Землі.

Значні сегменти Всесвітнього павутиння підконтрольні великим технологічним компаніям, які цензурують контент користувача й заробляють величезні гроші на персоналізованій рекламі.

У відповідь на олігополію, що склалася, впевнено розвивається інтернет нового покоління — Web3. Він ґрунтується на децентралізації та покликаний наділити владою простих людей, зробивши їх повноправними власниками цифрового контенту та усунувши цензуру.

  • Концепція Web3 зародилася кілька десятиліть тому, але інтерес до неї пожвавився останніми роками на тлі популярності криптовалют, DeFi та NFT.
  • Основні принципи «нового інтернету»: децентралізація, загальнодоступність, нативні платежі та відсутність необхідності довіряти третій стороні.
  • На шляху до масового прийняття Web3 є низка перешкод. Але розробники працюють над поліпшенням користувальницького досвіду, масштабуванням, компонуванням, усуненням залежності від централізованих сервісів і зниженням технічних бар’єрів для простих юзерів.

Екскурс у минуле

Інтернет міцно укорінився, ставши звичним елементом сучасного життя. Багатьом, мабуть, здається, що він існував споконвіків. Проте нинішній формат Всесвітнього павутиння разюче відрізняється від первинного. Аби краще зрозуміти сутність та відмінні риси Web3, слід звернутися до історії.

У 1989 році, працюючи в CERN над внутрішньою системою обміну документів Enquire, Тім Бернерс-Лі запропонував глобальний гіпертекстовий проєкт, нині відомий як Всесвітнє павутиння. Його було затверджено та реалізовано.

Перша версія Всесвітньої мережі — Web 1.0 — стала набувати популярності на початку 90-х, після впровадження протоколу комунікації та HTTP. Сайти цієї версії являли собою доступні «тільки для читання» статичні сторінки з текстом, посиланнями та зображеннями.

Епоха Web 2.0 розпочалася у 2004 році з появою соціальних мереж, інтерактивних платформ та сервісів. Сайти перетворилися на вебзастосунки, які юзери стали використовувати самостійно, взаємодіючи з іншими учасниками Всесвітньої мережі.

Виникли також хмарні послуги. Найбільшим провайдером останніх є американська компанія Amazon.

«У міру того, як усе більше й більше людей підключалися до інтернету, кілька провідних компаній стали контролювати непомірний обсяг трафіку та вартості, що генерується в мережі», — зазначили експерти Ethereum.org.

За їхніми словами, Web 2.0 також породив рекламно-орієнтовану модель доходів. У межах останньої користувачі «могли створювати контент, але не володіли ним і не отримували вигоди від його монетизації».

Web3

Концепція інтернету наступного покоління зародилася ще у 90-ті роки. У 2014 році, незабаром після запуску Ethereum, Гевін Вуд опублікував статтю. У ній він описав Web3 як більш децентралізовану версію мережі, побудовану з використанням блокчейну. Його пропозиції стосувалися насамперед змін у системі зберігання даних та підвищення рівня анонімності користувачів.

«Гевін висловив словами рішення проблеми, яка хвилювала чимало ранніх послідовників криптовалют, — інтернет вимагав надто багато довіри», — наголосили у Ethereum.org.

Інтерес до нової концепції пожвавився у 2020–2021 роках на тлі зростання популярності децентралізованих застосунків та NFT.

Сам термін Web3 досить розмитий, через що в суспільстві доволі часто виникає плутанина, а сама ідея критикується.

«Хто-небудь бачив Web3? Не можу його знайти», — написав Ілон Маск.

Термін став чимось подібним до універсального визначення нового, кращого інтернету. Мабуть, найкраще розкрив суть Web3 інвестиційний директор Equation Capital Хім Гаджрія.

«Web 1: читання

Web 2: читання-запис

Web 3: читання-запис-володіння», — написав він.

Щоби краще зрозуміти особливості та виявити основні відмінності від попередніх ітерацій Всесвітнього павутиння, можна виділити такі принципи:

  • децентралізація. Право власності на контент мають користувачі, а не великі корпорації;
  • загальнодоступність. Кожен має рівний доступ до Web3, нікого не можна виключити з екосистеми;
  • нативні платежі. Використання децентралізованих протоколів замість банків та платіжних систем, що спираються на застарілу інфраструктуру;
  • відсутність необхідності довіряти третій стороні завдяки використанню різних економічних стимулів та інших механізмів.

Тепер розглянемо основні кілер-фічі “нового інтернету”, які зумовлюють важливість його концепції.

Web3 безпрецедентним чином наділяє користувачів правом власності на їхні цифрові активи.

Припустимо, ви граєте в якусь Web2-гру. Придбаний внутрішньоігровий предмет прив’язаний безпосередньо до облікового запису. Якщо видавець видалить ваш акаунт — ви втратите його. Якщо перестанете грати, можете втратити вартість, інвестовану в цифровий об’єкт.

Web3 відкриває можливість прямого володіння об’єктами за допомогою невзаємозамінних токенів. У цьому разі ні творці гри, ні будь-хто інший не може позбавити вас цифрової власності. Якщо ви припините грати, то зможете продати внутрішньоігрові предмети на ринку, відшкодувавши витрачені кошти.

Платформи Web 2.0 вимагають довіри до себе від творців контенту. Останні також повинні дотримуватись певних правил. Важлива відмінність Web3-платформ — стійкість до цензури.

Окрім надійного володіння даними в новій екосистемі, ви також можете виступати в ролі власника платформ. Для цього використовуються токени управління, що виконують схожі з акціями компаній функції.

ДАО дозволяють кожному брати участь у розвитку проєктів, голосуючи за різні рішення — від інтеграції з новими блокчейнами до змін у монетарній політиці.

Ознаки ДАО є в багатьох Web3-спільнотах. Останні розрізняються за ступенем децентралізації та автоматизації за допомогою коду.

У більшості користувачів інтернету є облікові записи на великих Web2-платформах на кшталт Twitter, YouTube, Facebook або Reddit.

«Одним кліком миші ці сервіси можуть заблокувати ваше онлайн-життя. Ще гірше, що багато платформ вимагають, аби ви довіряли їм персональну інформацію для створення облікового запису», — наголосили аналітики Ethereum.org.

Web3 вирішує такі проблеми, надаючи користувачам можливість контролювати свою цифрову ідентичність за допомогою інструментів типу ENS.

Платіжна інфраструктура Web 2.0 покладається на традиційні фінансові установи та процесинги, виключаючи людей без банківських рахунків та тих, хто живе в підсанкційних країнах.

Web3-застосунки використовують криптовалюти та токени, для взаємодії з якими потрібен лише браузер та відповідний додаток на кшталт MetaMask.

Невирішені (поки що) проблеми

Розповідаючи про переваги «нового інтернету», справедливо згадати про недоліки та проблеми, які все ще потребують вирішення.

Важливі функції на кшталт логіну за допомогою Web3-гаманця безкоштовні та давно доступні. Однак вартість транзакцій, особливо в мережі Ethereum, є відносно високою. Це може бути перешкодою масовому прийняттю криптовалют і dapps у країнах, що розвиваються.

Однак розробники старанно борються з проблемою масштабування, через яку зростає ціна газу в періоди підвищеної ончейн-активності. Створюються та доопрацьовуються рішення другого рівня (L2).

У дорожній карті Ethereum передбачено низку інших оптимізацій, які мають зробити транзакції доступнішими та знизити вартість взаємодії зі складними смартконтрактами.

Інша проблема — користувальницький досвід, пов’язаний із досить високими технічними бар’єрами. Учасникам мережі потрібно розуміти, що таке приватний ключ і чому його потрібно надійно зберігати в секреті, розбиратися в основах кібербезпеки та орієнтуватися на інтерфейси децентралізованих застосунків.

Розробники не сидять склавши руки, створюючи більш інтуїтивні сервіси. Однак потрібно зробити ще багато роботи, перш ніж Web3 стане по-справжньому масовим явищем.

Екосистема «нового інтернету» стрімко розвивається, але досі багато в чому покладається на централізовану інфраструктуру (GitHub, Infura тощо). Деякі сервіси на кшталт Lido і Flashbots намагаються виправити це, проте для створення надійного фундаменту для Web3-застосунків потрібні значні зусилля й час.

Наприклад, глава Animoca Brands Роббі Юнг вважає, що для «побудови 3D-інтернету» на основі метавсесвітів потрібно десять років або більше. За його словами, віртуальні світи потребують сумісності між контентом.

Засновник ConsenSys та один із творців Ethereum Джозеф Любін назвав сьогоднішні віртуальні світи інтернетом 1994 року. При цьому він вважає, що через багато років метавсесвіт змінить повсякденне життя.

CEO Aave Стані Кулечов переконаний, що Twitter не перейде на блокчейн. На його думку, Web3-соцмедіа стануть не оновленням поточних платформ, а сумісною мережею нових проєктів.

Поточні тенденції розвитку Web3

Жорстокий ведмежий ринок сильно вдарив по криптоіндустрії. Сегмент DeFi не став винятком.

У порівнянні з показниками кінця 2021 року, сукупний TVL децентралізованих застосунків просів на ~75% — зі $180 млрд до $44 млрд.

Дані DeFi Llama станом на 10.11.2022.

Графік нижче ілюструє, що найбільша категорія Games втрималася на плаву — кількість активних користувачів зменшилася несуттєво.

Дані: DappRadar, Leapfrog Crypto.

Інші сегменти значно просіли за цим показником. Особливо помітно падіння в DeFi та NFT (Collectibles). Примітним є зростання в High risks і Gambling.

За рік сукупна кількість користувачів (за всіма категоріями) зменшилася лише на 3,5%. Тижневий обсяг транзакцій зріс на 8,13%.

Дані: DappRadar, Leapfrog Crypto.

З іншого боку, загальний обсяг Web3-платформ просів більш ніж на 85%.

Дані: DappRadar, Leapfrog Crypto.

Ethereum, як і раніше, залишається лідером за TVL та з величезним відривом випереджає конкуруючі екосистеми на кшталт BNB Chain, Tron і Polygon.

Дані DeFi Llama станом на 10.11.2022.

Стрімке зростання числа активних адрес показала й екосистема NEAR Protocol. Така динаміка спостерігається за добовим обсягом транзакцій та метриками активності розробників.

Дані: DappRadar, Leapfrog Crypto.

На тлі масового падіння TVL серед екосистем показник Tron зріс на понад 50%.

Дані: DappRadar, звіт Leapfrog Crypto.

Обсяг коштів у застосунках платформи, що підтримується Джастіном Саном, став впевнено зростати після краху Terra і майже одночасного з ним запуску алгоритмічного стейблкоїну USDD.

Дані: звіт CoinMarketCap і TokenInsight.

Експерти CoinMarketCap та TokenInsight відзначили зростання екосистеми на базі рішення другого рівня від Optimism — 161,62% за третій квартал. За їхніми спостереженнями, платформа значно скоротила відрив від лідера сегменту — Arbitrum.

Загальний TVL сегмента L2-рішень та показники окремих протоколів. Дані: L2Beat.

Дослідники також дійшли висновку, що на тлі ведмежого ринку стейблкоїни почали активніше використовувати як забезпечення в лендингових протоколах.

Ключові тези аналітиків DappRadar зі звіту за жовтень:

  • динаміка унікальних активних гаманців у Web3-сегменті демонструє ознаки відновлення, проте показник усе ще на 31% нижчий за позначки річної давнини;
  • завдяки інтеграції з Lido чисельність активних гаманців Arbitrum та Optimism зросла на 501% та 83,31% відповідно;
  • інтеграція Google Cloud з NEAR Protocol позитивно вплинула на ключові показники останнього — кількість активних гаманців зросла на 1332,85% порівняно з вереснем;
  • незважаючи на суттєве падіння обсягу торгів та продажів NFT, кількість унікальних трейдерів токенами в жовтні зросла на 18%.

Розробники працюють, незважаючи на цінову динаміку.

Динаміка числа розгорнутих смартконтрактів на фоні ціни Ethereum. Дані: звіт Alchemy.

Концепція Web3 приваблює не тільки криптопроєкти та стартапи, а і традиційних гравців Web 2.0 — великі технологічні компанії.

У травні 2022 року Google Cloud оголосила про початок розробки інструментів для блокчейн-розробників. Ексголова Google Ерік Шмідт назвав ідею Web3 цікавою та виділив дві зміни, які привнесе нове покоління інтернету, — володіння контентом користувачами та виплата їм компенсацій за активність.

У листопаді хмарна платформа анонсувала запуск ноди в мережі Solana та додавання підтримки блокчейну до сервісу для Web3-розробників Blockchain Node Engine.

Співзасновник Ethereum Джозеф Любін наголосив на потенціалі децентралізації та перетворення звичних бізнес-моделей, який надає «нова версія» інтернету.

YouTube планує впровадити елементи Web3 у свої продукти. Підтримку децентралізованих програм на нативному рівні розвиває команда браузера Opera.

Незважаючи на масові скорочення співробітників і величезні збитки підрозділу Reality Labs, корпорація Meta, як і раніше, розглядає метавсесвіт як майбутнє людства.

За даними Grayscale, зростання річного доходу сектору метавсесвітів сягне $1 трлн. Відомі компанії на кшталт Uniswap Labs, Pantera Capital та Dragonfly Capital створили венчурні підрозділи, сфокусовані на Web3.

Згідно з дослідженням Electric Capital, за 2021 рік кількість розробників «нового інтернету» збільшилася на 75%.

Висновки

Web3 — молода та обширна екосистема, що розвивається. Хоча корені «нового інтернету» йдуть із 90-их років, концепція стала по-справжньому актуальною нещодавно.

Великі компанії інвестують значні кошти, експериментують з NFT та метавсесвітами, оцінюючи їхній потенціал. Розробники працюють над рішеннями для масштабування та децентралізованого зберігання даних, покращують користувальницький досвід застосунків. Тестуються багато нових форм управління та організації спільнот, впроваджується SSI (Self-Sovereign Identity).

Однак на шляху до масового прийняття Web3 досі чимало перешкод. Однією з важливих проблем є залежність від централізованих платформ. Багато проєктів намагаються виправити це, але для побудови надійного фундаменту для Web3-застосунків, що не вимагають довіри, потрібні значні зусилля й час.

Читайте біткоїн-новини ForkLog у нашому Telegram — новини криптовалют, курси та аналітика.

Читайте ForkLog UA в соціальних мережах

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та натисніть CTRL+ENTER

Матеріали за темою

Ми використовуємо файли cookie для покращення якості роботи.

Користуючись сайтом, ви погоджуєтесь з Політикою приватності.

OK